Holdet 2n TyfB (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Feride Atli
Hold 2024 TyfB/n (1n TyfB, 2n TyfB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb, Ab ins Deutsche
Titel 2 Introduktion
Titel 3 Musik- Deutsch durch Töne
Titel 4 Typisch deutsch?- ein Mosaik
Titel 5 Anderssein (EKSAMEN)
Titel 6 Nachkriegszeit (EKSAMEN)
Titel 7 Das Leben in der DDR (EKSAMEN)
Titel 8 Der Krimi (EKSAMEN)
Titel 9 TILLADTE HJÆLPEMIDLER TIL EKSAMEN

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb, Ab ins Deutsche

I grundforløbet møder eleverne det tyske sprog i en bred vifte af tekstgenrer, herunder multimodale tekster som musikvideoer, reklame og film. Der lægges op til, at eleverne selv skal tale og skrive tysk; både i uformelle CL-inspirerede rammer og i sekvenser med større krav til sproglig korrekthed og præcision.

Formål:
Forløbets vigtigste formål er at vise eleverne, at tysk kan både være sjovt og inspirerende – og slet ikke så svært.

Grammatisk fokus:
Vi arbejder med følgende grammatiske områder:
Bøjning:
• Bøjningen af haben, sein og werden i præsens, præteritum og perfektum participium
• De svage verbers bøjning i præsens og præteritum
• Modalverbernes brug og bøjning i præsens

Ordforrådstilegnelse:
Vi arbejder intensivt med elevernes basale ordforråd i grundforløbet. Der gives ikke læselektier for til timerne, men til hver time skal der trænes en række gloser, ligesom der vil indgå to glosetests i forløbet.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Introduktion

Faget tysk vil blive introduceret. Dette forløb bliver en indledende orienteringsfase, som skal sikre, at eleverne så vidt muligt får en fælles referanceramme. Da eleverne erfaringsmæssigt befinder sig på meget forskellige niveauer i tysk efter foleskolen og 1.g, foretages en screening af elevernes kundskaber, således, at faglæreren i ungdomsuddannelsen sættes i stand til at differentiere undervisningen efter den enkelte elevs forudsætninger. Formålet med startscreeningen er at niveaubestemme holdet og dermed tone undervisningen derefter.

Derudover arbejdes der med studieteknik, herunder ordbogsopslag.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Musik- Deutsch durch Töne

I dette forløb vil vi bruge musik som en kreativ indgang til at lære tysk. Vi skal lytte til tyske sange, analysere sangtekster og øve os på udtale og ordforråd gennem rytme og melodi. Vi vil også repetere basal grammatik fra grundforløbet og arbejde med sproget på en sjov og dynamisk måde. Mundtlig sprogproduktion vil der ligeledes også arbejdes intensivt med.

Materiale:
Kernestof

Bossen: Liebe ist leise (2009)
Apache 207: Roller (2019)
Capital Bra, Clueso, KC Rebell: Andere Welt (2020)
Clueso: Chicago (2006)

Supplerende stof:
Kirsten Blume og Mette Hermann: "Eins, zwei, drei Mundtlig eksamen i tysk", Gyldendal, 2019.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 4 Typisch deutsch?- ein Mosaik

I forløbet Typisch deutsch? – ein Mosaik skal eleverne arbejde med følgende faglige mål:

• forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
• læse og forstå forskellige typer af ubearbejdede nyere og enkle ældre tysksprogede tekster
• redegøre på tysk for studerede tysksprogede tekster og emner
• føre en samtale på et sammenhængende og nogenlunde flydende tysk
• udtrykke sig skriftligt på tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale morfologi og syntaks


Eleverne får et alsidigt billede af Tyskland. De stifter bekendtskab med tyske traditioner, herunder Schultüte og Oktoberfest. Gennem tekstlæsning og arbejdet med teksterne oparbejdes en gradvis træning af tale på basalt niveau tysk og får udvideret deres ordforråd.  
Fokuspunkter: stereotyper, fordomme, ordforråd og kommunikativt kompetence udbygges. 1.n har ligeledes arbejdet med at skrive en Zusammenfassung ved hjælp af Redemittel og har afleveret en videoopgave, hvor de i mindre, selvvalgte grupper lavede en præsentation af filmen "Almanya". Her arbejdede de både med Zusammenfassung og personkarakteristik – herunder både direkte og indirekte karakteristik.

Kernestof
”Was ist typisch deutsch? Klischees über Deutschland"
In: https://www.goethe.de/prj/dlp/dlapi/v1/index.cfm?endpoint=/tlm/download&file_ID=529&tlm_ID=205 (Goethe Institut)


Dein Deutschland: Typsich dänisch-typisch deutsch
https://dd.systime.dk/?id=173&L=0

Film: Almanya (2011), DVD

Rapsang: Das Alles ist Deutschland, Fler feat Bushido
In: https://www.youtube.com/watch?v=SapMxGokXMc

Sangtekst: Das alles ist Deutschland, Die Prinzen
In: https://www.youtube.com/watch?v=gF2kl7K-sP0

Schultüte
In: https://www.youtube.com/watch?v=aBg7OWtfbZ0
In: http://www.kinder-tipps.com/kindergarten-schule/was-kommt-in-die-schultuete/

Oktoberfest
Was macht das Oktoberfest so besonders? In: https://www.duda.news/welt/was-macht-das-oktoberfest-so-besonders/


Der Werbespot „20 Jahre BahnCard“
In: https://www.youtube.com/watch?v=YNup2OBxwdY
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 5 Anderssein (EKSAMEN)

Forløbet "Anderssein" handler om det at være anderledes (i forhold til race, det sociale, det at have et handicap).Eleverne skal være med til at definere begrebet i den første del af forløbet. Der bliver læst forskellige tekster med samme tematik, herunder kortfilm, dokumentar, drejebog og reklame. Eleverne arbejder i eksamenslignende forhold.

I dette forløb skal eleverne lære at:

-arbejde med litterære tekster og andre kunstneriske udtryksformer, som skal føre frem til en analyse og fortolkning

-forstå, opleve og samtale om tysksproget litteratur og andre æstetiske udtryksformer

-anvende viden om nyere tysk litteratur på en reflekterende måde i mundtlig kommunikation

Kernestof:

"Jenseits der Stille" von Caroline Link und Beth Serlin, Tyskforlaget I/S, 2000, pp. 8-19
Schwarzfahrer, Pepe Danquart, https://www.youtube.com/watch?v=wiuv5hzj5i4
Der wahre Osterhase, Werbespot: https://www.youtube.com/watch?v=nd1MrTqnDd0
Filmen "Jenseits der Stille", 1996 (frem til 29:16 min.)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Perfektum- grammatikopgaver 27-08-2025
Jenseits der Stille- Personencharakteristik 16-09-2025
Genaflevering-Personencharakteristik 04-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 6 Nachkriegszeit (EKSAMEN)

Vi beskæftiger os i dette forløb med Tyskland i tiden efter 2. verdenskrigs afslutning. Krigsnederlaget havde store konsekvenser for den almindelige tysker: Byerne var blevet bombarderet til ukendelighed i løbet af krigens sidste måneder og måtte bygges op på ny. Der var en generel mangel på almindelige fornødenheder, og mange havde mistet deres hjem, deres ejendele og deres kære. Ud fra dette samfundsmæssige og mentale nulpunkt skulle tyskerne bygge deres tilværelse op på ny.

Eleverne skal gennem arbejdet med et bredt udsnit af autentiske tysksproget materiale erhverve sig kendskab til hovedtrækkene i det politiske og samfundsmæssige forhold i Tyskland efter 2. verdenskrig. Ved at stifte bekendtskab til efterkrigstiden udbygges og nuanceres elevernes ordforråd, således at eleverne er i stand til at forholde sig perspektiverende til indholdet og kan redegøre mundtligt for samfundsforholdene i Tyskland i efterkrigstiden med et basalt ordforråd. Elevernes præsentationskompetence forbedres ved små faglige gruppesamtaler med FEA. Holdet ser filmen "Das Wunder von Bern" af Sönke Wortmann.



Kernestof:

Paul Heppner: "Wir sind wir" (Text und Video)
Fra:  http://www.goethe.de/ins/us/saf/pro/stepintogerman/dmu/Paul_Dyk.pdf

Video: Berlin im Juli 1945 (in Farbe und HD 1080p)
In: https://www.youtube.com/watch?v=R5i9k7s9X_A

Video: Paul van Dyk & Peter Heppner - Wir Sind Wir.
In: https://www.youtube.com/watch?v=V66cr41DNnM

Wolfgang Borchert: Das Brot. In: KURZUM- Text und Sprache, Erik Wikkelsø Pedersen, Tyskforlaget, 2005, side 25-28.

Ursula S.: ”Sie rissen mir die Kleider vom Leibe”. In: Die Themenkiste, Stefan Polke, Gyldendal, 2007, side 83-85.


"Die Trümmerfraue berichtet, Annette Lüdtke, General-Anzeiger, Bonn, 5. Dezember 1998

Video: Trümmerfrauen
In: http://www.zeitklicks.de/brd/zeitklicks/zeit/alltag/nach-dem-krieg-1/die-truemmerfrauen/

Filmen: Sönke Wortmann: Das Wunder von Bern, Erik Wikkelsø Pedersen, Tyskforlaget, 2004.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 7 Das Leben in der DDR (EKSAMEN)

At en stat ophører med at eksistere, hører til sjældenhederne! Men det skete alligevel d. 3. oktober 1990, da Tyskland blev genforenet, og DDR blev en del af Forbundsrepublikken (BRD). DDR var nabo til Danmark, men lå på den anden side af jerntæppet, som i 45 år efter Anden Verdenskrig delte Europa i en østlig socialistisk og en vestlig kapitalistisk del, adskilt af en grænse med pigtråd og landminer og fra 1961 endda med en mur. Hvad foregik der egentlig i Tysklands østlige del? Hvordan levede man i dette land, som afgrænsede sig fra den vestlige verden?

Livet i DDR har mange aspekter. Derfor laves der små nedslag i DDR-tiden i dette forløb, bl.a. med fokus på FDJ, STASI og flugten til Vesten (BRD).

Grammatiske emner inddrages fortsat, dér hvor der giver mening.


Faglige mål:
- Eleverne får en kort introduktion og baggrundsviden om "Livet i DDR".
- Eleverne skal på tysk kunne redegøre for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i DDR. I arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier oparbejder eleverne en relativ indsigt i levevilkår, værdier og normer i DDR.
- I mindre omfang skal eleverne kunne redegøre for en overordnet forskel på BRD og DDR. Desuden beskæftiger vi os i meget begrænset omfang også med Stasi.
- Samtale og deltage i diskussioner om emnet på tysk med inddragelse af relevante gloser og vendinger.

MATERIALE
Kernestof:

• „Die Simpleshow erklärt den Mauerfall“, youtubevideo + transkription, i: https://www.youtube.com/watch?v=x83OEzipiQo

• „Alltag in der DDR", i: https://www.planet-wissen.de/geschichte/ddr/das_leben_in_der_ddr/pwiealltaginderddr100.html

• "logo! erklärt Was war die Stasi"
https://www.youtube.com/watch?v=3ekhvi04MMo

•Ballon, Film (2018), i: https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000005273/flugten-fra-osttyskland

• Maria Søgaard Thellesen, Rikke A. Peters m.fl.: ”Mario Rölling”, i: Niemals vergessen Vergangenheitsbewältigung 1945 bis heute, s. 128-130, Systime, 2016.

• Set videoer om: Kapitalismus und Kommunismus
https://www.youtube.com/watch?v=RaxmAFpUSlQ
https://www.youtube.com/watch?v=UQLcm8Zw8DM

Skriftlig aflevering:
Eleverne har læst et uddrag af Marko Schuberts "Kindheit in der DDR".
https://www.spiegel.de/geschichte/kindheit-in-der-ddr-wir-haben-die-geschichte-gefaelscht-a-949799.html
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Der Krimi (EKSAMEN)

Forløbsbeskrivelse
Spænd sikkerhedsbæltet – vi dykker ned i krimigenren! Først udforsker vi, hvad der kendetegner en god krimi, og arbejder samtidig med et grundlæggende ordforråd inden for emnet. Derefter læser vi en række forskellige krimitekster, herunder en klassisk detektivhistorie, hvor vi analyserer alibier og forsøger at finde frem til den skyldige. Vi skal selvfølgelig også se en intens og tankevækkende film, baseret på den autentiske Kamputsch-sag- en sag, der giver krimigenren et dybt alvorligt og realistisk twist. Derudover har eleverne omsat Schirachs novelle "Anatomie" til en virtuel tegneserie og på den måde arbejdet kreativt med form og indhold.

Gennem arbejdet med skønlitterære tekster styrker eleverne deres evne til at forstå, analysere, fortolke og formidle længere tyske tekster – både skriftligt og mundtligt.

Fagligt fokus
I forløbet vil der være fokus på krimigenren  og på at læse og analysere tekster med udgangspunkt i deres genretræk.

Kernestof:
Hvor intet andet er anført, er tekster i dette forløb fra „Dein Deutschland“ iBog af Rikke Taber og Martin Zickert Graverholt, Systime 2013

•"Der Krimi – einige Informationen” af Erik Christophersen, p121, kap. 3. Herunder er de følgende afsnit blevet læst:
1. Eine kurze Definition.
2. Die klassischen Krimiformen.
3. Moderne Tendenzen des Krimis.

• ”Mord im Hotel”, Unbekannter Autor, 1989
• „Anatomie“, Ferdinand von Schirach, 2010
• ”Mein fünfter Mord”, Milena Moser, 1991
• Kampusch schildert ihre 3096 Tage im Verlies: http://www.welt.de/vermischtes/weltgeschehen/article9430391/Kampusch-schildert-ihre-3096-Tage-im-Verlies.html

Supplerende stof:
• 3096 Tage- film
• Anatomie (filmatiseringen, sæson 2, episode 2): https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000112885&s=43085777&n=1&o=hits
• Natascha Kampusch- Das Interview: https://www.youtube.com/watch?v=XGr-518Raow
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mord im Hotel- Teil 1 24-03-2026
Midtvejsscreening 26-03-2026
Mord im Hotel- Teil 2 27-03-2026
Zusammenfassung- Mord im Hotel 07-04-2026
Noteaflevering til mulig mundtlig eksamen 27-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 9 TILLADTE HJÆLPEMIDLER TIL EKSAMEN


Tilladte digitale læremidler til mundtlig eksamen:

Ordbøger anvendt:
- www.ordbogen.com
- https://www.duden.de/

Grammatikbøger:
https://www.minlaering.dk/

-OneNote

-Alle noter på computeren, OneNote og alle håndskrevne noter.

-Alle tekster (men download dem fra OneNote eller Lectio før eksamen)

NB: OneNote må kun tilgås via OneNote-App, som I har på computeren. I må ikke tilgå OneNote i online-versionen via browseren.

Man må gerne medbringe noter og talepapir under selve eksamen - men dette skal bruges som støtte. Man må ikke læse op.

Spillefilm kan ikke tilgås under forberedelsen. Se dem evt. i forbindelse med eksamensforberedelsen.

Husk, at andre hjemmesider ikke må bruges under forberedelsen, ligesom kommunikation (digital eller på anden måde) med andre ikke er tilladt. Telefoner afleveres i eksamenslokalet. Anvendelse af oversættelsesprogrammer, ChatGPT eller lignende er strengt forbudt.



Ordblinde:
Mine ordblinde elever kan anvende de tildelte hjælpemidler (AppWriter eller IntoWords).
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer