Holdet 3z DaA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Johanne Cordt Corneliussen, Just Hvid-Olsen, Matheus Tobias Peifer
Hold 2023 DaA/1z (1z DaA, 2z DaA, 3z DaA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Dokumentarfilm
Titel 2 Danmark i 1800-tallet I: Romantikken (DHO)
Titel 3 Danmark i 1800-tallet II: Det Moderne Gen. (DHO)
Titel 4 Gys & uhygge
Titel 5 Retorik og argumentation
Titel 6 Nyhedsformidling
Titel 7 Eksistentialisme
Titel 8 Økokritik og økolitteratur
Titel 9 Oplysningstiden
Titel 10 Skriftligheds- og mundtlighedsforløb
Titel 11 Realisme og modernisme
Titel 12 Sociolingvistik
Titel 13 Opsamling

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Dokumentarfilm

FORLØBSBESKRIVELSE
Indledning
Hvad er egentlig en dokumentarfilm? Og hvordan adskiller den sig fra andre genrer? Den har med virkeligheden at gøre og kommer fra faktaområdet, det er klart, men det gør en TV-avis eller et dagblad jo også. Der er noget, der gør dokumentarfilm helt særlige, og de kan noget specielt, som en TV-avis eller et dagblad ikke kan. De er, som genrens grand old man John Grierson siger det, en kreativ bearbejdning af virkeligheden, ikke nødvendigvis bare en sober gengivelse af den. På den måde kan de tage os på de mest hæsblæsende og engagerende rejser, f.eks. til Jerusalem på jagten efter en mistet tro eller med en linedanser på en line mellem World Trade Centers to store tårne. Alt imens vi ser noget virkeligt, kan vi være lige så spændte, forbløffede, rørte eller begejstrede, som når vi læser en god roman eller ser en god fiktionsfilm. Det er denne kunstform med dens myriader af udtryksformer, vi skal dykke ned i, analysere og diskutere i dette forløb.

Formål
I dette forløb skal eleverne først og fremmest lære at analyse, fortolke og perspektivere faktafilm og deres mange variationer. Til det formål skal vi dygtiggøre os i systematisk filmanalyse og -fortolkning, hvilket inkluderer basale begreber om filmiske virkemidler. Gennem kreative arbejdsformer arbejder vi produktivt med visuelle udtryksformer. Vi skriver en stil og planlægger og afholder små oplæg, der begge kredser om forløbets emner, så vi øver os på at skrive og tale nuanceret og levende om danskfaglige områder.

Indhold
I forløbet lærer vi om følgende begreber, koncepter og teorier:
- ‘Den kreative bearbejdning af virkeligheden’ og faktakontrakten.
- Fakta- og fiktionskoder samt blandingsformer og kodeforvirring.
- Basale filmiske virkemidler, herunder begreber, der knytter sig til lydsiden, beskæring, perspektiv, kamerabevægelser, billedkomposition, lys og farver, klipning og filmisk dramaturgi.
- Forskellige dokumentargenrer og deres blandinger: den observerende, deltagende, autoritative, poetiske, refleksive og performative.
- Trope, metafor, symbol, real- og billedplan, medbetydning og ‘den tredje betydning.’
- Journalistisk / dokumentarisk etik og moral.

Metode
Vi arbejder i forløbet på følgende måder:
- I forbindelse med bestemmelsen af dokumentaren som særskilt genre samt arbejdet med fakta- og fiktionskoder vil vi arbejde deduktivt med øvelsesopgaver.
- De filmiske virkemidler træner vi i første omgang med en induktiv øvelse, hvor eleverne ud fra deres forforståelse, intuition og kreativitet skal tage billeder, der viser forskellige følelser.
- Herefter øver vi os på begreberne i matrixgrupper, hvor de forskellige områder af filmanalysen bliver forklaret og visualiseres eleverne imellem.
- Dokumentartype- og tropeanalysen foretages deduktivt med øvelsesopgaver.
- Flere gange skal eleverne planlægge små oplæg på baggrund af deres analyser, fortolkninger og disses visualiseringer.
- Vi skriver en stil om emnet, som læreren giver en summativ og formativ evaluering af.

Baggrundslitteratur
DOX - forløb i medier af Dorte Granhild og Mette Wolfhagen, 2016.
Herunder:
1. “Introduktion til dokumentarfilm”
3. “De tre klassiske dokumentargenrer”
4. “Den poetiske, den refleksive og den performative
dokumentargenre”
Levende billeder af Anders Lysne et al., 2012. Herunder:
“Filmiske virkemidler
Lyrik, når sproget spiller af Mette Ewald og Rikke Taber. Herunder:
“Troper”, “Metafor”, “Symbol”

Film(klip)
Uddrag:
Ekstra Bladet uden for citat af Mikala Krogh, 2014
Shoah af Claude Lanzmann, 1985
Den hemmelige krig af Christoffer Guldbrandsen, 2005
Manden med kameraet af Dziga Vertov, 1929
De fem benspænd af Jørgen Leth og Lars von Trier, 2003
Jerusalem, min elskede af Jeppe Rønde, 2003
Haunted af Jan Pavlacky, 2018
Blodets bånd af Christian Sønderby Jepsen og Pernille Bervald
Jørgensen, 2013

Værklæsning:
The Look of Silence af Joshua Oppenheimer, 2014

Evaluering
Elevernes niveau evalueres løbende mundtligt ved opsamlingssessioner på det deduktive øvelsesarbejde samt gennemlæsning af deres produkter og visualiseringer i det produktive arbejde. Deres stil evalueres summativt med en karakter. Både stilen og oplæggene evalueres formativt ved feedback. Oplæggene bliver i øvrigt evalueret af klassekammeraterne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Danmark i 1800-tallet I: Romantikken (DHO)

DANMARK I 1800-TALLET - ROMANTIKKEN

FORMÅL
I denne første del af et todelt forløb frem mod dansk- og historieopgaven skal vi arbejde med den danske romantik, cirka 1800 - 1870. Vi skal lære periodens vigtigste historiske begivenheder at kende samt forstå dens litteratur-, kultur- og bevidsthedshistoriske strømninger. Vi fokuserer på at kontekstualisere malerier, digte og noveller til deres historiske kontekst samt at perspektivere det romantiske tankegods til i dag.

INDHOLD
Romantikken, herunder universalromantik, nationalromantik, nyplatonisme og romantisme.
Længsel efter sammensmeltning, monisme, harmonisøgende romantik, digtergeniet.
Nyplatonisme, splittelse, dualisme, "det interessante," Biedermeier
Eskapisme som kunstnerisk reaktion på tiden
Overdrivelse og underdrivelse som to kunstneriske trøstelsesstrategier
Billedsprog, herunder besjæling

MATERIALER
---Baggrundstekster
Brug Litteraturhistorien, 2024 (iBog): "En kaotisk tidsalder", "Romantikkens idéer", "Universalromantikken", "Nyplatonismen", "Nationalromantisk harmoni", "Krise og censur", "Biedermeier - enhedskultur og idyl", "Romantismen"
Brug Litteraturhistorien, 2021: "Romantismen" s. 117-123

---Tekster fra perioden
Adam Oehlenschläger: "Morgen-Vandring" Fra: Poetiske Skrifter, 1805
Adam Oehlenschläger: "Der er et Yndigt Land", 1819
Blicher, St. St: "Marie. En Erindring fra Vesterhavet", 1836
N.F.S. Grundtvig: "Langt høiere Bjerge", 1820
Kohberg: "Dansk mel. Vi er bagere." 2019
H. C. Andersen: "Hyrdinden og Skorstensfejeren", 1845

---Malerier
"En gravhøj fra oldtiden ved Raklev på Refsnæs" af Johan Thomas Lundbye, 1839.
"Vandreren over tågehavet" af Caspar David Friedrich, 1818
"Abed ved bøgeskov" af Caspar David Friedrich, 1810
"Udsigt fra Dosseringen ved Sortedamssøen mod Nørrebro", Christen Købke, 1838

METODER
Litterær analyse, sproglig analyse af troper, billedanalyse
Kreativt arbejde - remediering af "Morgen-Vandring"
Gruppearbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Danmark i 1800-tallet II: Det Moderne Gen. (DHO)

FORMÅL
I denne anden del af et todelt forløb frem mod dansk- og historieopgaven skal vi arbejde med det moderne gennembrud, cirka 1870-1900. Vi skal have fokus på periodes vigtigste historiske begivenheder, samt de litterære- og kulturelle strømninger. Vores fokus være på at kontekstualisere novellerne "Den sidste balkjole" og "Naadsensbrød" og "Et Dukkehjem" til deres historiske kontekst, som forberedelse til dansk- og historieopgaven, hvor dette netop er hvad eleverne skal gøre.

I forbindelse med elevernes DHO har de arbejdet med tekster fra Det Moderne Gennembrud (eller romantikken). Eleverne har arbejdet med tekster, der ikke er gennemgået i undervisningen, og der er derfor stor spredning på, hvad eleverne har læst af andre tekster fra Det Moderne Gennembrud.

---Baggrundstekster
Fibiger, Johannes og Gerd Lütken. "Litteraturens Veje", Det Goderne Gennembrud, s. 194-200.
Kjær-Hansen, Barbara m.fl. "Litteraturhistorien - på langs og på tværs", Det Moderne Gennembrud, s. 1-14.
Sørensen, Mimi og Mads Rangvid. "Brug litteraturhistorien", Det Moderne Gennembrud: Ud med Gud, 2021, s. 136-158.

---Tekster fra perioden læst på klassen
Bang, Herman: "Den sidste balkjole", 1887. (KANON).
Brandes, Georg. "Indledningsforelæsning til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Literatur", 1871.
Ibensen, Henrik: "Et Dukkehjem", 1879. (VÆRKLÆSNING, KANON).
Pontoppidan, Henrik: "Naadsensbrød", 1885. (KANON.

METODER
Litteræranalyse
Skriveøvelser
Aflevering ("Den sidste balkjole")
Gruppearbejde
Peer feedback
Skrivning af DHO samt mundtligt forsvar

VÆRKLÆSNING OG KANON
Kanonforfattere læst i dette forløb:
- Pontoppidan
- Ibsen
- Bang
Værk læst i dette forløb:
- "Et Dukkehjem"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Gys & uhygge

GYS & UHYGGE

Formål
I dette forløb dykker vi ned i uhyggen i litteratur og på film. Vi skal beskæftige os med det teoretiske spørgsmål: hvorfor oplever mennesker uhygge, og hvorfor vælger vi frivilligt at læse uhyggelige tekster og se uhyggelige film? Vi skal træne elevernes evne til at:

– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster.
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
– læse et historisk genremæssigt varieret udvalg af tekster fra 1870 til i dag, herunder fra de seneste fem år.
– læse tekster fra romantik og modernisme.
– læse dansk litteraturs kanon: H. C. Andersen og Johannes V. Jensen.

Indhold
Freuds psykoanalyse, herunder: id/ego/superego, "das Unheimliche," lystprincippet/realitetsprincippet
Filmanalyse, herunder særligt fokus på billedkomposition (vandrette, lodrette, diagonale og kælkede linjer)

Metoder
Undrespørgsmål og fortolkningshypoteser
Højtlæsning
Litteraturanalyse og -fortolkning
Kreativ bearbejdning af tekster / remediering

Materialer
Baggrundstekster:
Krog, Ebbe et.al.: Gys, splat og Freud. s.22-26, 33-34

Litteratur:
Andersen, H. C.: Skyggen. 1847, https://www.andersenstories.com/da/andersen_fortaellinger/skyggen
Ingemann, B. S.: "Glasskabet" i Nye Eventyr og Fortællinger, 1847
Jensen, Johannes V.: "Vinternat." i Nye myter. 1908
Alfredson, Tomas: Låt den rätte komma in. 2008 (VÆRK)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Retorik og argumentation

Forløbsbeskrivelse
Hvordan taler man overbevisende? Og hvordan taler man sandt? Det er to de to grundlæggende spørgsmål, som vi forholder os til i vores forløb om retorik og argumentation, der i høj grad kommer til at kredse om køn og seksualitet som emne. Vi forholder os til både taler og argumenterende artikler og dygtiggør os til at vurdere, i hvor høj grad de lyder godt og taler sandt.

Faglige mål
Eleverne skal træne at:
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt.
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed.
– analysere, fortolke, vurdere og perspektivere ikke-fiktive tekster.
– demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag.
– retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation.
– analysere og vurdere tekster fra sociale medier.

Faglige begreber
Ciceros retoriske pentagram
Afsender, modtager, emne, situation, sprog - og hvordan de skal hænge sammen

Appelformerne
Patos, logos, etos

Talegenrer
den politiske tale, lejlighedstalen, den informative tale

Retoriske figurer
Anafor, parallel, epifor, epanastrofe, allitteration, assonans, trikolon, antitese, paradoks, apostrofe, retorisk spørgsmål

Toulmins argumentationsmodel
Påstand, belæg, hjemmel, styrkemarkør, gendrivelse, rygdækning

Diskursanalyse
Nodalpunkt, ækvivalenskæde, antagonistiske og hegemoniske diskurser, flydende betegner

Materialer
Teori
• Kapitlerne "Retorik", "Sproglige figurer" & afsnittet "Toulmins argumentationsmodel" i: Larsen, Ole Schultz: Håndbog til dansk: Litteratur, sprog, medier. Systime og dansklærerforeningen 2015
• ”Retorik og argumentation – Toulmins argumentationsmodel”, Youtube-video af Søren Vrist Christensen, 2020.  
• Kapitlet "Diskurs" i: Campion, Ditte: Blik for køn. Dansklærerforeningen, 2018

Tekster
• Michael Laudrups vindertale v. DIF's 250-års jubilæum
• Sara Omars nytårstale i Deadline, 2018
• ”Ibi-Pippi har fået mine øjne op for, hvor problematisk juridisk kønsskifte er”, Marie Bjerre i Jyllands-Posten d. 14.08.2024
• "Joachim B.: "Mænd er mere ambitiøse, og det afspejler lønnen", i BT d. 26.9.2012, genoptrykt i Blik for køn
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Nyhedsformidling

Formål
I dette forløb arbejder vi med nyhedsanalyse. Vi fokuserer på tabloidavisen og omnibusavisen som type med Ekstra Bladet og Politiken som eksempler samt pressefotografiet som genre. Eleverne skal træne at:

– analysere nyhedsformidling
– demonstrere kendskab til og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag.
– navigere og udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage i og bidrage til digitale fællesskaber.
– analysere og vurdere mediers brug i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge.

Faglige begreber
Avistyperne, herunder omnibusavisen, tabloidavisen, nicheavisen, gratisavisen og regional- og lokalavisen
De journalistiske storgenrer, herunder nyheden, reportagen, kommentaren og baggrundsanalysen
De fem nyhedskriterier, VISAK: Væsentlighed, Identifikation, Sensation, Aktualitet, Konflikt
Nyhedstrekanten
Click-bait
Basale filmiske virkemidler
Pressefotografiet, herunder "det rette øjeblik"

Metoder
Analyse og vurdering af nyhedsmedietekster
Filmanalyse og -fortolkning
Analyse af visuelle udtryksformer (pressefotografier)

Materialer
Baggrundslitteratur
Christensen, Peter et.al: "De journalistiske storgenrer" i Store nyheder, s.1-4
Langdahl, Berit Riis: "Analyse af avisnyheder og pressefotografi" i Krydsfelt, s.348 - 352, 355-361

Tekster
Alle digitale og aktuelle forsider på følgende aviser: Berlingske, Ekstra bladet, Børsen, Sjællandske
Selvvalgt artikel fra egen tidslinje
Ekstra bladet: "Supermodel vækker opsigt: Til fest i gennemsigtig kjole", 15.1.2023
Ekstra bladet: "TRUMP SEJR KAN KOSTE DIG DYRT", 7.11.2024'
Politiken: "Eksperter: Vær bange, hvis Trump vinder valget, vær meget bange", 4.11.2024
Krogh, Mikhala: Ekstra Bladet: uden for citat. 2014 (VÆRK)

Pressefotografier
Afghansk pige
Den brændende munk
Napalm pigen
Gribben og den lille pige
Alan Kurdi
Selvvalgt pressefotografi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Eksistentialisme

Eksistentialisme

Formål
I dette forløb beskæftiger vi os med eksistentialismen som filosofisk strømning og litterær læsemetode. Vi arbejder både med, hvordan eksistentialistiske tanker kan bruges til at forstå vores eget liv, og hvordan de optræder i litteratur og på film. Eleverne skal træne at:

– analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster.
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
– læse kanonforfatterne Karen Blixen, Martin A. Hansen og Peter Seeberg.
– foretage litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer.

Indhold / faglige begreber
Eksistentialisme, herunder essens/eksistens, valget, frihed, angst, krise
Liv-krise-angst-valg-modellen
Amor fati - elsk din skæbne, uanset hvad den byder dig
Beslutningspunktet og konsekvenspunktet (eksistentialistisk dramaturgi)

Metoder
Induktive metoder med elevernes egne valg
Litteratur- og filmanalyse
Digtanalyse med fokus på semantiske skemaer

Materialer
Baggrundslitteratur:
Henriksen, Liselotte: "Hvad er eksistentialisme?" + "Eksistentialistisk læsning i praksis" i Eksistentialisme i dansk, Systime iBog

Tekster:
Blixen, Karen: "Livets veje" i Den afrikanske farm. 1937
Hansen, Martin A.: "Agerhønen" i Agerhønen. 1947
Matthiesen, Mads: Dennis. Super 16, 2007
Seeberg, Peter: "Patienten" i Eftersøgningen og andre noveller. 1962
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Økokritik og økolitteratur

Eleverne har i dette forløb skabt en forståelse for forholdet mellem menneske og ikke-menneske i litteraturen, sproget og medieverdenen. De er derfor blevet introduceret, hvad økolitteratur og økokritik er. Herefter er de blevet introduceret for, at der er flere måder at se forholdet mellem natur og menneske, herunder den antropocentriske, samt hvordan dette vises i litteraturen. Derefter har de undersøgt, hvordan dette forhold bliver vist i litteraturen med fokus på folkeviser og universalromantikken. Som afslutning på det litteraturhistoriske fokus har de lært begrebet antropomorfisering og zoomorfisme og brugt dem i litterære og multimodale eksempler. Herefter er de blevet introduceret til genren klimafiktion og dennes apokalyptiske træk, og har i denne forbindelse analyseret et uddrag af Maja Lundes Blå og spillefilmen QEDA (2017).

Begreber:
Økolitteratur
Økokritik
Antropocentrisme
Biocentrisme
Universalromantikken (perspektivering)
Folkevise
Naturvise
Antropomorfisme
Climate Fiction (Klimafiktion)

Kernestof:
Uddrag af kapitel 2 & 3 i Klimalitteratur (2021)
Kapitel 3 i Solar (2018)
Elverskud (https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/e-g/elverskud)
Nattergalen (1843)
Uddrag af Isbjørnen - Pontoppidan (1887)
QEDA (2017) - Film
Uddrag Maja Lundes "Blå"


Teori:
Uddrag af Gunnar Mühlmanns tekst om folkeviser på Dansksiderne.dk (https://dansksiderne.dk/index.php?id=3443)
Uddrag om universalromantikken i "Brug historien" (2014)
Uddrag om kunsteventyret fra "Textanalyse" (2012)
Kapitel 2 & 3 i Gustafsson, T. and Hedegaard Kristiansen, A. (2020). 2. Hvad er klimalitteratur & 3. Kendetegn I: Et nyt forhold mellem menneske og natur. In: Klimalitteratur, Anden udgave, udgivet af. Systime.

Supplerende stof:
"Hakuna Matata" (Musikvideo - https://www.youtube.com/watch?v=8gZj8GHVgBU&list=RD8gZj8GHVgBU&start_radio=1)



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Oplysningstiden

Dette forløb har været en grundig gennemgang af oplysningstidens tendenser med litterære eksempler fra en af Holbergs epistler, samt uddrag af Niels Klims Underjordiske Rejse samt en værklæsning af Erasmus Montanus.

Her kom vi ind på oplysningstidens begreber:
Deisme
Rationalisme
Liberalisme
Pietisme
Syllogisme
Epistel

Med disse begreber har vi haft fokus på, hvordan oplysningstidens begreber kan bruges til at analysere de førnævnte værker

Kernestof:
Ludvig Holbergs Epistel 390
Den Yndigste Rosen er Funden (Brorson) som repræsentant for pietismen
Afsnittet om pietisme og rationalisme i Litteraturens Veje (2013)
Niels Klims Underjordiske Rejse - uddrag (Holberg)
VÆRKLÆSNING: Erasmus Montanus

Supplerende stof:
Liberalisme (LEX)
Liberal Alliances principprogram
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Skriftligheds- og mundtlighedsforløb

I dette forløb har klassen arbejdet med grammatiske øvelser samt fokus på progression i det skriftlige arbejde. Derudover har det været en overgang til et større fokus på det mundtlige arbejde.

Formål:
At træne eleverne frem mod skriftlig eksamen samt SRP-skrivning

Teori:
Kommatering
Progression
Mundtlig formidling

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Realisme og modernisme

I dette forløb har eleverne arbejdet med realismen og modernismen som de to vigtigste strømninger i det 20. århundrede. Forløbet har varieret mellem hhv. modernistiske og realistiske tekster.

Formål:
At eleverne forstår, hvordan realistiske og modernistiske tekster adskiller sig fra hinanden sprogligt og indholdsmæssigt. Derudover har der været fokus på, hvordan de ikke altid kan adskilles.

Litteraturhistoriske genrer:
Modernisme
Realisme
Socialrealisme (realisme)
Ekspressionisme (modernisme)
Nyrealisme (realisme)
60'er modernisme (modernisme)
Den nye realisme (realisme)
Bekendelseslitteratur

Under 60'er modernismens har vi læst "Den kroniske uskyld" af Klaus Rifbjerg (roman)

Kernestof:
Nexø: "Lønningsdag" (1900)
Kirstensen: "Det blomstrende slagsmål" (1920)
Andersen: Fredag, lørdag, søndag (1977)
Rifbjerg: "Den kroniske uskyld" (1958).
Blendstrup: "Sofus er læge og mor er syg" (2002)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Sociolingvistik

Klassen har kort arbejdet med sociolingvistik, hvor hvert modul har introduceret hhv. sociolingvistik (som paraplybegreb), sociolekt, dialekt & etnolekt og kronolekt). Eleverne har fået forståelse for bevidste og ubevidste sprogholdninger, samt diskuteret, hvordan sprog kan være både inkluderende og ekskluderende i fællesskaber.

Begreber:
Sociolingvistik
Sociolekt
Etnolejt
Dialekt
Kronolekt
Bevidste og ubevidste sprogholdninger
Sprog som fællesskab

Primærlitteratur:
https://dialekt.ku.dk/sociolekter/etnolekt/
https://dialekt.ku.dk/dialekter/
https://dialekt.ku.dk/sociolekter/kronolekter/
https://www.gymdansk.dk/sociolingvistik.html
https://dialekt.ku.dk/sociolekter/

Sekundærlitteratur:
https://dialekt.ku.dk/dialektkort/#Oksby
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Opsamling

I dette forløb har eleverne samlet op på de forløb, som de har været igennem i løbet af deres gymnasietid. Samtidig er digtsamlingen Digte 2014 af Theis Ørntoft blevet benyttet som en værklæsning med formålet at samle op på det økokritiske forløb. Der er derfor ikke introduceret nye forløb eller begreber, men klassens har lavet deres sidste værklæsning.

Litteratur:
Theis, Ørntoft. (2014). Digte 2014. Gyldendal.



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer