Holdet 1r MaC (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Matematik C
Lærer(e) Morten Lind Kristensen, Rune Nygaard Lassen
Hold 2025 MaC/1r (1r MaC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ligninger og reduktion
Titel 2 Lineære sammenhænge
Titel 3 Procent- og rentesregning
Titel 4 Deskriptiv statistik
Titel 5 Trekanter
Titel 6 Eksponentielle sammenhænge
Titel 7 Sandsynlighedsregning og kombinatorik
Titel 8 Opsparing og lån
Titel 9 Mundtlighed

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Lineære sammenhænge

Indhold:
Eleverne skal
-have en grundlæggende forståelse for hvad en sammenhæng er
-forstå hvad en funktion er
-aflæse og afsætte koordinater
-kunne den generelle regneforskrift for en lineær sammenhæng
- kunne aflæse og afsætte a og b hvis de får givet en graf
-fortolke på tallene a og b i forhold til deres betydning i den virkelige verden
-kunne læse en tekst og opstille en lineær sammenhæng
- kunne redegøre for hvordan man bestemmer a og b når to punkter er givet samt kunne beviset for formlerne for a og b.
- kunne lave lineær regression over et talmateriale i Nspire.
-bestemme skæringen mellem to grafer
-kunne bruge modellen til at udregne værdier i den virkelige verden
-bestemme om en graf går gennem et punkt
-tegne en graf i TI-Nspire
-kunne finde a i en ligefrem proportionalitet
-kunne den generelle regneforskrift for en ligefrem proportionalitet
-kunne udregne værdier ud fra regneforskriften i en ligefrem propotionalitet
-kunne finde regneforskriften ved hjælp af lineær regression i TI-nspire
-kunne tegne et residual og punktplot i TI-Nspire
-kunne aflæse residual plot
-kunne finde største afvigelse fra modellen
-kunne kommentere på om modellen er god eller dårlig givet data fra den virkelige verden(med procentvis afvigelse)


Materialer:
Mat C hf systime side 32-45
mat C hf systime side 50 -55
Arbejdsark udleveret i timerne (1. Udgaver er udarbejdet af Morten Kristensen)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Procent- og rentesregning

Formål: Forståelse for procent - og rentesregning. Forståelse for renteformlen. Kendskab til annuitetsopsparing.

Efter endt forløb skal eleven kunne
-regne simple procenter
-kunne ligge procenter til/trække procenter fra tal
-kunne bruge kapital formlen
-opstille procent udregninger ud fra tekst
-omregne procenter fra måneder til år og omvendt
-kunne udregne den gennemsnitlige procentvise vækst givet forskellige procent stigninger


Materialer:
Mat C hf systime side 92-95
Arbejdsark udleveret i timerne (1. Udgaver er udarbejdet af Morten Kristensen)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Deskriptiv statistik

Efter endt forløb skal eleverne kunne
-skelne mellem grupperede og ugrupperede data
-have en basal forståelse for formålet med deskriptiv statistik
- kune tegne prik diagram, histogram, sumkurve og boksplot
-kunne  kvartilsæt på et boksplot
-kunne sammenligne to boksplot
-kunne udregne middeltal
-kunne tegne sumkurver boksplot, histogrammer (med lige store intervaller) i TI-nspire
-kende til outliers
-kende til skævhed

Materiale:
Arbejdsark udleveret i timerne (1. Udgaver er udarbejdet af Morten Kristensen)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Trekanter

Indhold:
Eleverne skal
- kunne redegøre for navngivning og begreber i trekanter herunder sider, vinkler, midtnormal, højde,median og vinklehalveringslinje.
- kunne redegøre for beregninger af sider i ensvinklede trekanter og bestemmelse af forstørrelsesfaktoren (skalafaktoren).
-kunne konstruere en trekant i TI-nspire og lave en konstruktionsvejledning
- kunne finde vinkel, sidelængde og areal af en konstrueret trekant
- kunne redegøre for hvordan man bestemmer sider og vinkler i retvinklede trekanter, herunder formlerne for cosinus, sinus og tangens
-kunne samt Pythagoras sætning.
- kunne bevise Pythagoras sætning ved hjælp af et tal eksempel
- kunne redegøre for definitionen af cosinus og sinus.
- kunne redegøre for formlerne for arealet af en trekant
- kunne redegøre for hvordan man finder vinkler og sider i vilkårlige trekanter, herunder sinusrelationen og Cosinusrelationen.


Materialer:
Mat C hf systime side 118-134
Arbejdsark udleveret i timerne (1. Udgaver er udarbejdet af Morten Kristensen)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Eksponentielle sammenhænge

Indhold:
Eleverne skal
- kunne redegøre for hvad en model er
- kunne regneforskriften
- kunne finde a og b når de har en graf eller et sildeben
- kunne finde x når de kende ry og omvendt
- kunne aflæse a's fortegn og værdien af b på en graf
- kunne opstille en eksponentiel model ud fra en tekst
- kunne vurdere om en model er god ud fra data fra virkeligheden
- kunne vurdere om en model er god, ud fra residual plot og r^2 værdi
- kende sammenhængen mellem a og den procentvise vækst
- kunne aflæse fordoblings/halverings konstant på en graf
- kunne finde fordoblings/ halverings konstant ud fra en regne forskrift
- kunne lave eksponentiel regression

Materialer:
Mat C hf systime side 95-113
Arbejdsark udleveret i timerne (1. Udgaver er udarbejdet af Morten Kristensen)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Sandsynlighedsregning og kombinatorik

Indhold:
Eleverne skal
- kunne redegøre tælletræer
- kunne redegøre for  "både og" og "enten eller" principperne i  kombinatorik
- kunne redegøre for kombinatorik med og uden tilbagelægning og med og uden rækkefølge
- kunne redegøre for simple eksempler fra en tekst til sandsynlighedsfunktioner
- kunne redegøre for de to regler omkring sandsynligheds tabeller (sandsynligheds funktioner)
- kunne redegøre "både og" og "enten eller" principperne i sandsynligheds regning



Materialer:
mat C hf systime side 170-178
Arbejdsark udleveret i timerne (1. Udgaver er udarbejdet af Morten Kristensen)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Opsparing og lån

Efter endt forløb skal eleverne
kunne skelne mellem almindelig opsparing og annuitets opsparing
-kunne regne på annuitets opsparing
-kunne forstå begreberne rente, afdrag og ydelse og hovedstol og hvordan de hænger sammen
-kunne skelne mellem annuitets lån og serie lån
-kunne regne med annuitetslån
-kunne lave en amortiserings tabel for annuitetslån
-kunne lave en amortiserings tabel for serie lån

Materiale:
Arbejdsark udleveret i timerne (1. Udgaver er udarbejdet af Morten Kristensen)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Mundtlighed

Opdateres*
Forløb med fokus på mundtlighed herunder gennemgang og træning af beviser:
- 2-Punktsformel for både lineære og eksponentielle funktioner
- Argument for kapitalformlen
- Pythagoras

Derudover opsamling på mangler fra tidligere forløb.
Mere teori om regression
Hvordan skriver man en opgave til skriftligt eksamen.
Fremlæggelser i små grupper
Deskriptiv statistik i Nspire.
Ligningsløsning med mere end ligningsreglerne.

Der er også afleveret moduler til klassens studietur.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer