Holdet 25 bl IdB ch (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Kasper Levring
Hold 2025 bl IdB/ch (25 bl IdB ch)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Flagfootball og teampsykologi
Titel 2 Salsa og grundlæggende fysiologi
Titel 3 Badminton, idræt og samfund.
Titel 4 Jive
Titel 5 Udvidet fysiologi
Titel 6 Volleyball
Titel 7 Pickleball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Flagfootball og teampsykologi

Formål:
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i flag football. Der
arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe samt forskellige teknikker til at løbe i fri position. Derudover arbejdes der også med det taktiske element i flag football og ikke mindst holdsamarbejdet. I hele forløbet er man inddelt i faste hold for at kunne udarbejde en god playbook. Der lægges vægt på meget tid til selve spillet, da det er den bedste måde at lære de mange regler på. Tidsreglen på 30 sekunder ml. hvert spil bør overholdes for at undgå for lange pauser og for lav intensitet.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor man testes i sine tekniske færdigheder samt
evner i det færdige spil.

HVAD SKAL JEG KUNNE PRAKTISK?
- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt i luften
- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse - både lave og høje bolde
- Udføre forskellige løberuter med retningsskift (cuts) og med temposkifte
- Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige defence-principper
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper, herunder bredde og dybde i spil.
- Have spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook indeholder

HVAD SKAL JEG KUNNE TEORETISK?
- Opnå forståelse for ”holdets toppræstation”, herunder viden om synergieffekt og procesgevinst samt Ringelmann-effekt/socialt dovenskab og procestab.
- Have forståelse for relationelle færdigheder, samt for motivationsbegreberne: Indre og ydre motivation.
- Opnå viden om forskellene mellem opgavekohæsion og social kohæsion.
- Opnå viden om roller og have kendskab til begreberne rolleklarhed, rolleværdi, rolleaccept og rollekonflikt.
- I forbindelse med kommunikation opnå forståelse for hvordan begreberne indre og ydre kommunikation, indholds- og forholdskommunikation samt verbal og nonverbal kommunikation kan være medvirkende til at skabe en effektiv kommunikation på teamet.
- Opnå forståelse for teamets udvikling under inddragelse af begreberne: forming, storming, norming, performing og afslutning. Begreberne skal kunne anvendes til at analysere et football-team.
- Have viden om at teamudvikling både kan foregå lineært og cirkulært.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Salsa og grundlæggende fysiologi

Formål salsa.
Formålet med forløbet er, at du skal lære forskellige trin og figurer. Du kommer både til at
øve trinene med og uden en dansepartner. Du skal også tilegne dig nogle korte koreografier,
hvor de forskellige trin og figurer er sat sammen. Disse kan du bruge som inspiration, når du
selv skal lave dine egne koreografier sammen med en partner. Du skal også lære at bruge hoften
og arbejde i den rigtige rytme, så du kan give trinene og figurerne det rigtige salsaudtryk.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
Rytme
- Tælle taktslagene i musikken og lave bevægelserne i takt til musikken
Koordination
- Bruge hoften i bevægelserne
- Udføre de basale trin og enkle figurer alene og med en dansepartner
- Udføre nogle af de sværere trin og figurer alene og med en dansepartner
- Udføre nogle korte koreografier
Kreativitet
- Lave egne koreografier ud fra de trin og figurer, I har lært
Formål idrætsfysiologisk.
I skal i dette forløb opnå forståelse for den grundlæggende fysiologi og træningslære. I skal kunne åndedrætssystem og blodkredsløb. Herunder iltens vej fra luften til alveolerne samt iltens/blodets vej fra lungekapillærerne via det det lille kredsløb til hjertet og via det store kredsløb ud til muskelkapillærerne. I skal opnå viden om blodets opbygning, herunder forholdet mellem plasma og røde blodlegemer. I skal opnå viden om musklernes opbygning og funktion (Hvordan de trækker sig sammen). I skal have kendskab til både statisk, koncentrisk og excentrisk muskelarbejde, samt hvordan ATP kan dannes både aerobt ved respiration af fedt og kulhydrat samt anaerobt ved KP-spaltning og ved mælkesyregæring (spaltning af kulhydrat / glykolyse).
Desuden skal I opnå viden om almen træningslære, hvor begreberne: restitution og superkompensation skal kunne sættes ind i en træningsmæssig sammenhæng.
I skal have forståelse for aerobe og anaerobe træningsformer og forskellene på kondital (aerob effekt) og udholdenhed (aerob kapacitet) samt på de anaerobe træningsformer produktionstræning (anaerob effekt) og tolerancetræning (anaerob kapacitet). Derudover vil viden om styrketræning indgå i forløbet med særlig fokus på at muskelstyrke både kan øges ved at stimulere nerveforbindelserne og ved at øge muskeltilvæksten (hypertrofi). Desuden skal I opnå viden om forskellene på maksimal muskelstyrke, eksplosivitet (power), muskeludholdenhed og spændstighed.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Badminton, idræt og samfund.

Formål; Badminton:

Eleverne skal kunne udføre: Serv, clear, drop, lop, netdrop
Sportens regler bør kendes, så eleverne selv kan sætte en kamp i gang.
Eleven skal kunne:
Alene fremvise det korrekte benarbejde tilhørende hvert slag fra målsætningen incl. forspændingshop.

Beherske udførelsen af disse slag: Serv, clear, drop, lop, netdrop.
Udføre selvvalgte slagserierne
Igangsætte en badmintonkamp i henhold til sportens gældende regler.

Praksisteori:
Yubio 2024 s. 858-864 (Badmintons historie og regler).

Formål; Idræt og samfund:
Eleverne skal i forløbet arbejde med idrættens rolle i samfundet. Her vil idrættens rolle i forbindelse med integration blive behandler med udgangspunkt i Axel Honneths begreber om anerkendelse i de tre sfære (privatsfæren, den retslige sfære og den solidariske sfære). Der vil i denne sammenhæng inddrages viden fra Edward T. Hall om høj- og lavkontekst kulturer, samt 4 forskellige integrationsbegreber (Integration, assimilation, segregation og selektiv akkulturation. Det vil føre over i et fokus på sport og politik samt hvorvidt sport skal ses som et middel eller et mål i sig selv. Her vil begreber som idrættens egenværdi og idrættens nytteværdi stå centralt. I den politiske diskussion af idræt, vil fokus på bredde eller elite blive belyst. Den idrætspolitiske diskussion vil derefter blive set på i et internationalt perspektiv, hvor begreber som sportswashing, blød magt vil blive anvendt i analysen af OL og andre store internationale sportsbegivenheder, hvor sammenblandingen mellem sport og politik undersøges.

Idrættens betydning for individet undersøges med udgangspunkt i sociologiske teorier om det senmoderne samfund, hvor Erik Eriksons forståelse af identitet vil være udgangspunktet. Eleverne skal med udgangspunkt i Anthony Giddens, Thomas Ziehe og Erving Goffmans begrebsapparater undersøge idrættens betydning for vores identitetsdannelse. Der vil her både være fokus på kroppens betydning for vores identitetsdannelse samt hvordan sporten har betydning for eliteidrætsudøveres identitet.

Idrættens organisering, opdelt i den offentlige sektor, den uformelle sektor, den kommercielle sektor og den frivillige sektor vil blive inddraget i forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Jive

Formål: At eleverne tilegner sig færdigheder inden for jive-dansen og opnår viden om kommunikation i og om dans. Variationer der er gennemgået i undervisningen: Under armen, Under armen bliv ude, Kicks, american spin, Dame bag om ryg, Stop and go, Windmill, Sliding doors,.

Bedømmelsesgrundlag: Eleverne bliver bedømt på følgende:
- Hvorvidt I danser på tæerne (fodballerne)
- Små chassé trin, høje knæ
- Bevægelser i hofterne
- Rytme og taktforståelse
- Indlevelse i dansens udtryk (ex. udstråling, armbevægelser mv.)
- Samt ikke mindst kreativitet i koreografien.
- Forståelse for kommunikationens betydning i dans, herunder viden om verbal- og nonverbal kommunikation
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Udvidet fysiologi

Eleverne skal opnå forståelse for ilt og CO2-transporten, herunder viden om iltindholdet i arterieblod og veneblod (a-v-differens) samt viden om RQ-værdier under fedt og kulhydratrespiration. Eleverne skal opnå viden om menneskets anatomi, hvor kendskab til knogler, ledopbygning, ledbevægelser (fleksion, ekstension, adduktion og abduktion) samt muskelarbejde (koncentrisk, excentrisk og statisk) vil være udgangspunktet for simple bevægelsesanalyser.
Musklernes opbygning, muskelkontraktionen og fibertyper skal kunne inddrages og forklares. Viden om muskeltræthed og ømhed samt viden om forskellige skader skal kunne anvendes i forbindelse med caseopgaver.
Eleverne skal opnå viden om træningslære, hvor aerob konditionstræning inddeles i kontinuerlig og intervaltræning under respiration af fedt eller kulhydrat. Eleverne skal opnå viden om centrale og perifere effekter af konditionstræning. Hvor fokus har været på at de centrale effekter omhandler ændringer omkring hjerte og lunger, mens de perifere effekter omhandler ændringer ude ved musklerne. Desuden skal eleverne opnå viden om styrketræning og anaerob træning. Under styrketræning vil fokus ligge på viden om belastning i forhold til 1RM, viden om sæt og repetitioner. Herunder skal eleverne kunne anvende denne viden til at kunne analysere sig frem til effekten maksimal styrke via fokus på hhv. hypertrofi eller neuronernes innervering af musklerne. Desuden fokuseres der på eskplosiv styrketræning og muskeludholdenhedstræning. Eleverne skal opnå vidne om effekterne af styrketræning. Eleverne skal afslutningsvist også opnå viden om anaerob træning via de alactacide processer (ATP-lager + KP-spaltning) og de lactacide processer (spaltning af kulhydrat: glykolysen / mælkesyregæringen). Eleverne skal opnå kendskab til hvordan man kan træne de anaerobe processer og hvilke effekter træningen har.

Forløbet foregår sideløbende med jive, vollyball og pickleballundervisningen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Volleyball

Formål
Forløbet i volleyball er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og
taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige
slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
I lukkede øvelser skal I kunne spille:
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer et selvvalgt kvadrat på modstanderens bane.
I spilsituationer med teenvolleyregler skal I have:
- Forståelse for regler og rotationssytem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen.
- Evne til i læringsspil med teenregler, at medvirke til at begge hold opnår en tydelig spilrytme i længere dueller.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Pickleball

Formål Pickleball:

Færdighedsområde: Nye og klassiske idrætter.

• Eleverne skal tilegne sig færdigheder i og viden om net/vægspil. Dette med afsæt i spillet Pickleball.

Færdigheder:
• Eleverne skal teknisk hensigtsmæssigt kun udføre slagene: Serv, grundslag/returnering (forhånd og baghånd), 3’rd drop shot, flugtning, smash, lop og dink
• Elever skal kunne udføre et forhåndsslag og baghåndsslag og med relevant benarbejde kunne placere sig hensigtsmæssigt i forhold til slaget.
• Eleverne kan anvende viden om pickleball til taktisk at placere bolden hensigtsmæssigt i spillets forskellige faser.
• Kunne udnytte deres viden fra parathedshjulet til at agere hensigtsmæssigt i spilduellerne (ketcherstilling, forspændingsfald, spilcentrum, balance og anticipation).

Tekniske delmål: I rimelig grad at kunne beherske slag som serv, grundslag/returnering (forhånd og baghånd), flugtning, dink og lob.

Taktiske delmål: udførelse af benarbejde, benyttelsen af NVZL i spillet. Taktisk forståelse for placering af returnering, samt 3rd drop shot.

Praksisteoretiske delmål: Kunne forklare og spille efter pickleballregler. Kunne forklare og anvende spilfaserne i net/vægspil: Servefasen, spilfasen og slutfasen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer