Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Slagelse Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Feride Atli
|
|
Hold
|
2024 TyfB/yz (1 TyfB yz, 2 TyfB yz)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb, Ab ins Deutsche
I grundforløbet møder eleverne det tyske sprog i en bred vifte af tekstgenrer, herunder multimodale tekster som musikvideoer, reklame og film. Der lægges op til, at eleverne selv skal tale og skrive tysk; både i uformelle CL-inspirerede rammer og i sekvenser med større krav til sproglig korrekthed og præcision.
Formål:
Forløbets vigtigste formål er at vise eleverne, at tysk kan både være sjovt og inspirerende – og slet ikke så svært.
Grammatisk fokus:
Vi arbejder med følgende grammatiske områder:
Bøjning:
• Bøjningen af haben, sein og werden i præsens, præteritum og perfektum participium
• De svage verbers bøjning i præsens og præteritum
• Modalverbernes brug og bøjning i præsens
Ordforrådstilegnelse:
Vi arbejder intensivt med elevernes basale ordforråd i grundforløbet. Der gives ikke læselektier for til timerne, men til hver time skal der trænes en række gloser, ligesom der vil indgå to glosetests i forløbet.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Introduktion
Faget tysk vil blive introduceret. Dette forløb bliver en indledende orienteringsfase, som skal sikre, at eleverne så vidt muligt får en fælles referanceramme. Da eleverne erfaringsmæssigt befinder sig på meget forskellige niveauer i tysk efter foleskolen og 1.g, foretages en screening af elevernes kundskaber, således, at faglæreren i ungdomsuddannelsen sættes i stand til at differentiere undervisningen efter den enkelte elevs forudsætninger. Formålet med startscreeningen er at niveaubestemme holdet og dermed tone undervisningen derefter.
Derudover arbejdes der med studieteknik, herunder ordbogsopslag og kommunikationsstrategier.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Musik und Melodie: Deutsch durch Töne
I dette forløb vil vi bruge musik som en kreativ indgang til at lære tysk. Vi skal lytte til tyske sange, analysere sangtekster og øve os på udtale og ordforråd gennem rytme og melodi. Vi vil også repetere basal grammatik fra grundforløbet og arbejde med sproget på en sjov og dynamisk måde. Mundtlig sprogproduktion vil der ligeledes også arbejdes intensivt med. Der arbejdes også med kommunikationsstrategier (Hermann, s.29-30)
Materiale:
Kernestof
Bossen: "Liebe ist leise" (2009)
Apache 207: "Roller" (2019)
Udo Lindenberg: Mädchen aus Ostberlin" (1973)
Supplerende stof:
Kirsten Blume og Mette Hermann: "Eins, zwei, drei Mundtlig eksamen i tysk", Gyldendal, 2019.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
4
|
Jung sein und soziale Medien
Forløbsbeskrivelse:
Skole, venner, byture og sociale medier. Slappe af på værelset til sin yndlingsplayliste i Spotify, dyrke kroppen og lave afleveringer, mens netflix kører i baggrunden. Dyrke sin interesse manisk eller sidde passivt og scrolle på mobilen uden egentligt formål. Det er ungdommen anno 2025!
I dette forløb skal vi arbejde med nyere medietekster, der alle tager udgangspunkt i den ungdomsgeneration, som I selv er en del af.
Fagligt fokus:
Gennem arbejdet med forskellige tekster skal vi forsøge at beskrive og forstå nutidens ungdom, samtidig med at vi forholder os kritisk til de fremstillinger, vi støder på. Vi arbejder målrettet med at kunne genfortælle tekster (Zusammenfassung) og udtrykke vores egne holdninger. Derudover træner vi både ordforråd og skriftlig fremstilling ved at skrive vha. Redemittel på klassen. Mundtlig sprogfærdighed trænes jævnligt med små øvelser. Grammatikken køres sideløbende med dette forløb. Holdet deltager i øvrigt også i NCFF’s sprogkonkurrence med temaet sociale medier.
Materialer:
Florian Gaag: LenaLove. Spillefilm, (2015)
OK KID: "Mehr, mehr" (2013)
Amy Wald: Mehr als nur ein Like. In: https://www.youtube.com/watch?v=q8X91AwqUTg
Tim Bendzko: Keine Maschine (2016), Los Gehts
Mobbing im Internet, Logo!, Gyldendal
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
5
|
Anders sein (EKSAMEN)
Forløbet "Anderssein" handler om det at være anderledes (i forhold til race, det sociale, det at have et handicap).Eleverne skal være med til at definere begrebet i den første del af forløbet. Der bliver læst forskellige tekster med samme tematik, herunder kortfilm, dokumentar, drejebog og reklame. Eleverne arbejder i eksamenslignende forhold.
I dette forløb skal eleverne lære at:
-arbejde med litterære tekster og andre kunstneriske udtryksformer, som skal føre frem til en analyse og fortolkning
-forstå, opleve og samtale om tysksproget litteratur og andre æstetiske udtryksformer
-anvende viden om nyere tysk litteratur på en reflekterende måde i mundtlig kommunikation
Kernestof:
"Jenseits der Stille" von Caroline Link und Beth Serlin, Tyskforlaget I/S, 2000, pp. 8-19
Schwarzfahrer, Pepe Danquart, https://www.youtube.com/watch?v=wiuv5hzj5i4
Der wahre Osterhase, Werbespot: https://www.youtube.com/watch?v=nd1MrTqnDd0
Filmen "Jenseits der Stille", 1996 (frem til 29:16 min.)
"Der Doppelgänger von Ost-Berlin", 2019: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000117787&s=44545710&n=1&o=hits
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Afsluttende test
|
09-05-2025
|
|
Schwarzfahrer-Interpretation
|
15-05-2025
|
|
Der Doppelgänger von Osttberlin-Zusammenfassung
|
23-08-2025
|
|
Perfektum-grammatikopgaver
|
29-08-2025
|
|
Test, Opsamling (Perfektum)
|
05-09-2025
|
|
Genaflevering- Perfektum (opsamling-Test)
|
19-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
6
|
Nachkriegszeit (EKSAMEN)
Vi beskæftiger os i dette forløb med Tyskland i tiden efter 2. verdenskrigs afslutning. Krigsnederlaget havde store konsekvenser for den almindelige tysker: Byerne var blevet bombarderet til ukendelighed i løbet af krigens sidste måneder og måtte bygges op på ny. Der var en generel mangel på almindelige fornødenheder, og mange havde mistet deres hjem, deres ejendele og deres kære. Ud fra dette samfundsmæssige og mentale nulpunkt skulle tyskerne bygge deres tilværelse op på ny.
Eleverne skal gennem arbejdet med et bredt udsnit af autentiske tysksproget materiale erhverve sig kendskab til hovedtrækkene i det politiske og samfundsmæssige forhold i Tyskland efter 2. verdenskrig. Ved at stifte bekendtskab til efterkrigstiden udbygges og nuanceres elevernes ordforråd, således at eleverne er i stand til at forholde sig perspektiverende til indholdet og kan redegøre mundtligt for samfundsforholdene i Tyskland i efterkrigstiden med et basalt ordforråd. Elevernes præsentationskompetence forbedres ved hjælp af korte fremlæggelser om selvvalgte emner fra Zeitklick. Holdet ser filmen "Das Wunder von Bern" af Sönke Wortmann.
Kernestof:
Paul Heppner: "Wir sind wir" (Text und Video)
Fra: http://www.goethe.de/ins/us/saf/pro/stepintogerman/dmu/Paul_Dyk.pdf
Video: Berlin im Juli 1945 (in Farbe und HD 1080p)
In: https://www.youtube.com/watch?v=R5i9k7s9X_A
Video: Paul van Dyk & Peter Heppner - Wir Sind Wir.
In: https://www.youtube.com/watch?v=V66cr41DNnM
Wolfgang Borchert: Das Brot. In: KURZUM- Text und Sprache, Erik Wikkelsø Pedersen, Tyskforlaget, 2005, side 25-28.
Ursula S.: ”Sie rissen mir die Kleider vom Leibe”. In: Die Themenkiste, Stefan Polke, Gyldendal, 2007, side 83-85.
"Die Trümmerfraue berichtet, Annette Lüdtke, General-Anzeiger, Bonn, 5. Dezember 1998
Video: Trümmerfrauen
In: http://www.zeitklicks.de/brd/zeitklicks/zeit/alltag/nach-dem-krieg-1/die-truemmerfrauen/
Filmen: Sönke Wortmann: Das Wunder von Bern, Erik Wikkelsø Pedersen, Tyskforlaget, 2004.
Eksamenstræning:
Brugt teksten "Persönliche Erlebnisse in der Nachkriegszeit" af Hedwig Hillenbrand, LeMO-Zeitzeugen, Stiftung Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland, URL: https://www.hdg.de/lemo/zeitzeugen/hedwig-hillenbrand-persoenliche-erlebnisse-in-der-nachkriegszeit.html (zuletzt besucht am 30.09.2025)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
7
|
Die DDR,die Berliner Mauer und die Wende (EKSAMEN)
Det udgør et helt særligt og smertefuldt kapitel i Tysklands historie, at landet i en periode på 40 år var splittet i to. Berlinmuren og den tysk-tyske grænse stod som et symbol på den flænge, der i knap et halvt hundrede år rev landet- ja hele Europa- midt over. Med fokus på forholdene i DDR og Berlinmuren ser vi nærmere på denne historiske periode.
Vi skal møde tidligere stasi-fanger Mario Rölling eller helt almindelige mennesker, som er villig til at sætte deres liv på spil for at leve et liv i frihed. De østtyske familier Strelzyk og Wetzel er nogle af dem. I forløbet tilegner eleverne sig først og fremmest en historisk og kulturel viden, og vi arbejder med tekstlæsning i en historisk sammenhæng.
Grammatiske emner inddrages fortsat, dér hvor der giver mening.
MATERIALE
Kernestof:
• „Die Simpleshow erklärt den Mauerfall“, youtubevideo + transkription, i: https://www.youtube.com/watch?v=x83OEzipiQo
• Deutsche Welle: „Eingemauert – die Innerdeutsche Grenze“. Youtube animationsvideo, i: https://www.youtube.com/watch?v=jlbAUFvh04k
•Ballon, Film (2018), i: https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000005273/flugten-fra-osttyskland
• Maria Søgaard Thellesen, Rikke A. Peters m.fl.: ”Mario Rölling”, i: Niemals vergessen Vergangenheitsbewältigung 1945 bis heute, s. 128-130, Systime, 2016.
•"1989: Mauerfall- Der 9. November“, i: https://www.youtube.com/watch?v=9tj54f-B-9E
• Wolf Biermann: "Die Stasi-Ballade" (1967).
Supplerende stof:
• Die DDR. In: Tysk B,Grundbog til tysk, I-bog, kap. 6, https://tyskbbogen.systime.dk/index.php?id=137
• Geschichte Berliner Mauer:Fakten. In: http://www.berlinermaueronline.de/geschichte/berliner-mauer.htm
• Berliner Mauer in Zahlen, in: berlineronline.de/geschichte/berliner-mauer-in-zahlen.htm
• Spektakuläre DDR-Flucht vor 40 Jahren: Mit dem Ballon in die Freiheit: https://www.youtube.com/watch?v=TdLThVh-r5o
• Wolf Biermann: Unterwegs ausgebürgert: https://www.youtube.com/watch?v=qf0gEXPOoRQ
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Pararbejde
|
|
Titel
8
|
Der Krimi (EKSAMEN)
Forløbsbeskrivelse
Spænd sikkerhedsbæltet – vi dykker ned i krimigenren! Først udforsker vi, hvad der kendetegner en god krimi, og arbejder samtidig med et grundlæggende ordforråd inden for emnet. Derefter læser vi en række forskellige krimitekster, herunder en klassisk detektivhistorie, hvor vi analyserer alibier og forsøger at finde frem til den skyldige. Vi skal selvfølgelig også se en intens og tankevækkende film, baseret på den autentiske Kamputsch-sag- en sag, der giver krimigenren et dybt alvorligt og realistisk twist. Derudover har eleverne omsat Schirachs novelle "Anatomie" til en virtuel tegneserie og på den måde arbejdet kreativt med form og indhold.
Gennem arbejdet med skønlitterære tekster styrker eleverne deres evne til at forstå, analysere, fortolke og formidle længere tyske tekster – både skriftligt og mundtligt.
Fagligt fokus
I forløbet vil der være fokus på krimigenren og på at læse og analysere tekster med udgangspunkt i deres genretræk.
Kernestof:
Hvor intet andet er anført, er tekster i dette forløb fra „Dein Deutschland“ iBog af Rikke Taber og Martin Zickert Graverholt, systime 2013
• „Begriffskarte Krimi“ & „Merkmale des Krimis“ i: Helle Egendal: Gattungen, Gyldendal 2017
• ”Mord im Hotel”, Unbekannter Autor, 1989
• „Anatomie“, Ferdinand von Schirach, 2010
• ”Mein fünfter Mord”, Milena Moser, 1991
• Kampusch schildert ihre 3096 Tage im Verlies: http://www.welt.de/vermischtes/weltgeschehen/article9430391/Kampusch-schildert-ihre-3096-Tage-im-Verlies.html
Supplerende stof:
• 3096 Tage- film
• Anatomie (filmatiseringen, sæson 2, episode 2): https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000112885&s=43085777&n=1&o=hits
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Krimi-Gattungen
|
07-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Kreativitet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
9
|
TILLADTE HJÆLPEMIDLER TIL EKSAMEN
Tilladte digitale læremidler til mundtlig eksamen:
Ordbøger anvendt:
- www.ordbogen.com
- https://www.duden.de/
Grammatikbøger:
https://www.minlaering.dk/
-OneNote
-Alle noter på computeren, OneNote og alle håndskrevne noter.
-Alle tekster (men download dem fra OneNote eller Lectio før eksamen)
NB: OneNote må kun tilgås via OneNote-App, som I har på computeren. I må ikke tilgå OneNote i online-versionen via browseren.
Man må gerne medbringe noter og talepapir under selve eksamen - men dette skal bruges som støtte. Man må ikke læse op.
Spillefilm kan ikke tilgås under forberedelsen. Se dem evt. i forbindelse med eksamensforberedelsen.
Husk, at andre hjemmesider ikke må bruges under forberedelsen, ligesom kommunikation (digital eller på anden måde) med andre ikke er tilladt. Telefoner afleveres i eksamenslokalet. Anvendelse af oversættelsesprogrammer, ChatGPT eller lignende er strengt forbudt.
Ordblinde:
Mine ordblinde elever kan anvende de tildelte hjælpemidler (AppWriter eller IntoWords).
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64741706763",
"T": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64741706763",
"H": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64741706763"
}