Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Sorø Akademis Skole
|
Fag og niveau
|
Biologi B
|
Lærer(e)
|
Martin Just Majlund
|
Hold
|
2024 3g Bi 1 (3g Bi 1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Kropskommunikation
Formål:
- At forstå hvordan kroppen bruger nervesystemet og hormonsystemet til at kommunikere med, samt hvilken effekt rusmidler har på disse processer.
Kernestof:
- cellebiologi: eukaryote celletyper og membranprocesser
- fysiologi: nervesystem, hormonel regulering
Supplerende materiale:
- sundhed (rusmidler)
Øvelser:
- Hånd i isvand
- Knærefleks
- Reaktionstid og nerveledningshastighed
- Smag- og lugtesans
Evaluering:
- Afsluttende projekt om rusmidlers effekt på kroppen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Dræberbakterier, virus og slangegift
Formål:
- At forstå hvordan patogene organismer formerer sig og hvordan kroppen bekæmper infektioner.
Kernestof:
- cellebiologi: opbygning af prokaryote celler
- mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer, infektionsbiologi og resistens
- virus: opbygning og formering
Supplerende materiale:
- sundhed, sygdom og medicin
- biologisk produktion
- bioetik
Øvelser:
- Bakterier på hænderne
- Fermentering af sauerkraut
- Fight the bite (LIFE fonden)
Evaluering:
- Projektarbejde om farlige bakterier og virus
- Skriftligt produkt om 'Fight the bite'
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Fra celle, til vugge, til grav
Undervisningsbeskrivelse:
Formål:
- At forstå genetiske principper med fokus på nedarvning, mutationer og evolution.
Kernestof:
- Genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, replikation, proteinsyntese, mutation, mitose, meiose og genteknologi
- Evolutionsbiologi: biologisk variation og naturlig selektion
- Makromolekyler: opbygning og biologisk funktion af nucleinsyrer
Supplerende materiale:
- sundhed, sygdom og medicin
Øvelser:
- Blodtypebestemmelse
- Gelelektroforese
- Menneskedyret og evolution
Evaluering:
- Skriftlige afleveringer
- Mundtlige oplæg
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Mad og biologi
Undervisningsbeskrivelse:
Formål:
- At forstå biologiske processer i forbindelse med mad og fordøjelsen.
Kernestof:
- Mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer
- Makromolekyler: opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider, proteiner
- Enzymer: opbygning, funktion og faktorer, der påvirker enzymaktiviteten
- biokemiske processer: respiration og gæring
- fysiologi: oversigt over kroppens organsystemer, blodkredsløb, hormonel regulering
Supplerende materiale:
- Sundhed, sygdom og medicin
- Biologisk produktion
Øvelser:
- Fødevareholdbarhed
- Spytamylase
- Blodsukkermåling
- Cidergæring
Evaluering:
- Skriftlige afleveringer
- Mundtlige oplæg
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Blod, muskler og træning
Undervisningsbeskrivelse:
Formål:
- At forstå hvad der sker i kroppen under bevægelse og motion.
Kernestof:
- Makromolekyler: opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider, proteiner
- Fysiologi: oversigt over kroppens organsystemer, åndedrætssystem, blodkredsløb
Supplerende materiale:
- Sundhed, sygdom og medicin
Øvelser:
- Hæmatokritværdi
- Dissektion af svinehjerte
- Håndstyrketest ved forskellige positioner
- VO2-max test, wingate-test, hoppehøjde, sprinttid, kropsmåling, håndstyrke
Evaluering:
- Stopmotion over tværbrocyklus
- Mundtlige oplæg
- Skriftlig aflevering efter ekskursion til LIFE
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Skovens økologi
Undervisningsbeskrivelse:
Formål:
- At forstå økologiske grundbegreber gennem arbejde med skoven som økosystem.
Kernestof:
- cellebiologi: opbygning af eukaryote celler, eukaryote celletyper
- Biokemiske processer: fotosyntese, respiration
- økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-, N- og P-kredsløb og
biodiversitet.
Supplerende materiale:
- Bæredygtighed
- Miljøbeskyttelse
Øvelser:
- Vækst hos melorme
- Respiration og fotosyntese i skovbunden
- Biotopundersøgelse med fokus på biodiversitet
Evaluering:
- Journaler
- Mundtlige oplæg
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb#7
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/94/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65294380647",
"T": "/lectio/94/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65294380647",
"H": "/lectio/94/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65294380647"
}