Holdet 25 bl IdB cs (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Laura Friis Christensen
Hold 2025 bl IdB/cs (25 bl IdB cs)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Boldspil: Flagfootball
Titel 2 Idrætspsykologi - Teams og motivation
Titel 3 Nye og Klassiske: Badminton
Titel 4 Aerob fysiologi og energiomsætning
Titel 5 Musik og bevægelse: Step aerobic
Titel 6 Danskernes idrætsdeltagelse
Titel 7 Muskler
Titel 8 Idrætspolitik
Titel 9 Nye og klassiske: Atletik
Titel 10 Træningslære
Titel 11 Boldspil: Basket
Titel 12 Musik og bevægelse: Cha Cha Cha

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Boldspil: Flagfootball

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknik og taktik i flag football. Der arbejdes med forskellige tekniske færdigheder såsom kaste/gribe samt forskellige teknikker til at løbe i fri position. Derudover arbejdes der med det taktiske element i flag football. I slutningen af forløbet arbejdes på faste teams, så der er mulighed for at arbejde med faste playbooks. Der lægges vægt på meget tid til selve spillet, da det er den bedste måde at lære de mange regler på.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor man testes i sine tekniske færdigheder samt
evner i det færdige spil.
Faglige mål
Eleven skal kunne:
- Kaste en amerikansk fodbold, så den roterer rigtigt i luften
- Gribe en amerikansk fodbold stående/i bevægelse - både lave og høje bolde
- Udføre forskellige løberuter med retningsskift og med god acceleration (cuts)
- Have en vis forståelse for reglerne i spillet samt de mest brugte udtryk
- Have en taktisk og teknisk forståelse af forskellige offence-principper
- Have spilforståelse og løbe i henhold til de aftaler, som ens playbook indeholder

Materialer
- Skadehede, Thomas. Yubio C+B(2025) side 459-460 + 702-723 (ikke alle øvelser og videoer anvendt)
- PDF-Relationelle færdigheder (Iversen, Evald et al. Din idræt C. s. 123-124)

Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Idrætspsykologi - Teams og motivation

I dette forløb introduceres eleverne til idrætspsykologi, med fokus på teamsamarbejdet og motivation. Eleverne arbejder teoretisk med kommunikation, relationer og teamudvikling, samtidig med at de i deres boldforløb prøver teorien af i praksis. Forløbet startes med et kort indblik i motivationsteori og målorienteringsteori.

Læringsmål
Eleverne skal efter forløbet kunne
-Diskutere forskellige typer af motivation ud fra begreberne ydre og indre motivation og målorienteringsteori.
- Redegøre for forskellige typer af målsætninger og diskutere deres brug i forhold til at skabe og bevare motivation
-Redegøre for for faserne i udvikling af et team og diskutere hvilke faktorer der kan påvirke hvilken fase et team befinder sig i.
- Diskutere hvordan en teams produktivitet kan påvirkes ud fra begreberne, procesgevinst, procestab, kohæsion, synergieffekt og rollekonflikt.  
-Redegøre for forskellige opfattelser af aggression og diskutere konsekvenser af de forskellige opfattelser


Materiale
Skadehede, Thomas. Yubio Idræt C+B(2024). Side 133-148
Idrætspsykologi s. 97-116. kap. 9+10. Teamudvikling, ledelse og trænerrollen.pdf (gyldendals idrætspsykologi)
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Nye og Klassiske: Badminton

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring netvægspillet badminton. Først læres de basale greb, samt serven. Herefter bygges udvalgte slag og benarbejdet på.  Eleverne arbejder i starten isoleret med de enkelte slag og det optimale benarbejde til banens 4 hjørne. Efterfølgende arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, som eleverne skal være med til at tilpasse eget niveau, her handler det om at få flow i spillet.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egen færdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes, samt deres egne til at indgå i kamp og regelkundskab vises.

Faglige mål:
Eleven skal kunne:
-Redegøre for basale regler i badminton, samt dømme i simple situationer.
-Redegøre for netvægspilsfamilien og dens spilfaser
-Holde ketcheren i korrekt forhånds og baghåndsgreb
- Udføre lang forhåndsserv og kort baghåndsserv
-Udføre clear(forhånd), drop(forhånd), lob(forhånd og baghånd) og netdrop(forhånd og baghånd)
-Udfører korrekt benarbejde til banens fire hjørne ud fra spilcentrum
-Kende til smash og smashopsamling.
-Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
-Redegøre for parathedshjulet og anvende det til at arbejde med egne styrker og svagheder med henblik på at spille bolden sikkert og undgå fejl.

Materiale:
Skadehede, Thomas. Yubio C+B(2025) side 454-460 + 859-885
- Anvendte teknik videor:  1,2,3,5,7,8,9,10,11,12,13,14,15,17
- Øvelser:  MANGLER!
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Aerob fysiologi og energiomsætning

Formål:
Gennem dette forløb skal eleverne lære om det aerobe kredsløb, samt kroppens energiomsætning. Eleverne arbejder i starten af forløbet med at opnå forståelse for iltens vej fra luft til arbejdende muskel. Sidst i forløbet ses på hvad ilten så skal bruges til, altså selve energiomsætningen med fokus på forbrænding af glukose

Faglige mål:
- Kunne redegøre for iltens vej fra luft til muskel, herunder lungernes opbygning, hjertets funktion og blodkredsløbet, herunder hæmoglobins rolle.
- Kunne redegøre for hvordan iltoptagelse kan reguleres op og ned i kroppens enkelte væv, herunder forklare iltbindingskurven, minutvolumen og lungeventilation.
- Kunne redegøre for både den aerobe og den anaerobe dannelse af ATP ud fra kulhydrat
- Kunne diskutere forskellige faktorers betydning for fedtforbrændingen.

Materialer:
Skadhede, Thomas. Yubio C+B(2025). side 45-52 + 222-231+ 238-251
Indhold
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Musik og bevægelse: Step aerobic

Formål:
Gennem forløbet stepaerobic præsenteres eleverne for et forløb i musik og bevægelse, med fokus på aerob træning. Forløbet følger to spor, det ene spor har til formål at give eleverne viden til at kunne formidle en stepkoreografi, hvor modtagerne kan følge med og pulsen holdes oppe uden de store pauser. Her handler det om opbygning af blokke og sikre at begge ben trænes ligeligt. Det andet spor handler om step som showdans. Her handler det om at lege med udtrykket og lave en stepkoreografi der er fed at se på. Her inddrages dansehjulet.

Faglige mål:
Efter forløbet skal eleverne,
- Vide hvad en blok er
- Kunne udfører en række elementære steptrin i takt til musik
- Kunne justere på grundtrin så de får et andet udryk
- Kunne forsimple en blok, så den kan indlæres uden pauser
- Kunne opbygge en blok, så der skiftes startben til slut.
- Kunne udarbejde egen stepkoreografi, hvor der arbejdes med relationer og rum i forhold til dansehjulet

Materialer:
-Dansehjulet
-Skadhede, Thomas. Yubio C+B(2025). side 1457-1462 + 1465-1470

Trin:
Basis, basis-over, tap, V-trin, A-trin, lunges, Jorden rundt, knæ(s/t), curl, fly, mambo, chasse, Tripel knæ, L-trin.
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Danskernes idrætsdeltagelse

Formål:
Gennem dette forløb skal eleverne opnå svar på spørgsmålene, hvorfor dyrker danskerne idræt, hvordan dyrker de idræt, hvor dyrker de idræt? Forløbet starter med at give eleverne indblik i idrættens historie og baggrund for dannelse af DIF og DGI. Herefter undersøges hvordan idræt i danmark organiseres og hvilke argumentationer der kan findes for at idræt for den enkelte borger og samfundet. Til sidst dykkes ned i statistikker, der belyser danskernes idrætsdeltagelse anno 2024.

Faglige mål:
- Kunne redegøre for de historiske linjer, der førte sport og gymnastik til Danmark
- Kunne forklare overordnede forskelle på DIF og DGI’s idrætssyn og opståen
-Kunne redegøre for hvordan idrætten i Danmark er organiseret ud fra de 4 samfundssektorer
-Kunne diskutere brugen af idræt som mål eller middel
-Kunne analysere danskernes idrætsdeltagelse ud fra statistikker

Materialer:
-Skadhede, Thomas. Yubio C+B(2025). Side 34-39, 354-366, 441-448, 1450-1452
-Udvalgte grafer fra ” Danskernes motions- og sportsvaner 2024” Maja Pilgaard et al. IDAN.
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Muskler

Formål:
Forløbet har til formål at give elevernes forståelse for musklens opbygning, funktion og aktivering. Herudover undersøges hvordan musklerne kan ændres ved styrketræning, samt hvorfor musklernes udtrættes.

Faglige mål:
- Redegøre for musklens opbygning, herunder sarkomer og myofibriller
- Redegøre for musklens sammentrækning, herunder hvordan signalet overføres fa nerve muskel, samt tværbrocyklus.
- Redegøre for forskellige muskelfibertyper
-Redegøre for årsager til muskeltræthed
-Redegøre for forskellig typer af styrketræning, samt diskutere sammenhæng mellem typen af træning og effekten af træningen.

Materialer:
-Skadhede, Thomas. Yubio C+B(2025). Side 268-280, 284-288, 310-314
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Idrætspolitik

Formål:
Gennem denne forløb skal eleverne arbejde med spørgsmålet, kan/bør idræt og politik skilles ad? Forløbet dykker ned i hvilke argumenter der er for at bruge sports politisk og hvilke begrundelse der er for at statsstøtte af brede og eliteidræt. Afslutningsvis arbejdes med begreberne sportswashing og blødmagt.

Faglige mål:
- Kunne argumenter for og imod statsstøtte til henholdsvis bredde og eliteidræt
-Kunne redegøre for begreberne blød magt og sportswashing, samt give historiske eksempler på deres anvendelse
-Diskutere hvorvidt idræt og politik kan adskilles

Materialer:
-Skadhede, Thomas. Yubio C+B(2025). Side 398-411
-Podcast: OL I Berlin 1936 – forførelsens triumf. Mediano sport og perskeptiv. https://open.spotify.com/episode/1heg4cmOMTo6ptgcc3hBas?si=n8pZOCzqTcertrDinTl6cQ
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Nye og klassiske: Atletik

Formål:
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til udvalgte discipliner inden for atletik. Fokus ligger på tekniktræning og deløvelser, fremfor de sammensatte øvelser. Eleverne arbejde med arbejder med video og observation af hinanden. Herudover skal forløbet give eleverne praktisk erfaring med discipliner hvor de anaerobe energisystemer er dominerende. Forløbet tager udgangspunkt i sprint, stafet og spydkast.

Faglig mål:
-Være i stand til at presse sig til maksimalt anaerobt arbejde

Sprint og stafet
- Kunne udføre tekniske deløvelser til sprint, i form af høje knæ og tydeligt opspark af med hælen til ballen og afsæt på forfoden
- Kunne overfører deløvelserne til sprint kraftigt opspark og tyngdepunktet over kroppen
-Være i stande til at holde tyngdepunkt lavt i opstarten af sprinten
-Kunne aflevere og modtage en depeche i topfart inden for en zone på 20 m

Spydkast
- Kunne få spyddet til at svæve ligefrem og lande med spidsen i jorden ved isoleret dartkast
- Kunne udføre teknisk korrekt stående spydkast, med korrekt udgangsstilling og tydelig rotation i hoften.
-Kunne udføre stemskridt  og ende i korrekt udgangsstilling inden et kast.

Materialer:
Skadhede, Thomas. Yubio C+B(2025). side 907-911, 926-929
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Træningslære

Formål:
Gennem forløbet skal eleverne opnå forståelse for helt generelle træningsprincipper, herunder arbejdets 3 faser og restitution. Eleverne arbejder med aerob og anaerob energidannelse, samt hvordan den aerobe og anaerobe ydeevne kan forbedres gennem træning.

Faglige mål:
-Kunne redegøre for arbejdets 3 faser
-Kunne redegøre for hvilke måder kroppen kan skabe energi til et arbejde, og hvornår de enkelte energisystemer er mest aktive
-Kunne redegøre for restitutionens betydning for træningseffekt
-Kunne redegøre for forskellen på kondital og maksimal iltoptagelse, samt forklare i hvilke sportsgrene de hver især spiller størst rolle
- Redegøre for forskellen på træning af den aerob effekt og  aerobe kapacitet
- Redegøre for forskelle på hurtigheds-, produktions- og tolerancetræning, samt effekterne af hver træningsform
-Kunne opstille et træningsprogram, med tydeligt fokus på enten aerob kapacitet, aerob effekt, reaktionsevne, anaerob effekt eller anaerob kapacitet.

Materialer:
-Skadhede, Thomas. Yubio C+B(2025). Side 63-71, 72-77, 343-351
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Boldspil: Basket

REPETITION FRA C-NIVEAU 2.g

Formål

At eleven kan indgå hensigtsmæssigt på et basket team og at eleven tilegner sig kvalifikationer i kaosspillet basketball. - Særligt med henblik på relationelle færdigheder, kommunikation, forsvar og angreb.

Faglige mål:
Tekniske:
At eleven tilegner sig færdigheder indenfor:
- To-håndsaflevering
- Pivotering
- Personlig opdækning
- V-cut, back door og  screeninger
-pick n’ roll.
-Lay-up

Taktiske:
-At eleven kan kommunikere hensigtsmæssigt (nonverbal og verbal) i spillets forskellige faser.
-At eleven får forståelse for og kan indgå i de forskellige faser i spillet.
-At eleven viser forståelse for at spille sig frem til scoringsmulighed
-At eleven udviser forståelse for reglerne i basket
-At eleven kan redegøre for relationelle færdigheder (fysiske, tekniske, taktiske) og kommunikation samt disses betydning for teamet.


Praksisteori:
-Christensen et. al: “Relationelle færdigheder”, 2015
-“Basketregler for SG”(PDF)
- ABC-zoner og ”HI-LO”- balance
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Musik og bevægelse: Cha Cha Cha

OBS. forløb overført fra C-niveau (2.g og 1.hf)
repeteret 2 moduler på B-niveau

Forløbet er opringelig gennemført på elevernes c-niveau hold. Varighed 10,moduler.
Formål:
At eleven tilegner sig færdigheder og kompetencer indenfor cha cha cha, herunder have kendskab til og forståelse for pardansens grundelementer i dans for to.

Faglige mål:
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken (rytme)
- Bevægelser i takt til musikken (rytme)
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger (fatning)
- Føre en partner/blive ført af en partner (toning og føring)
- Kunne udføre forskellige dansevariationer
- Evne at danse Cha cha cha med forskellige partnere
- Beherske en egen produceret rutine

Variationer, der er gennemgået i undervisningen:
Grundtrin
New yorker
Spot turn
Hand to hand
Alamena
Turkish towel
Tripel lockstep / 3 cha cha chas

Bedømmelseskriterier for Cha Cha Cha koreografien (elevernes afsluttende performances):
● Stil:
● Føring
● Sikkerhed i variationerne (udførelse >< sværhedsgrad)
● Rytme- og taktforståelse (om I starter på 1'eren og om I danser i takt til musikken)
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer