Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Slagelse Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Thomas Peter Zaremba Andersen
|
Hold
|
2022 IdC/bu3 (3bu IdC 3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Floorball og spilfaser
Formål:
I skal tilegne viden om og forståelse for faserne i kaosboldspillet (grundspils-, gennembruds- og forsvarsfasen).
I skal forstå spilfasemodellen og kunne anvende denne til at analysere og forklare faserne i floorball.
I skal kunne indgå hensigtsmæssigt i de tre faser i floorballspillet. Det betyder, at I skal kunne anvende jeres forståelse af begreberne i det praktiske spil. Herunder: Placere jer hensigtsmæssigt i de tre forskellige faser af spillet, kommunikere verbalt og nonverbalt med jeres medspillere, udføre hensigtsmæssige retnings- og temposkift, aflevere og modtage bolden i grund- og gennembrudsspil.
Teknisk skal I i løb kunne aflevere bolden til en medspiller med et trækskud. I skal kunne modtage bolden i løb i både forhånd og baghånd. I skal have kontrol over bolden i løb og kunne udføre tempo og retningsskift med bold. Derudover skal I kunne afslutte på mål med et håndledsskud. I skal kunne time en tackling i forsvarspillet således, at I kun tackler bold og ikke stav.
I skal gennem hele forløbet arbejde på faste hold, og I skal kunne anvende de teampsykologiske begreber til at analysere og udvikle jeres team.
Materialer:
Iversen, Evald Bundgaard m.fl: Din idræt C, Gyldendal 2019, s. 121-124 + 127-132.
Kristoffersen, Henrik m.fl: “Gyldendals idrætspsykologi, Gyldendal 2012. s. 95-96 (Roller)
Skadhede, Thomas et al.: Yubio Idræt C+B, 2022: Kapitel 14.2 s. 616-622 (Floorball regler og idé) + udvalgte øvelser s. 624-625 (teknik), 634-637 (taktik), 638-640 (fysik).
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Træningsprojektet
Formål:
Du skal lære at udforme og analysere et realistisk personligt træningsprogram, som kan inspirere dig til fortsat fysisk aktivitet og giver dig indsigt i centrale områder af den teori, der knytter sig til træningslæren og idrætspsykologien. Du skal forstå hvad der sker i din krop rent fysiologisk, når du træner. Du skal i praksis fokuserer på af forbedre din fysiske præstationsevne i forhold til score højt i politiets fysiske optagelsesprøve.
Opbygning af forløb:
Forløbet varer 8 uger fra og med uge 33 til og med uge 43. Du vil have idrætslektioner i skolen ud over din selvstændige fysiske træning derhjemme, der skal bestå af aerob træning med henblik på forbedring af din evne til at udføre aerobt arbejde samt hurtighedstræning og styrketræning. Det er for mange motiverende at træne sammen med andre, så etabler gerne træningsgrupper på holdet eller med venner og bekendte.
Du skal skrive en træningsrapport. Denne afleveres som individuel opgave på Lectio når projektet er afsluttet. Der gives 3 fordybelsestimer til træningsprojektet. Det forventes også at du får læst og anvender relevant teori. Det er vigtigt, at du får demonstreret, at du kan koble teori og praksis i træningsrapporten.
Træningsrapporten har til opgave at:
1) Dokumentere din evne til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram.
2) Koble teoretisk viden og kundskaber til dit personlige træningsprogram.
3) Demonstrere korrekt brug af faglige termer.
Du skal beskrive og dokumenter den træning, du har udført under træningsprojektet i form af en træningsdagbog, der vedlægges som bilag.
Evaluering af forløb:
1) Slutresultaterne af politiets test. Vægt: 20%.
2) Resultatet af teoritest. Vægt: 10%.
3) Evnen til at koble motivation med træning i de praktiske idrætstimer. Vægt: 20%.
4) Træningsrapport, hvor egen træning analyseres mht. træningsformer og motivation og målsætninger. Vægt: 50%.
Litteratur:
Motivation og Målsætning:
Skalhede, Thomas Sand m.fl.: ”Yubio Idræt C+B”, s. 132-134, 2022
Henriksen, Kristoffer & Hansen, Jakob “Præster under pres”, s. 75-84, 2016
Træningslære og træningsplanlægning:
Træningslære: Skadhede, Thomas Sand m.fl.: "Yubio Idræt C+B (2022)”, s. 67-86, 2022.
Træningsplanlægning: Skalhede, Thomas Sand m.fl.: ”Yubio Idræt C+B”, s. 299-302
Ekstra til 2400m løb: Dalbøge, Annett, "Intensitetens betydning for forbedring af VO2max",
https://www.motion-online.dk/intensitetens-betydning-forbedring-vo2max/ (besøgt 230424).
Test:
Skalhede, Thomas Sand m.fl.: ”Yubio Idræt C+B” (2022), s. 193-195+206-207.
Politiets Test (kvinder): https://politi.dk/politiskolen/ansoegning-og-optagelsesforloeb/fysisk-optagelsesproeve-for-kvinder
Politiets Test (Mænd): https://politi.dk/politiskolen/ansoegning-og-optagelsesforloeb/fysisk-optagelsesproeve-for-maend
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Hiphop
Indhold: Teknik, grundtrin, breakelementer og powermoves. Udarbejdelse af gruppekoreografi, hiphoppens historie og idrættens organisering.
Formål:
Udvikle en koreografi i crews á 4 personer med tanke for hiphop stil og teknik (bouncing og jacking, locking og popping, powermoves og breakdance, freeze/pose), bevægelseskvalitet (udtrykke streetkulturen i valg af attitude, hvor modstand mod det eksisterende samfund udtrykkes gennem dansen) og kreativitet (udvælgelse og sammensætning af bevægelser).
Mål:
- Eleverne skal arbejde med hiphop. Først skal eleverne udvise evne til at indlære en kort fælles koreografi, derefter udvikles korte koreografier til de 4 elementer i dansehjulet (Bevægelser og form, dynamik, rum og relationer)
- Eleverne skal afslutningsvist udvikle en koreografi i grupper, med tanke for hiphoppens stil og teknik (bouncing, jacking, rolls, popping, powermoves og freeze/pose), bevægelseskvalitet og kreativitet (udvælgelse og sammensætning af bevægelser) under bevidst inddragelse af de 4 elementer fra danshjulet.
- Teoretisk skal eleverne vise forståelse for, og brug af, dansehjulet og Labans BESS-koncept i analyse og udvikling af koreografi. Eleverne skal ydermere tilegne sig viden om Hip Hop’ens historie og udtryk.
Evaluering: Udvikling af egen koreografi med fokus på stil og bevægelseskvalitet.
Litteratur:
Hiphop øvelser, Yubio s. 1336-1346.
Hiphoppens historie og Hvad er hiphop? (herunder filmklip med bevægelser), Yubio s. Yubio s. 1331-1334.
Idrættens organisering, Yubio s. 1353-1355.
Labans bevægelseslære, Yubio C/B s. 1262-1264.
Dansehjulet, plakat fra "Tjeck på idræt".
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Springgymnastik og opvarmning
Formål: Forløbet i springgymnastik skal give eleverne færdigheder inden for de fire forskellige springretninger.
- 1. Håndstand og hovedstand. Ev. håndstand-rulle.
- 2. Forlæns rulle. Evt. salto.
- 3. Vejrmølle og rondat. Evt. baglæns salto.
- 4. Kraftspring. Evt. lavt overslag.
Forløbet har fokus på at eleverne i grupper, med hjælp fra underviser, skal tilrettelægge træningen, så eleverne i gruppen flytter sig niveauer op ad springtrapperne. Igennem forløbet skal eleverne skabe en bevidsthed om eget mestrings- og færdighedsniveau. Desuden skal eleverne i grupperne have fokus på korrekt teknik i de pågældende spring og kunne fejlrette egne og gruppens spring samt foretage modtagning på alle spring.
Forløbet munder ud i at eleverne gennem en innovativ proces sammensætter deres indlærte spring i et æstetisk, kreativt springkoncept med teknisk korrekte spring. Springkonceptet skal desuden indeholde rytmiske elementer (fx fra opvarmning og hiphop).
Varighed
10 moduler.
Indhold
Praksisteori:
- Basisforudsætninger
- Færdighedsniveauer
- Fokuspunkter i de forskellige spring
Praksis:
Kunne udføre og mestre spring fra følgende 4 springretninger
- 1. Håndstand og hovedstand. Ev. håndstand-rulle.
- 2. Forlæns rulle. Evt. salto.
- 3. Vejrmølle og rondat. Evt. baglæns salto.
- 4. Kraftspring. Evt. lavt overslag.
Kunne udvikle og udføre et springkoncept som viser både
- Æstetik
- God teknik i spring
- Kreativitet
Materialer
Praksisteori:
Redskabsgymnastikkens basis side 73-75
Redskabsgymnastikken fokuspunkter i de enkelte spring side 123-124, 129-130, 138-146, 151-152,176-177.
Springgymnastik og akrobatik. Yubio s. 1036-1056.
Springgymnastikkens historie: Yubio s. 1029-1035.
Motorik ABC - “Færdighedsniveauer og motorisk indlæring “artikel”
Opvarmningsteori. ”Din idræt C”, kapitel 3.
Evaluering: Forløbsprøve i praksis med springkoncept.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Skabelon_til_opvarmning.docx
-
Din idræt C- NA_R KROPPEN SKAL I GANG_Funktionel_opvarmning_.docx
-
Springgymnastikkens basis: Jørgensen, Henrik. Redskabsgymnastik. Systime. s. 73-75.pdf
-
Kom kl. 12.40 så vi kan sætte springbanerne op:-)
-
Thea, Alberte, Victor og Hjalte varmer op - husk send program til TA dagen før
-
Se videoerne igennem til rulle, hovedstand og håndstand på side 1040-1041 i Yubio:27.B1. Forlæns rulle
-
27.B2. Flyverulle
-
27.B4. Hovedstand
-
27.B5. Håndstand
-
27.B6. Håndstand rulle
-
Signe, Lara, Hiba og Lillian varmer op - husk send program til TA dagen før
-
Videoer til akrobatik fra Yubio s. 1049-1051: 27.D1. Kontrabalance
-
27.D5. Akrobatisk kraftspring
-
27.D4. Flyveren
-
27.D8. Håndstand på lår
-
Emilie, Karla, Marie og Villiam varmer op. Send beskrivelse dagen før
-
27.C1. Vejrmølle
-
27.C2. Rondat
-
27.C13. Kraftspring
-
Fatima, Hevana og Marcus varmer op. Send beskrivelse dagen før
-
27.C14. Forøvelser til kraftspring
-
27.C15. Modtagning til kraftspring
-
Lek. 7. Eksempler på akrobatik.docx Se eksempler igennem - vi afprøver i lektionen
-
Se akrobatikvariationerne igennem: Lek. 7. Eksempler på akrobatik.docx
-
Skadhede, Thomas. m.fl: "Yubio C+B". 2022. Forlag Yubio I/S; sider: 1272-1274
-
Krav til springkoncept.docx
-
Springkoncept. Laban benspænd.docx
-
Lek. 7. Eksempler på akrobatik.docx
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Repetition og lanciertræning
Indhold:
Lanciertræning af tur 1+2 til skoleballet.
Repetition af discipliner fra 1.g og 2.g opgivet til eksamen (basket, cha-cha og pickleball).
Formål:
- eleverne afprøver de tidligere forløb og de ensrettes med henblik på eksamen.
- afprøver eksamensformen med afvikling efter drejebog med efterfølgende samtale om praksisteori.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65294416098",
"T": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65294416098",
"H": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65294416098"
}