Holdet 3a SpA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Annemette Plambech
Hold 2023 SpA/1a (1a SpA, 2a SpA, 3a SpA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begynderspansk
Titel 2 continuamos
Titel 3 Jóvenes en España y Madrid  EKSAMENSEMNE
Titel 4 Una Vida Mejor EKSAMENSEMNE
Titel 5 Chile -  Machuca - EKSAMENSEMNE
Titel 6 La guerra civil española - EKSAMENSEMNE

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begynderspansk

En introduktion til spansk med fokus på:

Opbygning af et grundlæggende spansk ordforråd og brug af ordforrådet i praksis:

- At kunne indgå i grundlæggende kommunikation på spansk:
-  At kunne præsentere sig..
- At kunne tale om familie.
- At kunne tale om hverdag og arbejdsliv.


- Billedbeskrivelse.
- farver
- tal


Materiale:

Billedbeskrivelse: Petersen, Hanne / Pedersen, Claus: "Buena Idea - libro de textos" / "Buena Idea - libro de trabajo", L& R Uddannelse, 2011. S. 118.

Kapitel 1-10, 13,14,15 og 17  Petersen, Hanne / Pedersen, Claus: "Buena Idea - libro de textos" / "Buena Idea - libro de textos", L& R Uddannelse, 2011.




Gennemgået grammatik fra Petersen; Hanne  / Pedersen, Claus: "Buena Idea - libro de textos", L & R Uddannelse, 2011.
- angivet i paragraffer og sidetal:

Verber:
Bøjning af regelmæssige verber i præsens med infinitivendelser ”-ar”, ”-er” og ”-ir”: § 27 / S. 88 og 89.

Bøjning af regelmæssige verber i perfektum (førnutid): § 29 / S. 91.

Bøjning og brug af følgende uregelmæssige verber i præsens og præsens perfektum: ser, estar, ir, tener, hay og hacer (at gøre / lave): § 37 / S. 96-99.


Verber der diftongerer (o- ue, e-ie, u-ue)

verbet gustar s. 94

Placering af nægtelsen ”no” i forbindelse med brug af verber: § 26 / S. 87.

Brug af den bestemte og ubestemte artikel ved substantiver i ental og flertal: §1, punkt A og B på side 69 og § 2, punkt A på side 71.

Spørgeord: § 25 / S. 86.

Ejefald / Genitiv: § 4 / S. 74.

De possesive pronominer (mi / mis , tu /tus og su /sus): § 20 / S. 84.

Grundtallene 0-100: § 11 / S. 79.

Klokken: § 14 / S. 81.

Adjektiver – bøjning og placering: § 6 og 7 / S. 75.


Lyd / Udtalelse:

Regler for placering af tryk i ord og for intonation i sætninger. § 41 / S. 103-104.

Regler for udtale af konsonanter. § 40 / S. 101- 102. Med særligt fokus på: ”ch”, ”g”, ”h”, ”j”, ”ll”, ”ñ”, ”r” og ”rr”.

Udtale af vokalen ”y” som .

Udtale af ”que” som [ke].

Udtale af ”qui” (som f.eks. indgår i ”quién”). ”Qui” udtales [k]

eleverne har benyttet Min Læring til dele af grammatikundervisningen i 2. og 3., hvorfor dette skal være tilgængeligt til eksamen.

anslået antal sider: 75
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 53 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 continuamos

Formål:

Med udgangspunkt i en række tekster sat sammen i et kompendium, repeteres en række elementer fra første år, og enkelte nye ting introduceres. Fokus er på mundtlig sprogproduktion.

elementer som la familia, colores og la ropa,  at kunne lide/ ikke lide repeteres og datiderne introduceres. Der arbejdes desuden indgående med estar + gerundium og billedbeskrivelse, især med fokus på at kunne bevæge sig rundt i billedet og bruge førnævnte igangværende handling, perfektum og nær fremtid.

Dernæst er der fokus på at læse kortere skønlitterære tekster, hvor de nye tider trænes.

Materiale:

Kernetekster:

Fra "Mucho Gusto", Lagerkrantz & Vall, Aschehoug, 2000:

"Los Mayas"
"Pedro Almodóvar - director de cine"
Fra "Caminando" Clausen, Waldenström, Westerman & Wik-Bretz, Gyldendal, 2009:
unidad 5b; Viajando a Madrid
unidad 8b "siempre hay esperanza"


Supplerende materiale:

"El hombrecito vestido de gris" fra Abrahamsen og Mogensen "Siete Narradores de hoy", Gyldendal, 1986

Udvalgte samtaleark fra Bjørnholt "Ante todo hablamos" Colombus,  2024

Selvproduceret kompendium som grammatisk træner de to datider og aspekt.




anslået antal sider: 10
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Jóvenes en España y Madrid EKSAMENSEMNE

Forløbet dækker over både selve forløbet om Jóvenes en España og en studietur til Madrid, hvor faget spansk rejser med latin (begge SR-fag for klassen).

Vi fokuserer emnemæssigt på de unges situation i Spanien omkring studier, bolig og ungdomsarbejdsløshed og samholder med egne kulturelle forhold. Derudover berører vi el Botellón, og kommer ind på spanske traditioner som tapas, la fiesta del fuego og en række lokale fiestas i diverse autonomías.

Vi læser desuden om Madrid og der er koblet en række elevoplæg på undervejs (af forskellige geografiske fokuspunkter i Madrid), som eleverne har arbejdet med selvstændigt og fremlagt i Madrid. Derudover har eleverne ligeledes individuelt fundet et kunstværk på Prado museet i Madrid, som de har lavet en billedbeskrivelse over på spansk og individuelt har fremlagt for undertegnede efter hjemkomst fra studieturen.

vi har grammatisk arbejdet med aspekt og de personlige pronominers bøjning og placering i løbet af dette langstrakte forløb.

Kernetekster:

Tamara la madrileña (fra Nuevos Retratos af Ole Loumann, Gyldendal, 2008)
Los jóvenes españoles bebemos mucho, pero sabemos controlarlo (fra España en la calle, Kloch & Tønner, Gyldendal, 2019
Un 20% de los jovenes de 18 a 24 anos en
Espana ni estudia ni trabaja, frente al 13% de media en la UE artikel fra El mundo.es.com fra 2022
Madrid (fra Caminando, Clausen et al, Gyldendal, 2009
Alba, 19 anos:
“Los idiomas son fundamentales para conectar personas y culturas” (fra España Mañana, Kloch, Tønner og Vilhelm, Columbus, 2022)

Supplerende tekster:

Sabor a España, La tapas son comida de reyes
La fiesta del fuego. El año nuevo empieza en verano ( begge fra España en la calle)
diverse individuelt tildelte værker fra Prado museet brugt til billedbeskrivelses oplæg
diverse geografiske elementer i Madrid, brugt til gruppeoplæg i Madrid.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 45 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Una Vida Mejor EKSAMENSEMNE

Formål:

Forløbet har til hensigt at arbejde med immigrationsproblematik i forhold til  immigration fra Latinamerika til USA. Forløbet centrerer sig udover problematikker også omkring det at skabe sig et liv som immigrant i USA. Der er særligt fokus på Cuba i den forbindelse. Derudover ser vi på de mange problemer med bander i grænseområdet mellem México og USA og hvordan livet er hvis man ønsker at forlade banderne.

Kernetekster:

Fra "Al Otro Lado" Clausen og Flintholm, Gyldendal 2004:

El camino de Santa Fe (cuento)
Sobre Piedras de Lagartijos (poema)

fra "Retratos Latinos en California"  Ringgaard og Kledal, Gyldendal, 2012:

Randy Jurado Ertll  - entrevista
Fabián Montes - entrevista (fra samme kilde)

Fra "De Cuba en Miami - La capital de Latinoamérica" Ringgard og Kledal, Gyldendal 2015:
La Vida der Ernesto (relato)

Filmen "Sin Nombre"

Sekundærmateriale:

Where You From fra "Somos Latinos in the US" Kledal & Laursen, Systime, 2007.

Nyere Immigration af Ninna Nyberg Sørensen
Los Angeles og banderne
Pobre Juan canción

fra "Retratos Latinos en California Ringgaard og Kledal, Gyldendal, 2012:
introduktion



Følgende faglige mål søges dækket:

- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
-  læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold


anslået antal sider: 60
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Chile - Machuca - EKSAMENSEMNE

Formål:

Forløbet omhandler Chile, og sigter mod at eleverne skal tilegne sig viden om Chile dengang (under kuppet) og nu. Eleverne skal kunne opnå et større ordforråd omkring samfundsmæssige forhold i Chile, og kunne beskrive situationen i Chile på daværende tidspunkt. Der suppleres med tekster, der peger frem mod nutidens Chile.

Omdrejningspunktet for forløbet er drejebogen og filmen "Machuca", derved fokuseres også på personkarakteristik. Forløbet suppleres med baggrundsmateriale på dansk og engelsk.

Eleverne har arbejdet med den politiske situation i Chile i 1973 og selve militærkuppet ved at holde mundtlige oplæg gruppevis på spansk omkring dette.

Materiale:

kernetekster:

Machuca sc. 10-15,16-18, 49-55. fra drejebogen Machuca, Andr´s Wood, på dansk ved Inge Margrethe Clausen, Gyldendal, 2006.

Hemos pasado hambre y frío juntos artikel fra Retratos Chilenos, Jakobsen og Martinsen, Gyldendal, 2010.

Supplerende tekster:

"Om Chile" fra bogen Machuca
Politiske forhold fra udenrigsministeriet - opdatering til idag.

Divided by a coup artikel fra the economist

Filmen Machuca

Grammatik:

konjunktiv, rep af aspekt, personlige pronomener.

anslået antal timer: 25
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 La guerra civil española - EKSAMENSEMNE

Indhold:

Forløbet centrerer sig om situationen i Spanien 1930erne og  omkring udbruddet af den spanske borgerkrig. Udgangspunktet er udvalgte dele af bogen "La guerra civil española  - la dictadura franquista y la memoria histórica", filmen la lengua de las mariposas og lidt af manuskriftet  samt filmen el maestro que prometió el mar. Fokus er på spændingerne mellem de to sider (højre og venstrefløjen) i tiden lige op til udbruddet af borgerkrigen.  Derudover  læses kort  baggrundsmateriale omkring Spanien i 30erne og Franco. Vi har desuden fokus på konsekvenserne af borgerkrigen som las fosas comunes og los niños robados.

Materiale:

primærmateriale:

Fra "La Guerra Civil Española", Capriani, Columbus, 2024:

s. 1-11 og 15-22 (las dos Españas y  la segunda república.)
S. 22-32 (las dos bandos y Franco)
s. 113-125 (la memoria histórica, las fosas comúnes y los niños robados)

Fra "La Lengua de las Mariposas" Gadegaard & Ruiz, Systime 2006:

sc. 1-7.


filmen La Lengua de las mariposas

sekundærmateriale:

"Explico algunas cosas" af Pablo Neruda (fra internettet)

"Spanien i 30'erne" fra "Requiem de un campesino español" af Claus Pedersen.


Filmen "el Maestro que prometió el mar" (set som en del af "med skolen i biografen")

Grammatik:

Konjunktiv, at udtrykke "man"
passiv og verbalperifraser

anslået antal sider: 25
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer