Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Slagelse Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Niels Sieverts Rantorp
|
|
Hold
|
2024 EnB/1o (1o EnB, 2o EnB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Fairy tales
Formål
Det første forløb i engelsk skal give eleverne mulighed for at finde tryghed i at tale engelsk sammen, og give dem en basal værktøjskasse i analyse og grammatik. Vi vil forsøge at finde ligheder og forskelle mellem the traditional fairytale og the literary fairy tale. Analysebegreber vi vil fokusere på i dette forløb indeholder bl.a. contract model, actantial model, characterisation, plot, setting og theme. Grammatisk arbejder vi med ordklasser, udsagnsords tider samt kongruens.
Læringsmål
Kunne forstå mundtligt engelsk
Kunne udtrykke sig klart på mundtlig engelsk
Kunne forstå skriftligt engelsk
Kunne udtrykke sig klart på skriftligt engelsk
Kunne anvende engelsk grammatisk korrekt
Kunne anvende faglige opslagsværker og andre hjælpemidler
Kunne analysere fiktive engelske tekster
Kunne kende forskellige genrer/typer af tekster
ndhold
FAIRY TALE: 3 Little Pigs
Roald Dahl Tree: Little Pigs (Poem, 1982)
LITERARY TALE: Oscar Wilde: The Selfish Giant (1888)
LITERARY TALE (Film: 2010): Lewis Carrol (1865): Alice in Wonderland
LITERARY TALE: Oscar Wilde: The nightingale and the Rose (1888)
Sekundær:
Watts: About Folk Tales
Worlds of Fantasy
Eleverne skal kunne:
Sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en rimelig grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med
en rimelig grad af grammatisk korrekthed
Sprog, tekst og kultur
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
The American Dream
Forløbsbeskrivelse The American Dream?
Formål
Det er formålet med forløbet at eleverne skal kunne:
I sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation og samtale på engelsk om almene og faglige emner med en rimelig grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en rimelig grad af grammatisk korrekthed
I sprog, tekst og kultur
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
Indhold
Vi har I forløbet fokus på poesi og den terminologi der følger med den, som f. eks. stanza, enjambment, rhyme, rhythm osv. Vi læser et par taler og øver den terminologi som f. eks call to action, anaphora, alliteration, forma of appeal osv.
Vi øver os på det udvidede tekstbegreb, og ser på filmanalyse, hvor vi bl.a. skal se på the Hollywood model/plot point model, editing, point of view, framing og lightning.
I grammatikken fortsætter vi med udsagnsordenes tider, kongruens og forsøger at se på ejefald, tillægsord-biord og de henførende stedord
Materialer
Kernestof:
Langston Hughes, “Let America be America Again”, 1935 fra: https://www.poets.org/poetsorg/poem/let-america-be-america-again (5 sider)
The Declaration of Independence, 1776 (preample) fra: (2 sider)
Taler:
Martin Luther King, “I Have a Dream”, 1963 (6 sider)
Barak Obama, ”A More Perfect Union”, 2008 fra: https://www.americanrhetoric.com/speeches/barackobamaperfectunion.htm (30.10.2018) (12 sider)
Film:
- Gabriele Muccino (dir.), “The Pursuit of Happyness”. 2006 (5 sider)
Supplerende materiale
“American Values and Beliefs -The Context of Traditional American Values: Racial, Ethnic, Religious, and Cultural Diversity” fra: Datesman, Crandall & Kearny: American Ways, Third Edition, Longman, 2005. pp 28-34 (abb.) (5 sider)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
The Wave - a novel
Todd Strasser's The Wave is a thought-provoking novel based on a true story. It follows a high school history experiment in which a teacher, Mr. Ross, introduces a movement called "The Wave" to demonstrate the appeal and dangers of authoritarianism. What begins as a lesson quickly spirals out of control, as students embrace the movement with zeal, leading to peer pressure and loss of individuality. The novel explores themes of power, conformity, and the importance of critical thinking.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Fastfood and Obesity
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Imperialism and Social Misfits
Imperialism and social misfits
Learning objectives
You will learn about the British colonization of India.
You will learn about the hindu marriage and the upbringing of girls.
You will learn about gender inequality
You will learn about the dowry (medgift)
You will learn about the rhetorical pentagram
You will learn about different ways of arguing.
You will learn about rhetorical devices.
You will learn about appeal forms.
Tekster
INDIA
Imperialism introduction
Speeches
GANDHI Speech by Gandhi
Women’s secondary position Introduction
Editors: The upbringing of a girl & Hindu marriage
Dowry The Despicable Persistence of the Dowry in India
Mass-rapes
(non-fiction) Three Articles
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Nigeria
I dette forløb har eleverne arbejdet med Nigeria med fokus på historisk baggrund og postkoloniale perspektiver. De har arbejdet med stereotyper og repræsentation af det Nigerianske folk i litteratur og i omverdenens opfattelse af Nigeria/Afrika.
Eleverne har set TED Talken "The Danger of a Single Story", og derudover har de analyseret novellen "A Private Experience" med fokus på komposition og brugen af flash-forward. Her har de lært om Nigerias historie med borgerkrig mellem Hausa og Igbo stammerne og deres religiøse konflikter.
Yderligere har de arbejdet med artiklen "IWD and Nigerian Women: Way Forward" med fokus på nutidige samfundsforhold og brugen af bias i artikler.
Forløbet har styrket elevernes analytiske kompetencer og deres forståelse af kulturelle og historiske forhold i en postkolonial kontekst.
Centrale begreber:
- Colonialism
- Imperialism
- Postcolonialism
- Bias
- Flashback
- Flash-forward
Kernestof:
- “IWD and Nigerian Women: Way forward” i The Punch 08.03.2022
- Chimamanda Ngozi Adichie, A Private Experience*
- Chimamanda Ngozi Adichie, The Danger of a Single Story*
Supplerende stof:
- The Historical Context*
*In Africa Unfold, Anne Hess Thaysen & Lise Debel Christensen
(ed.) (Lindhardt & Ringhof 2015)
Særlige fokuspunkter:
- Øge kursisternes viden om Nigeria i en historiske og nutidige kontekst, som hhv. britisk koloni og en moderne afrikansk stat.
- Mundtlig og skriftlig analyse af fiktion og non-fiktion
Væsentligste arbejdsformer:
- Gruppepræsentationer
- Klassegennemgang og diskussioner
- Gruppearbejde
- Produktion af plakat eller tiktok om Nigeria og landets historie + kultur
Omfang: Ca. 29 normalsider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Midterm
|
06-01-2026
|
|
2o EnB skr. prøve
|
18-02-2026
|
|
Analysing non-fiction
|
23-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Growing Up
I forbindelse med klassens læsning af værket "The Wave" af Todd Strasser i 1. hf, læser de nu nogle tekster i konteksten af at vokse op, modne som teenager og gruppepres.
Med vægt på træning af elevernes analysekompetencer skal vi kigge på noveller med de tematiske fællestræk; barndom, ungdom, voksenliv, uskyld og brutalitet, opdragelse… Overgangen fra barn til voksen, tab af uskyld. Hvordan mennesker påvirker hinanden i grupper - hierarki, ledere og "følgere", forældrerollen.
Eleverne har indledningsvist i 1. hf læst værket "The Wave" som indledning til emnet. Og her i 2.hf læser vi så en 100 år gammel novelle som perspektiverer til hvordan man behandler børn i dag i forhold til dengang. Samt læser vi andre noveller som perspektivering til værklæsningen og emnet.
Vi snakker om arv og miljø og på barndommens påvirkning af voksenlivet. Ift. the Wave værket snakker vi om gruppepres, hierarki, ledere og "følgere" især med ugangspunkt i "Son of Satan".
Som afslutning på forløbet og emnet har eleverne set filmen "This is England", som de analyserede og perspektiverede til forløbet, men vi brugte også filmen som springbræt til næste forløb om Storbritannien og taler.
Kernestof:
- Ernest Hemingway: Indian Camp (1921)
- Charles Bukowski: Son of Satan (1982)
- Michael Richards: Just Like That (1987)
- Daniel Ransom: Rendezvous (1985)
- Movie: Stephen Chbosky: Perks of Being a Wallflower (2012)
- Movie: "We Need to Talk About Kevin" (2011)
- Movie: "This is England" (2006)
Supplerende materiale:
- Novel: Todd Strasser: The Wave (1981) (Læst i 1.hf)
- Movie: The Wave (2008) (Set i 1.hf) (Tysk titel: Die Welle)
Omfang: Ca. 73 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Great Speeches
I dette forløb har eleverne arbejdet med Storbritannien med fokus på historisk baggrundsviden om selve Storbritanniens sammenfatning i generelle træk, samt på det Britiske kongehus' dynamik under Queen Elizabeth II og Thatcher-perioden.
Med vægt på træning af elevernes analysekompetencer af taler og retoriske virkemidler, har vi kigget på 3 store taler med de tematiske fællestræk; 'Britishness', motivation til at fortsætte, identitet og Storbritannien som en 'unity'.
Eleverne har indledningsvist set filmen "This is England" som de både så i forbindelse med deres tidligere 'Growing Up' forløb samt som indledning til dette forløb om Storbritannien. Eleverne har læst en tale af Winston Churchill efter slaget ved Dunkirk samt set et klip med Churchills tale "We Shall Fight on the Beaches" fra filmen "Darkest Hour". Derefter har eleverne arbejdet med de sidste to taler i pensum og læst dem i kontekst af Kongehuset, det britiske parlament og talernes historiske kontekst.
Eleverne har primært arbejdet med det retoriske pentagram, appelformerne og udvalgte retoriske virkemidler, nemlig; alliteration, anafor, epifor, repetition og retoriske spørgsmål.
Kernestof:
- Winston Churchill, “We Shall Fight on the Beaches”, delivered at the House of Commons at Westminster on June 4, 1940.
- Earl Charles Spencer, “The most hunted person of the modern age”, delivered at Westminster Abbey on September 6, 1997.
- Margaret Thatcher, “The Lady’s not for Turning”, delivered at Conservative Party Conference on October 10, 1980.
Supplerende materiale:
- “Introductory Text About the UK”.
- Filmen: Shane Meadows "This is England" (2006)
Omfang: Ca. 33 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Choose either 6A, 6B or 6C
|
12-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Eksamen og hjælpemidler
Til eksamen må eleverne benytte følgende hjælpemidler:
Online hjemmesider:
Ordbogen.com
Merriam-Webster.com
Lectio.dk
Word Online udgave
Oxford Dictionaries
Minlæring
Andet:
Egne noter
Feedback på tidligere opgaver
Alt de har tilgængeligt på Lectio
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64527594608",
"T": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64527594608",
"H": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64527594608"
}