Holdet 2p EnB (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Anja Lykke Jakobsen
Hold 2024 EnB/1p (1p EnB, 2p EnB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Evil
Titel 2 The Green Island - Irish Identity
Titel 3 POV
Titel 4 Racism & Bias
Titel 5 True crime
Titel 6 English in a Changing World:

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Evil



Formål:
I sprogfærdighed skal eleverne kunne:
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende, herunder formulere egne synspunkter i præsentation og samtale på engelsk om almene og faglige emner
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare og sammenhængende tekster på engelsk om almene og faglige emner

I sprog, tekst og kultur skal eleverne kunne:
̶ gøre rede for indhold, synspunkter i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi
̶ anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Indhold:
Det første forløb skal give eleverne en indledende forståelse for engelsk på HF. Vi arbejder med forskellige fiktionstekster (noveller, film og spil) hvor vi øver brugen af og forståelsen for faglig terminologi (characterisation, setting, point of view, framing, sound, lighting osv.). I forbindelse med tekstarbejdet arbejder vi også med den skriftlige dimension i form af summary, og den indledende fase af at skrive essay. Grammatik arbejdet i samme forbindelse har haft fokus på kongruens, ejefald og ordstilling.

Materiale:
Kernestof

Short story:
"Rendezvous", Daniel Ransom, 1985. 3 sider
”The Man Who Loved Flowers”, Stephen King, 1977. 5 sider
”Son of Satan”, Charles Bukowski, 1982. 5 sider
"American Psycho", extract “Killing Child at Zoo”, Bret Easton Ellis, 1991. 3 sider


Games:
“Inside”, Playdeath, 2016 (demo version). 2 sider
“Resident Evil 7: Biohazard”, Capcom, 2017 (demo version). 2 sider

Films/short film:
“American History X”, Tony Kaye, 1999. 5 sider
"Jerrycan", Julius Avery (2008). 3 sider

Supplerende materiale:
Tools for analysis – The English Handbook (characterisation, setting, point of view). 1 side
Terms for analysing films and short film – Th English Handbook. 1 side
“The Man Who Loved Flowers” film adaptation, fra: https://www.youtube.com/watch?v=LqIR9SD89j4. 1 side  
Digital Collage: When They Come…Pray!  Bruce Zeines, 2003. 1 side

I alt 32 siders fagligt stof
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 The Green Island - Irish Identity

Formål:
Det er formålet med undervisningen at eleverne skal kunne:
Sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed

Sprog, tekst og kultur
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i Irland med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶ anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag.


Indhold:
I forbindelse med klassens studietur til Dublin vil vi forsøge at danne os et overblik over de vigtige elementer af Irlands historie, vi starter i det 19. årh med ”the famine” men bevæger os hurtigt til det 20. årh hvor vores fokus er ”the War of Independence”, og ”the Civil War”. Vi afslutter forløbet i nutiden hvor vi skal undersøge hvad irsk identitet udgøres af i dag, og tager udgangspunkt i Sally Rooneys "Normal People" samt tilhørende TV-serie.
I den grammatiske del fortsætter vi med tillægsord><biord, udsagnsordets tider, og kongruens.
Det skriftlige arbejde fortsætter med at være koblet til tekstlæsningen i timerne, fokus her kun på fiction, brugen af linkers og essayskrivning.  


Materialer:

Kernestof:
Fra Geoff Sammon, “Aspects of Ireland”, Systime 1999
- Liam O’Flaherty, “Poor People”, 1935  (4 sider)
- Frank O’Conner, “Guests of the Nation”, 1931 (10 sider)

Sinead O'Connor "Famine" (2012) (2 sider)
Ken Loach, “The Wind That Shakes the Barley”, 2006 (9 sider)
"Green Island" by Ewan MacColl, 1990 (2 sider)
James Joyce, “Eveline” from “Dubliners”, 1914 (6 sider)
"Normal People", Sally Rooney, 2018 extract: chapter 1-2 (15 sider)
"Normal People" by Lenny Abrahamson & Hettie Macdonald, 2020. TV-serie, episode 1. 6 sider


I alt 54 siders kernestof

Supplerende:
Kirsten Fisher, ”Facts about Ireland - A Brief Irish History”  http://www.ha-ka.dk/kf/ire2.html (1 side)
Traversing Ireland's Incredibly Rich History And Culture | Hidden Ireland Documentary (4 sider)
Why Ireland split into the Republic of Ireland & Northern Ireland (1 side)


I alt ca. 60 sider fagligt stof
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 POV

Formål:
Det er formålet at eleverne skal kunne:

Sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med
en relativ høj grad af grammatisk korrekthed

Sprog, tekst og kultur
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag.



Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i forskellige fortællersynsvinkler i fiktionstekster, og er samtidig et værklæsningsforløb. Romanlæsningen foregår på klassen i små læsecirkler baseret på læsehastighed og forståelse. Værklæsningen er desuden baggrunden for en større opgave, hvor eleverne møder en mindre version af SSOen.
Udover at have fokus på begrebet point of view, øver vi også characterisation, setting, film analysis, forløbet indeholder ingen non-fiction tekster


Materialer
Kernestof
E. Lockhart, "we were liars", 2014 (200 sider)
”We Need to Talk about Kevin”, dir. Lynne Ramsay, 2011 (5 sider)
"Your Shoes", Michele Roberts, 1993 (10 sider)


Supplerende materiale
"Point of view" fra <https://www.ereadingworksheets.com/point-of-view/?fbclid=IwY2xjawGWC4NleHRuA2FlbQIxMAABHdDmcQ9ibR0rT1-QZGj3Tc38BsKw_k8L2ERtSZVJAtib8PfJnrV2f3XOFw_aem_pyE4551oWs3Nn5ig8Jkd_Q> 2 sider




I alt 217 sider

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Racism & Bias

Klassen har brugt Minlæring igennem årene, og har derfor adgang til denne ved skriftlig eksamen

Formål
Det er formålet med forløbet at eleverne skal kunne:
Eleverne skal kunne:
I sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation og samtale på engelsk om almene og faglige emner med en rimelig grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en rimelig grad af grammatisk korrekthed

I sprog, tekst og kultur
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder


Indhold
Forløbet blander afroamerikanernes historie med britisk immigration samt apartheid i Sydafrika. Det overordnede fokus er på forskellige slags racisme i de 3 lande samt de bias de møder i dag.
Forløbet starter i Storbritannien, med særligt blik for immigration, Windrush, Jamaican Patrois (en kort afstikker her til Lingua Franca). Derefter bevæger vi os til USA hvor fokus ligeledes er på "Black Lives" her med fokus på racism, bias, stereotypes. Vi slutter i Sydafrika, hvor vi kigger lidt på den helt overordnede historie.

Vi har I forløbet fokus på poesi og den terminologi der følger med den, som f. eks. stanza, enjambment, rhyme, rhythm osv.  Vi læser et par taler og øver den terminologi som f. eks call to action, anaphora, alliteration, form of appeal osv. Vi fortsætter analysen af short story, hvor vi særligt ser på setting, characteriation (static, dynamic, flat, round) og symbolism
Vi øver os på det udvidede tekstbegreb, og ser på filmanalyse, hvor vi bl.a. skal se på the Hollywood model/plot point model, editing, point of view, framing og lighting.




Materialer

Kernestof
Linton Kwesi Johnson: “Inglan Is a Bitch”,  1980. 6 sider
Hanif Kureshi, “My Son the Fanatic”, 1997. 10 sider
Langston Hughes, "Let America Be America Again", 1938. 6 sider
Shirley Jackson, "After You My Dear Alphonse" (1943). 3 sider
Richard Wright, "Black Boy" (1945). 3 sider
Joyner Lucas, “I'm Not Racist". 4 sider
Film: The Help, Tate Taylor, 2011. 5 sider
"We Gotta Number Three", Rayda Jacobs, 2004 (7 sider)
"Comrades", Nadine Gordimer, 1991 (5 sider)

49 siders kernestof


Supplerende materiale
Multicultural Britain, BBC – fra: https://www.youtube.com/watch?v=_nBLoKBeylo 1 side
Analysis: Britain's modern face - Born Abroad, by Dominic Casciani Fra: http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/4220002.stm (13.11.2020). 1 side
“The Pioneers: Fifty Years of Caribbean Migration to Britain”, Caryl Phillips, (excerpt) in Migrant City, s. 31-33. 2 sider
“How to speak like a REAL Jamaican when greeting people” fra https://www.youtube.com/watch?v=nDSPtQrX4A8 1 side
Windrush generation: Three stories - BBC News 1 side
Sammenklippet materiale om US Black history 1 side
Racial/Ethnic Prejudice & Discrimination: Crash Course Sociology #35 fra  https://youtu.be/gSddUPkVD24 1 side


8 siders supplerende materiale

I alt 57 siders fagligt stof

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 True crime



Formål:
Det er formålet at eleverne skal kunne:
I sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed

I sprog, tekst og kultur
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden
om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶ anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler


Indhold:
Forløbets kerne er true crime, hvor vi øver os på at se og analysere forskellige medier hvor true crime er behandlet, fx murder ballads, non-fiction novel, podcasts og series. Eleverne har desuden udarbejdet præsentationer af deres egen favorit true crime samt produceret en podcast

Materialer
Kernestof
Murder ballad: The Cruel Mother (SCOT., 1700s). 1 side
Murder ballad: "Tom Dooley". 1 side
Murder Ballad: Nick Cave, "Where the Wild Roses Grow". 1 side
Truman Capote, "In Cold Blood", 1965. This edition: Random House, Inc. 1992, pp. 203-208, beginning of chapter three. 4 sider
Serial, S1, ep. 1, 2, 12. 7 sider
Mindhunter, season 2, episode 9. 3 sider
J Oliver Conroy, "What makes a serial killer?", Fri 10 Aug 2018 12.00 CEST, The Guardian
Elizabeth Ann Entenman: Watching True Crime Makes Me Feel Guilty. So Why Can’t I Stop? (Cosmopoltan, 2019). 2 sider

19 siders kernestof


Supplerende materiale
The bizarre appeal of true crime, written by Logan Rees Hosted by Helen Floersh, 2021. Fra <https://www.youtube.com/watch?v=arBSkZMKPWY>. 1 side
The history of true crime, Martin Houlind og Mimi Olsen, i "Listen", Forlaget Columbus, 2023. Fra <https://listen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1>. 1 side


I alt ca. 21 siders fagligt stof
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 English in a Changing World:

English in a Changing World: Identity, Power & Global English


Formål
Det er formålet med forløbet at eleverne skal:
i sprogfærdighed:
– forstå og analysere mundtlige/skriftlige tekster af en vis længde i både fiktion og non‑fiction
– udtrykke sig sammenhængende, nuanceret og forholdsvis flydende i præsentation, samtale og diskussion
– skrive klare, velstrukturerede analyserende og argumenterende tekster med relativt høj grammatisk korrekthed
i sprog, tekst og kultur:
– anvende retoriske og analytiske begreber
– perspektivere tekster kulturelt og historisk (UK/US + globale vinkler)
– arbejde kildekritisk og dokumentere kilder (citat/parafrase/reference)
– reflektere over English as a lingua franca og variationer af engelsk (dialekt, sociolekt, register)

Indhold
Vores sidste forløb forsøger at forener Global English/ELF, UK‑migration & class og US‑race & society via nyere fiktion, lyrik, op‑eds, podcast/musikvideo og filmklip. Vi har fokus på træning af fagbegreber til forskellige genre, og vi øver essaydele. Forløbet forsøger at gribe fat i viden vi allerede har, men måske skal have genaktiveret


Materialer
Kernestof

Jay Walker – “English Mania”, 2009. 4 sider
Chimamanda Ngozi Adichie – “The Danger of a Single Story”, 2009. 7 sider.
Benjamin Zephaniah – “We Refugees” 2003. 2 sider
Amelia Gentleman for The Guardian, "They don't tell you why': threatened with removal after 52 years in the UK", Dec 2027, 3 sider
Gautam Malkani, "Londonstani", 2005, extract. 10 sider
Kae Tempest, "Europe Is Lost", 2015. 2 sider
Amanda Gorman, "The Hill We Climb", 2023. 2 sider
Ken Loach, "I, Daniel Blake", 2016. 5 sider

35 siders kernestof



Supplerende materiale
Peter Trudgill, Dialects (Routledge, 2005), Chapter 2. 5 sider
Podcast: Code Switch, "Talk American", 2018 fra: https://open.spotify.com/episode/7udUJbJ1uSm03A1CLoThDz. 3 sider
Childish Gambino “This Is America”, 2018. 3 sider

Ca 11 siders supplerende materiale

I alt 46 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer