Titel
3
|
Globalisering
Forløbet "globalisering" er et tværfagligt forløb som tager udgangspunkt
i og indbefatter elevernes studietur til Østrig og Slovakiet. Det vil være elevernes første møde med sociologien og kernebegreber om det senmoderne samfund, suppleret med en del politisk og økonomisk viden om EU og politisk/økonomisk integration i Europa.
I arbejdet med globalisering skal vi undersøge og diskutere, hvordan verden er blevet globaliseret i takt med den teknologiske udvikling (sociologi), samt hvordan nationalstaterne bliver mere og mere gensidigt afhængige (økonomi) og integreres i et mellemstatsligt/overnationalt samarbejde som EU og FN (politologi). Herunder vil vi også berøre de nationale politiske bevægelser der har fundet sted de seneste 10-15 år, som er modstandere af globalisering.
Vigtige dilemmaer vi vil diskutere er blandt andet hvilken betydning det har for lande som DK, Slovakiet og Østrig at blive en del af et europæisk samarbejde ift. migration, identitet, kultur og økonomi.
Som en del af forløbet skal vi bla. interviewe slovakiske statsborgere på gaden i Bratislava og besøge både den danske ambassade og FN-byen i Wien.
Kernestof:
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en globalsammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
- makroøkonomiske sammenhænge, bæredygtig udvikling, målkonflikter og styring nationalt, regionalt og globalt.
- globalisering og samfundsudvikling i lande på forskellige udviklingstrin.
Begreber:
Senmodernitet, aftraditionalisering, refleksivitet, individualisering, adskillelse af tid og rum, globalisering (politisk, økonomisk, kulturelt), interdependens, magtforskydning mellem forskellige samfundsniveauer, suverænitet og suverænitetsafgivelse, kosmopolitisme, Bauman: turisten vs. vagabonden, Giddens og Tomlinsons kulturelle globaliseringsteorier, globaliseringsskeptikere og nationalisme, populisme, EUs historie, EUs institutioner, indre marked, Brexit, de danske forbehold, EU integrationsteorier, det indre marked, social dumping, føderalisme, neofunktionalisme, liberal intergovernmentalisme, multi-level-governance.
|