Holdet 2024 OlC/3f - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Marianne Randrup Bay
Hold 2024 OlC/3f (3f OlC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Græske historikere
Titel 2 Homers Iliade
Titel 3 Filosofi
Titel 4 Antigone
Titel 5 Skulptur

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Græske historikere

Formål:
Ved læsning af Herodot og Thukydid opnås en første forståelse af centrale aspekter ved det antikke Grækenland.

Indhold:
Der lægges vægt på historiesynet hos Herodot og Thukydid samt deres respektive metoder. I arbejdet inddrages det apollinske livssyn hos Herodot og demokratiopfattelsen hos Thukydid. Der perspektiveres til nutiden.
Arbejdsformer: individuelt arbejde, gruppearbejde og klassegennemgang.

Kernetekster:
Herodot: Kroisos, 1. bog: indledn., kap. 5-13, 26-56, 71, 75, 84-91 (oversat af T. Hastrup og L. Hjortsø - læst på Oldportalen) - 30 sider.
Amasis og Polykrates (side 28 - 34 i T. Hastrup og L. Hjortsø: Herodot i udvalg, Gyldendal 1978) - 5 sider.
Slaget ved Thermopylæ , VII,201-228 (oversat af T. Hastrup og L. Hjortsø - læst på Oldportalen) - 8 sider.
Thukydid: Perikles' gravtale, II, 34 - 46 (oversat af Adam Schwartz) - 8 sider.
Thukydid: Pesten i Athen II, 47-54 (oversat af Adam Schwartz) - 5 sider.


Perspektiverende:
Amor fati (side 7 og 8 i studiematerialet lavet af Betty Nansen Teatret og Corona La Balance i anledning af teaterstykket Aeneas, der blev opført på Betty Nansen Teatret april 2006) - 2 sider.
PowerPoint ud fra Mogens Herman Hansen: Herodot som historiens fader (holdt som foredrag på Københavns Universitet)
Sandheden om det græske demokrati, 1, BBC 2009
Uddrag af filmen "300" - slaget ved Thermopylæ.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Homers Iliade

Formål:
At kunne forstå og diskutere helterollen generelt og i den litterære sammenhæng.

Indhold:
Ud fra læsningen af Homers Iliade arbejdes der med eposgenren, teksternes temaer og budskaber, helteidealet, samfundsforhold og gudernes rolle. Der perspektiveres til moderne tekst og billede.
Arbejdsformer: Gruppearbejde og klasseundervisning.

Kernetekster:
Homer: Iliaden I,1 - 611; II,1 - 269; XXII,1 - 404 (oversat af Otto Steen Due - læst på Oldportalen) - 43 sider

Perspektiverende:
Halfdan Rasmussen: Noget om helte (1955) (fra Tosserier i udvalg, Det Schønbergske Forlag 2003) - 1 side
Antikke og senere illustrationer til Iliaden
"Troy" (Wolfgang Petersen 2004)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Filosofi

Formål:
Forløbet har til formål at give et indblik i antikke filosofiske strømninger og virkningen på senere europæisk tænkning.

Indhold:
Apologien er udgangspunkt og referenceramme i arbejdet med den græske filosofi. Der afsluttes med stoicismen og nedslag i senere europæisk tænkning. Der introduceres til og arbejdes med alle taksonomiske niveauer.
Arbejdsformer: gruppearbejde og klassegennemgang.

Kernetekster:
Platon: Sokrates' forsvarstale (oversat af Jørgen Mejer - læst på
Oldportalen) - 40 sider.
Slutningen af Faidon  fra 64 b (oversat af Jørgen Mejer - læst på Oldportalen) - 6 sider.
Cicero: Stoiske paradokser 1, 3 og 5 (læst i Bent Christensen og Chr. Gorm Tortzen: Romersk Antologi, Museum Tusculanum 2006) - 12 sider.

Perspektiverende:
Mirandola: Om menneskets værdighed (Beck Danielsen og Stemann Knudsen: Renæssancen, tekst 1, Systime 2005) - 2 sider.
Luther: Guds kærlighed modsat menneskers gode gerninger (Helge Bechmann: Kirkehistoriske Konfrontationer, side 74-75, Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck 1972) - 2 sider.
A.W.Schack von Staffeldt: Indvielsen, 1804 (læst på Oldportalen) - 1 side.
Foredrag med Niels Overgaard holdt på Slagelse Gymnasium d. 28/4 2025.
Filosofihistorie for begyndere, side 18 - 21 (Osborne og Edney, Samlerens Bogklub 1994) - 5 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Antigone

Formål:
At stifte bekendtskab med en vigtig del af den europæiske kultur og at kunne formulere ligheder og forskelle mellem dengang og nu.

Indhold:
Gennem læsningen af Sofokles' Antigone stiftes bekendtskab med det antikke græske teater. Stykket fortolkes dels i forhold til samtiden, dels i forhold til nutiden.
Arbejdsformer: individuelt arbejde og mindre projektarbejde.

Kernetekst:
Sofokles: Antigone (oversat af Otto Foss - læst på Oldportalen) - 40 sider

Perspektiverende:
Peter Wivel: Antigone demonstrerer på fredage (Politiken) - 2 sider.
Teater2Tusind: Opførelse af Antigone på Slagelse Gymnasium d. 8/4 2025.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Skulptur

Formål:
At kunne forstå og analysere den antikke skulptur i dens egen ret og i forhold til samtiden og eftertiden.

Indhold:
Klassen arbejder med græsk og romersk skulptur, hvor kunstværker fra især Renæssance og Klassicisme inddrages. Der arbejdes med perioder, mand/kvinde, udvikling, farvelægning og repræsentative kunstværker. Der fokuseres på selvstændighed og formidling.Til sidst perspektiveres til senere perioder i kunsthistorien.
Arbejdsformer: gruppearbejde og klassegennemgang.

Kernestof:
Auxerre-koren (Louvre, Paris)
Sounion-kouros (Nationalmuseet, Athen)
Kouros fra slutn. af 7. årh. (Metropolitan Museum, New York)
Kleobis og Biton (Det Arkæologiske Museum, Delfi)
Peploskoren (Akropolismuseet, Athen)
Rayet-hovedet (NCG, København)
Kouros fra Anavyssos (Nationalmuseet, Athen)
Den chiotiske kore (Akropolismuseet, Athen)
Aristodikos (Nationalmuseet, Athen)
Kritiosdrengen (Akropolismuseet, Athen)
Peploforos (NCG, København)
Vognstyreren fra Delfi (Det Arkæologiske Museum, Delfi)
Zeus fra Artemision (Nationalmuseet, Athen)
Riace A (Museo Archeologico, Reggio di Calabria)
Diskoskasteren (Museo Nazionale, Palazzo Massimo, Rom)
Doryforos (Nationalmuseet, Napoli)
Amazone (NCG, København)
Venus Genetrix (Louvre, Paris))
Afrodite fra Knidos (Musei Vaticani, Rom)
Hermes med Dionysosbarnet (Det Arkæologiske Museum, Olympia)
Afrodite Kallipygos (Nationalmuseet, Napoli)
Galler/kelter der dræber sig selv og sin kone (Museo Nazionale, Palazzo Altemps, Rom)
Laokoon (Musei Vaticani, Rom)
Den dansende faun (Nationalmuseet i Napoli)
Pompeius (NCG, København)
Prima Porta (Musei Vaticani, Rom)
Agrippa (Uffizierne, Firenze)

Perspektiverende skulpturer:
Donatello: David, 1430-1440
Michelangelo: David, 1501-1504
Canova: Amor og Psyche, 1786-1793 + Paulina Borghese, 1808
Bertel Thorvaldsen: Jason, 1828 + Ganymedes rækker skålen, 1804 + Håbets gudinde, 1859
William Wetmore Story: Medea, 1865
Wilhelm Freddie: Liggende kvinde, 1928-1934
Werner Hielscher: Medea - Mostar, 1996
Christian Lemmerz: Adam Kadmon, 1997-1998
Bjørn Nørgaard: Hommage à Yves Klein og Venus Modification, 2005
Davit Khmaladze: Medea, 2007

Perspektiverende materiale:
Oldportalen (skulpturperioder: arkaisk, tidlig klassisk, højklassisk, senklassisk, hellenistisk, romersk og antikreception) - 30 sider.
Restudy: Græsk skulptur (23 min.)
Skatte og mysterier i antikkens Grækenland, 3. del: Den lange skygge, DRKultur 2018 (52 min. - set på mitCFU)
Ekskursion til Nationalmuseet og Glyptoteket.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer