Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Kalundborg Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Mediefag C
|
|
Lærer(e)
|
Lars Eisensøe Kruse
|
|
Hold
|
2025 me/2h3g (2h3g me)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Introforløb
Teori og analyse: Introduktion til elementære filmsproglige virkemidler og begreber
Praksis: Introduktion til optageudstyret og formelle optageøvelser i tilknytning til teorigennemgangen.
Litteratur: Levende billeder side 19-43 + 60-62 + 64-66 + 71.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Ungdomsfilm og -tv
Formål:
At forstå fremstillingen af ungdommens tematikker i forskellige formater og genrer og til forskellige målgrupper.
Indhold:
Teoretisk værktøjskasse: Ungdomsfilm vs opvækstfilm, Turners passagemodel, Smiths sympatistruktur, oprør i ungdomsfilm.
Ungdom - forløb i medier side 8-18 + 20-35 + 40-43
Vi har set:
Klip af The selfish Giant(opvækstfilm)
Anslaget af You and me forever(ungdomsfilm)
Kortfilm: Småfuglar
Spillefilmen Chronicle
Spillefilmen Nordvest
Oprør fra Ghettoen Dokumentarserie
Skam sæson 1 afsnit 1-4
Kontekster:
Turners passagemodel
Vi-kultur og Jeg-kultur
Psykologisk oprør, Socialt oprør og Kulturelt oprør
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Dokumentarisme
Fokus:
Dokumentarens tre klassiske grundgenrer
Indhold - vi har set:
Ken Wardrop: Undressing my mother
"Tvangsritualer" (Mokumentary)
"Dømt til behandling" (anslag)
"Advokaternes tag-selv-bord" (anslag)
Uddrag fra: Operation X "Narret til porno"
Uddrag af DRK dokumentar-serien "Kampen om mig" fra afsnittet "Opgøret med ghettoen" Fra 00:00-00:30 + 01:07-10:00
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Ungdom kap 3 Oprør.pdf
-
Oprør fra Ghettoen. Kulturelt oprør. Arbejdssspørgsmål m autenticitetsmarkører 2024 (3).docx
-
Læs det sidste om "Oprør fra Ghettoen", det er side 32-34.(Thea du kan med fordel se dokumentaren(på CFU) og læse side 30 - det er helt centralt stof i forhold til en eksamen)
-
Skam i Ungdom-5 (9).pdf
-
Skam 2025.docx
-
Nooras anekdote om tværmedialitets betydning for webserier
-
Afsnit
-
Skam i Ungdom-5.pdf
-
Stilisering/Excess: Se og lad jer inspirere af minut 19.25-23.53 Filmsyn: Den om ungdomsserier
-
Læs de 4 små sider her: Målgrupper og tværmedialitet i webserier som Skam Fokus 2026(4).pdf
-
Noter til Filmsyn Den om ungdoomsserier
-
Forløbsplan for resten af året
-
Spørgsmål til Definition af en dokumentar og autenticitetsmarkører.docx
-
Ken Wardrop - Undressing My Mother - Vídeo Dailymotion
-
Tvangsritualer
-
Skærmbillede 2025-01-22 kl. 19.12.18.png
-
Læs side 16-18 om "Definition af dokumentaren" - og hvis du er langsom læser, kan du med fordel læse lidt videre om Autenticitetsmarkører. Definition af dokumentargenren og autenticitetsmarkører 2018.pdf
-
Definition af dokumentargenren og autenticitetsmarkører 2018.pdf
-
Dømt til behandling, 1:3
-
'Advokaternes tag-selv bord'
-
Oversigt over resten af året
-
Dækbilleder til advokaternes tag selv bord.docx
-
Ingen lektie
-
Eksamensproduktion mediefag 2024.pdf
-
Soft 2025.doc
-
Arbejdsspørgsmål til The Lunch Date og Eating Out Mediefag 2024 (2) (3).docx
-
Forløbsoversigt 2h3g me Dokumentarisme og eksamensprojekt.docx
-
laengselsboard smaap.pdf
-
Synopsis udvidet Skabelon 2022-2.docx
-
Vi mistede desværre mandagsmodulet, så det er en god ide, hvis I har tænkt over en eller to ideer til en eksamensproduktion - typisk en kortfilm.
-
Prøv så at finde på en ide til jeres kortfilm: Hvad ønsker din hovedkarakter at opnå - hvad er modstanden mod det? Hvad er konflikten og hovedkarakterens motiv til at handle?
-
Billede 31.08.2022 kl. 15.00.jpeg
-
Skærmbillede 2024-03-21 kl. 15.17.47.png
-
Skærmbillede 2024-03-21 kl. 15.18.10.png
-
Prøv at tænke videre over jeres ide🙃🤔 - jeg synes begge grupper har gang i noget der kan blive rigtigt spændende - og anderledes end de fleste elevproduktioner.
-
Hvis I er nysgerrige, kan I se et par videobidder her, hvor Jonas Risvig kommer med gode råd mm: Jeg vil anbefale at I først ser videoklip 1 - derefter det sidste fra 0:57 - 1:55 - til sidst kan I evt. se om en films Want og Need, det er video 3 (Des
-
Synopsis udvidet Skabelon 2025.docx
-
08861FC5-8859-4788-80A9-D65F9E9CFB0C.jpeg
-
Læs om storyboard side 10-11 og se eksempler side 24-25 i vedhæftede fil
-
Efter planen skal I begynde på optagelser i dag - men ellers skal I lave storyboard færdig og udfylde produktionsplan 1 + 2 - det er side 27-28 i kompendiet.
-
Prøv at tjekke med nedenstående råd og vurder hvordan I kan bruge det på jeres filmide:
-
Forløbsoversigt 2h3g me Dokumentarisme og eksamensprojekt (1).docx
-
Husk alle rekvisitter og korrekt beklædning...
-
Læs nedenstående og desuden nederste dokument, hvis I har glemt hvad klip på bevægelse og blikretning er:
-
Storyboard sikrer nærbilleder og aktion reaktion.jpg
-
Arbejdsgang og kommando.jpg
-
optagelse.jpg
-
~$obygning Kontinuitetsklipning Usynlig klipning.docx
-
Gode tutorials til Final cut pro X på dansk.docx
-
Redigering Lyde og musik 2025 (1).doc
-
Ideer til oplÃÂ_g om eksamensproduktion (1) (1).docx
-
Husk titel og credits. Husk at justere lydniveauer.
-
Målgrupper - Mediefag - STX | Emu.dk
-
Når vi har set hvad I har, og hvad I evt. mangler, får I timen til redigering og forberedelse af eksamensoplæg. De næste 2 gange arbejder vi med deltagende dokumentar, hvilket er meget eksamensrelevant.
-
Deltagende dokumentar december 2024.doc
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Eksamensproduktion
Vi har brugt Raskins parametermodel, tre-akts-model og fremdriftkomponenter på 3 kortfilm: Kom, Tovbanen, The Lunch Date.
Eksamensproduktionerne er optaget på små videokameraer (Røde 2 mikrofoner) og redigeret på FCPX.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/92/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72042988372",
"T": "/lectio/92/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72042988372",
"H": "/lectio/92/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72042988372"
}