Holdet 2022 DaA/1t - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Emily Isata Kamara Fjellerad, Marie Nedergaard-Larsen
Hold 2022 DaA/1t (1t DaA, 2t DaA, 3t DaA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Samtaleanalyse
Titel 2 Sundhed og sygdom
Titel 3 Det moderne gennembrud
Titel 4 Modernisme og realisme
Titel 5 Forbudt litteratur
Titel 6 Dokumentar
Titel 7 Romantikken
Titel 8 Værklæsning af "Pigedyr"
Titel 9 Retorik og argumentation
Titel 10 Diskursanalyse
Titel 11 Nyhedsformidling
Titel 12 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Samtaleanalyse

FORMÅL:
I dette forløb vil vi analysere kommunikation. Vi fokuserer på den mundtlige samtale og vil her undersøge, hvad der skal til for at få kommunikationen til at fungere, samt hvad der kan gå galt mellem samtaleparterne.

INDHOLD:
Vi vil arbejde med samtaler i interviews, fiktionsklip og litterære tekster. I forløbet vil vi stifte bekendtskab med de kommunikationsanalytiske begreber nonverbal kommunikation, kommunikationsmodellen, turtagning og gambitter, sproghandlinger, samarbejds- og høflighedsprincipperne, facework, transaktionsanalyse og undertekst.

MATERIALER:
- Debat om prostitution på Go' Morgen Danmark mellem Anne Grethe Bjarup Riss og Susanne Møller, 16. februar 2011. Link: https://www.youtube.com/watch?v=aBuWeC-YAVg
- Klip fra X-factor-audition: "Rapper mormor Grethe". Århus, 8. januar 2010. Link: https://www.youtube.com/watch?v=t0qjO3yEEiI
- Klovn: Uddrag af afsnit 33, "Sankt Hans" (Fede svin). Fra sæson 4, disk 1, 2007. Link: https://www.youtube.com/watch?v=8xEtNNFTBRo)
- Interview af DR-journalist Kristian Sloth med Bertel Haarder ("risengrødsinterview"), december 2010. Link: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=KCGWYhDQysk&t
Helle Helle: Afløb (2000)

- Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime, 2015, s. 176-195 om kommunikation.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Danskopgave 1 27-11-2022
Danskopgave 2 18-12-2022
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Sundhed og sygdom

FORMÅL:
I dette forløb vil vi dykke ned i forholdet mellem sundhed og sygdom og undersøge, hvad det vil sige at være henholdsvis sund og syg, samt hvordan litteratur og kunst skildrer dette.

INDHOLD:
Forløbet indledes med Global Dag på skolen, hvor klassen i fagene biologi, dansk, engelsk, idræt, matematik og samfundsfag beskæftiger sig med verdensmål 3 om sundhed og trivsel. I dansk kigger vi på WHO's sundhedsdefinition og diskuterer, hvorvidt vi har et sygt fokus på sundhed, som skader mere, end det gavner, og om der er modtendenser, som påvirker vores forhold til krop og sundhed i en mere konstruktiv retning.

Derefter læser vi romanen Døden kører Audi. Vi laver klassisk romananalyse af den med fokus bl.a. på personkarakteristik og fortælleteknik.

Til sidst læser vi novellen De tre veninder og træner, hvordan man får hul på en tekst, man ikke kender og finder ud af, hvordan man skal analysere og fortolke den.

Begreber: semantiske skemaer, body positivism, romananalyse.
Romantyper: de tidlige romaner, rejseromanen, brevromanen, dannelsesromanen, kriminalromanen, udviklingsromanen, kollektivromanen og den modernistiske roman.

MATERIALER:
- Sebastian Stryhn Kjeldtoft: "En syg sjæl i et sundt legeme." I: Information, 10. april 2015. Sektion 1, s. 12.
- Kristian Bang Foss: Døden kører Audi. Gyldendal, 2012 (VÆRK)
- Jesper Wung-Sung: De tre veninder, 2000.

- Barbara Kjær-Hansen, Peter Kennebo og Tinne Serup Bertelsen: Litteraturhistorien på langs og på tværs. Systime, 2012, s. 216-233 om romananalyse og forskellige romantyper.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Danskopgave 3 29-01-2023
Danskopgave 4a - Audi 05-03-2023
Danskopgave 4b - kladde 22-03-2023
Danskopgave 4b - Audi igen 26-03-2023
Ny opgave 29-03-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Det moderne gennembrud

FORMÅL:
I dette formål beskæftiger vi os med det moderne gennembrud som litteraturhistorisk periode samt forbereder skrivningen af DHO-opgaven.

INDHOLD:
Vi starter med kort at repetere romantikken, som det moderne gennembrud er en direkte reaktion imod samt sammenligner to malerier fra de to perioder for at styrke bevidstheden om forskellene. Herefter arbejder vi med det moderne gennembrud som litteraturhistorisk periode og læser to noveller fra tiden. Litteraturanalytisk fokuserer vi mest på fortælleteknik og miljø.

Derudover taler vi om, hvordan man skriver akademisk og ser en videoserie fra Aarhus Universitet om den akademiske genre, taksonomi, manglende præcision og metakommunikation. Vi dykker ned i, hvad plagiat er, samt hvordan man undgår det. Endelig arbejder vi med DHO'ens formaliakrav, heriblandt særligt litteraturlister.

MATERIALER:
- Georg Brandes: Uddrag af "Indledningsforelæsning" til Hovedstrømnninger i det 19de Aarhundredes Literatur, 1871.
- Henrik Pontoppidan: En Stor Dag, 1899 (KANON)
- Martin Andersen Nexø: Brødsælgeren, 1898 (KANON)
- P.C. Skovgaard: Bøgeskov i maj, 1857 (maleri)
- H.A. Brendekilde: Udslidt, 1889 (maleri)

- DR2 og Liv Thomsen (tilrettelægger): To korte klip fra 1800-tallet på vrangen: Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner, 1864-1880. Fra tv-dokumentaren 1800-tallet på vrangen, sæson 2, afsnit 2 (starten indtil 4:23 samt 21:13-ca. 26:45). Sendt første gang 22.04.2007.
- Susan Mose, Peter Nyord og Ole Ravn: Stemmer fra underklassen. Martin Andersen Nexø (1869-1954). I: Danske forfatterskaber 2, Fra naturalisme til socialrealisme 1870-1950. Systime, 2006.
- Rikke Gotfredsen: Akademisk sprog 1-6. Videoserie. StuDIY, Aarhus Universitet, 2014. Link: https://www.youtube.com/watch?v=1ZS92jKBIfQ&list=PL5J8bu8JgEaOOUdnItfl5ABG3WeJqFCMq&index=1.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Modernisme og realisme


Litteraturhistorisk forløb: realisme og modernisme

Eleverne skal gennem litteraturhistoriske nedslag opnå evnen til at skelne mellem realisme og modernisme i det 19. århundrede og frem til i dag. Eleverne skal kunne trække de væsentligste forskelle på de to ismer frem.
Forløbet skal også give eleverne et kendskab til periodens kanonforfattere som en naturlig del af litteraturudviklingen.

I tilknytning til forløbet holder eleverne oplæg om de forskellige litteraturhistoriske nedslag. Til at udarbejde deres oplæg anvendes "Litteraturhistorien - på langs og på tværs" og "Litteraturens Veje".



Tekster:

Det folkelige gennembrud: (1890 – 1914)
Johannes V. Jensen: ”Interferens” (1906)

Ekspressionisme:
Tom Kristensen: ”Det blomstrende slagsmåål” (1920)


Efterkrigstiden og socialrealisme (1945 – 1960)
Tove Ditlevsen: ”Nattens dronning” (1952)

Efterkrigsmodernisme (1945 – 1960)
Heretica:
Martin A. Hansen: ”Agerhønen” (1947)

Eksistentialisme og absurdisme:
Peter Seeberg: ”Hullet” (1962)
Peter Seeberg: ”Patienten” (1962)

Konfrontationsmodernisme:
VÆRKLÆSNING:
Klaus Rifbjerg: Under vejr med mig selv  (1960)

Samfundskritisk realisme (dirty realisme)
Jan Sonnergaard: "Sex" (1997)

Minimalisme:
Helle Helle: Fasaner (1996)
Helle helle ”En stol for lidt” (1996)
VITA ANDERSEN
VÆRKLÆSNING (af udvalgte værker):
”Jeg er forelsket i dig”
”Jeg kan jo også blive gift”
”Fortæl en vittighed”
”Dukken”
’Til dig Gudrun Brun’
”Ægløsning”
” Lænken om min hals”  
”Costa del sol, om natten”
”Søsterne”
”Hun ser godt ud”



Brugte videoer:
https://www.dr.dk/skole/dansk/karen-blixen - Den afrikanske farm
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forbudt litteratur

Forbudt litteratur  

En del af skrive cup 2023  

Årets emne i SkriveCup er dansk, nordisk eller international litteratur fra før år 2000, der på den ene eller anden måde tematiserer emnet forbudt.

Vi har alle mærket forbuddets magt. ”Adgang forbudt” skiltet, der skærper vores opmærksomhed og sætter nysgerrigheden og fantasien i gang. Hvad mon der er derinde? Noget kostbart? Noget farligt? Hvem har ikke overskredet forbuddet og smagt de forbudne frugter og i skjul bevæget sig ind på en af dødssyndens ruter? Syndefaldet og religiøse dogmer findes som spor i manges liv, men også i litteraturen.

Litteraturens moralpoliti har tidligere haft kronede dage og udøvet direkte censur på kunsten som for eksempel under enevælden, i barokkens og oplysningstidens litteratur, hvor smædeverset blomstrede og gav afløb for politiske frustrationer: ”På timen råber jeg, højbydende herr Lort /På det gemene skidt om jeg dig ret kan kende/Så er du krøbet af en stor patrones ende”. Trods smædeversets frivole tone, står tidens censur i skærende kontrast til billedpornografiens frigivelse i 1969, flere hundrede år senere. Herimellem har både Det Moderne Gennembrud, Ekspressionismen og Surrealismen banet vejen for en mindre fordomsfuld og restriktiv behandling af kunsten, som det blandt andet ses i den forbudte litteratur, der blev anklaget for usædelighed. For eksempel Rudolf Broby-Johansens ”BLOD”, hvor vi fuldstændig utilsløret får beskrevet en illegal abort i ”BORDELPIGE DRÆBER UFØDT”: ”BORER STRIKKEPIND / I KULHÅRS UDFRYNSET VULVA / GURGLENDE.” eller Wilhelm Freddies kunst, hvor det seksuelle blev fremstillet utilsløret og eksplicit, og derfor blev konfiskeret af politiet. Disse konfiskerede værker er siden blevet nogle af hans mest ikoniske værker. Tænk bare på Sex-paralyseappeal fra 1936. Hvis man sammenstiller dette værk med Christian Krohgs roman eller maleriet ”Albertine” fra 1884, bliver det fascinerende at se, hvor meget grænserne flytter sig på godt 50 år.Samtidig er det interessant at gå endnu længere tilbage til romantikken og for eksempel læse Adam Oehlenschlägers ”Råd til unge Ægtemænd” ”Selv maa hun med et kærligt smil/slaa Haanden om din Elskovspil,/at den kan svulme rund og trind/og dybt i Hjertet trænge ind.”, hvor sex-akten er pakket ind i svulstige metaforer.

Med Søren Kierkegaards ”Forførerens dagbog” bliver kvindens ærbarhed og uskyldstab udstillet, når Johannes Forføreren til slut har nået sit mål med Cordelia, og skriver: ”Dog nu er det forbi, og jeg ønsker aldrig mere at se hende. Naar en Pige har bortgivet Alt, da er hun svag, da har hun tabt Alt: Thi Uskyld er hos Manden et negativt Moment, hos Qvinden er det hendes Væsens Gehalt.”. Med dette in mente, er det ikke svært at forstå behovet for et opgør med seksualmoralen i Det Moderne Gennembruds sædelighedsfejde.

Også den udenlandsk litteratur har måtte kæmpe mod moralen, som Salman Rushdies ”Sataniske vers”, der kostede ham en fatwa. Eller Goethes ”Den unge Werthers lidelse”, der skabte en epidemisk selvmordsbølge blandt unge, der led af weltschmerz og derfor blev forbudt mange steder i Europa.

Det er således muligt at arbejde med tekster fra antikken, vikingetiden eller middelalderens litteratur, eller måske tage udgangspunkt i tekster fra oplysningstiden, romantikken, det moderne gennembrud eller modernismen. Kun fantasien sætter grænser. Det er dog vigtigt, at teksterne TEMATISERER EMNET ”FORBUDT” OG ER SKREVET FØR 2000.

Eleverne har deltaget i skrive cup 2024 og har arbejdet med remediering af folkevisen "Ebbe Skammelsøn"


læst litteratur:
Foraaret kommer til caféen - Rudolf Broby-johansen (1922)

Ebbe Skammelsøn (ÅRSTAL)

Vladimir Nabokov: af Lolita – kapitel 13 (oversat af Mogens Boisen, Gyldendal, 1967 (oprindelig udgivet 1955)).

Drivhuset - Anders bodelsen (1965)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Dokumentar

Dokumentaren tilhører faktagenren, men den benytter sig flittigt af fiktionens virkemidler. Men hvor langt kan dokumentaristen gå i sin skildring af virkeligheden? Hvornår bliver information til manipulation?

Dokumentarfilm er 'kreativ bearbejdning af virkeligheden', og vi skal netop undersøge denne kreative bearbejdning - med kritiske briller. Vi skal arbejde med forskellige dokumentarfilmtyper, og vi skal arbejde med et fælles medieværk, "Min barndom i helvede". Vi skal arbejde med filmiske virkemidler, autenticitetsmarkører, fakta-/fiktionskoder.

Læringsmål:

Eleverne skal kunne:
• have kendskab til fakta- og fiktionskoder
• have kendskab til centrale filmiske virkemidler (kameravinkel og -bevægelse, beskæring, lys, lyd, klipning) og deres virkning
• genkende genretræt fra forskellige dokumentartyper, herunder dybdeborende, observerende, poetisk, deltagende, refleksive, dramatiserende dokumentartyper
• anvende centrale filmiske virkemidler i en analyse af forskellige dokumentarklip

Primærlitteratur:
Tv Tv Tv om iscenesat virkelighed, 2015, uddrag
Min barndom i helvede, Lisbeth Zornig Andersen (medieværk, værk 1)
Vilde piger, 2012, uddrag

Materialer
• Ole Schulz Larsen: Håndbog til dansk s. 293-305 (Filmiske virkemidler + dramaturgi)
• Ole Schulz Larsen: Håndbog til dansk s. 223-228 (Dokumentargenrer)
Særlige fokuspunkter:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Romantikken

I dette forløb arbejder vi tematisk med forfattere fra romantikken til det moderne gennembrud. Vi går litteraturhistorisk til værks og retter blikket mod, hvordan teksterne afspejler den tid, de er skrevet i. Dermed får vi en fornemmelse af, hvordan litteraturen (genrer, skrivestil) udvikler sig fra romantikken til nyere tid.
Dette forløb afsluttes med at eleverne skal skrive en dansk-historie-opgave. Denne opgave behandler netop ovenstående tema.


Begreber/fokusområder:
Romantikken,
Universalromantik (panteisme)
Nationalromantiken (natur, sprog, folk, ånd, historie)
Biedermeier
Romantisme
Poetisk realisme

Tekster eleverne har læst:
Nyplatonisme
A.W. Schack von Staffeldt: "Indvielsen" (1804)

Universelromantik
Adam Oehlenschläger: "Morgen-Vandring" (1805) (KANON)

Nationalromantik
Adam Oehlenschläger: Fædrelandssang: ”Der er et yndigt land” (1819)
N. F. S. Grundtvig: ”Langt højere bjerge” (Danmarks trøst), (1820)
Nik & Jay: ”Vi vandt i dag” (2012)
Nephew: “The Danish way to rock” (2010)


Poetisk realsime
Steen Steensen Blicher: "Sildig opvågning" (1828) (KANON)

Romantisme
H. C. Andersen "Klokken" (1838) (KANON)
H. C. Andersen "Skyggen"


Teoritekster:
"Romantikken" fra Litteraturhistorien på langs og på tværs af Tinne Serup Bertelsen, Peter Kennebo, Barbara Kjær-hansen, Systime. 2019: Siderne: 1-15
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Værklæsning af "Pigedyr"

Forløbsbeskrivelse
Ungdomskultur, magt og kønsroller
Hvornår falder man udenfor normen? Hvordan defineres ungdomskultur? Gælder de traditionelle kønsroller stadig?

Det er blot nogle få af de diskussionsspørgsmål romanen "Pigedyr" (2022) af Cecilie Lind stiller. Romanen sætter stort fokus på kroppens betydning i det senmoderne samfund, hvor mange unge stræber efter den "perfekte krop". Romanen sætter skaprt fokus på, hvad den perfekte krop er og hvad den perfekte krop kan bruges til.

Romanen beskrives typisk som "klam, sexualiseret, direkte og rå", men eleverne skulle gerne få en oplevelse af en unik moderne hybridroman, der på en direkte og rå måde inkluderer lyrik og andre sproglige elementer til at understrege en masse ungdommelige og relevante (fysiske og psykiske) problematikker mange elever oplever.

Faglige begeber:
- Ungdomskultur, magt og kønsroller
- Norm og ideal
- Skyld
- Skam
- Genretræk - hybridroman (lyrikroman)
- Intertekstualitet

Faglige mål:
- Tekstforståelse og analyse: Eleverne skal kunne læse og forstå romanen samt anvende litterære analysebegreber som tema, motiv, konflikt fortællestemme og komposition.

- Analytiske færdigheder: Fokus på at identificere og fortolke centrale symboler, fortælleteknikker og tematikker i værket.

- Kritisk refleksion: -Eleverne skal reflektere og diskutere sociale normer, især i forhold til køn, identitet og magt. Ligeledes reflektere over etiske, kulturelle og nutidige problemstillinger.

- Mundtlig og skriftlig formidling: Eleverne skal kunne præsentere deres fortolkninger både mundtligt (gruppearbejde/fremlæggelser) og skriftligt (analyseopgaver). Eleverne skal eksempelvis i grupper á fire fremlægge på klassen: Fremlæggelsen tager udgangspunkt i de læste sider, hvor gruppen skal finde centrale citater.

Metode:
- Læreroplæg om de tre overordnede centrale begreber
- Gruppearbejde
- Matrixarbejde
- Elev-oplæg


Kernestof: Værk
Cecilie Linds roman Pigedyr (2022)

Supplerende:


Artikler:
Heimann, Bo (2022) Pigedyret fortæller endelig selv (Pov, international). Hentet fra: https://pov.international/pigedyret-fortaeller-selv-cecilie-lind/
Hamann, Rohde Simon (2022) Hentet fra: (https://bogrummet.dk/boganmeldelser/pigedyr-af-cecilie-lind/



Huang,T,d,G,B (2022) 5 hjerter: Grusom roman er klam, og jeg har ikke lyst til at læse den igen (Politikken). Hentet fra: https://politiken.dk/kultur/boger/boganmeldelser/skonlitteratur_boger/art8739508/Grusom-roman-er-klam-og-jeg-har-ikke-lyst-til-at-l%C3%A6se-den-igen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Retorik og argumentation

KOMMER


Begreber:
Ciceros pentagram
Toulmins argumentationsanalyse (påstand, belæg, hjemmel)
Styrkemarkør, rygdækning, gendrivelse
Appelformer
Diskursanalyse (Nodalpunkt, ækvivalenskæde)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Diskursanalyse

Diskursanalyse:
Det lille forløb om diskursanalyse fungerer som en overbygning til retorik og argumentation ( som vi lige har gennemgået). Vi har arbejdet med forskellige artikler, der omhandler: diskurser om indvandring. Følgende begreber har stået centralt i forløbet: Diskurs, nodalpunkt, ækvivalenskæde, differensrække, hegemonisk diskurs, antagonisme og flydende betegner.


Materiale:

-Artikel "Hvorfor må man ikke fortælle sandheden om Islam"

Artikel "Sociale strukturer tvang kvinde til barnløst liv som topforsker"

Video: https://www.facebook.com/watch/?v=957190125403261&ref=sharing



materiale:
Diskursanalyse i: Håndbog til dansk

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Nyhedsformidling

Vi skal i dette forløb arbejde med avisens nyhedsformidling. Vi skal kigge på forskellige avistyper,  se hvordan en nyhedshistorie er opbygget og arbejde med nyhedskriterierne.

Som en del af forløbet skriver vi selv en nyhedsartikel (skriftlig aflevering)

Forløbets centrale begreber er:

Avistyper: Omnibusavis, tabloidavis
De fem nyhedskriterier: Aktualitet, væsentlighed, identifikation, sensation, konflikt
Nyhedstrekanten
Vinkling
Layout: Rubrik, underrubrik/manchet, mellemrubrik, brødtekst, byline.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer