Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Slagelse Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
Niels Sieverts Rantorp
|
|
Hold
|
2024 EnB/1e (1e EnB, 2e EnB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Fairytales
Formål
Det første forløb i engelsk skal give eleverne mulighed for at finde tryghed i at tale engelsk sammen, og give dem en basal værktøjskasse i analyse og grammatik. Vi vil forsøge at finde ligheder og forskelle mellem the traditional fairytale og the literary fairy tale. Analysebegreber vi vil fokusere på i dette forløb indeholder bl.a. contract model, actantial model, characterisation, plot, setting og theme. Grammatisk arbejder vi med ordklasser, udsagnsords tider samt kongruens.
Læringsmål
Kunne forstå mundtligt engelsk
Kunne udtrykke sig klart på mundtlig engelsk
Kunne forstå skriftligt engelsk
Kunne udtrykke sig klart på skriftligt engelsk
Kunne anvende engelsk grammatisk korrekt
Kunne anvende faglige opslagsværker og andre hjælpemidler
Kunne analysere fiktive engelske tekster
Kunne kende forskellige genrer/typer af tekster
ndhold
FAIRY TALE: 3 Little Pigs
Roald Dahl Tree: Little Pigs (Poem, 1982)
LITERARY TALE: Oscar Wilde: The Selfish Giant (1888)
LITERARY TALE (Film: 2010): Lewis Carrol (1865): Alice in Wonderland
LITERARY TALE: Oscar Wilde: The nightingale and the Rose (1888)
Sekundær:
Watts: About Folk Tales
Worlds of Fantasy
Eleverne skal kunne:
Sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en rimelig grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med
en rimelig grad af grammatisk korrekthed
Sprog, tekst og kultur
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
The American Dream
Forløbsbeskrivelse The American Dream?
Formål
Det er formålet med forløbet at eleverne skal kunne:
I sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation og samtale på engelsk om almene og faglige emner med en rimelig grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en rimelig grad af grammatisk korrekthed
I sprog, tekst og kultur
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
Indhold
Vi har I forløbet fokus på poesi og den terminologi der følger med den, som f. eks. stanza, enjambment, rhyme, rhythm osv. Vi læser et par taler og øver den terminologi som f. eks call to action, anaphora, alliteration, forma of appeal osv.
Vi øver os på det udvidede tekstbegreb, og ser på filmanalyse, hvor vi bl.a. skal se på the Hollywood model/plot point model, editing, point of view, framing og lightning.
I grammatikken fortsætter vi med udsagnsordenes tider, kongruens og forsøger at se på ejefald, tillægsord-biord og de henførende stedord
Materialer
Kernestof:
Langston Hughes, “Let America be America Again”, 1935 fra: https://www.poets.org/poetsorg/poem/let-america-be-america-again (5 sider)
The Declaration of Independence, 1776 (preample) fra: (2 sider)
Taler:
Martin Luther King, “I Have a Dream”, 1963 (6 sider)
Barak Obama, ”A More Perfect Union”, 2008 fra: https://www.americanrhetoric.com/speeches/barackobamaperfectunion.htm (30.10.2018) (12 sider)
Sange:
Bruce Springsteen, “Born in the USA”, 1984 (1 side)
Film:
- Gabriele Muccino (dir.), “The Pursuit of Happyness”. 2006 (5 sider)
- The Great Gatsby, 2013-filmatisering af Francis Scott Fitzgerrald’s roman af samme navn (1925)
Supplerende materiale
“American Values and Beliefs -The Context of Traditional American Values: Racial, Ethnic, Religious, and Cultural Diversity” fra: Datesman, Crandall & Kearny: American Ways, Third Edition, Longman, 2005. pp 28-34 (abb.) (5 sider)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
TV Series & Video Games
Historiefortælling kommer i mange former og en af dem, vi nogle gange overser, er computerspil. I virkeligheden er der mange, plotdrevne computerspil, der kan ikke bare det samme som gode bøger og gode film, men måske endda mere? Vi bruger Martin Houlinds begrebsapparat fra hans bøger "Gameplay" og "Film skal ses i engelsk", til lejligheden oversat af mig.
Det computerspil, vi skal fordybe os i, er "The Last of Us", remastered, af Naughty Dog (2013). Vi spiller starten af spillet i fællesskab på PS4 frem til scenen, hvor Joel og Ellie mødes første gang. Herefter analyserer vi spillet, inden vi ser de første to afsnit af HBO's serie af samme navn og laver en komparativ analyse af de to versioner af fortællingen.
Efterfølgende arbejder I i grupper, der er sammensat ud fra, hvilke serier I ønsker at arbejde med. Jeres valgte serier skal analyseres, fortolkes og remedieres i den forstand, at I skal pitche en ide til en spilversion af TV-serien. I får tildelt forskellige benspænd ift. spiltype mm.
Tekster:
"Gameplay", Martin Houlind
"Film skal ses i engelsk", Martin Houlind
"The Last of Us", part 1, Naughty Dog (2013)
"The Last of Us", episode 1 + 2, Craig Mazin & Neil Druckmann (2023)
"Stranger Things", sæson 1 (2016)
"Gilmore Girls", sæson 1 (2000)
"Sex And The City", sæson 1 (1998)
"Vampire Diaries", sæson 1 (2009)
"Vikings", sæson 1 (2013)
"The Walking Dead", sæson 1 (2010)
"Gossip Girl", sæson 1 (2007)
Omfang: Ca. 30 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Nigeria
I dette forløb har eleverne arbejdet med Nigeria med fokus på historisk baggrund og postkoloniale perspektiver. De har arbejdet med stereotyper og repræsentation af det Nigerianske folk i litteratur og i omverdenens opfattelse af Nigeria/Afrika.
Eleverne har set TED Talken "The Danger of a Single Story", og derudover har de analyseret novellen "A Private Experience" med fokus på komposition og brugen af flash-forward. Her har de lært om Nigerias historie med borgerkrig mellem Hausa og Igbo stammerne og deres religiøse konflikter.
Yderligere har de arbejdet med artiklen "IWD and Nigerian Women: Way Forward" med fokus på nutidige samfundsforhold og brugen af bias i artikler.
Forløbet har styrket elevernes analytiske kompetencer og deres forståelse af kulturelle og historiske forhold i en postkolonial kontekst.
Centrale begreber:
- Colonialism
- Imperialism
- Postcolonialism
- Bias
- Flashback
- Flash-forward
Kernestof:
- “IWD and Nigerian Women: Way forward” i The Punch 08.03.2022
- Chimamanda Ngozi Adichie, A Private Experience*
- Chimamanda Ngozi Adichie, The Danger of a Single Story*
Supplerende stof:
- The Historical Context*
*In Africa Unfold, Anne Hess Thaysen & Lise Debel Christensen
(ed.) (Lindhardt & Ringhof 2015)
Særlige fokuspunkter:
- Øge kursisternes viden om Nigeria i en historiske og nutidige kontekst, som hhv. britisk koloni og en moderne afrikansk stat.
- Mundtlig og skriftlig analyse af fiktion og non-fiktion
Væsentligste arbejdsformer:
- Gruppepræsentationer
- Klassegennemgang og diskussioner
- Gruppearbejde
- Produktion af plakat eller tiktok om Nigeria og landets historie + kultur
Omfang: Ca. 29 normalsider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Midterm
|
06-01-2026
|
|
2e EnB skr. prøve
|
18-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Growing Up
Med vægt på træning af elevernes analysekompetencer skal vi kigge på noveller med de tematiske fællestræk; barndom, ungdom, voksenliv, uskyld og brutalitet, opdragelse… Overgangen fra barn til voksen, tab af uskyld. Hvordan mennesker påvirker hinanden i grupper - hierarki, ledere og "følgere", forældrerollen.
Vi læser indledningsvis værket "The Perks of Being a Wallflower" som indledning til emnet. Derefter læser vi en 100 år gammel novelle som perspektiverer til hvordan man behandler børn i dag i forhold til dengang. Samt læser vi andre noveller som perspektivering til værklæsningen og emnet.
I forbindelse med "Perks of Being a Wallflower" har vi desuden snakket om det Amerikanske uddannelsessystem.
Vi snakker om arv og miljø og på barndommens påvirkning af voksenlivet.
Kernestof:
- Ernest Hemingway: Indian Camp (1921)
- Charles Bukowski: Son of Satan (1982)
- Michael Richards: Just Like That (1987)
- Daniel Ransom: Rendezvous (1985)
- Novel: Stephen Chbosky: Perks of Being a Wallflower (1998)
- Movie: Stephen Chbosky: Perks of Being a Wallflower (2012)
Omfang: Ca. 263 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Genaflevering af terminsprøve
|
27-03-2026
|
|
Essay - A el. B
|
14-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Great Speeches
I dette forløb har eleverne arbejdet med Storbritannien med fokus på historisk baggrundsviden om selve Storbritanniens sammenfatning i generelle træk, samt på det Britiske kongehus' dynamik under Queen Elizabeth II og Thatcher-perioden. Desuden har vi snakket om det Britiske parlament ift. "Upper House" og "Lower House".
Med vægt på træning af elevernes analysekompetencer af taler og retoriske virkemidler, har vi kigget på 3 store taler med de tematiske fællestræk; 'Britishness', motivation til at fortsætte, identitet og Storbritannien som en 'unity'.
Eleverne har indledningsvist læst en tale af Winston Churchill efter slaget ved Dunkirk samt set et klip med Churchills tale "We Shall Fight on the Beaches" fra filmen "Darkest Hour". Derefter har eleverne arbejdet med de sidste to taler i pensum og læst dem i kontekst af Kongehuset, det britiske parlament og talernes historiske kontekst.
Eleverne har primært arbejdet med det retoriske pentagram, appelformerne og retoriske virkemidler.
Kernestof:
- Winston Churchill, “We Shall Fight on the Beaches”, delivered at the House of Commons at Westminster on June 4, 1940.
- Earl Charles Spencer, “The most hunted person of the modern age”, delivered at Westminster Abbey on September 6, 1997.
- Margaret Thatcher, “The Lady’s not for Turning”, delivered at Conservative Party Conference on October 10, 1980.
Supplerende materiale:
- “Introductory Text About the UK”.
Omfang: Ca. 33 sider.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Genaflever Essay A el. B
|
08-05-2026
|
|
Valgfri opgave
|
18-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Eksamen og hjælpemidler
Til eksamen må eleverne benytte følgende hjælpemidler:
Online hjemmesider:
Ordbogen.com
Merriam-Webster.com
Lectio.dk
Word Online udgave
Oxford Dictionaries
Minlæring
Andet:
Egne noter
Feedback på tidligere opgaver
Alt de har tilgængeligt på Lectio
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68859557637",
"T": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68859557637",
"H": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d68859557637"
}