Sorø Akademis Skole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Sorø Akademis Skole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2c Sa (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25 - 2025/26
Institution
Sorø Akademis Skole
Fag og niveau
Samfundsfag B
Lærer(e)
Isa Hartvig, Rasmus Christian Dylov
Hold
2024c Sa (
1c Sa
,
2c Sa
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Ungeliv
Titel 2
Demokrati og magt
Titel 3
Økonomi og klimakrise
Titel 4
Forløb#4 EU, kulturteori, og interview som metode
Titel 5
Forløb#5 Politisk ideologi, skillelinjer, adfærd
Titel 6
Forløb#6 Sociologi - Identitet og socialisering
Titel 7
Forløb#7 Økonomi - i DK nu og generelt
Titel 8
Forløb#8 Opsamling og aktualitet
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Ungeliv
Formål: Omdrejningspunktet for forløbet er at blive klogere på, hvorfor flere og flere unge mistrives, når de lever i en tid med stor frihed og et hav af
muligheder. Forløbet afrundes derfor med en mistrivselskonference, hvor eleverne repræsenterer teoriernes bud på den stigende mistrivsel og i
fællesskab opstilles en model over de forklaringer, som forløbet har kredset om.
Eleverne kommer i den forbindelse blandt andet til at møde Erving Goffmann, Anthony Giddens, Hartmut Rosa, Byung-Chul Han og Andreas
Reckwitz, der alle giver deres teoretiske bud på, hvad der kendetegner ungdomslivet i det senmoderne samfund.
Undervejs vil elevernes egen livsverden komme til at spille en meget central rolle. Allerede i første lektion skal de medbringe en ting hjemmefra, som
siger noget om, hvem de er. Senere skal de jagte resonansfølelsen udenfor samt fremvise egne billeder, som eksempler på situationer, hvor de er
frontstage, backstage og middle region.
Derudover indlægges der løbende reflektionsøvelser, som er individuelle og større gruppediskussioner, hvor de blandt andet skal diskutere, om vi skal
afskaffe karakterer i gymnasiet.
De faglige mål: Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere
løsninger herpå̊. Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer. Formidle
indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler. Formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer
med anvendelse af faglige begreber. Argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.
Kernestof: Identitetsdannelse og socialisering. Kvalitativ og kvantitativ metode
Indhold
Kernestof:
Afsnit
Spørgsmål til 2.2 og 2.3 i Ungdomsliv.docx
description
masker.pdf
description
Ungdomsliv._Lektion_2._Gaet_et_segment.pdf
description
Ungdomsliv._Lektion_4._Picture_moments.pdf Afsnit
description
Hartmut Rosa.docx
description
Ungdomsliv._Lektion_6._Karakterer.pdf
description
Lisa Storinggaard Nygaards tale til Nordisk Talefest 12.05.2023. Video: GotFat Productions
Er det skærmenes skyld, at børn og unge mistrives? Her er forskningens svar
Ungdomsliv._Lektion_7._Metoder.pdf
description
Ungdomsliv._Lektion_7._Sociale_medier.pdf
description
Ungdomsliv._Lektion_8._Data.pdf
description
Konference om mistrivsel.docx
description
Konference beskrivelse.docx
description
Scanner_20241212_121756.pdf
description
Scanner_20241212_121732.pdf
description
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Demokrati og magt
Demokrati og magt
Formålet med dette undervisningsforløb er at øge elevernes indsigt i en række forhold som knytter sig til fagområdet politik. I løbet af forløbet
vil eleverne arbejde med forskellige politiske styreformer (demokrati, autokrati, teokrati), hvordan det demokratiske politiske system fungerer herunder
hvordan den politiske beslutningsproces er. Spørgsmål om hvad magt er og hvem der besidder magt vil ligeledes blive berørt, og eleverne vil arbejde
med hvordan de som medborgere kan øve indflydelse på samfundet, men også hvordan samfundet blandt andet gennem medierne øver indflydelse på
dem. Forløbet vil endeligt rumme mulighederne for eleverne at arbejde med hvorvidt demokratiet i Danmark er udfordret og i så fald hvordan. I den
forbindelse vil eleverne særligt arbejde med at styrke deres argumentation i forhold til hvad der kan tale for og imod at demokratiet er udfordret.
Indhold
Kernestof:
Demokrati_og_magt._Lektion_1._Ordkort_og_dialogkort.pdf
description
Demokrati_og_magt._Lektion_1._To_syn_pa___koranloven.pdf
description
Afsnit
Rapport om demokratiske lande
Begrebstabel (modul 2).docx
description
Værdier - Moderaterne - Den fornuftige stemme
Meningsmåling | Få seneste meningsmåling Danmark | Politik | DR
Hvem stemmer på Moderaterne? Her er partiets typiske vælger
Arbejdsspørgsmål til 3 moduk.docx
description
Arbejdsspørgsmål til 3 modul - moderaterne.docx
description
Begrebstabel (modul 3).docx
description
Facebook - tvmidtvest
De unge er ikke uansvarlige! - Liberal Alliance
Arbejdsspørgsmål til 4 modul.docx
description
Begrebstabel (modul 4).docx
description
Bogens figurer - Forlaget Columbus
Sf-formand klar til at øge forsvarsudgifter og se på ny krigsskat
Hvem stemmer på SF.docx
description
Gruppearbejde modul 5 1c.docx
description
Begrebstabel (modul 6).docx
description
Mette Frederiksen reagerer på tabt flertal_ Det ændrer ikke noget - Altinget.dk.pdf
description
Opgaveark til modul 7.docx
description
Begrebstabel (modul 7).docx
description
Arbejdsspørgsmål til modul 7.docx
description
EU lovgivningsproces
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
SoMe post fra parti
04-03-2025
Demokrati og magt
09-03-2025
Begrebstabeller
18-03-2025
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Økonomi og klimakrise
Økonomi og klimakrise
: I dette forløb kommer eleverne til at arbejde med det økonomiske fagområde, og hvordan økonomi og klimakrisen er tæt forbundne. I løbet af forløbet vil de blive
klogere på, hvad der kendetegner økonomi og forskellen på mikro- og makroøkonomi. De vil blive introduceret til centrale økonomiske begreber og modeller såsom det
økonomiske kredsløb, de økonomiske mål, økonomiske konjunkturer og økonomisk politik. Viden om det økonomiske fagområde suppleres med fokus på de udfordringer,
klimaet står over for - og hvordan vores samfundsøkonomiske produktion og forbrug på den ene side har bidraget til et meget rigt samfund, men samtidig har bidraget til den
klimakrise, som vi befinder os. I forbindelse med forløbets afslutning skal eleverne arbejde med et mindre projektarbejde, som dels sætter deres viden i spil, både den
teoretiske og empiriske, men som også bidrager til at give eleverne en tro på, at de kan handle og skabe forandringer i samfundet - bl.a. bidrage til løsninger på klimakrisen.
Indhold
Kernestof:
Sekvens 3 modul 9.docx
description
Begrebstabel (modul 9).docx
description
Afsnit
Ekstra spørgsmål til dagens lektie modul 9.docx
description
Udfordringstabel (modul 10).docx
description
Modul 10 - grupper og opgaver.docx
description
CO2-beregner - Mål dit personlige CO2-aftryk
Trods klimabekymringer.pdf
description
OEkonomi_og_klimakrise._Lektion_2._Det_oekonomiske_kredsloeb.pdf
description
OEkonomi_og_klimakrise._Lektion_3._Klimadilemmaer.pdf
description
Stort prishop, nu skal klimaomkostninger betales i 2000 tyske supermarkeder
OEkonomi_og_klimakrise._Lektion_4._Debatindlaeg_fra_Martin_A__gerup.pdf
description
Spørgsmål til det du har læst modul 5.docx
description
OEkonomi_og_klimakrise._Lektion_6._Status_pa___dansk_oekonomi.pdf
description
OEkonomi_og_klimakrise._Lektion_7._Valg_fra_viften.pdf
description
OEkonomi_og_klimakrise._Lektion_7._Vismandsspillet_og_oekonomisk_politik.pdf
description
Vismandsspillet
Løsning på klimakrisen.docx
description
Ulighed_og_velfaerd._Lektion_8._Tarsia_til_print - løsning.pdf
description
Spørgeskema om AI
De 17 Verdensmål
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Vismandsspillet
06-05-2025
Økonomi og klimakrise
11-05-2025
Mindmap - velfærdsstater
16-05-2025
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Forløb#4 EU, kulturteori, og interview som metode
er er en sammenhængende stueplan for forløbet, skrevet med fokus på de centrale faglige overgange og metoder.
Dette forløb i samfundsfag fokuserer på Danmarks rolle i det europæiske samarbejde samt koblingen mellem kulturteori og politisk magt. Vi indleder med en introduktion til samfundsvidenskabelig metode, hvor der arbejdes med det kvalitative interview som redskab til at generere empiri. Herefter analyseres EU som politisk system, herunder de historiske milepæle og de ni danske folkeafstemninger, der har formet vores forbehold. Gennem arbejdet med EU's institutioner opnår eleverne forståelse for forskellen på mellemstatsligt og overstatsligt samarbejde, hvilket visualiseres gennem modeller af lovgivningsprocessen og de forskellige retsakter som direktiver og forordninger.
Forløbet integrerer kulturteori som en forberedelse til feltstudier, hvor vi anvender Geert Hofstedes dimensioner af nationale kulturer og Pierre Bourdieus begreber om kapitalformer og habitus til at forstå kulturelle forskelle. Den teoretiske forståelse af EU udvides med integrationsteorier som neofunktionalisme og intergovernmentalisme, hvilket danner det faglige grundlag for udarbejdelsen af en synopsis.
Afslutningsvis skifter fokus mod det politiske system og magtbegrebet. Ved hjælp af det politiske kompas og analyser af vælgernes tillid undersøger vi magtens fordeling i samfundet. Vi arbejder med forskellige demokratiformer, herunder det konkurrencedemokrati, deltagelsesdemokrati og Jürgen Habermas' teori om det deliberative demokrati. Forløbet runder af med en undersøgelse af magtens ansigter og de sociale mediers indflydelse på den offentlige debat, hvilket ruster eleverne til at identificere magtstrukturer i et moderne
Indhold
Kernestof:
Jeg glæder mig til at møde jer, og høre hvordan jeres sommer har været.
Vi starter med mobiler i holderen
Hvordan man laver samfundsfaglig viden selv.pptx
Vi arbejder med EU. Det kræver en del grundviden, og for ikke at drukne i læsning skal man hjemme lytte til den her podcast om 'Danmark som en del af EU' Det er del 1 af 3.
Medbring den her bog:
Vi arbejder med EU's oprettelse og Danmarks deltagelse
Klip vi har set sammen i modulet:
Danmark i EU
Vi arbejder med EU. Det kræver en del grundviden, og for ikke at drukne i læsning skal man hjemme lytte til den her podcast
Husk bogen: »EU på kryds og tværs« vi læser i bogen i modulet.
I modulet så vi sammen: EU\"s Beslutningsproces
Her er de 6 institutioner vi arbejder med i modulet. Husk at gem linket i jeres noter, så I kan finde det til en anden gang EU's institutioner 22/8-25
Vi arbejder med EU’s beslutningsproces og lovgivning
1) Læs materialet om mellemstatsligt og overstatsligt niveau på eu.dk:
2) Opgave: Undersøg på baggrund af lektien og eventuelt temasiden om EU’s lovgivningsproces, hvor i lovgivningsprocessen I kan identificere de vigtigste forskelle mellem dansk lovgivningsprocedure og EU’s lovgivningsprocedure.
Klip vi så sammen i modulet:
I dag skal vi lave et rollespil. Hvordan bliver vi enige i EU?
Læs de her 1½ sider om EU-skepsis hjemme
description
Ud fra læselektien, og det vi allerede ved om EU arbejder vi med figur/tabel læsning og EU-skepsis. Se vedhæftet opgaver her: EU-skepsis_tabellæsning.docx
description
Figur/tabel/graf læsning brug FEEST metoden:
Vi så den og lavede arbejdsark til i modulet: EU - en trussel mod nationalstaterne?
Hjemme skal du læse de første 7 sider i vedhæftet. Det handler om Geert Hofstede: Nationale kulturer, og er noget I kommer til at kunne bruge når vi er i Bruxselles og skal arbejde med kulturer 2. Teorier om kulturelle forskelle.docx
description
Hjemme skal du læse om Pierre Bourdieu: Kapitalformer s. 13-172. Teorier om kulturelle forskelle.docx
description
kapitel 3_Kultur og det nationale.docx
description
Hjemme skal man have læst s. 1 - 2 i vedhæftet
Fokus på kommende aflevering - synopsis
Synopsis i samfundsfag
Hjælpe link til at lave synopsis: synopsis eksamen.html
Vi arbejder med synopsis
Man skal selv finde artikler og vinkel på synopsen. Her er nogle om demokratisk underskud der kan være gode at have med: EU er et perfekt eksempel på demokratisk overskud
Læs hjemme i grundbogen: 'Samf på B' s. 135 midt-137 midt. De to teorier Neofunktionalisme og Intergovernmentalisme er gode og have med i jeres synopsis :)
De 8 grupper i EU parlamentet
image.png
Vi starter et nyt forløb op. Det handler om politik. Jeg ved ikke om det er low-key..?
Det politiske kompas
Vi kan læse om danskernes tillid til i figur 4.2
Lektien er s. 89-94 Det er afsnit 4.2 'Hvordan kan et demokrati se ud?' frem til 'Deliberativt demokrati - kommunikativ rationalitet og det diskuterende demokrati'
Ugens nyhed: Peter og Edwin
Arbejdsspørgsmål: Teori om demokrati.docx
description
Lektie fra: 'Deliberativt demokrati - kommunikativ rationalitet og det diskuterende demokrati og kapitlet ud s. 95 - 99
Vi så de her i modulet sammen:
Rettigheder og pligter
Sisse og Ellen har ugens nyhed
Læs hjemme om 4.3 Magt s. 100-104
Teori om magt.pptx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Forløb#5 Politisk ideologi, skillelinjer, adfærd
Dette modulforløb i samfundsfag fokuserer på de formelle og uformelle magtstrukturer i det danske demokrati med særligt henblik på det kommunale valg og individets rolle i det senmoderne samfund. Vi indleder med en analyse af magtens tredeling og den parlamentariske styringskæde, som danner fundamentet for den politiske kontrol i Danmark. Gennem arbejdet med kommunalvalget undersøger vi vælgernes adfærd ved at anvende teorier om nærheds- og retningsmodellen samt sondringen mellem kerne- og marginalvælgere. Eleverne arbejder med begreber som issuevoting og populisme, og vi analyserer partiernes strategiske ageren gennem Downs’ og Molins modeller. For at forstå meningsmålingers påvirkning af vælgerne introduceres hypoteser om bandwagon- og underdog-effekten.
Forløbet skifter herefter fokus mod de overordnede politiske ideologier, hvor vi analyserer menneskesyn og statens rolle i henholdsvis liberalismen, konservatismen og socialismen. I den sociologiske del af forløbet undersøger vi identitetsdannelse og socialisering i det senmoderne samfund. Med udgangspunkt i Anthony Giddens og begreber som aftraditionalisering og det refleksive individ analyserer vi moderne livsformer og familiemønstre. Vi ser også på skyggesiderne af det sociale fællesskab gennem dokumentation af social kontrol og rollekonflikter, hvor begreber som formelle og uformelle normer samt sanktioner anvendes til at forklare individets handlemuligheder. Forløbet afrundes med det teknologiske perspektiv "Black Box", hvor vi undersøger kunstig intelligens og dennes betydning for tilliden i det digitale samfund.
Indhold
Kernestof:
Ugens nyhed i uge 42 - Alma og Sebastian
Læs hjemme s. 105-109. Det er' 4.4 Folketingets rolle og position – den parlamentariske styringskæde og magtens tredeling' hen til det afsnit der hedder: 'Den parlamentariske styringskæde'
Vi starter modulet med at placere os ved siden af den nye makker
Dagens power point og opgaver:
description
Vi så denne i modulet: Magtens tredeling | Hvorfor er magten delt i tre?
Afsnit
Husk at medbring grundbogen. Vi kommer til at arbejde med den kommende aflevering, der handler om valget.
Vi læser i modulet: 6.3 Vælgeradfærd – forandringer i vælgernes politiske opførsel
Hvilken typer vælger(re) er der en tendens til danskerne er?
Hvis du ikke har været til modulet. Så skal du læse om vælgeradfærd kap. 6.3
Vælgernes adfærd kap. 7.pptx
description
Vi skal ud og se på valgplakater
Vi så kort på den her: Danskerne skal til kommunalvalg: Se, hvilke emner vælgerne går mest op i
Vi skal være klogere på partiernes adfærd. Læs hjemme kapitel 6.2 De politiske partiers adfærd – teorier om partiadfærd
Vil man gerne følge med i nyhedsstrømmen, og ønsker viden fra pålidelig dansk kilde. Så kan jeg anbefale netmediet Zetland. I kan få et år gratis, nu er i førstegangs vælgere. Så kan man både læse og lytte nyheder. Undersøg det hjemmefra.
Politikkens_kernestof_-_kapitel_6.pptx
description
Undersøgelsesopgave
Vi arbejder med den kommende aflevering i modulet
Hjemme skal man bruge 10-15 min. på at sætte sig ind i hvad der er på spil i den kommune man bor i.
Hvordan påvirkes vælgerne af menings- målinger? Effekten af meningsmålinger på danskernes stemmeadfærd og sympati for partierne
Nyhed: Iris og Caroline
Opsamling på valget med fokus på:
Vi starter den kommende aflevering i modulet
Vi skal i gang med det sidste bid af temaet om politik. Medbring grundbogen 'Samf på B'
Vi arbejder med det her skema i modulet - ja jeg er klar over AI kan brække et resultat op til jer hurtigt. Men så kan man jo lige så godt lade være med at lave det.
Vi skal arbejde med populisme
Vi læser mere om populisme
Populistisk Valgkamp!
Nyt tema i sociologi - Identitet i det senmoderne samfund.
Vold og kontrol bag sløret - vi har set de første 26 min.
2.2 Det senmoderne samfund – fire bud på samtidsdiagnoser til og med Giddens – en diagnose af senmoderniteten.
Figur lægning og Giddens' teori
Vi starter et forløb i forløbet. det hedder Black box. 1. modul handler om tillid.
Black Box - dagens tema er Forandring
Black Box - dagens tema er Anbefaling
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Forløb#6 Sociologi - Identitet og socialisering
Dette forløb i samfundsfag fokuserer på social ulighed, velfærdsmodeller og det moderne menneskes livsvilkår i et globalt perspektiv. Vi indleder med en analyse af nytårstaler som politisk kommunikation, hvor vi undersøger ideologiske udgangspunkter og forskellen på værdi- og fordelingspolitik. Herefter dykker vi ned i sociologien med Pierre Bourdieu og hans teorier om habitus og kapitalformer (økonomisk, kulturel og social kapital) for at forstå, hvordan ulighed reproduceres. Vi kobler teorien til virkeligheden gennem dokumentarfilm om fattigdom i Danmark, hvor vi analyserer begreber som social arv og felt.
Forløbet udvides med moderne samtidsdiagnoser fra tænkere som Hartmut Rosa, der fokuserer på social acceleration og stress, samt Andreas Reckwitz, som beskriver "singularitetens tid". Vi undersøger unges digitale liv og selvpræsentation på sociale medier ved hjælp af Erving Goffmans begreber om frontstage og backstage.
I den økonomiske og politiske del sammenligner vi klassesamfundet og den sociale mobilitet i Danmark og USA. Vi undersøger "Den Amerikanske Drøm" over for den danske virkelighed og analyserer ulighed via Gini-koefficienten. Forløbet afrundes med en gennemgang af de tre klassiske velfærdsmodeller (den universelle, den residuale og den korporative), hvor vi ser på, hvordan stat, marked og civilsamfund spiller forskellige roller i sikringen af borgernes velfærd.
Indhold
Kernestof:
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale 1. januar 2026
Vi skal spille et spil i dag. Et spil fra man bliver født til man dør. For at kunne spille det, skal man vide noget om Pierre Bourdieu. Ham har I arbejdet med i 1.g, og hjemme skal man se denne screencast. Når du ser den så skriv ned hvad disse ord b
Pierre Bourdieu - teori.docx
description
Hjemme skal man læse og besvare læsespørgsmålene - vi arbejder videre med Bourdieu i modulet.
Den gamle og den nye forståelse af ulighed.pptx
description
Vi skal se en dokumentar om folk i udsatte positioner, og så skal vi have en diskussion om ulighed.
Sammen så vi dokumentaren: Fattige danske børn - den usynlige arv
Vi har arbejdet med denne PP sidste gang, og denne gang benytter vi de sidste 3 slides: Den gamle og den nye forståelse af ulighed.pptx
description
Her kan man se mere om udviklingen af børn i fattigdom i Danmark:
Flere børn vokser op i fattigdom
Når anerkendelsen foregår i hastighed - om Hartmut Rosa. Det er mega spændenden og vildt relevant læsning. Lektien er de første 5 sider og de første 4 læse spørgsmål, som I finder i vedhæftet
Afsnit
Unge får stress, fordi de er slaver af tiden.docx
Hjemme skal man læse de to første sider i vedhæftet fil, og svare på de to første spørgsmål.
Hvad vil vi undersøge om unges digitale liv?
Grupper til projekt om unges digitale liv
I skal have et fokus for jeres opgave, og gjort jer tanker om hvilket materiale I har brug for, for at besvare opgaven.
Selvvalgt lektie
Læs den første side i vedhæftet om Goffman
description
Vi spiller spillet - realityen, der formede dig (E02)
Lektien er at lave det du ikke nåede i modulet i går.
Hjemme skal du læse om den Amerikanske Drøm. Det bygger ovenpå det vi har arbejdet med om ulighed fx GINI koefficient og jeres SRO. Den kommende tid ser vi på om man bedst udlever drømmen i USA eller DK.
I modulet skal vi følgende:
image.png
I modulet så vi partileder debat. Tid 45.45-53.20 samt afslutningen med gode råd til de andre partiledere fra tid. 01.39.15->slut. DRTV - Valget er udskrevet: Partilederdebat
Sisse ugens nyhed
Vi så denne i modulet: Wealth Inequality in America
Læs og svar på et spørgsmål. Læs kapitel 3.3 Ulighed i USA er omfattende og ikke kun økonomisk. S. 151 - 154 midt. Læg særligt mærke til 'dråben' der viser de forskellige klasser i USA. USA´s Udfordringer.pdf
Vi har set denne dokumentar i timerne: Class Divide
Vi så dette klip og koblede det til figuren: Social Inequalities Explained in a $100 Race - Please Watch to the End. Thanks.
Opsamling på Class Divide
Ugens nyhed - Emma K.
Fokus i dag er klassesamfundet. Vi skal både se på Danmark og USA.
Del 1 Undersøg: Hvilken klasse er min familie?
Del 2 Klassesamfundet i USA vs. DK
Vi læser i modulet - s. 164-166 om forskellige velfærdsmodeller
Vi så denne sammen i modulet: De tre velfærdsmodeller
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Forløb#7 Økonomi - i DK nu og generelt
Her er en sammenhængende studieplan for forløbet, der fører dig fra social ulighed til økonomisk teori og digitalt medborgerskab.
Dette forløb i samfundsfag fokuserer på de systemiske rammer for borgerens livschancer, fra den sociale mobilitet i USA til den danske velfærdsstats økonomiske kredsløb. Vi indleder med en undersøgelse af ulighed, hvor vi ved hjælp af begreber som generationsmobilitet og "a broken social elevator" vurderer, om den amerikanske drøm er realistisk sammenlignet med den danske model. Herunder analyserer vi, hvordan social kapital og tillid fungerer som lim i samfundet, og hvordan faldende tillid kan true sammenhængskraften.
Sideløbende ruster vi os til folketingsvalget 2026 ved at undersøge integrationen af kunstig intelligens i demokratiet. Vi arbejder med begreber som confirmation bias, prompting og misinformation for at styrke den digitale dømmekraft, når chatbots og kandidattests bliver en del af vælgerens beslutningsproces.
I den økonomiske del af forløbet skifter vi fokus til makroøkonomi. Vi undersøger markedsmekanismen gennem udbud og efterspørgsel og ser på, hvordan priser dannes. Dette kobles til det økonomiske kredsløb, hvor vi analyserer samspillet mellem husholdninger, virksomheder og den offentlige sektor. Vi arbejder indgående med de syv økonomiske mål (f.eks. BNP-vækst, lav arbejdsløshed og betalingsbalance) og de uundgåelige målkonflikter, der opstår, når man prioriterer ét mål over et andet.
Forløbet afrundes med en praktisk indføring i økonomisk politik. Vi gennemgår overførselsindkomster (som SU og dagpenge) og deres omfordelende virkning samt de arbejdsmarkedspolitiske strategier: stramningsstrategien og opkvalificeringsstrategien. Gennem simulationer i "Vismandsspillet" tester vi effekterne af finanspolitiske indgreb, såsom skattelettelser eller store offentlige investeringer, for at forstå, hvordan staten kan regulere samfundsøkonomien.
Indhold
Kernestof:
Vi starter så småt op med at skrive den kommende aflevering i dette modul :)
Læs og tal om generationer for at bryde den sociale arv.
Hjemme skal man læse afsnittet om 175 midt til 178. "3.5.3 Faldende tillid reducerer social kapital og truer sammenhængkræften"
USA´s Udfordringer.pdf s. 171 midt - 173 midt
description
De tre børn der drømmer om rigdom
Hey chat... Hvem skal jeg stemme på?
Hver elev tager derefter en kandidattest.
De her slides bruges i dette og næste modul
Grupper vi arbejder i både nu og i morgen
Hjemme skal du læse baggrundsmaterialet. Her bliver du klogere på Kernebegreberne:
image.png
Lektien er at følge med i afslutningen på valgkampen fx her:
Politisk vurdering af meningsmåling.docx
description
Bløde og dominante værdier: Vi vælger politiske kandidater ud fra deres personlighed
Vi på disse i modulet:
Lektien er at følge med i valget.
De 6 største historier fra valgnatten
Vi laver kongelig undersøger Dansk politik_ Valgkort 2015 vs. 2026 - Google Sheets.pdf
description
Lektien er at lytte til den feedback jeg har givet til jeres opgaver om den amerikanske drøm. Find den inde i Classroom.
Vi skal lave et rollespil i modulet. Så går du med en indre sagsbehandler, eller måske førtidspensionist, ja så er det en god dag for dig ;)
Opstarts spørgsmål til refleksion på baggrund af lektien:
På baggrund af de udleveret regler, og links i lectio, så skal man udfylde skemaet herunder.
Økonomi for dummies - med Huxi (og Karen) (3:8)
Vi arbejder med hvad der skaber prisen på det vi køber. Læs hjemme i kapitel 7 s. 211-216. Du skal have fokus på hvad udbud og efterspørgsel er.
Vi så denne i modulet for at forstå udbud og efterspørgsel: Udbud og efterspørgsel | Markedsmekanismen
Vi arbejdede i hånden med de her 5 opgaver
description
Man kan som baggrund for ændringerne i benzinpriser læse den her artikel:
Læs hjemme i kapitel 7 i samfundsfag s. 217-220 midt. Det handler bl.a. om det økonomiske kredsløb.
De økonomiske mål
Nyhedsklip om de økonomiske mål og målkonflikter i lokalområdet
Vi så den her i modulet: De økonomiske mål
Vi starter modulet med at se de klip I har lavet færdige hjemme. Husk grundbogen - for vi starter på den kommende aflevering
Økonomiske Mål- dst opgaver.docx
description
Lyt hjemme til denne podcast om økonomi og klima. Den kan bruges i den kommende aflevering. Derfor er det en god ide at tage noter til der hvor man kan bruge viden fra podcasten i ens kommende mf. aflevering: Økonomi og klimakrise: Ulrik Beck (Vores
Husk grundbogen.
Jeg har flyttet den sidste aflevering til i aften. Det betyder at vi bruger modulet på at lave synopsis.
Læs en side om strukturpolitik hjemmefra. Starter helt i bunden af s. 239 - 240.
Vismandsspillet
Læs hjemme om arbejdsmarkedspolitiske strategier og skattepolitik s. 244 midt- 246
Teorioplæg - Skattepolitik og Arbejdsudbud.pdf
Ingen lektie - vi laver rollespil
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Forløb#8 Opsamling og aktualitet
Indhold
Kernestof:
Jeg har flyttet den sidste aflevering til i aften. Det betyder at vi bruger modulet på at lave synopsis.
Læs en side om strukturpolitik hjemmefra. Starter helt i bunden af s. 239 - 240.
Vismandsspillet
Læs hjemme om arbejdsmarkedspolitiske strategier og skattepolitik s. 244 midt- 246
Teorioplæg - Skattepolitik og Arbejdsudbud.pdf
Ingen lektie - vi laver rollespil
Modulet har fokus på eksamen. Skal ingen til eksamens i samfundsfag, ja så er fokus noget andet
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/94/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65295166620", "T": "/lectio/94/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65295166620", "H": "/lectio/94/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65295166620" }