Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Slagelse Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Latin C
|
|
Lærer(e)
|
Kristian Mohr Mersing
|
|
Hold
|
2025 bl 3 LaC (25 bl 3 LaC)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb1: Begynderstykker
Formål:
Det indledende forløb har som sit formål at bygge bro mellem AP-latin og latin C, således at eleverne arbejder videre med det latinske sprog på det grundlag, som de har erhvervet i AP-forløbet i 1.g. Det tekstlige grundlag er stadig konstruerede latinske tekster, hvis sværhedsgrad dog er forøget set i forhold til niveauet i "Sprogenes verden" (= skolens grundbog i AP på alle hold).
Indhold:
Under læsningen af begynderstoffet laves øvelser, der fortsat fokuserer på grundlæggende emner i den latinske grammatik, herunder kasus og verbalsystemet. Endvidere arbejdes der med transparente ord og sproglig bevidsthed.
Begynderstykkerne omhandler det julisk-claudiske dynasti og det antikke Roms topografi.
-----
Konstrueret latin:
Susanne Høeg: "Begynderstykker". Forlaget Modtryk, 2002, pp. 5-9 (= begynderstykke 1-3 med glosering)
-----
Analoge og digitale hjælpemidler:
- Steen Noer Madsen: "Latinsk grammatik". Veivad, 2018.
- latinskordbog.dk/ (Onlineordbog baseret på Jensen & Goldschmidt: Latinsk-dansk Ordbog. Anden udgave. Forlaget Gyldendal & Nordisk forlag 1920. Første udgave af ordbogen udkom 1886))
- quizlet.com (anvendt til at træne de grundlæggende bøjningsmønstre)
Alt materiale fra undervisningen er opregnet nedenfor i den følgende rubrik med overskriften "Indhold".
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Augstus: Den kloge magtudøver
Formål:
Forløbet har som sit formål, at eleverne skal læse enkelte udvalgte passager fra kejser Augustus' Res Gestae på originalsproget. Teksten er læst som illustration af det forhold, at Augustus udøvede sin magt klogt og med held undgik den skæbne, som hans adoptivfar Gaius Julius Cæsar havde lidt i 44 f. Kr., nemlig at blive offer for et politisk attentat, fordi han provokerede den gamle senatoriske magtelite som åbenlys enehersker. I modsætning hertil bestræbte Augustus sig på at skjule sin reelle magt og lod, som om den gamle republik var blevet restaureret, med ham selv ikke som kejser, men som førstemand (princeps).
Ved læsning af Res Gestae sikres der sammenhæng med det indledende forløb, hvis konstruerede begynderstykker nemlig omhandlede det julisk-claudiske dynasti.
Under læsningen er Augustus' styre desuden blevet sat ind i et større historisk perspektiv, i hvilken forbindelse Roms overordnede politiske historie er blevet berørt i hovedtræk (kongedømme, republik, kejserdømme).
-----
Materiale:
Originallatin:
Latinsk originaltekst læst statarisk (= grundigt) i undervisningen (svarende til 3 sider skønsmæssigt anslået):
"Res Gestae divi Augusti": kap. 1, 5 og 34
Den latinske tekst hentet fra "Res Gestae Divi Augusti. The Achievements of the divine Augustus - with an introduction and commentary by P. A. Brunt og J. M. Moore". Oxford University Press, 1973.
Dansk oversættelse:
- Rudi Thomsen: "Det augustæiske principat". Gyldendal, 1968, pp. 11-21.
-----
Supplerende litteratur og materiale:
- Den Store Danske om Augustus og Monumentum Ancyranum
- Otte dage, der skabte Rom: Den første kejser. Britisk dokumentarserie fra 2021.
(8 Days That Made Rome). I dokumentaren gives der en fremstilling af magtkampen i Romerriget efter drabet på Cæsar, i hvilken Cicero spiller en rolle, og Octavian overrasker alle. Tilgængelig på dr.dk: https://www.dr.dk/drtv/episode/otte-dage-der-skabte-rom_-den-foerste-kejser_460804
- Grubb, Ulrik, Helles, Knud og Thomsen, Bente: "Overblik - verdenshistorie i korte træk". Gyldendal, 2005, pp. 33-44 (kapitel 3 om Romerriget).
- Dramadokumentar: Ancient Rome: The Rise and Fall of an Empire (2006): Revolution (Episode 1 om Tiberius Gracchus): https://hval.dk/mitCFU/mm/
- Dokumentar: Antikkens verden (6:6): ”Det romerske imperium”. BBC-dokumentar, 2010. (Vi så ca. de første 10 minutter der handler om Augustus, hans styre og Res Gestae)
- Keith Hopkins: "Conquerors and Slaves. Sociological studies in Roman history. Vol I." Cambridge University Press, 1978, p. 12 (= et skema, der illustrerer de sociale og økonomiske forandringer i Rom, der bringer republikken i problemer)
-----
Analoge og digitale hjælpemidler:
- Steen Noer Madsen: "Latinsk grammatik". Veivad, 2018. (primær grammatik)
- Nina Bendix og Margit Kiil Jørgensen: "VIA AD SAPIENTIAM. Introduktion til latinsk grammatik". Klassikerforeningens kildehæfter 2018. (supplerende grammatik)
- latinskordbog.dk/ (Onlineordbog baseret på Jensen & Goldschmidt:
Latinsk-dansk Ordbog. Anden udgave. Forlaget Gyldendal & Nordisk forlag 1920. Første udgave af ordbogen udkom 1886)
- quizlet.com (anvendt til at træne de grundlæggende bøjningsmønstre)
- Gloser og lærerproducerede noter med oplysning om tekstens morfologi og syntaks.
Alt materiale fra undervisningen er opregnet nedenfor i den følgende rubrik med overskriften "Indhold".
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb 3: Historikeren Eutropius om Cæsar
Formål og indhold:
Forløbet introducerede eleverne til Eutropius' senantikke historieskrivning med fokus på Gaius Julius Cæsars politiske og militære karriere. Gennem arbejdet med udvalgte passager fra Breviarium fik eleverne indblik i tre afgørende faser: Gallerkrigen (58–50 f.Kr.), borgerkrigens udbrud og Cæsars magtovertagelse samt det efterfølgende diktatur og drab i 44 f.Kr.
Materiale
Originallatin
Latinsk originaltekst læst statarisk (= grundigt) i undervisningen (svarende til 3 sider skønsmæssigt anslået):
Eutropius: Breviarium Historiae Romanae, liber sextus
- kapitel 17 (fra "anno urbis conditae sexcentesimo.....til og med "acceptis stipendiarios fecit" )
- kapitel 19
- kapitel 25
Supplerende litteratur og materiale:
- lex.dk om Gaius Julius Cæsar: https://lex.dk/Gajus_Julius_C%C3%A6sar
- TV-dokumentar: "Cæsars vej til magten". DR2, 2020 (tilgængelig på mitcfu.dk).
- TV-dokumentar: "Otto dage, der skabte Rom (3). Julius Cæsar går i krig". DR, 2021 (tilgængelig på mitcfu.dk).
- Andreasen, Brian og Refslund Poulsen, Jens: Paideia. Grundbog til oldtidskundskab. Systime, 2012, pp. 8-9: ("Teksternes vej til os" om overleveringen af tekst fra antikken til i dag)
Analoge og digitale hjælpemidler:
- Jo Hermann: "Ulula. Grammatik til latin C". Praxis, 2025 (Nyindkøbt og udleveret til eleverne i november. Herefter primær grammatik i undervisningen)
- latinskordbog.dk/ (Onlineordbog baseret på Jensen & Goldschmidt:
Latinsk-dansk Ordbog. Anden udgave. Forlaget Gyldendal & Nordisk forlag 1920. Første udgave af ordbogen udkom 1886): https://ordnet.dk/ldo/
- quizlet.com (anvendt til at træne de grundlæggende bøjningsmønstre)
- Gloser og lærerproducerede noter med oplysning om tekstens morfologi og syntaks.
Alt materiale fra undervisningen er opregnet nedenfor i den følgende rubrik med overskriften "Indhold".
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Cicero som praktisk retoriker
Formål og indhold:
Eleverne skal gennem læsning af en episode fra Marcus Tullius Ciceros taler mod Verres, den angivelig griske romerske guvernør på Sicilien, stifte bekendtskab med et berømt eksempel på romersk talekunst fra senrepublikken.
I forløbet får eleverne desuden kendskab til Ciceros liv og levned i den dramatiske senrepublikanske periode.
-----
Materiale
Originallatin:
Latinsk originaltekst læst statarisk (= grundigt) i undervisningen (svarende til 5 sider skønsmæssigt anslået):
Marcus Tullius Cicero: ”In Verrem.IV.32”, i Bent Christensen og Chr. Gorm Tortzen ”Florilegium. Et romersk litteraturudvalg”. Gyldendal, 2003, p. 37 (ll. 11-31 om Pamphilus fra byen Lilybæum).
Marcus Tullius Cicero: "In Verrem.IV.85 -86", i Mørch og Wagner: "Cicero - en antologi". Mørch og Wagner 1986. (ll. 179-209 om Sopater fra byen Tyndaris).
Dansk oversættelse:
Cicero: De verrinske taler oversat og udgivet med indledninger og noter af Sven Helles. Bind 1: Tekst. Museum Tusculanums Forlag, 2003, pp. 389-390 og 417-419.
-----
Supplerende litteratur og materiale:
- Den store Danske om Marcus Tullius Cicero: https://lex.dk/Cicero
- Lydbog: Robert Harris: "Imperium". Lindhardt og Ringhof, 2013. (om Ciceros uddannelse i den græske verden, herunder særligt i Athen og på Rhodos).
- Sagen Sopater. Et justitsmord på Sicilien i 73 fvt. Ciceros tale mod Verres II, 2, 68 - 81. Indledning, anmærkninger og teksttilrettelæggelse af Simon Laursen. Indledning, pp. 1-12 (= indledning, hvori Verres-sagens baggrund forklares. Pdf hentet fra Ribe Katedralskoles hjemmeside).
- Havsteen, Hans Erik: "Cicero er alle spindoktorer fader" i tidsskriftet Politiken Historie #1, 2018, pp. 18-22.
- TV-dokumentar om den romerske republik: "Antikkens verden. Episode 5: Dydens republik". (Filmen er tilgængelig på mitcfu.dk)
-----
Analoge og digitale hjælpemidler:
- Jo Hermann: "Ulula. Grammatik til latin C". Praxis, 2025 (Nyindkøbt og udleveret til eleverne i november. Herefter primær grammatik i undervisningen)
- latinskordbog.dk/ (Onlineordbog baseret på Jensen & Goldschmidt:
Latinsk-dansk Ordbog. Anden udgave. Forlaget Gyldendal & Nordisk forlag 1920. Første udgave af ordbogen udkom 1886): https://ordnet.dk/ldo/
- quizlet.com (anvendt til at træne de grundlæggende bøjningsmønstre)
- Gloser og lærerproducerede noter med oplysning om tekstens morfologi og syntaks.
Alt materiale fra undervisningen er opregnet nedenfor i den følgende rubrik med overskriften "Indhold".
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71225493072",
"T": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71225493072",
"H": "/lectio/93/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71225493072"
}