Holdet 2a LaC (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Slagelse Gymnasium
Fag og niveau Latin C
Lærer(e) Maiken Rolsted Friis
Hold 2025 LaC/2a (2a LaC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begynderlatin
Titel 2 Martial, epigrammer
Titel 3 Phaedrus' fabler
Titel 4 Seneca, moralske breve

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begynderlatin

2.a har studieretningen Verdenssprogslinjen:
Spansk A, engelsk A og latin C.

FORMÅL:
Forløbet bygger videre på AP i grundforløbet og bygger bro til læsningen af originaltekster.

INDHOLD:
Begynderstoffet fokuserer på den basale, latinske grammatik. Der arbejdes i morfologien især med kasus og verbalformer, i syntaksen med sikkerheden i at kunne identificere sætningsleddene. Øvelser indgår som en meget vigtig del af forløbet. Desuden arbejdes der med transparente ord og grundlæggende kendskab til romernes verden.

MATERIALER:
Primærtekster:
Bügel Jørgensen & Torp-Pedersen Jensen: "Latin her og nu", Forlaget Praxis 2021 Uddrag af kap. 3, konstruerede tekster.

Hjælpemidler:
- Steen Noer Madsen: "Latinsk grammatik", Forlaget Veivad 2018
- Skemaer og øvelser

Tore Janson: "Latin, kulturen, historien, sproget", PP Forlag, 2003, s. 11-21.

Omfang: øvrigt materiale: 13 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Martial, epigrammer

FORMÅL:
Eleverne skal gennem læsning af Martials epigrammer stifte bekendtskab med genren og med Rom på Martials tid og dermed sætte teksten ind i den historiske og kulturelle kontekst.

INDHOLD:
Forløbet fokuserer på at kunne anvende den morfologiske viden i den syntaktiske analyse. Der arbejdes fortsat med kasus og verbalformer. Øvelser indgår som en meget vigtig del af forløbet. Humoren i digtene arbejder vi desuden med ved hjælp af de moderne begreber setup, punchline og misdirect

Arbejdsformer: individuelt arbejde og par-/gruppearbejde.
  
MATERIALER:
Primærlitteratur:
Steen Noer Madsen: Martial, epigrammer, Forlaget Veivad 2018 (I,10; I,38; I,47; I,64; II,38; V,9; V,43; VII,3; XII,12). (alle i hæftet undtagen epigram nr. 5,6, 9 og 12.)
Martials epigrammer: IX,97 (Rumpitur invidia), og VI,60 (Laudat, amat).

Hjælpemidler:
- Steen Noer Madsen: Latinsk grammatik, Forlaget Veivad 2018
- Skemaer og øvelser

Sekundærtekster/ Supplerende materiale samt perspektiverende læsning:
Erik Jensen og Sv.Aa. Outzen: Martial, epigrammer, indledning (herunder følgende 12 Martial-epigrammer i oversættelse) (12 s.):
UTAKNEMMELIG PATRON: ”Det, som din sidste og nyeste ven, Fabianus….”
EROTION: ”Ned, fader Fronto,…”
COLOSSEUM: ”Her, hvor nu kæmpen med funklende krans…”
STORBYENS LARM: ”Du spørger, hvorfor jeg så ofte søger ud…”
SKOLEMESTEREN: ”Hvad skal ci også med dig, din forbandede skolebetyrer..”
ØKONOMISK HUSHOLDNING: ”Philo tør sværge, at aldrig derhjemme han spiste! – Det stemmer!”
SÆRLIG KVALIFIKATION: ”Nylig for tyvetusind en mulæselkusk skifted’ ejer”
EN SLAGS MEDFØLELSE: ”Af hvilken grund ser vi dig, Seleian, så trist?”
RENTABELT LANDBRUG: ”Nu steder du din syvende kone til hvile i marken”
FOR UNG: ”Paula vil gerne giftes med mig…”
VELOVERVEJET LARGESSE: ”Hellere give det halve end låne det hele til Linus.”
LEGALT HOR: ”Siden den Juliske lov på ny blev indskærpet verden,..”
DEN SKÆGGEDE BRUD: ”Afer, den stride, blev gift med den skæggede gut Callistratus”

Ludvig Holbergs epigrammer i dansk oversættelse, 50 udvalgte. Brugt til "EM i epigrammer".

Mary Beard: Ultimate Rome, Empire without limits, ep. 2
Video (10 min). The value of Latin: https://www.youtube.com/watch?v=_6eYkDhH61Y

Omfang:
Originallatin: 5 sider
Øvrigt materiale: 18 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Phaedrus' fabler

FORMÅL:
Eleverne skal gennem læsning af Phaedrus' fabler stifte bekendtskab med genren og med dens efterliv i europæisk kulturhistorie.

INDHOLD:
Forløbet fokuserer på at kunne anvende den morfologiske viden i den syntaktiske analyse. Der arbejdes fortsat med kasus og verbalformer. Øvelser indgår som en meget vigtig del af forløbet. Eleverne bruger nu den latinsk-danske ordbog online til at slå supplerende gloser op i.

Arbejdsformer: individuelt arbejde og par-/gruppearbejde.

MATERIALER:
Primærtekster:
Phaedrus:
Prologus III, Lupus et agnus, Rana rupta,

Perspektiverende tekster:
Fire fabler af Æsop i oversættelse: ”Ræven og ravnen”, ”Den gamle løve, vildsvinet, tyren og æslet”, ”Koen, geden, fåret og løven”, ”Frøerne søgte en konge”

Hjælpemidler:
Steen Noer Madsen: Latinsk grammatik, Forlaget Veivad
Latinsk-dansk ordbog fra https://ordnet.dk/ldo/ (Jensen og Goldschmidt)

Sekundærtekster/ supplerende materiale:
Erik Jensen og Sv. Aa. Outzen: Phaedrus' fabler, Sommer og Sørensen 1982, indled. side 7 - 11.

Klip fra Youtube: Life of Brian, "Romanes eunt domus"-scenen

Omfang:
Originallatin: 3 sider
Øvrigt materiale: 8 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Seneca, moralske breve

FORMÅL:
Der arbejdes med Senecas liv og tanker, med stoicisme og romernes dagligliv.

INDHOLD:
Sprogligt arbejdes med mere komplicerede konstruktioner og med fokus på den måde, latinske tekster gennemgås til eksamen.

MATERIALER:
Primærtekster
Seneca:
Epistulae: LVI, 1-2 (lyde over badeanstalten)

Sekundærtekster/ Supplerende materiale:
Senecas brev 56 i oversættelse i sin helhed
Andreasen & Refslund Poulsen: Paideia, Systime, s. 159-163: Filosofi i hellenistisk tid og hos romerne (stoicisme)

"How to read Seneca (The World’s Most Interesting Stoic)", video Youtube 18 min.:
https://www.youtube.com/watch?v=waq9S6kaTlU

Søren Hindsholm: ”Brevkursus i det rette liv” (forkortet udgave) https://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-tro/brevkursus-i-det-rette-liv
Filmklip: Mary Beard, Meet the Romans 2/3, minut 22-31.
https://www.youtube.com/watch?v=9JFw8M4PBUI

Video med Niels Overgaard vedr. hans "Det skal nok gå".


Omfang:
Originallatin: 2 sider
Øvrigt materiale: 11 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer