Holdet 3u OlC (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Anja Lykke Jakobsen
Hold 2025 OlC/3u (3u OlC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Mythos - logos
Titel 2 Græsk tragedie: Antigone
Titel 3 Græsk og romersk epos
Titel 4 Græsk og romersk skulptur
Titel 5 Filosofi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Mythos - logos

Formål:
Det er formålet med forløbet at eleverne skal kunne:
- analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
- identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
- overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Indhold:
Tekstsøjlen forsøger at tone oldtidskundskab ind i en studieretning med biologi og kemi.
Eleverne skal arbejde med kendskabet og forståelsen af overgangen fra mythos til logos, dvs. fra en forklaringsmodel der tager udgangspunkt i guderne, til en model der tager udgangspunkt i en begyndende videnskab. Vi arbejder desuden med forståelse af den første lægevidenskabs betydning for årsagsbegrebets udvikling i historieskrivningen samt forståelse af det komplekse græske forhold mellem guddommeligt og menneskeligt.
I analysen af kerneteksterne vil vi fokusere på begreber som determinisme, fatalisme, hybris/nemesis, mythos/logos, historia, erga, aitia etc.


Materiale:
Kernetekster
Herodot "Kroisos" (København 1983, oversættelse af L. Hjortsø) ss. 7-27. 18 sider
20 indskrifter på Stele A i Epidauros, fra:  Christian Blinkenberg, "Miraklerne i Epidauros". Gyldendal. 1917. Side 21-31. 2 sider.
Homers Hymner, Hymne 16 til Asklepios. 1 side
Hippokrates "Den hellige Syge" i ”Blod, Slim & Galde” ss. 99-115. 15 sider


Antikke kernetekster i alt i forløbet 36 sider

Supplerende
Om Asklepios – fra nettet og i ”Græske guder & helte v/ Hjortsø, ss. 294-298
Indledningen til den hellige syge i ”Blod, Slim & Galde” ss. 97-98
Introduktion til stele A indskrifterne i Epidauros

Perspektiverende
Paul Tillich, ”Troens sandhed og den videnskabelige sandhed” i  (København 1992, i F. Færing & A. Sørensen "Rummet erblåt...") ss. 17-20

Anne Marie Jelsig: "Når 98% mangler en forklaring". Artikel fra BioZoom nr. 2, 2006. Kilde: http://www.biokemi.org/biozoom/issues/510/articles/2237
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Græsk tragedie: Antigone

Indhold:
Forløbet indeholder læsning af den antikke tragedie, "Antigone". Tragedien illustrerer overgangen fra en verden domineret af mythos (traditionel tro på gudernes magt) til en mere rationel (logos) forståelse af menneskelige og samfundsmæssige anliggender. Denne konflikt er typisk for det græske 5. århundrede f.Kr., hvor der skete et kulturelt skift mod filosofisk refleksion og logisk tænkning. Begreber  indeholder fx. fysis><nomos, oikos><polis, sofrosyne, arete, samt de mere tragedie-tekniske begreber, som fx. harmartia, peripeti, anagnorisis og stichomythi.

Formål:
Det er formålet med forløbet at eleverne skal kunne:
̶ analysere og fortolke oversatte græske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster
̶ nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger og værdier gennem læsning af antikke tekster


Materiale:
Kernetekster
Sofokles "Antigone", v/ Otto Steen Due. 45 sider

Supplerende: Om drama fra Oldportalen

Perspektiverende:
Opførsel af Antigone fra teatergruppen ZeBU, som opførte stykket for skolens old- og drama-klasser. Se evt: https://www.zebu.nu/shows/turne-antigone-24-25/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Græsk og romersk epos

Formål
Det er målet med forløbet at eleverne skal kunne:
̶ analysere og fortolke oversatte græske og romerske tekster i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere kultur
̶ identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
̶ overveje, hvorledes antikken har sat sig spor i efterantikke perspektivtekster og -monumenter
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Indhold:
Vi læser uddrag af epet med henblik på at få en forståelse for det græske/romerske livssyn som det præsenteres i teksterne. Vores fokus vil være på antiteser, f. eks. civilisation ><uciviliseret. Vi vil bruge de græske begreber som tekstforståelsesnøgler, bl.a antopomorfisme, kleos, timé, areté, hybris, nemesis, ate, fatatisme, moira, determinisme.

Materialer
Kernestof:
Homers "Odysseen", v/ Otto Steen Due
1. sang: vers 1-382
9. sang hele sangen

Vergils "Æneiden", v/ Otto Steen Due
1. sang vers 1-49
4. sang vers 296-415

Kernetekst i alt: 37 sider



Perspektiverende:
Harry Potter og de vise Sten, J.K. Rowling, uddrag fra s. 172-175


Supplerende:
Paideia s. 11-29, 31-37, 40-43 + lærerproduceret materiale
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Græsk og romersk skulptur

Klassen eksamineres i ukendt skulptur
Projektarbejde med brug af digitale platforme


1. Sounion-kouros. H 3,05 m. Ca. 590-580 fvt. Nu Nationalmuseet, Athen
2. Anavyssos-kouros, H 1.94m, ca. 530-520 fvt. Nu Nationalmuseet i Athen
3. Aristodikos Kouros. Marmor. H 1,95 m. Ca. 510 fvt. Nu Nationalmuseet, Athen.
4. Berlin – kore. Marmor. H. 1,93 m. Ca. 580-570 fvt. Nu Antikensammlung, Berlin
5. Peplos-kore, H 1,17m, ca. 530 fvt, nu Akropolismuseet i Athen
6. Kore fra Akropolis, H 55 cm, ca. 510 fvt, Akropolismuseet i Athen
7. Kritios – drengen. H. 86 cm.; marmor. Ca. 490-480 fvt, formodentligt af billedhuggeren Kritios, nu Akropolismuseet, Athen
8. Poseidon eller Zeus. Bronze. H. 2,09m. Ca. 460 fvt., bronze. Nu Nationalmuseet i Athen
9. Diskoskasteren, romersk kopi af græsk bronzeoriginal af Myron, H 1,55m, ca. 450 fvt, Nu Nationalmuseet i Palazzo Massimo i Rom
10. Spydbæreren, H 2,12 m, romersk kopi af græsk bronze original af Polyklet. Ca. 440 fvt. Nu Museo Nazionale i Napoli
11. Athene Lemnia, romersk kopi af skulptur af Phidias i 450'erne fvt. 207 cm. høj. Nu i Albertinum i Dresden.
12. Venus Genetrix H. 153,7 cm. Romersk kopi af en græsk original fra ca. 430-400 fvt. Louvre, Paris
13. Hermes med Dionysosbarnet, 215 cm. høj; marmor. Af billedhuggeren Praxiteles. . Ca. 350 fvt. Nu det Arkæologiske Museum i Olympia
14. Afrodite fra Knidos, H 2,04m, romersk kopi af græsk bronzeoriginal af Praxiteles, ca. 350 fvt, nu Vertikanmuseerne i Vertikanstaten.  
15. Skraberen, H 2,05 m, romersk kopi af græsk bronzeoriginal af Lysippos, ca. 330 fvt, nu Vertikanmuseerne i Vertikanstaten.
16. Laokoon. Marmor. H. 1,84m. Romersk kopi af græsk original fra ca. 100 fvt. Musei Vaticani, Rom.
17. Nike fra Samothrake. Marmor. H. 2,45m. Ca. 200 fvt. Louvre Paris
18. Statue af en bokser. Bronzestatue med indlæpg i andre metallegeringer. H. 1,28 m. Enten fra 200-tallet eller fra 80 fvt. Fundet på Quirinalhøjen i Rom. Museo Nazionale delle terme i Rom.
19. Afrodite fra Melos/ Venus fra Milo. Marmor. H. 2,04 m. Ca. 130 fvt.
20. Augustus fra Prima Porta (2,03 m høj). Tidligt 1. århundrede e.Kr. Marmor. Vatikanmuseerne i Vatikanstaten.
21. Kejser Commodus (1,41 m høj). Ca. 180 e.Kr. Marmor. De capitolinske museer i Rom.
22. Portrætbuste af en mand (36,5 cm høj).1. århundrede f.Kr. Marmor. Metropolitan Museum of Art i New York.


Perspektiv
Michelangelo, ”Burges Madonna”, marmor, 200 cm, 1501–1504, Belgien
Bertel Thorvaldsen, ”Den polske greve Wlodizimierz Potocki”, Marmor, 215 cm, 1821
Bertel Thorvaldsen, ”Vinguden Bacchus”, Gips, 1804, 140 cm
Bjørn Nørgaard, ”Autoportrait”, 2005,
Bjørn Nørgaard, ”Homage à Yves Klein”, 2005

Projektarbejdet er foretaget i grupper hvor der er arbejdet med analyse af arkaisk, klassisk, hellenistisk, romersk og perspektiv-skulptur. Grupperne har arbejdet metodisk med udvalgte skulpturer, afleveret lydfiler og enkelte grupper har præsenteret deres arbejde på klassen

Supplerende materiale
Oldportalen: historiske perioder
liste over karakteristika: lærerproduceret materiale
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Filosofi

Formål:
– analysere og fortolke oversatte græske tekster både i deres antikke kontekst og i deres betydning for senere europæisk kultur
– identificere, forklare og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i de behandlede tekster
– vise, hvorledes antikken har betydning i senere europæisk kultur
– nuancere, perspektivere og uddybe moderne problemstillinger

Indhold:
Forløbet skal give eleverne et indblik i Platons tanker om eksistens og muligheder for erkendelse, specielt om areté, anamnesis, idélæren, maieutik/dialektik og kardinaldyderne. Ligeledes skal eleverne igennem perspektiverende tekster se, hvordan Platons tanker om eksistens kan siges at være gyldige i nutiden.

Materialer:  
Kernestof:
Platon:
"Hulebilledet" (fra "Kend dig selv" s. 163-170) 8 sider
"Sol- og Linjebilledet" fra "Staten" /Tortzen o.a pp. 287-294. 8 sider
”Menon” fra Aigis v/Chr. Gorm Tortzen (uddrag fra kap. 1-21). 16 sider

I alt 32 siders kernestof

Perspektiverende:
Lana Wachowski & Lilly Wachowski (dir.), “The Matrix”, 1999

Supplerende stof:
Introduktioner fra "Kend Dig Selv" til "Hulebilledet”
Lærerproducerede begrebsforklaringer og indføring i Platons ontologi og epistemologi
Podcast Intro til Antikkens Filosofi - Den antikke tragedie | Podcast on Spotify
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer