Holdet 2o DaA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Zerina Adulovic Martinovic
Hold 2024 DaA/1o (1o DaA, 2o DaA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Udsatte unge og værklæsning
Titel 2 Dokumentar (værk)
Titel 3 Værklæsning 'Pigedyr'
Titel 4 Minimalisme: Helle Helle (værk)
Titel 5 Sprog: HipHop/Rap og Yahya Hassan (værk)
Titel 6 Romantikken - fokus på danskhed (1800-1870) (værk)
Titel 7 Det moderne gennembrud (1870-1890)
Titel 8 Argumentation og retorik (taler)
Titel 9 Realisme og modernisme (værk)
Titel 10 Gambling
Titel 11 Repetition af 1.hf og 2.hf

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Udsatte unge og værklæsning

De drikker tæt og fester vildt eller hænger hele dagen i sofaen. De mangler retning i livet og sidder fast i usunde livsmønstre, hvor hverdagen er præget af stoffer, vold og tilfældig sex - på godt og ondt. De tumler med psykiske lidelser og fortidens dæmoner. De har svært ved at leve op til samfundets krav og forventninger. De er unge og udsatte.

De tekster, som vi skal læse i vores første forløb tematiserer på forskellige måder unge, som har svært ved at finde sig til rette i livet. Unge mennesker, for hvem pædagogen, socialpædagogen, sygeplejeren eller betjenten kan gøre en kæmpe forskel.

I forløbet møder vi forskellige faglige begreber: værktøjer, som bruges i tekstanalysen. Begreberne trænes i arbejdet med teksterne.

FORMÅL
Vi tager således hul på danskfagets litterære perspektiv. Vi analyserer fiktionstekster, der har udsatte unge som fælles tema, men i øvrigt spænder over genrerne novelle, roman og lyrik.
I bliver introduceret til nogle af fagets helt centrale, faglige begreber, som vi bruger, når vi analyserer tekster.

Vi har desuden arbejde med skriftlighed og skriveteknikker - eleverne har i forbindelse med forløbet skrevet en analyserende artikel som tog udgangspunkt i novellen 'Veninder'

Faglige mål (fra læreplanen):
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder

INDHOLD (faglige begreber)
Genrer:
Fakta og fiktion, epik – lyrik – drama, novelle, artikel

Fortæller, synsvinkel og fremstillingsformer:
Alvidende fortæller, jegfortæller, tredjepersonsfortæller, indre syn, ydre syn, medsyn, bagudsyn, scenisk fremstilling (showing), panoramisk fremstilling (telling), komposition

Tekstanalyse i øvrigt:
Personkarakteristik (indre, ydre), miljøkarakteristik (socialt miljø, fysisk miljø), tema, budskab

Sprogligt perspektiv:
Semantiske skemaer

MATERIALE
Teori:
Kapitel 3-5 i ”Håndbog til dansk- litteratur, sprog, medier”; Larsen, Ole Scultz.; Dansklærerforeningens Forlag 2015
minlæring.dk - træningsøvelser til skriftlighed og den analyserende artikel.


Tekster:
Camilla Christensen: Veninder (1996)
Naja Marie Aidt: Torben og Maria (2006)
Naja Marie Aidt: Som englene flyver (1993) (VÆRK)
'Tessas hævn' episode 1 og 2. DRTV
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dokumentar (værk)

Dokumentar

Dokumentaren tilhører faktagenren, men den benytter sig flittigt af fiktionens virkemidler. Men hvor langt kan dokumentaristen gå i sin skildring af virkeligheden? Hvornår bliver information til manipulation?

Dokumentarfilm er 'kreativ bearbejdning af virkeligheden', og vi skal netop undersøge denne kreative bearbejdning - med kritiske briller. Vi skal arbejde med forskellige dokumentarfilmtyper, og vi skal arbejde med et fælles medieværk, "Min barndom i helvede". Vi skal arbejde med filmiske virkemidler, autenticitetsmarkører, fakta-/fiktionskoder.

Læringsmål:

Eleverne skal kunne:
- have kendskab til fakta- og fiktionskoder
- have kendskab til centrale filmiske virkemidler (kameravinkel og -bevægelse, beskæring, lys, lyd, klipning) og deres virkning
-  genkende genretræt fra forskellige dokumentartyper, herunder dybdeborende, observerende, poetisk, deltagende, refleksive, dramatiserende dokumentartyper
- anvende centrale filmiske virkemidler i en analyse af forskellige dokumentarklip

Primær:
'Prinsesserne fra blokken' afsnit 1 (DRTV)
'Hård udenpå' afsnit 1 (DRTV)
'Herlufsholms hemmeligheder' (VÆRK) set på mitcfu.dk


Materialer
- Ole Schulz Larsen: Håndbog til dansk s. 293-305 (Filmiske virkemidler + dramaturgi)
- Ole Schulz Larsen: Håndbog til dansk s. 223-228 (Dokumentargenrer)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Værklæsning 'Pigedyr'

Forløbsbeskrivelse
Ungdomskultur, magt og kønsroller
Hvornår falder man udenfor normen? Hvordan defineres ungdomskultur? Gælder de traditionelle kønsroller stadig?

Det er blot nogle få af de diskussionsspørgsmål romanen "Pigedyr" (2022) af Cecilie Lind stiller. Romanen sætter stort fokus på kroppens betydning i det senmoderne samfund, hvor mange unge stræber efter den "perfekte krop". Romanen sætter skaprt fokus på, hvad den perfekte krop er og hvad den perfekte krop kan bruges til.

Romanen beskrives typisk som "klam, sexualiseret, direkte og rå", men eleverne skulle gerne få en oplevelse af en unik moderne hybridroman, der på en direkte og rå måde inkluderer lyrik og andre sproglige elementer til at understrege en masse ungdommelige og relevante (fysiske og psykiske) problematikker mange elever oplever.

Faglige begeber:
- Ungdomskultur, magt og kønsroller
- Norm og ideal
- Skyld
- Skam
- Genretræk - hybridroman (lyrikroman)
- Intertekstualitet

Faglige mål:
- Tekstforståelse og analyse: Eleverne skal kunne læse og forstå romanen samt anvende litterære analysebegreber som tema, motiv, konflikt fortællestemme og komposition.

- Analytiske færdigheder: Fokus på at identificere og fortolke centrale symboler, fortælleteknikker og tematikker i værket.

- Kritisk refleksion: -Eleverne skal reflektere og diskutere sociale normer, især i forhold til køn, identitet og magt. Ligeledes reflektere over etiske, kulturelle og nutidige problemstillinger.

- Mundtlig og skriftlig formidling: Eleverne skal kunne præsentere deres fortolkninger både mundtligt (gruppearbejde/fremlæggelser) og skriftligt (analyseopgaver). Eleverne skal eksempelvis i grupper á fire fremlægge på klassen: Fremlæggelsen tager udgangspunkt i de læste sider, hvor gruppen skal finde centrale citater.

Metode:
- Læreroplæg om de tre overordnede centrale begreber
- Gruppearbejde
- Matrixarbejde
- Elev-oplæg
- Kreative opgaver: Plancher, PowerPoint, Tegninger, Remediering mm.

Kernestof: Værk
Cecilie Linds roman Pigedyr (2022)

Supplerende:
Video:
Cecilie Lind: Kvinders påtvungne selvbevidsthed står i vejen for begæret. (2023) Hentet fra: https://www.youtube.com/watch?v=pGOSdD9GcTw

Artikler:
Heimann, Bo (2022) Pigedyret fortæller endelig selv (Pov, international). Hentet fra: https://pov.international/pigedyret-fortaeller-selv-cecilie-lind/
Hamann, Rohde Simon (2022) Hentet fra: (https://bogrummet.dk/boganmeldelser/pigedyr-af-cecilie-lind/

Møller, Ole (2022) Filen er vedhæftet på lectio. Hentet fra: https://avisendanmark.dk/kultur/boganmeldelse-af-cecilie-linds-nyeste-roman-et-pigeliv-mellem-himmel-og-helvede

Huang,T,d,G,B (2022) 5 hjerter: Grusom roman er klam, og jeg har ikke lyst til at læse den igen (Politikken). Hentet fra: https://politiken.dk/kultur/boger/boganmeldelser/skonlitteratur_boger/art8739508/Grusom-roman-er-klam-og-jeg-har-ikke-lyst-til-at-l%C3%A6se-den-igen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Minimalisme: Helle Helle (værk)

Centrale begreber i forbindelse med minimalisme:
- Isbjergsteknik, less is more, showing not telling, tomme pladser.
- Minimalisme og Helle Helle https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo
- Sproghandlinger
- Replikgengivelse (direkte, indirekte og dækket direkte tale)
- generelt fokus på novellegenren og tilhørerende begreber.


Kernestof:
Kjær-Hansen B og Bertelsen T.: 'Litteraturen på langs og på tværs side' (2014-17), Systime A/S,  156-159

MATERIALE:
Simon Fruelund 'Flod'
Dorthe Norhs '3 slags'
Helle Helle: 'Fasaner'
Helle Helle: 'En stol for lidt'
Helle Helle 'Rester' (værklæsning af novellesamlingen)

NB: Vi har i fællesskab analyseret og fortolke 'Fasaner' fra novellesamlingen, som også har været en aflevering (analyserende artikel)

Projektarbejde/værklæsning af Helle Helles novellesamling 'Rester' er forgået således:

Hver gruppe forbereder en analyse af novellen og fremlægger resultatet for resten af klassen i næste modul. I SKAL LAVE EN POWERPOINT! Hvor I skriver citater og andet godt ned, så klassen kan følge med.
I skal i analysen minimum inddrage nedenstående punkter, men kom meget gerne ind på andre aspekter også:

- Oprids kort novellens handling
- Beskriv novellens miljø
- Lav en personkarakteristik af de centrale personer i novellen
- Beskriv fortælleren
- Beskriv novellens sprog, herunder brug af sproghandlinger (både direkte og indirekte tale og dialog)
- Er der eksempler på billedsprog eller symbolik i novellen?
- Hvorledes bliver novellen et eksempel på minimalisme?
- Relater novellens problemstillinger til ’Fasaner’’, som vi har læst og analyseret sammen på klassen

I SKAL HUSKE at bruge teksten undervejs – brug citater til at underbygge jeres pointer! I står stærkest sådan 😊
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Sprog: HipHop/Rap og Yahya Hassan (værk)

FORMÅL
Sociolingvistik, talehandlinger

Indhold:
Sproglige koder og kodeskift
Lekter (især kronolekt og multietnolekt)
Analyse ud fra 'Guldkædemodellen'

Vi læser YAHYA HASSANs digtsamling YAHYA HASSAN (2013)
I tilkytning til værket er der forskellige gruppeopgaver. På klassen gik vi i dybden med 'BARNDOM' og JETLAGSFORMØRKELSE'.

Gruppe 1: SPROG – etnolekt og multilekt
• Hvad er etnolekt og multilekt? (gå ind på følgende hjemmeside: http://sproget.dk/temaer/dialekter/etnolekter)
• Hvad betyder kodeskift?
• Undersøg hvordan Yahya Hassan bruger etnolekt i sin digtsamling. Sammenlign med sproget i Yallahrup Færgeby (https://www.dr.dk/yallahrup/forside.asp)
• Overvej hvilken virkning etnolekten kan have.
• I skal inddrage digtet
”AFLØSER” s. 129-134 og uddrag af ”LANGDIGT” s.135-169

Gruppe 2: SPROG
• Hvad kendetegner rapgenren?
• Hvad ligger der i begrebet ’persona’, når man taler om rap-genren? Hvilke typer af ’persona’er’ findes der? Og hvilken funktion har det?
• Diskutér hvorvidt der optræder forskellige ’persona’er’ i digtsamlingen
• Overvej om Yahya Hassans digtsamling kan betragtes som rap. Lyt til hans digtoplæsning (f.eks. http://www.youtube.com/watch?v=N839DlASGkA) og sammenlign med L.O.C.: ”Frøken Escobar” http://www.youtube.com/watch?v=vTgQS48vBqI)
• I skal inddrage mindst to af følgende digte:
o ”TVANGSFJERNET” s.36-37
o ”FLYTNING” s.40-42
o ”DIMISSION” s.46-48
o ”INDBRUD” s.75

Gruppe 3:  LITTERATUR – en digtsamling
Yahya Hassans bog er udgivet som en digtsamling. Foretag en analyse af digtene (ca. 2 styks). I skal komme ind på:
o Digtets ydre form
o Digtets stil
o Digtets billedsprog
o Digtets forløb
• Afrund med en konkluderende fortolkning
• Diskutér digtanalysens anvendelighed i forbindelse med Yahya Hassans bog.
• I skal inddrage mindst to af følgende digte:
o ”BARNDOM” s.5-6
o ”SALAM HABIBI” s.25
o ”DU KOMMER I HELVEDE MIN BROR” s.104-105
o ”SKUFFELSEN” s. 116-117

Gruppe 4: LITTERATUR – det selvbiografiske
• Hvad er ’traumelitteratur’?
• Hvordan kan man tale om forskellige roller som ’bøddel’, ’offer’ og ’medløber’ i selvbiografisk litteratur? Og hvordan kan man anvende disse udtryk i forbindelse med Yahya Hassans digtsamling?
• Hvad dækker udtrykkene ”Hovedstolen” og ’dobbeltkontrakten’ over i selvbiografisk litteratur?
• Yahya Hassan fortæller åbent og ærligt i flere interviews, at digtsamlingen bygger på selvbiografisk stof. Overvej, hvordan hans som forfatter forholder sig til sin fortid.
• Overvej hvordan ”dobbeltkontrakten” fungerer i Yahya Hassans digtsamling.
I skal inddrage mindst to af følgende digte:
o ”ORD” s.12
o ”GEMMELEG” s.19
o ”SVERIGES SKOVE” s.43
o ”LEGALT NATTEARBEJDE” s.65-66

Gruppe 5: LITTERATUR – litteratur og samfund
• Undersøg hvem og hvad Yahya Hassan kritiserer i sin digtsamling
• Skal – eller kan – litteratur forholde sig til samfundsmæssige problemer? Gør her rede for de forskellige synspunkter i de vedlagte artikler.
• Diskutér om Yahya Hassans digtsamling er ’farlig’?
• I skal inddrage mindst tre af følgende digte:
o ”SKUNKPOSEN og GHETTOBANK” s.67-68
o ”PARABOL” s.13
o ”DEN FROMME” s.28
o ”BANKE BANKE PÅ” s.89
o ”ALLAH ER UVIDENHED” s.90
o ”EID” s.91-92
o ”DET SJETTE OPHOLDSSTED” s. 53-54



Gruppe 6: SPROG – etnolekt og multilekt
• Hvad er etnolekt og multilekt? (gå ind på følgende hjemmeside: http://sproget.dk/temaer/dialekter/etnolekter)
• Hvad betyder kodeskift?
• Undersøg hvordan Yahya Hassan bruger etnolekt i sin digtsamling.
• Overvej hvilken virkning etnolekten kan have.

Eleverne har ydermere i forlængelse af værklæsningen af Yahya Hassan arbejdet med hiphop/rap-tekster, hvor de blandt i grupper har analyseret disse hiphop-tekster:

PLENUM:
'Ben' af Tessa (2019)
'Frk. Escobar' - L.O.C (2011) - de har også skrevet en analyserende artikel om denne tekst.
'Camouflage' - Sleiman (2017)

Joker, Ilo, Sara, Adam og Maria : Stein Bagger - Ukendt Kunstner

Mathis, Camilla, Nikolaj, Shahd og Sasse : Tidligt op - Gilli  

Astrid, Ayman, Felix og Anna - Cèst la vie (feat. MellemFingaMuzik) - Gilli

Niclas, Samantha, Tarik og Hussein - Plat eller krone- Gilli & Carmon

Vic, Isra, Hauge og Gabriel - Knokler hårdt - Gilli

Suada, Mia, William og Emma - Kun Hinanden – Sivas og Gilli

Maria & Suada - Cosa Nostra - Branco
-

Supplerende materiale:
PDF om HipHop/Rap - 'Guldkædemodellen'
Pia Quist ‘Mig jeg er digter’
Hiphop, sociolingvistik, rim i ‘Det sprog til et beat’  (PDF)
Dansk hiphop - modkultur s. 58-65 i ‘Det sprog til et beat’
‘Da Yahya Hassan blev digter’ Politiken
‘Digter: Jeg er fucking vred på mine forældres generation’ - Politiken
https://www.dr.dk/skole/dansk/dialekter#!/
PDF om 'Autofiktion og dobbeltkontrakten'
Interview med Martin Krasnik: https://www.dr.dk/nyheder/indland/video-digteren-yahya-hassan-i-kloeerne-paa-martin-krasnik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Romantikken - fokus på danskhed (1800-1870) (værk)

I dette forløb arbejder vi tematisk med begrebet "Danskhed" og med Danmarks udvikling fra romantikken til det moderne gennembrud. Vi går litteraturhistorisk til værks og retter blikket mod, hvordan teksterne afspejler den tid, de er skrevet i. Dermed får vi en fornemmelse af, hvordan litteraturen (genrer, skrivestil) udvikler sig fra romantikken til nyere tid.
Eleverne har i forlængelse af forløbet skrevet en debatterende artikel om 'National identitet og danskhed'.


Begreber/fokusområder:
Romantikken,
Universalromantik (monisme, panteisme)
Organismetanken
Nationalromantiken (natur, sprog, folk, ånd, historie og mytologi)


Tekster eleverne har læst:
Nyplatonisme
A.W. Schack von Staffeldt: "Indvielsen" (1804)

Universelromantik
Adam Oehlenschläger: "Morgen-Vandring" (1805) (KANON)

Nationalromantik
N. F. S. Grundtvig: "Danmarks trøst" (1820) (KANON)

Biedermeier:
Peter Faber: ”Sikken voldsom trængsel og alarm” (1848)

Romantisme
Steen Steensen Blicher: "Sig nærmer Tiden" (1838) (KANON)
Emil Aarestrup: "Paa Sneen" (1974)

Poetisk realisme:
Thomasine Gyldenbourg: "Ægtestand" (Uddrag) (1835)

Nyere tekster, sange og taler:
Suspekt feat. Jooks: ”Danmark” (2014)

Videoer set i timerne:
Tobias Rahims dokumentar "National Romantik 2021 (2021) - del 3 "Barnet".

Teoritekster:
Kjær-Hansen B og Bertelsen T.: 'Litteraturen på langs og på tværs side' (2014-17), Systime A/S,  156-159 (afsnittet om 'Romantikken' s. 91-102)

Eleverne har forlængelse af forløbet selv skrevet nationalistiske digte anno 2025 og en debatterende artikel om 'National identitet og danskhed'.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Det moderne gennembrud (1870-1890)

Formål:
Det består af en gennemgang af perioden Det moderne gennembrud, hvor vi har fokus på litteratur med nedslag på forskellige og vigtige forfattere for perioden.
Fokus for læsning: problemer under debat og de 3 k'ere: køn, klasse og kirke.  

Tekster:
Henrik Pontoppidan: 'Ane-Mette' (1887)
Amalie Skram - Constance Ring (1885) og Lucie (1888)
Herman Bang - Den sidste Balkjole (1886) med fokus på impressionisme
Georg Brandes - Emmigrantlitteratur (1872)

Kernestof:
Det moderne gennembrud - Kjær-Hansen B og Bertelsen T.: 'Litteraturen på langs og på tværs side' (2014-17), Systime A/S,  116-133
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Argumentation og retorik (taler)

Forløb: Introduktion til skriftlig argumentation, retorik, retoriske virkemidler og appelformer. Der arbejdes med hvad et argument er, forskellige argumenttyper og hvordan argumentet er opbygget. Elevøvelser med analyse af argumentation, påstande, belæg og hjemmel og den udvidede argumentationsmodel. Derefter arbejdes der med retorik og mundtlighed. Eleverne introduceres for begreberne etos, logos og patos.
Eleverne introduceres ligeledes til Toulmins Argumentationsmodel (den udvidede version)

Eleven læser og analyserer forskellige taler med fokus på kompositionen i talen, talens sproglige virkemidler og appelformer. Talerne vises så vidt det er muligt på video, så den mundtlige fremførelse af talerne også tages med i vurderingen af talens sproglige og retoriske gennemslagskraft.

Faglige mål:
- At kunne definere et argument og kendskab til argumentets opbygning fra den udvidede argumentationsmodel
- Kendskab til kommunikationsmodeller (det retoriske pentagram)
- Kendskab til de tre appelformer og at kunne identificere dem i skriftlige tekster
- Kendskab til talens komposition og sproglige virkemidler i forhold til at fange tilskuernes opmærksomhed
- Viden om forskellen på mundtligt og skriftligt sprog, hvis sproget skal fungere efter hensigten

Forløbet afsluttes med en debatterende artikel, hvor eleverne viser deres kunnen i det behandlede emne.

Kernestof:
Alex Vanopslagh: Tale ved Folketingets åbningsdebat (2021)
Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla (2020)
Tessas Nytårstale (2020)

Materiale:
Larsen Schulz Ole: Håndbog til dansk (2015-17): Retorik, tre talegenre, Ciceros pentagram, påstand, belæg, hjemmel og ikke mindst appelformer s. 150-167
Håndbog til dansk - appelformer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Realisme og modernisme (værk)

To hovedspor: realistisk og modernistisk

FORMÅL
Eleverne skal gennem litteraturhistoriske nedslag opnå evnen til at skelne mellem realismer og modernismer i det 19. århundrede og frem til idag. (1900 – 2000)
Eleverne skal kunne redegøre for de væsentligste forskelle på de to ismer.
Forløbet skal også give eleverne et kendskab til periodens kanonforfattere som en naturlig del af litteraturudviklingen.
I tilknytning til forløbet læses et værk: BLOD (1992) af Rudolf Broby-Johansen.

Kernestof:
Litteraturen på langs og på tværs - side 112-143

SUPPLERENDE:
DR1:
Link 1: https://www.dr.dk/bonanza/serie/421/digtere-divaer-og-do/65720/digtere-divaer-og-dogmebroedre-28-dansk-kultur-i-100-aar-(1918-1930)

Link 2: https://www.dr.dk/bonanza/serie/421/digtere-divaer-og-do/21191/digtere-divaer-og-dogmebroedre-18-dansk-kultur-i-100-aar-(1900-1918)

MATERIALE
Den tidlige modernisme med fokus på Ekspressionisme
Heretica-modernisme
Konfrontationmodernisme
Ny-realisme

Læste tekster:
Johannes V. Jensen 'Naaede de Færgen' og 'Hesteslagtning' fra Kongens Fald
Tom Kristensen 'En nat i Berlin'
Tove Ditlevsen 'En æggesnaps'
Rudolf Broby Johansen - VÆRKLÆSNING af digtsamlingen 'BLOD'
Martin Andersen Nexø 'En lønningsdag'
Klaus Rifbjerg 'Livet i badeværelset'
Peter Seeberg 'Patienten'
Martin A. Hansen 'Agerhønen'
Anders Bodelsen 'Drivhuset'
Vita Andersen 'Hun ser godt ud'

Svensk:
Pär Lagerkvist 'Ångest, Ångest är min arvedel'
Norsk:
Gunvor Hofmo 'Det er ingen hverdag mer'
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Gambling

Dette forløb skal gennem danskfagets kommunikationsanalyse fremprovokere en rationel tilgang til det danske og internationale gamblingmarked. Forløbet vil tage udgangspunkt i Laswells udvidede kommunikationsmodel og vil hovedsageligt have reklamer som fokus. Foruden er der blevet lyttet til podcast og set et dokumentarafsnit af Kontant med fokus på gamblingen i Danmark. Udover dette får vi besøg af Center for Ludomani.

Teori:
Lasswells udvidede kommunikationsmodel
Dokumentarens fremstillingsformer
Fortælleren i podcast
Fortællerforhold i litteratur

Kernestof:
Reklamerne:
https://www.youtube.com/watch?v=Pym6ODKv5xk
https://www.youtube.com/watch?v=cy5zwaQ_A-E
https://www.youtube.com/watch?v=IaARireDebM

Podcast:
Mediano: "Det spiller ikke: Denne er til på skolerne og ude i klubberne" (2025). https://open.spotify.com/episode/6GHuyttjGX52IjXLYJEwfB?si=GCpUAxRJTeOoGwxOq-Y-iw

Dokumentar:
https://www.dr.dk/drtv/episode/kontant_-alt-paa-spil_540733

Litterært:
Mossalski & Vincents: "Nicklas 18-årig storspiller" fra Ludoman - Alt på spil (2023)


Hovedteori:
https://www.gymdansk.dk/kommunikationsmodel---udvidet.html
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Repetition af 1.hf og 2.hf

Eleverne har lavet projekter/fremlæggelser om alle de forløb vi havde i hhv. 1.HF og starten af 2.HF.
De første moduler har været lærertstyret af ZEA, hvor vi har læst 'Harpens kraft' (folkevise) og 'Epistel 91' (oplysningstiden) af Ludvig Holberg - dertil er der læst historisk op på begge perioder.

Eleverne har derefter arbejdet selvstændigt med forskellige forløb, hvor produktet har været en PP, som er delt med en fælles mappe for hele klassen. Eleverne har fremlagt og sørget for 'undervisning' i hvert modul samt en øvelse til klassen på baggrund af det fremlagte
Kravene for PP og fremlæggelsen er stillet af ZEA, så kravene fra læreplanen opfyldes.

Materiale/tekster:
Folkevise: Harpens Kraft
Oplysningstiden: Epistel 91 - Ludvig Holberg
Dokumentar: Selvvalgte tekster fra forløbet
Minimalisme: Selvvalgte tekster fra forløbet
Romantikken: Selvvalgte tekster fra forløbet
Retorik og argumentation: Tessas nytårstale, Alex Vanopslaghs åbningstale samt Sofie Lindes tale til Comedy Zulu.
Det moderne gennembrud:

Eleverne har i forlængelse af forløbet afleveret deres skriftlige produkt.

Der er desuden ift. begreber, taget udgangspunkt i deres kernebøger:

Kjær-Hansen B. & Bertelsen T.: 'Litteraturen på langs og på tværs' (2014-17), Systime A/S
Schultz-Larsen O. ' Håndbog til dansk' (2015-17), Systime A/S
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer