Holdet 2022 SaA/1n - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e) Nicolaj Storgaard Hansen, Sebastian Engelst Blok
Hold 2022 SaA/1n (1n SaA, 2n SaA, 3n SaA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 DK Valg
Titel 2 Dansk økonomi
Titel 3 Ulighed og integration
Titel 4 Medier, magt og politik
Titel 5 Kriminalitet i Danmark
Titel 6 EU i krise?
Titel 7 Våben i USA
Titel 8 IP og udenrigspolitik
Titel 9 Amerikansk valg og dansk sikkerhedspolitik
Titel 10 Globalisering og international handel
Titel 11 Metode og videnskabsteori
Titel 12 Identitetsdannelse i det senmoderne og struktur/ak
Titel 13 Ultrakort om velfærdsstat og repetition af økonomi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 DK Valg

Formål: at give en generel forståelse af dansk politik og kendskab til ideologier og teorier om parti- og vælgeradfærd.

Indhold: menneskesyn, statssyn og samfundssyn i en ideologi, liberalisme, konservatisme, socialisme, populisme, Molins model, vælgeradfærdsmodeller, Michiganmodellen, issue-voting, median-vælgeren,    

Materiale fra OneNote:
Berlingske: "Overblik: Her er Konservatives 2030-plan - skattelettelser, skattelettelser og skattelettelser" 17. august 2022 Emil Bo rask og Daniel Tidemann

Berlingske: "DF til angreb på identitetspolitik med dansk kulturbredside" 5. april 2021 Bent Winther

Berlingske: "Debat: I Danmark bruger vi hinandens penge, Søren Pape. Og det gør du også." 23 januar 2022 Pelle Dragsted

Politiken: "Pelle Dragsted: Mette Frederiksen kan blive den næste store landsfader, men hun skal træffe et afgørende valg" 26 september 2021 Jens valbjørn Stavnsbjerg

Ideologier og diskurser, side 100

Politiken: "Thorning hylder Frederiksens nye økonomiske kurs, mens Lykketoft ser politisk tidsel" 15 december 2022 Per Thiemann, Cecilie Lund Kristiansen, Morten Skærbæk og Johan Blem Larsen

Bilag til gruppearbejde om Molins model

Altinget.dk sådan ser partiernes typiske vælgere ud
Konservative får blå hug for skatteplan med store besparelser
Venstre freder arnepensionen. Den er kommet for at blive
Søren Papes valgoffensiv er så ideologisk at det gør noget

Information: "Hvad er det, Lars Løkke kan? -han fremstår tillidsvækkende" 20 oktober 2022 Birgitte Kjeldsen

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dansk økonomi

Formål: at give eleverne overblik over økonomiske mål og midler.

Materiale:

Økonomi for dummies afsnit et og to,

Information: "Inflation og konkurser, hvad er status på dansk økonomi?" 12 november 2022 Christina Nordvang Jensen

Politiken: "Drop økonomisk vækst som politisk mål" 22 april 2015. Thomas Færgeman

Økonomiske nøgletal fra Danmarks Statistik

Vismandsspillet.dk

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Ulighed og integration

Formål: at introducere eleverne til sociologi om ulighed og integrationsteorier.

Indhold: Bourdieus teorier om ulighed, teorier om kulturmøder; herunder traditionelt og moderne samfund, integration, assimilation og segregation, dobbeltsocialisering; Honneths teorier om anerkendelse

Materiale:

Ærkedansker perkerdansker ibog: https://xn--rkedanskerperkerdansker-78b.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=170

Den rigeste procent, afsnit 4 dr.dk

Muslimske pigers dagbog afsnit 1 dr.dk

Helene Kristine Holst: Achmed følte sig hjemme blandt danske venner på studiet. Men en episode ændrede alt. 5. december 2020 Berlingske

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Medier, magt og politik

Formål
Forløbets fokus er at skabe forståelse for mediernes rolle i danske samfund, og herunder deres indflydelse på den politiske meningsdannelse hos vælgere, samt den udøvede magt der gøres brug af i forbindelse med de politiske partier. Der vil sættes fokus på begreber såsom medialisering, priming, framing, mediehunde, fake-news, alternative news, kildekritik og meget mere. Herudover sættes det i forbindelse med styreformer herunder parlamentarisme og regeringsdannelse, og ligeledes hvilke rettigheder og pligter man har som borger i det danske samfund. Der vil ydermere også være et snævert fokus på forskellige magtformer, som er relevante i denne forbindelse. Forløbets formål er herudover at opfylde kravene til læreplanen for samfundsfag på A-niveau, hvor eleverne stifter bekendtskab med en række teorier og begreber, som gør sig gældende indenfor særlig økonomi og politologi. Herudover er der fokus på mundtlighed, da eleverne skal kunne formidle det lærte stof til en evt. mundtlig eksamen.

Indhold
Ved forløbets afslutning skal eleverne kunne:
- Redegøre for borgernes rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, som det danske
- Diskutere medborgerbegrebet, samt vurdere hvordan der skabes modborgere i et samfund
- Analysere og diskutere mediernes rolle i det danske samfund
- Redegøre for centrale begreber ift. mediernes rolle såsom priming, framing, fake-news, alternative news, mediehunde, nyhedskriterier mm.
- Undersøge artikler med et kildekritisk blik, og diskutere vigtigheden af kildekritik i det senmoderne samfund.
- Diskutere og vurdere mediernes rolle ift. den politiske kommunikation
- Redegøre for parlamentarisme og opbygning af det danske folketing
- Redegøre for andre styreformer, samt sammenligne disse med det danske demokrati
- Redegøre og anvende centrale magtformer.

Materiale
- Brøndum, Peter & Thor Banke Hansen, Luk samfundet op, 2021, 4. udgave, Forlaget Columbus, s. 164-166
- Jensby, Jakob Glenstrup, Anders Ellegaard Pedersen & Peter Brøndum, Politikbogen, 2019, 1. udgave, Forlaget Columbus s. 109-130, 143-151, 162-166, 168-175, 186-193 & 276-284
- Rasmussen, Jesper Hjarsbæk, Politikkens Kernestof, 2022, 1. udgave, Forlaget Columbus, s.102-108 & 162-166

Supplerende materiale
- Film: Kongekabale, 2024, af Nikolaj Arcel
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Besvarelse om kildekritik 30-08-2023
Lineær regression 04-09-2023
Hypoteser 17-09-2023
Fremlæggelse 13-10-2023
Undersøgelsesopgave 23-10-2023
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Kriminalitet i Danmark

Formål
Forløbets fokus er at skabe forståelse for hvorfor nogle mennesker begår kriminalitet når andre ikke gør. Forløbet vil sætte fokus et sociologiske fokus på kriminalitet og der vil blive taget udgangspunkt i begreber såsom stigmatisering, social arv, at følge med strømmen samt neostammer. Forløbets formål er herudover at opfylde kravene til læreplanen for samfundsfag på A-niveau, hvor eleverne stifter bekendtskab med en række teorier og begreber, som gør sig gældende indenfor særlig sociologi. Herudover er der fokus på mundtlighed, da eleverne skal kunne formidle det lærte stof til en evt. mundtlig eksamen.

Indhold
Ved forløbets afslutning skal eleverne kunne:
- Redegøre og anvende SNAP-modellen
- Redegøre og analysere hvorfor kriminalitet begås med udgangspunkt i en række udvalgte sociologiske teorier, herunder:
o Robert Mertons overlevelseskriminalitet
o Edwin Sutherlands opvisningskriminalitet
o Travis Hirchis organiske kriminalitet
o Mihaly Czikcentmihalys ”Go With the Flow”
o Axel Honneths anerkendelsesteori
o Michel Maffesolis “Neostammer”
- Analysere forskellige typer af data (artikler, statistik, dokumentar mm.) med udgangspunkt i hvorfor kriminalitet begås
- Diskutere forskellen på straf og rehabilitering, samt finde løsningsforslag på dette spørgsmål
- Koble viden om aktør og strukturorientering ift. diskussionen om hårde straf eller ej.



Materiale
- Matthiesen, Tobias: Fri eller fortabt, 2020, Forlaget Colombus, s. 180-185, 185-191, 191-194, 194-197
- Danmarksstatistik, Kriminalitet 2021, udgivet af Danmarksstatistik
- Lev uden vold: Vold gennem livet, 2023
- Skov, Oliver Boserup, Samf på B, 2019, Forlaget Colombus, s. 58-64, 66-67
- Skov, Oliver Boserup: Fra drengestreger til bandemedlem, 2020, Forlaget Colombus, s. 51-53, 53-57, 67-61
- Hussein, Tarek: Haidar blev kriminel. Jeg blev jurist. Var det samfundets eller vores eget ansvar?, Politiken, 2022
- Kloch, Sofia: Aydin Soei: ”Vi fokuserer meget på de brune drenge og ikke på de hvide drenge i provinsen”, Politiken, 2022
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 EU i krise?

I dette forløb arbejder vi med forståelse af EU som international organisation og med spørgsmålet om, hvordan EU fungerer. Vi arbejder med grundlæggende forståelse af EU’s historie og opbygning: Hvad er EU og det vil det sige at være EU-borger? Vi skal se på, hvordan EU har udviklet sig til verdens største økonomiske og politiske samarbejdsenhed. Sidst i forløbet arbejdet vi med den danske vinkel på EU, hvor vi bl.a. undersøge de danske partiers holdninger til EU-samarbejdet.

Kernestof:
- Forskellige typer politiske systemer, herunder EU (de centrale aktører som Parlament, Ministerråd, Kommission, Domstol, interesseorganisationer m.v.),
- Redegøre for hvordan det nationale, det mellemstatslige og overnationale spiller sammen.
- Undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold.
- Redegøre for centrale begreber som aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt.
- Redegøre for og analysere på baggrund af integrationsteorier i EU.
- Redegøre for populisme, samt analysere hvordan populisme truer EU.
- Redegøre for, anvende viden om og diskuterer løsningsforslag på nationalisme i EU.
- Redegøre for udfordringer for EU
- Redegøre for lovgivningsprocessen i EU

Kernelitteratur:
- Branner, Hans, "Det politiske Europa", 2019, Forlaget Columbus, kap. 1, kap. 4 og kap. 6
- Frederiksen, Lars, "EU's Udfordringer", 2020, Forlaget Columbus, kap. 5
- Iversen, Kristian, "Nationer og nationalismen, 2021, Forlaget Columbus, kap. 1

Supplerende litterautur:
- Burchardt, Louise Egholm, "Idehistoriker: Populisme er udemokratisk", Akademikerbladet d. 4. november 2016
- Bächler, Christian Martin, "Forskere: Sådan brænder populistiske ledere igennem", Altinget d. 13. november 2016
- Europa-Parlamentet, "Merkel: Nationalisme og egoisme må aldrig få chancen i Europa igen", d. 13. november 2018
- Europa-Undervisning: https://europaundervisning.dk/europas-rolle-i-verden/
- Europa-Undervisning: https://europaundervisning.dk/eu-en-trussel-mod-nationalstaterne/
- Pedersen, Charlotte Flindt, "Hvordan skal EU håndtere ydre og indre trusler?", Jyllands-Posten d.25. november 2015
- Restudy-film: https://www.youtube.com/watch?v=xRwZyDTdCAc&t=11s
- Restudy-film: https://restudy.dk/undervisning/samfundsfag-politik-b/lektion/video-eus-institutioner/
- Ritzau, "Macron og EU-top taler for ændringer af EU-traktater", TV2 d. 9. maj 2022
- Wismann, Ida Marie Lomholt: "EU-kommissionen afviser ønske om at ændre på vetoretten på forsvarsområdet", TV2 d. 9. maj 2022
- Youtube: "Brexit", https://www.youtube.com/watch?v=NgVhRVrANhA
- Østergaard, Morgen, Sigrid Friis Proschowsky & Morten Helveg Petersen, "Radikale: Nationalisme truer den europæiske frihed", Altinget d. 26. november 2018.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fremlæggelser om EU's institutioner 01-02-2024
Sammenligning 04-02-2024
Notatgenren 01-03-2024
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Våben i USA

Forløbsplan – Våben i USA
Formål
Forløbets fokus er at skabe forståelse for hvilken rolle våben i USA spiller for det amerikanske samfund, og herunder hvilken betydning det ligeledes spiller for befolkningen. Der vil sættes fokus på begreber såsom checks and balances, konstitutionelt demokrati, præsidentielt styre samt hele debatten omkring pro-gun vs. control. Forløbets formål er herudover at opfylde kravene til læreplanen for samfundsfag på A-niveau, hvor eleverne stifter bekendtskab med en række teorier og begreber, som gør sig gældende indenfor særlig økonomi, politik og metodisk arbejde. Herudover er der fokus på mundtlighed, da eleverne skal kunne formidle det lærte stof til en evt. mundtlig eksamen.

Indhold
Ved forløbets afslutning skal eleverne kunne:
- Redegøre for kongressens rolle i USA
o Herunder Senatet og Repræsentanternes Hus
- Redegøre for checks and balances
- Analysere med udgangspunkt i checks and balances, hvorfor våbenkulturen er svær at ændre på
- Analysere våbenkulturen med udgangspunkt i relevante sociologiske teorier
- Skabe kobling til andre forløb, som fx kriminalitet
- Redegøre for motiver bag masseskyderier samt analysere og diskutere løsningsforslag til problematikken
- Redegøre for et præsidentielt system samt hvad præsidentens rolle er i det amerikanske samfund
- Redegøre for højesterets rolle i det amerikanske system.


Materiale
- Brøndum, Peter og Annegrethe Felter Rasmussen: USA’s Udfordringer, 3. udgave (2020), forlaget Colombus, s. 44-48, 50-51, 60-63 & 74-76
- Rubin, Marcus (2023): Jo mere domstolene suges ind i USA’s præsidentvalg, jo værre, artikel fra Information
- Everytown Support Fund: New Report: Gun Violence Costs US 557$ Billion Each Year, 2022
- Pew Resarch Center: What the Data Says About Gun Deaths in the US, 2024
- Adsbøl, Josephine & Søren Stjerne: Mange ramt af skud under Super Bowl parade, TV2, 2024
- Steinmetz, Jesper: Højesteret baner vejen for flere våben i USA, TV2, 2022
Supplerende materiale
- Dokumentar DR: Våbenlobbyisternes Magt
- Endvr dokumentar: Family Arsenal
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Podcast om våben i USA 21-03-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 IP og udenrigspolitik

Formål:

Vi arbejdede med en generel introduktion til international politik teori og dansk udenrigspolitiks mål og midler. Vi tog meget udgangspunkt i konflikten i Ukraine og forholdet til Rusland.

Indhold: forskellige aktører, herunder stater, NGO'er og IGO'er; magt-teori; realisme, herunder  anarkisk statssystem, nulsums-spil, ressourcer, selvhjælp, sikkerhedsdilemmaet; Neo-realisme, herunder magtbalance, fysiske kapabiliteter, multi-polaritet, bipolaritet, unipolaritet; Liberalisme, herunder interdependens, plussum-spil, high og low politics, international institutionalisme; Konstruktivisme; Udenrigspolitiske mål og midler;

Materiale:

DR explainer videoer om international politik: https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-derfor-er-ukraine-vigtig-for-rusland_303209, https://www.dr.dk/nyheder/udland/explainer-hvorfor-har-nato-brug-sverige-og-finland-0, https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-hvorfor-er-taiwan-saa-vigtig-for-kina-og-usa_329776, https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-hvorfor-har-nogle-lande-mere-magt-end-andre_421739, https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-hvad-laver-rusland-i-afrika_403060

Kasper Støvring: "Realismen har sine svagheder, men er stadig bedst til at forklare Ukraine-krisen" Berlingske 12. marts 2022.

Joseph Nye TED talk https://www.ted.com/talks/joseph_nye_global_power_shifts?fbclid=IwY2xjawEvzbhleHRuA2FlbQIxMAABHRq0C-ZR4mVUQt-0tFfv0iKZZGEm45tFwPjjbUTnsai6iyeLok4uCzxCZA_aem_y4mMEN0Su06GwC4YVpQvWg&subtitle=en

Jens Bostrup og Jesper Thobo-Nielsen: "Klimatopmøde gør DK til grøn supermagt" Politiken 23. september 2019

Magnus Bredsdorff: "Hvad gør det hele godt for? Her er de ni vigtigste svar om klimatopmødet" 30. november 2023

Patrick Wintour: "Rusland føler sig forrådt af NATO efter Den Kolde Krig" Information 13. januar 2022

DR.dk Diplomaterne afsnit 2 den ubudne gæst https://www.dr.dk/drtv/se/diplomaterne_-thomas-og-den-ubudne-gaest_282953
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Amerikansk valg og dansk sikkerhedspolitik

Formål:

Forløbet skulle give eleverne en grundig indførsel i amerikansk politik og følge med i amerikansk politik imens valget stod på. Vi diskuterede også de demokratiske konsekvenser af valget af Trump og betydningen for dansk sikkerhedspolitik.
I løbet af forløbet fik skolen besøg at Niels Bjerre Poulsen der fortalte om amerikansk politik og Flemming Splidsboel der fortalte om hybrid krig og forholdet til Rusland. Vi lavede også matrix projekt arbejde om FET udsyn 2023.

Indhold:

Præsidentialisme; repræsentativt demokrati; Eastons model; konkurrencedemokrati vs samtaledemokrati; polarisering; det amerikanske topartisystem; valgmandskollegiet; vælgeradfærd, herunder kerne- og marginalvælgere og issue voting; rational choice teori; Michigan modellen; negative partisanship; populisme; det snævre og udvidede sikkerhedsbegreb; koncertsikkerhed; kollektiv sikkerhed; sikkerhedsfælleskab; statistisk usikkerhed i forbindelse med meningsmålinger.

Materiale

DR explainer om amerikansk valg https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-er-usas-demokrati-truet_348609

Verden ifølge Gram podcast https://www.dr.dk/lyd/p1/verden-ifoelge-gram/verden-ifoelge-gram-2024/verden-ifoelge-gram-duellen-om-usa-s-fremtid-11802432373

Jakob Busk Olsen: "De Uforenede Stater: USA er delt i to lejre, som hader hinanden" DR.dk 4. november 2022

Mia Ulgraven "Samtale-demokrati kan begrænse polarisering" Århus universitet 19. september 2019 https://bss.au.dk/aarhus-bss-nyheder/samfund-1/2019/samtale-demokrati-kan-begraense-polarisering

Jesper Thobo-Carlsen og Sara Vorre Rothstein: "Her er Harris og Trumps veje til Det Hvide Hus" Politiken 6. september 2024

Derek Beach: "Valgkampen i USA flytter ikke stemmer" Jyllands-posten 18. oktober 2024.

FET Udsyn 2023

Verden ifølge Gram Velkomen til Trumps amerika https://www.dr.dk/lyd/p1/verden-ifoelge-gram/verden-ifoelge-gram-2024/velkommen-til-trumps-amerika-11802432463
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Globalisering og international handel

Formål:

At introducere globalisering og international handel. Vi kiggede også DK's eksport og samhandel og diskuterede effekten af Trumps på daværende tidspunkt bebudede toldsatser. Så talte vi om vindere og tabere i globalisering, og hvordan man hjælper udviklingslande.

Indhold:

Økonomisk, politisk og kulturel globalisering; Multinationale selskaber; outsourcing; Ricardos komparative fordele, faktorudrustningsteori, Lindner og Krugmanns teorier om international handel; fattigdomscyklussen, Importsubstitution og eksportorienteret strategi

Materiale:  

Mette Guldager: "Han kender alle firmaernes tricks, mod moderne slaveri og misbrug men kæmper videre " Politiken 9. april 2022

Statistik om udenrigshandel fra Danmarks Statistikbank

Iben Schmidt: "Trumps udmeldinger bekymrer: Danmark kan miste tusindvis af jobs i eskalerende handelskrig" Hyllands-posten 26. september 2024

Hiva Ahmadi "Ressourceforbandelsen" Vid&Sans 29. april 2022

Hans Rosling TED talk 2006
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Metode og videnskabsteori

Formål:

At introducere videnskabelig metode og forberede eleverne på deres SRP forsvar i samfundsfag. Vi arbejdede også med dataindsamling via surveybanken og beregninger af andele i procent.

Indhold:

Kvalitativ og kvantitativ metode; afhængig og uafhængige variable; korrelation og kausalitet; generaliserbarhed; validitet; reliabilitet; gentagelighed; induktiv og deduktiv metode; evidenshierarkiet;

Materiale:

Anne Ringgaard: "Ikke al forskning giver lige meget evidens: Lær at skelne" Videnskab.dk 13. juni 2019

Anne Ringgaard: "Korrelation eller kausalitet: Hvornår er der en årsagssammenhæng?" Videnskab.dk 31. maj 2017

Thomas Hoffmann: "Hvad i alverden kan man bruge kvalitativ forskning til?" Videnskab.dk 5. september 2013
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Identitetsdannelse i det senmoderne og struktur/ak

Formål:

Vi skulle lidt tjept have dækket identitetsdannelse i det senmoderne og aktør/struktur, da meget af klassens sociologiundervisning havde været fokuseret på integration, ulighed og kriminalitet.

Indhold:
Struktur, aktør, traditionelle og moderne samfund, strukturationsteorien, adskillelse af tid og rum, udlejring af sociale relationer, selvrefleksion, det rene forhold, højhastighedssamfundet, teknologisk acceleration, acceleration af social hastighed, konkurrencelogik, acceleration af livstempo, fremmedgørelse, performative roller, frontstage, backstage, idealisering af status- motiver og præstationer, deep backstage og middle region.

Materiale:

Thomas Hansen: "Rettevejledning til den helt perfekte familie" Information 5. maj 2012

Lotte Folke Kaarsholm: "Mistrivsel skyldes en idiotisk samfundsmodel" Politiken 23. oktober 2022

DR.dk: Vi spiller spillet, afsnit 2. https://www.dr.dk/drtv/se/vi-spiller-spillet-_-realityen-der-formede-dig_-tilvalg-og-fravalg_228877



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Ultrakort om velfærdsstat og repetition af økonomi

Formål:

Vi mangler stat, marked og civilsamfund fra lærerplanen, så jeg gav en hurtig præsentation af det og velfærdsstatsmodellerne.

Dernæst repeterede vi økonomiske sammenhænge, mål og politik.

Indhold: stat, marked, civilsamfund, ret og skøn, progressivt skattetryk, universel- residual og korporative velfærdsmodeller, den demografiske udfordring, konjunktur, økonomiske mål, økonomisk politik.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer