Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Slagelse Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Anne Dorthe Pedersen, Carsten Larsen, Peter Pedersen
|
|
Hold
|
2023 IdC/cx 1 (1cx IdC, 2c IdC, 3cx IdC1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundtræning
Opvarmning og grundtræning.
Formål:
Indføring i klassisk rytmisk opvarmning og basale træningsprincipper indenfor aerob og anaerob træning, samt udarbejde og gennemføre et rytmisk opvarmningsprogram og grundtræningsprogram med særligt fokus (aerob effekt eller kapacitet, anaerob effekt eller kapacitet).
Forløbet blev afrundet med teori-test.
Materialer:
Yubio C+B (2023): s. 72-78, 823-830, 1287-1290
Færdighedsområde: Nye og klassiske
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Salsa
Faglige mål med forløbet
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)
- Bevægelser i takt til musikken (rytme)
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen (Stil)
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger (fatning)
- føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)
- flere forskellige dansevariationer
- Beherske en simpel casino
- Beherske en rutine (showtime)
- Fællesvariationer: Cucarachas, Open Cuba/New Yorker, Vuelta, Cross hand turn-combination & Club Style Exit = The Mens Head Wrap eller Sumbrero, Cross Body Lead og Hammerlock
Materiale:
* Link grundtrin og variationer: https://www.youtube.com/watch?v=aV8dS2m9Adc
* Dans for to-artikel (uddrag)
* Hvad er Salsa - artikel (uddrag fra Faktalink)
Færdighedsområde: Bevægelse til musik og rytme
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Ultimate intro
Intro til kaosspillet Ultimate.
Formål:
Eleverne skal beherske de grundlæggende tekniske færdigheder: forhåndskast, baghåndskast, aflevering og modtagelse af disc.
De skal også lære det basale regler og forstå og anvende begrebet fair play, som er en grundlæggende del af spillet.
De skal desuden kende til taktiske elementer som: aflevering og bevægelse, bevægelse i det frie rum, cut-bevægelser, temposkift mm.
Vi arbejder intorducerende med spilfasemodellen, og eleverne skal kende til begreberne erobrende forsvarsspil, forsvarende forsvarsspil, grundspil og gennembrudsspil. Derudover skal eleverne arbejde med horisontal og vertikal stacking som gennembrudsspil.
Materiale:
Dansk Frisbee sports union: Teori 2,3,4
(Ultimates regler og Spirit og the game og Angrebstaktik-Stak)
* https://ultimate.dfsu.dk/ultimate-i-undervisningen-og-ungdom/gymnasiet/teori/2-regler/
* https://ultimate.dfsu.dk/ultimate-i-undervisningen-og-ungdom/gymnasiet/teori/3-spirit-of-the-game/
* https://ultimate.dfsu.dk/ultimate-i-undervisningen-og-ungdom/gymnasiet/teori/4-angrebstaktik-stak/
Film om Baghåndskast:
https://www.youtube.com/watch?v=s240REmDXtY
https://www.youtube.com/watch?v=xKLCJQ6FoxA
Film om forhåndsskast:
https://www.youtube.com/watch?v=QMPnhCHktug
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Skole-Basketball
Skole-Basket:
Faglige mål:
At eleven kan indgå hensigtsmæssigt på et basket team og at eleven tilegner sig kvalifikationer i kaosspillet basketball.
Tekniske:
At eleven tilegner sig færdigheder indenfor:
• To-håndsaflevering
• Pivotering
• Afslutning på kurv (løbende og stående)
• Rebound,
• Personlig opdækning box-out. ABC-Zoner
• V-cut, L-cut, Back door og Give and go.
* Screening on the ball
* Layup
Taktiske:
• At eleven kan kommunikere hensigtsmæssigt (nonverbal og verbal) i spillets forskellige faser.
• At eleven får forståelse for og kan indgå i de forskellige faser i spillet.
• At eleven udviser forståelse for reglerne i basket
Der spilles med, at der kun må dribles efter en screening on the ball i forløbet og at de forsvarende hold først må mandsopdække efter bolden har passeret midterlinjen.
Litteratur:
Yubio 2023: Baskets historie og regler
Læringstrinsmodellen
Christensen: Spilfaser og spilfasemodellen, samt Relationelle færdigheder
Færdighedsområde: Boldspil
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Badminton (single)
Formål
At eleven kan anvende grundslag med dertilhørende benarbejde i spil. Dertil skal eleven kende til hensigtsmæssig fysisk træning samt mentale redskaber med relevans for badminton.
Faglige mål
Teknik
- Lang forhåndsserv
- Kort baghåndsserv
- Clear
- Drop
- Lop
- Netdrop
- Benarbejde til ovenstående slag
Taktik
- Risikovurdering ift slagkundskaber
- Udnyttelse af banens dimensioner
- Aflæse modstanderens kompetencer
- Regelkendskab ved at kunne dømme en kamp
Evaluering
Eleven evalueres løbende i de faglige mål samt afsluttende ved en forløbsprøve der som minimum indeholder fremvisning af slagserien serv – clear – clear – drop – netdrop – lop, samt spil i single
Materiale:
Yubio C+B 2023 s. 850-876
Parathedshjulet (kopi)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Badminton - drejebog
|
22-01-2025
|
|
Badminton - drejebog
|
31-01-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Chachacha
Start + grundtrin.
New yorker.
Cross hands.
Spot turn.
Chase turn - introduceret.
Lock steps.
Tyrkish Towel.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Ultimate
Vi skal arbejde med spillet Ultimate.
Formål:
Eleverne skal beherske de grundlæggende tekniske færdigheder: forhåndskast, baghåndskast, aflevering og modtagelse af disc.
De skal også lære det basale regler og forstå og anvende begrebet fair play, som er en grundlæggende del af spillet.
De skal desuden kende til taktiske elementer som: aflevering og bevægelse, bevægelse i det frie rum, cut-bevægelser i med og mod-løb, temposkift mm., og stacking.
Vi arbejder med spilfasemodellen, og eleverne skal kunne redegøre for begreberne erobrende forsvarsspil, forsvarende forsvarsspil, grundspil og gennembrudsspil.
Materiale:
Yubio 2023 s. 651-656(Ultimates historie og regler)
Halling, Anders et al, "De tre faser i kaosspil" fra bogen "Bolden i spil" side 72-76.
Film om Baghåndskast:
https://www.youtube.com/watch?v=s240REmDXtY
https://www.youtube.com/watch?v=xKLCJQ6FoxA
Film om forhåndsskast:
https://www.youtube.com/watch?v=QMPnhCHktug
Film om stacking:
https://www.youtube.com/watch?v=V9t0xLgDwWk
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Jive
Formål:
At eleven tilegner sig færdigheder og kompetencer indenfor jive og kommunikation samt at eleven formår at skabe en jivekoreografi.
Overordnede faglige mål:
- At eleven tilegner sig viden om:
- Dans generelt og jive i særdeleshed
- Koreografi
- Kommunikation
- At eleven kan anvende situativ viden og situative færdigheder til at skabelse og udførelse af en jivekoreografi.
- At eleven tilegner sig refleksionskompetencer og evner at anvende disse til udvikling og evaluering af kompetencer i jive og kommunikation
Variationer, der er gennemgået i undervisningen:
(Grundtrin)
Dame under arm
Dame under arm bliv ude
Skift hånd bag om ryg (den lange)
American spin
Dame bag om ryg
Sliding doors
Bedømmelseskriterier for jivekoreografien.
Stil:
Dans på fodballer, knæ og fodled er fjedrende, små skridt, vertikal bevægelse (orienterer sig mod gulvet), vægtoverførsel (vægten er altid på det strakte ben), hofter fra side til side, overkrop holdes forholdsvist stille.
Føring
Sikkerhed i variationerne (udførelse >< sværhedsgrad)
Rytme- og taktforståelse (om I starter på 1'eren og om I danser i takt til musikken)
Anvendelse af koreografiske elementer samt kreativitet.
Færdighedsområde: Dans
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
X-fit
Færdighedsområde: Nye og klassiske Idrætter
Formål:
Formålet med forløbet i CrossFit er, at I skal opnå kendskab til en hurtigt voksende styrketræningsform indenfor genren “Nye og klassiske idrætter”. I skal herunder have et kendskab til CrossFits historie, ide og kultur.
I skal have indgående kendskab til de forskellige former for intervaltrænignsprincipper i CrossFit, både i forhold til at kunne gennemføre de forskellige WOD’s, men også ved at kunne anvende disse i udviklingen af egen WOD. I skal kunne anvende, dominanstyper og de 7 bevægeformer, samt de 10 kriterier som analyseredskab til at identificere diverse øvelsers evne til at træne forskellige muskelgrupper . I skal ved forløbets afslutning kunne planlægge og instruere resten af holdet i en selvudviklet WOD.
Metode:
De første 6 lektioner er lærerstyrede, hvor I introduceres for styrketræningsteori, de 7 bevægemønstre og de 10 kriterier for CrossFit. I disse moduler gennemgår og afprøver vi også en række forskellige øvelser samt intervaltræningsprincipper. Dernæst skal I udarbejde en WOD i grupper, som efterfølgende skal udføres med resten af holdet.
Materiale:
Yubio (c+b) 2023 Kap 25
Crossfit-kompendium
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58987451848",
"T": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58987451848",
"H": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58987451848"
}