Holdet 2022 IdC/3k - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Brian Grønborg
Hold 2022 IdC/3k (1i IdC, 2k IdC, 3k IdC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Cha Cha Cha
Titel 2 Grundtræning
Titel 3 Ultimatebold
Titel 4 Basket (Eksamen)
Titel 5 Jive (Eksamen)
Titel 6 Yoga (Eksamen)
Titel 7 Træningsprojektet
Titel 8 Floorball (Eksamen)
Titel 9 Pickleball (Eksamen)
Titel 10 Salsa (Eksamen)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Cha Cha Cha

Færdighedsområde: Musik og bevægelse

Formål:
At eleven tilegner sig færdigheder og kompetencer indenfor cha cha cha, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer i dans for to.

Faglige mål:
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)
- Bevægelser i takt til musikken (rytme)
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger (fatning)
- Føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)
- Kunne udføre forskellige dansevariationer
- Evne at danse Cha cha cha med forskellige partnere
- Beherske en egen produceret rutine

Variationer, der er gennemgået i undervisningen:
Grundtrin
New yorker
Spot turn
Hand to hand
Alamena
Turkish towel
Tripel lockstep / 3 cha cha chas

Bedømmelseskriterier for Cha Cha Cha koreografien (elevernes afsluttende performances):
● Stil:
● Føring
● Sikkerhed i variationerne (udførelse >< sværhedsgrad)
● Rytme- og taktforståelse (om I starter på 1'eren og om I danser i takt til musikken)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Grundtræning

Færdighedsområde: Klassiske og nyere idrætter

Eleverne får i forløbet kendskab til forskellige former for grundtræning:
1) Styrketræning (RM og Crossfit)
2) Aerob træning (ice-breakers og løb)
3) Eget program
Forløbet fungerer desuden som tilløb til træningsprojektet i 3g.

Litteratur:
Yubio: B + C (2022) Kapitel 3 ”Træningslære” side 72 - 83.  ”Grundtræning - Formål og valg” side 810-812 (15 sider)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Ultimatebold

Færdighedsområde: boldspil

Formål
eleverne skal tilegne sig forståelse for de tre faser i kaosboldspil, samt kunne indgå hensigtsmæssigt i de tre faser på et ultimatebold-team.

Faglige mål:

Overordnet kendskab til kaosboldspil. Herunder karakteristika ved de forskellige boldspilfamilier.
Kendskab til reglerne i ultimatebold
Udførelse af alm. aflevering og studsaflevering samt pivotering.
Forståelse for spillets tre faser: Grundspil, gennembrudsspil, forsvar. Kunne lave personlig opdækning og kende til zoneforsvar. Samt have forståelse for fordele og ulemper ved de 2 typer forsvar.

Hensigtsmæssig deltagelse i spillets tre faser gennem anvendelse af nedenstående elementer:
- Kommunikation (nonverbal og verbal samt kommunikationens usandsynligheder)
- Anvende pivotering  
- Gøre sig spilbar ved at bruge banens bredde og dybde.
- Skabe og udnytte angrebsåbninger (tempo- og retningsskift, krydsløb og modløb).

Materialer
Christian Engel og Torben Hansen: ”Kaosspillets spillets faser og grundlæggende færdigheder” 2011.
Kommunikationens usandsynligheder.
Yubio: side 377-379 (Boldspilsfamilier)
Christensen et. Al: ”Spilfaser i kaosboldspil”, s. 54, 2015
Regler i ultimatebold (PDF)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Basket (Eksamen)

Færdighedsområde: Boldspil

Formål:
At eleven kan indgå hensigtsmæssigt på et basket team og at eleven tilegner sig kvalifikationer i kaosspillet basketball. Særligt med henblik på relationelle færdigheder (læringstrinmodellen), kommunikation, forsvar og angreb, herunder kendskab til zone/personligt forsvar samt forståelse for spilfaserne (spilfasemodellen) . Desuden at eleven demonstrerer taktiske og tekniske færdigheder.
Der udarbejdes i grupper et idrætsspecifikt opvarmningsprogram til basket.

Faglige mål:

Tekniske:
At eleven tilegner sig færdigheder indenfor:
To-håndsaflevering
Pivotering
Rebound,
Personlig opdækning
V-cut,L-cut, back door og pick n’ roll.
Lay-up

Taktiske:
At eleven kan kommunikere hensigtsmæssigt (nonverbal og verbal) i spillets forskellige faser.
At eleven får forståelse for og kan indgå i de forskellige faser i spillet.
At eleven viser forståelse for at spille sig frem til scoringsmulighed
At eleven udviser forståelse for reglerne i basket
At eleven kan redegøre for relationelle færdigheder og kommunikation samt disses betydning for teamet.


Litteratur:
“Basketregler for SG”(PDF) (1 side)
Iversen, Evald: ”Din idræt C” Kaosspil side 127-132. (6 sider)
"Yubio C+B" (2022) side 443-444 (Læringstrinmodellen) (1 side)
"Yubio C+B". 2022) side 534-542 (9 sider)
ABC-zoner ”HI-LO”- balance (1 side)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Jive (Eksamen)

Færdighedsområde: Musik og bevægelse

Formål:
At eleven tilegner sig færdigheder og kompetencer indenfor Jive, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer i dans for to.

Faglige mål:
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)
- Bevægelser i takt til musikken (rytme)
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger (fatning)
- Føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)
- Kunne udføre forskellige dansevariationer
- Evne at danse Jive med forskellige partnere
- Beherske en egen produceret rutine

Følgende variationer:
"Grundtrin"”
"Dame under arm”
"Dame under arm - bliv ude”,  
"Dame bagom ryg"
"American Spin"
“Kick I”
“Sliding Doors” (valgmulighed)


Som afslutning på forløbet skabes i grupper en jivekoreografi, hvor der inddrages kendte og nye variationer.

Materialer:
Kompendium til Jive:
”DE FIRE GRUNDELEMENTER I DANS FOR 2” (5 sider)

”Ankler, lidt bar ryg og korte kjoler - sådan forargede de klassiske danse” 15. nov. 2017, tv2.dk, af Marie Kjempff
https://underholdning.tv2.dk/2017-10-31-vild-med-dans-er-fraek-og-udfordrende-men-i-gamle-dage-var-det-vaerre  (2 sider)

”Historien om Jive” Grundbog i idræt C, Gyldendal. https://grundbogiidraetc.ibog.gyldendal.dk/index.php?id=158 (1 side)

Yubio: B + C (2022): Kapitel 32 ”Vild med dans” Standard & Latin side 1291-1293 + Jive side 1302-1303 (5 sider)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Yoga (Eksamen)

Færdighedsområde: Klassiske og nye idrætter

Formål.
Formålet med forløbet er at eleverne opnår et kendskab til tanker og ideer ift. yoga, herunder reflekterer over sundhedsbegrebet. Der arbejdes med aspekter af yoga der kan relateres til de fysiologiske effekter – balance, styrke og smidighed samt mentale aspekter ift. afspænding og afkobling. De fem tibetanerer og Solhilsen afprøves i praksis. Eleverne skal desuden i grupper udarbejde en egen serie af yogapositioner med afsæt i bikram-yoga og sætte disse sammen til en række øvelser – gerne med inddragelse af akro-yoga øvelser. Desuden skal Solhilsen fremvises sammen med egen serie som afslutning på forløbet.

Skal kunne:
- Udføre enkelte yogapositioner
- Sammensætte en mindre række af yogapositioner til en sammenhængende serie
- Udføre Solhilsen

Krav til egen serie:
- Mindst 8 yogapositioner
- Flow i skiftet mellem positionerne (inddrag vejrtrækningen)

Materiale:
Yubio: B + C (2022) ”Smidighedstræning” side 84-86 (2 sider)
Dagbladet Sjællandske 13. april 2013 ”Yoga kan hjælpe os til at rumme vores følelser” (4 sider)
Artikel i Videnskad.dk af Bo Christensen 30. juli 2013 ”Yoga forbedrer din indlæring” (2 sider)
Afspændingsprogrammet ”Det lille hvil” ca. 11 min.  http://alexhaurand.dk/downloads.html (2 sider)

Hjemmeside: (Akro-yoga)
”Bird” https://www.youtube.com/watch?v=B_GGxkXMV5Q
”Chair” https://www.youtube.com/watch?v=c-XGTVy35sk
“High flying Whale” https://www.youtube.com/watch?v=zCdMbcLuvaQ
Udvælg og afprøv i dobbeltpar nogle af nedenstående – generelt stiger sværhedsgraden i øvelserne som i kommer igennem dem: (hvert par/gruppe har en computer)
”Folded leaf” https://www.youtube.com/watch?v=dVYVFjiBf30
”Foot to Shin” https://www.youtube.com/watch?v=eaBVtviy5sU
“Straddle Throne” https://www.youtube.com/watch?v=F-UyFc-y0U0
“Candle Strick” https://www.youtube.com/watch?v=QTozdS5-7BM
“Straddle bat” https://www.youtube.com/watch?v=qP3d18jjVUE
“Star” https://www.youtube.com/watch?v=kE49rfwH3z8
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Træningsprojektet

Færdighedsområde: Klassiske og nyere idrætter

Formål:
Der skal udarbejdes, gennemføres og evalueres et realistisk personligt træningsprogram, som kan inspirere til fortsat fysisk aktivitet. For at opnå dette skal du tilegne dig - og anvende teoretisk viden om fysiologi, træningslære, målsætning og motivation. Desuden skal du træne målrettet, så du kan forbedre din score i Politiets test.

Opbygning af forløbet:
Forløbet varer 8 uger. På skolen arbejder vi med fysiologi, træningslære og idrætspsykologi (motivation og målsætning) samt træning i form af Floorball. Derudover skal du træne derhjemme minimum 1-2 gange om ugen. Din træningsplan og din træning SKAL skrives ind i træningslogbogen. Man må gerne etablere træningsgrupper, men logbogen udfyldes individuelt.

Evaluering af forløbet:
Du bliver evalueret på din logbog (planlægning, gennemførsel og evaluering), træning på skolen, træningsrapport og resultater i politiets test.

Materialer:
Yubio: B + C (2022) kapitel 3 ”Træningslære” side 67-84 (17 sider)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Floorball (Eksamen)

Færdighedsområde. Boldspil

Floorballs historie undersøges. Der arbejdes med basale tekniske og taktiske færdigheder i Floorball. Reglerne og organisering samt spilfaserne indarbejdes i undervisningen. Vi arbejder i praksis også med og afprøver justeringer via spilhjulet.

Faglige mål:
- aflevere, modtage bolden til en makker 5-10 m. væk.
- drible med forside og bagside af stav stilstående og i lavt tempo mellem kegler.
- udføre trækskud hvor bolden løftes fra jorden.
- afslutte mod mål med og uden pres fra modspiller.
- indgå i samspil med medspiller mens modspiller presser moderat.
- udføre hensigtsmæssige løbemønstre på banen under spil.
- indgå i kampsituationer, hvor bolden modtages og spilles hensigtsmæssigt videre.
- have en grundlæggende viden om floorballs historie, regler og taktik.
- forklare hvad der kendetegner den gode floorballspiller.
- forklare Spilfasemodellen, og anvende den på floorball.


Materialer:
Yubio: B + C (2022) si. 438-446 (kaosspil, Læringstrinmodellen, spilhjulet) (9 sider)
Yubio: B + C (2022): s. 615-622: Floorballs historie, regler og organisering. (8 sider)
Yubio: B + C (2022): s. 645-646 'Den gode floorbalspiller' (2 sider)
Iversen, Evald: ”Din idræt C” Kaosspil, spilfasemodel side 127-132 (6 sider)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Pickleball (Eksamen)

Færdighedsområde: Klassiske og nye idrætter

Introduktion til Pickleball med dets særlige regler og karakteristika i forhold til andre ketsjerspil. Eleverne skal tilegne sig færdigheder i og viden om net/vægspil. Dvs. at de opnår viden om spilfaserne (Servefase, spilfase og slutfase) i Net/vægspillet. Der arbejdes med tilegnelse af regler ift. spillet samt at opnå tekniske og taktiske færdigheder i spillet.

Taktiske mål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden i de forskellige spilfaser. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, når chancen byder sig.

Tekniske mål:
Eleverne skal hensigtsmæssigt kun udføre slagene: Serv, grundslag/returnering (forhånd og baghånd), 3’rd drop shot, flugtning og dink.
Der er desuden særlig fokus på vægtoverførsel og benstilling.

Eleverne introduceres til Smash og lop.

Materialer:
Anders Bergholt (kompendium): ” Pickleball – et velegnet ketsjerspil til gymnasiet” 2019 (6 sider)
Bolden i spil – spilfaser side 84-90 (7 sider)
diverse Youtube videoer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Salsa (Eksamen)

Færdighedsområde: Musik og bevægelse

Formålet med forløbet i Salsa:

Du skal opnå kompetencer inden for Salsa, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer (jævnfør ‘Dans for 2’).

Specifikke faglige mål: Du skal kunne:

- begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)

- bevæge dig i takt til musikken (rytme)

- have forståelse for De fire grundelementer i pardans (jævnfør ’Dans for 2’)

- de tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen

- de tekniske færdigheder mht. kropsholdning og 2 fatninger (Åben & Danse-fatning)

- føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)

- sætte variationerne sammen til små serier inden for Salsa

- kunne danse salsa med forskellige partnere  

- beherske en simpel Rueda de Casino.

- sammensætte og beherske en længere rutine (Showtime)

Følgende variationer:
Grundtrin
(Roterende grundtrin)
(grundtrin hælspark)
(Curarachas)
Damedrejning
Damedrejning (moddans/træder tilbage)
Cross Hand Turn
Club Style Exit
Two Arm Wrap
Cross Body Lead
Haircombes

Materialer:
Kompendium: ”DE FIRE GRUNDELEMENTER I DANS FOR 2” (4 sider)

”Salsa”: Bearbejdet artikel fra Fakta-link. ( 4,5 sider)

Yubio: B + C (2022): Kapitel 32 ”Vild med dans” Standard & Latin side 1291-1293 + Jive side 1302-1303 (2 sider)

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=aV8dS2m9Adc (Salsa Dancing Walk-Through - 36 Movements) (00:00-36:00 min) (5 sider)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer