Holdet 3z ReC (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Flemming Risskov Jørgensen
Hold 2025 ReC/3z (3z ReC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til religion
Titel 2 Hinduisme
Titel 3 Islam
Titel 4 Kristendom
Titel 5 Førkristen græsk religion

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til religion

FORMÅL:
Eleverne introduceres til elementær religionsfaglig terminologi og metode. Eleverne skal kunne gøre rede for religiøse fænomener og begreber som myte, kosmologi, ritual o.l.. De skal kunne undersøge myter som udtryk for et kulturelt klassifikationssystem og analysere overgangsritualer ved hjælp af van Genneps trefase-model.
Eleverne skal bidrage til udarbejdelsen af en kort oversigt over verdensreligionerne, der sætter de enkelte religioner ind i en verdenshistorisk og geografisk sammenhæng.
Eleverne skal opnå kendskab til hvorledes man kan karakterisere, fortolke samt vurdere religiøse tekster og billeder ud fra forskellige synsvinkler.

INDHOLD:
Hvad er religion?
Religionshistoriske grundbegreber: Myte.
Religionshistoriske grundbegreber: Ritual.
Oversigt over verdens religioner.
Religionsfagets metoder: Analyse og fortolkning af tekster.
Religionsfagets metoder: Billedanalyse, feltarbejde, synsvinkel.
Religion som genstand for politisk konflikt: Kampagnen for ”intelligent design”

MATERIALE:
Esben Andreasen: Religion og kultur – en grundbog, Systime, 2002. side 7-37, 265-281.
Koranen, oversat af Ellen Wulff, Forlaget Vandkunsten, 2006, sura 50 side 410-412.
Jørgen Podemann Sørensen: Skriftløse folks religioner, Gad, 1993, (side 58-63) tekst 3.2; (side 83 ff.) tekst 4.1.1.; 4.1.2.; 4.7.; 4.8.
Ny Bibeloversættelse – på videnskabeligt grundlag, C.A. Reitzel, 2001, (side 15-22) 1. mos. 1,1-2,25.
”Darwins teorier gør comeback i Kansas”, Kristeligt Dagblad 18. august 2006.
”En bedre forklaring på livet ELLER ønsketeori for fundamentalister”, Interview: Tom Fenchel og Jakob Wolf, Kristeligt Dagblad 9. november 2005.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Hinduisme

FORMÅL:
Med udgangspunkt i den sociale og politiske udvikling i nutidens Indien skal eleverne undersøge eksempler på hvorledes de hinduistiske traditioner sætter spor i det moderne samfund. Eleverne skal kunne gøre rede for centrale fænomener som samsara, brahman, atman, moksha, kastesystemet, puja-ritualet, templets betydning og udvalgte guder. Eleverne skal desuden have kendskab til to forskellige politiske fortolkninger af de hinduistiske traditioner: Mahatma Gandhis ikke-voldslære versus den nationalistiske hindutva-ideologi.
Forløbet afsluttes med ekskursion til Hare Krishna Templet i Vanløse.

INDHOLD:
Introduktion og begrebsafklaring
Indien
Hinduer i Danmark
Vedaerne og Brahmanaerne
Upanishaderne
Bhagavadgita
Guder: Vishnu, Shiva, Brahma, etc.
Hindu-nationalisme: Sangh Parivar
ISKCON

MATERIALE:
Esben Andreasen: Religion og kultur – en grundbog, Systime, 2. udg., 2005, side 39-42, 45-58.
Information: De urørlige, 24/2 2007
Ritzau: Søstre dømt til voldtægt for brors affære, 31/8 2015
Weekendavisen: Kasternes kamp, 16/5 2019
Marianne Q. Fibiger: Templets betydning for tamilske hinduer i Danmark, Chaos, nr. 35, 2001, side 71-77.
Esben Andreasen (m.fl.): Mennesket og magterne – en tekstsamling til religion, Gyldendal, 1995 (side 124 ff.) tekst 2, 5, 6, 7, 11, 15, 17.
Kaj Baagø: Samsara, Gyldendal, 1978, side 76-77, 205, 207.
Lasse Karner: Indiens hindunationale moderorganisation RSS er modbilledet til Ghandi, og i dag sidder de på magten, Information 5/4 2019.
Andreas Grubbe Kirkelund: Høj på Krisnha. Chili nr. 11 november 2008.
Film: En sang for Krishna i Vanløse, DR2 2006
Mikael Rothstein: Gud er blå, 1991, side 49-53, 97-103.

RESSOURCERUM TIL GRUPPEARBEJDE:
Günther Adolphsen: Indisk Kalejdoskop, Tiderne Skifter, 2004 side 105-138, 176-189.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Islam

FORMÅL:
Eleverne skal kunne dokumentere kendskab til grundlæggende elementer i muslimernes religion – herunder de seks islamiske kernedoktriner, de fem rituelle søjler, islams formative periode, sharia-begrebet samt islamisk mystik.
Udover at analysere klassiske tekster skal eleverne kunne analysere moderne tekster, der afspejler forskellige fortolkninger af islam i dens mellemøstlige, europæiske og danske kontekst.

INDHOLD:
Troens hovedpunkter: èn gud, engle, Guds bøger, dommedag, forudbestemmelse og profeterne.
Muhammed og de hellige skrifter.
Islams søjler: bekendelse, bøn, almisse, faste og valfart.
Sharia – Islams vej.
Sufisme og helgenkult.
Euroislam.


MATERIALER:
Jakob Skovgaard-Petersen: Moderne islam – Muslimer i Cairo, 2. udg., Gyldendal, 2004, side 13-31, 95-105, tekst 57 (s.175-176), tekst 60 (s. 177-178), tekst 37, 38, 39 (s. 129-134).
Koranen: 112; 2,29-43; 5,12-19; 5,44-49; 7,59-72; 23,23-54; 2,124-136; 53,1-23; 33,40; 48,28-29; 17,1; 5,6; 2,183-187; 2,196-198; 22,25-37.
Jens Forman: Muslimernes religion – Tro, praksis og sharia, Systime, 2006, tekst 15 (side 83-85), tekst 16 (side 86), tekst 12, side 77-79, tekst 22, 23, 24 (s. 97-103), tekst 45, 46 (s. 145-149), tekst 37, 38, 39 (s. 129-134).
Hanne Følner m.fl.: Kuplen, Muren, Graven, Gyldendal, 2002, tekst 33b, side 115-117, side 215-217, tekst 106 (side 231-232).
Jesper Gaarskjær: Muslimernes mange ansigter, JydskeVestkysten 19/3 2006.
Film: Vice – The World’s Largest Pilgrimage: https://www.youtube.com/watch?v=q7q_LcqbvKI
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Kristendom

FORMÅL:
Det gennemgåede stof er disponeret i overensstemmelse med strukturen i den apostolske trosbekendelse. Eleverne skal kunne relatere de vigtigste elementer af kristen tro og praksis til ”den kristne grundmyte”. De skal på baggrund af bibelske tekster kunne redegøre for kontinuitet og brud mellem den antikke jødedom og den tidlige kristendom. Eleverne skal kunne dokumentere kendskab til kristendommens formative periode. I forlængelse heraf skal de via sammenligning af kanoniske og moderne tekster kunne påvise historiske forandringer i fortolkningerne af det kristne budskab.

INDHOLD:
Den kristne grundmyte: Fra syndefald til Jesus’ opstandelse
Satan – Guds tjener eller antikrist?
Gudsbegrebet
Grosbøll - Præsten der ikke troede på Gud
Sandbeck: Gud – et produkt af fantasien
Jødiske messias-forventninger, Johannes Døberen og Jesus
Den historiske Jesus
Lidelseshistorien
Dommedag
Helligånden
Kirkens ritualer
Kirkebygninger
Opstandelse og evigt liv

MATERIALE:
Poul Storgaard Mikkelsen: Kristendom og en moderne dansk virkelighed, Systime, 2003, side 7-11, 38-40, 86-89, 123-126, 208-211, 221-223.
Allan Poulsen: Religion og kultur, 2. udg., Systime, 2006, side 143-151, 156-157, 160-168.
Per Bilde: En religion bliver til, Anis, 2001. side 99-100.
Svend Lindhardt og Bente Lund: Da Gud slog i bordet, Gyldendal, 1998, side 109-113.
Asger Sørensen: Om kristendommen, Gyldendal, 1995, side 173-174.
Rudolf Bultmann: Mytologi og Bibelforståelse, 1968, Gyldendals Fakkelbog, side 15 ff og side 65.
Pernille Stensgaard: ”Præsten tror ikke på Gud”, Weekend-avisen 23-27/5 2003.
Thorkild Grosbøll: En sten i skoen, Anis, 2003. (Uddrag).
Lars Sandbeck:: Gud virkeliggør sig i menneskets fantasi, Kristeligt Dagblad 25. oktober 2006.
Teolog ser Gud som fantasi, Kristeligt Dagblad 15. oktober 2006.
Lise Ludvigsen (m.fl.) De store kristne kirkesamfund – rum og ritual, Systime, 2009, side 101-108, 118-119, 132-133.
Anni Louise Albæks prædiken over Matthæus 4,1-11; 1. søndag i fasten, 01.03.09 (http://gadepræst.dk/bloggen/praedikener-og-andagter/153-1-sandag-i-fasten-010309)
Jacob Knudsen: Vi pløjed og vi så'de (1891)

GT: 1. mosebog 3,1-3,24; 2. Mosebog 3,1-15; 5. mosebog 5,1-22; Første Kongebog 2,19-23; Jobs bog 1,1-2,13; 38,1-38; Salmernes bog 33; Esajas’ bog 8,23-9,6; 11,1-10; 42,1; 45,5-7; Jeremias 31,31-34; Ezekiel 34,23-31; Daniels bog 7,13-14; 12,2-3; Zakarias’ bog 3,1-10; 4,14.

NT: Matthæus 1,1-16; 2,1; 3,1-17; 4,12-17; 10,12-15; 11,20-24; 12,22-29; 12,33-37; 14,3-4; 16,13-20; 22,36-40; 25,31-46; 27,50-53; 28,16-20. Markus 1,1-20; 2,1-17; 3,20-21; 3,31-35; 6,1-6; 6,17-18; 8,27-33; 12,18-27;13,9-11; 14,1-16,20; 16,1-20. Lukas 2,1-2; 3,1-38; 4,1-15; 15,1-32; 22,1-6; 22,15-20. Johannes 5,21-29; 11,1-44. Apostlenes Gerninger 1,3-11; 2,1-41; 4,32-5,11; 10,34-48; 13,1-3. Romerbrevet 1,1-17; 2,1-11; 5,1-21; 6,1-6; 8,10-11, 8,23. 1. korintherbrev 11,17-34; 12,1-28; 15,1-58. Første Petersbrev 3,18-4,7. Johannes’ første brev 2,18-3,10; Johannes’ Åbenbaring 20,1-21,8.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Førkristen græsk religion

FORMÅL:
Eleverne skal kunne gøre rede for væsentlige træk ved den klassiske religion, der blev praktiseret i de oldgræske bystater. De skal kunne analysere myter om verdens, gudernes og menneskets skabelse. Eleverne skal kunne analysere eksempler på slagtofre og processioner, som indgik i den offentlige kult. Endelig skal de opnå et elementært kendskab til mysterierne i Eleusis.

INDHOLD:
Kosmogoni og teogoni
Kosmologi og teologi
Antropogoni
Prometheus-myten
Slagtofferet
Templerne på Athens Akropolis
Panathenæerfesten
Eleusis-mysterierne
Moderne tolkninger

MATERIALE:
Jørgen Podemann Sørensen: Græsk religion https://www.religion.dk/leksikon/gr%C3%A6sk-religion
Benedicte Ostersen: Verdens begyndelse i græsk mytologi, https://www.religion.dk/viden/verdens-begyndelse-i-gr%C3%A6sk-mytologi
Kristine Glerup: De olympiske guder https://www.religion.dk/viden/gr%C3%A6sk-mytologi-de-olympiske-guder
Vagn Duekilde: Hellas i klassisk tid, Spektrum 1997: Tekst 2.1 – 2.3, side 12-17; tekst 2.6 og 2.8, side 19-25; tekst 2.11, side 29-30; tekst 3.3 - 3.4, side 81-82; tekst 3.8, side 88-89; tekst 4.1 – 4.10, side 98-102; tekst 4.13 – 4.23, side 104-107; tekst 4.51, side 118-119.
Hansen & Neutzky-Wulff: Prometheus-Myten, Systime 2011, side 159-161.
Johnny Thiedecke: Græsk-Romersk Religion, Pantheon 2017, side 52-53
J.-P. Vernant: Myte og religion i det antikke Grækenland, Skovlænge 1992, side 70-75.
Film: Chris Columbus: Percy Jackson & lyntyven, 20th Century Fox, 2010.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer