Holdet 2d LaC (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Latin C
Lærer(e) Marianne Randrup Bay
Hold 2025 LaC/2d (2d LaC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begynderstof
Titel 2 Catul
Titel 3 Martial
Titel 4 Seneca

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begynderstof

Formål:
Forløbet bygger videre på AP i grundforløbet og bygger bro til læsningen af originaltekster.

Indhold:
Begynderstoffet fokuserer på den basale, latinske grammatik. Der arbejdes i morfologien især med kasus og verbalformer, i syntaksen med sikkerheden i at kunne identificere sætningsleddene. Øvelser indgår som en meget vigtig del af forløbet. Desuden arbejdes der med transparente ord og grundlæggende kendskab til romernes verden.

Tekster (læst statarisk):
Katri Bügel Jørgensen og Louise Torp-Pedersen Jensen: Her og nu, side 25-33, Forlaget Praxis 2021 - 3 sider

Hjælpemidler:
- Steen Noer Madsen: Latinsk grammatik, Forlaget Veivad 2018
- Skemaer og øvelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Catul

Formål:
At opnå en forståelse af Catuls forfatterskab og især hans forhold til Clodia/Lesbia. De læste digte beskriver forskellige faser i deres forhold, og Ciceros karaktermord af Clodia læses som perspektivering . I klassens SRO i samarbejde med engelsk arbejdes der videre med fortolkningen af deres forhold og samtidens syn på kvinder.

Indhold:
Sprogligt fokuseres der på morfologisk og syntaktisk sikkerhed og på den tekstnære oversættelse. Alle taksonomiske niveauer inddrages.
Arbejdsformer: individuelt arbejde og pararbejde samt analysevideo. Teksterne bruges i klassens SRO.

Kernetekster (læst statarisk):
Catul:
Carm. 3 (Lugete, o Veneres)
Carm. 5 (Vivamus, mea Lesbia)
Carm. 8 (Miser Catulle)
Carm. 58 (Caeli, Lesbia nostra)
Carm. 72 (Dicebas quondam)
Carm. 85 (Odi et amo)
Carm. 87 (Nulla se potest)
Svarende til 4 sider.

Supplerende stof:
Oversættelse af Cicero: Pro Caelio kap. 30-36 (Ole Thomsen - læst på Oldportalen) - 5 sider.
Mary Beard: SPQR (Gads Forlag 2018): side 310  - 321 - 12 sider.
Simon Laursen: Catul og Lesbia (fra Ribe Katedralskoles hjemmeside for de klassiske fag) - 3 sider.
SRO i samarbejde med engelsk.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Martial

Formål:
Eleverne skal gennem læsning af Martials epigrammer stifte bekendtskab med genren og med Rom i kejsertiden og dermed sætte teksten ind i den historiske og kulturelle kontekst.

Indhold:
Forløbet fokuserer på at kunne anvende den komplicerede syntaktiske analyse, hvor morfologien begrunder analysen.
Arbejdsformer: individuelt arbejde og pararbejde samt analysevideo.

Kernetekster (læst statarisk):
Martial, epigrammer:
V,9: Languebam: sed tu comitatus protinus ad me
VI,60: Laudat, amat, cantat nostros mea Roma libellos
IX,97: Rumpitur invidia quidam, carissime Iuli
X,47: Vitam quae faciant beatiorem
XII,12: Omnia promittis, cum tota nocte bibisti
XII,42: Barbatus rigido nupsit Callistratus Afro
Liber Spectaculorum 29: Cum traheret, traheret certamina Verus
Liber spectaculorum 2: Hic ubi sidereus propius videt astra colossus
Svarende til 4 sider.

Supplerende materiale:
Erik Jensen og Sv. Aa. Outzen: Martial, epigrammer, Sommer og Sørensen 1988. Udvalgte digte samt baggrundsstof til Martials epigrammer - 12 sider
BBC: Colosseum, Rome's arena of death, 2008
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Seneca

Formål:
Der arbejdes med Senecas liv og tanker og med fokus på humanisme og stoicisme.

Indhold:
Sprogligt arbejdes med mere komplicerede konstruktioner og med fokus på den måde, latinske tekster gennemgås til eksamen.
Arbejdsformer: individuelt arbejde og par-/gruppearbejde samt analysevideo.

Kernetekster (læst statarisk)
Seneca: Epistulae XLVII, 1- 7
Seneca: Epistulae LVI, 1
Svarende til 4 sider.

Supplerende materiale:
Oversættelse af Seneca 47 (Ole Thomsen - læst på Oldportalen) - 4 sider
Oversættelse af Seneca 56 (Kell C. Madsen og Hans Gregersen) - 3 sider
Rasmus Gottschalck og Marianne Terp: Sprogenes verden, Gyldendal 2013. Kap. 9 - 2 sider
Romerriget: Forandringens vinde, del 3 (Goldfarb & Koval Productions, Inc. 2001 - set på CFU)
Da Nero Frelste Rom (National Geographics Channels 2013 - set på CFU)
Studietur til Madrid med besøg på Det Arkæologiske Museum og i den romerske by Complutum.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer