Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Sorø Akademis Skole
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag C
|
Lærer(e)
|
Jens Christian von Holck
|
Hold
|
2024y sa (1y sa)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Ulighed og velfærd (mest i grundforløbet)
Hvorfor er der ulighed i den danske velfærdsstat?
Formål: Formålet med forløbet er at give eleverne indblik i, hvad lighed og ulighed er i en dansk kontekst. Der stilles først skarpt på måling af ulighed samt årsager til ulighed med særligt fokus på ulighed mellem og inden for kønnene. Herefter vender vi blikket mod velfærd og den universelle
velfærdsmodel - herunder hvordan velfærdsmodellen er udfordret. Eleverne skal til sidst selv komme med konkrete forslag til at løse velfærdsstatens udfordringer med særligt fokus på, om løsningerne skaber mere eller mindre ulighed.
I løbet af forløbet vil eleverne støde på artikler, dokumentarer, podcast og andet materiale til at belyse forløbets problemstillinger. Der er didaktisk fokus på varierende arbejdsformer og aktuelle sager, cases og artikler, der på en eller anden måde tematiserer ulighed og velfærd, så det kan anvendes på samfundsfag C-niveau.
De faglige mål:
- At anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
- Undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
- Undersøge konkrete prioriteringsproblemer i velfærdssamfundet
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- Formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber og argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
- Sociale og kulturelle forskelle
- Politiske ideologier
- Velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Ungdomsliv
Formål: Omdrejningspunktet for forløbet er at blive klogere på, hvorfor flere og flere unge mistrives, når de lever i en tid med stor frihed og et hav af muligheder. Forløbet afrundes derfor med en mistrivselskonference, hvor eleverne repræsenterer teoriernes bud på den stigende mistrivsel og i fællesskab opstilles en model over de forklaringer, som forløbet har kredset om.
Eleverne kommer i den forbindelse blandt andet til at møde Erving Goffmann, Anthony Giddens, Hartmut Rosa, Byung-Chul Han og Andreas Reckwitz, der alle giver deres teoretiske bud på, hvad der kendetegner ungdomslivet i det senmoderne samfund.
I stedet for side 86-90 og som supplement til diskussionerne side 90-112, er eleverne blevet grundigt præsenteret for En nutidig udgave af David Riesmans socialkarakterer; Hvor bogen alene fokuserer på, hvordan det traditionelle og det moderne samfund adskiller sig fra det senmoderne, så fokuserer den præsenterede udgave af "Riesmans model" på, hvordan EN MÅDE AT HÅNDTERE UDFORDRINGEN VED AT LEVE I DET SENMODERNE SAMFUND (DET REFLEKSIVE/ DE MANGE VALG) er at vælge sig ind i FORESTILLEDE traditionsstyrede (ære, skam osv.) eller indrestyrede (skyld, pligt osv.) normsæt.
Undervejs vil elevernes egen livsverden komme til at spille en meget central rolle. Allerede i første lektion skal de medbringe en ting hjemmefra, som siger noget om, hvem de er. Senere skal de jagte resonansfølelsen udenfor samt fremvise egne billeder, som eksempler på situationer, hvor de er frontstage, backstage og middle region.
Derudover indlægges der løbende reflektionsøvelser, som er individuelle og større gruppediskussioner, hvor de blandt andet skal diskutere, om vi skal afskaffe karakterer i gymnasiet.
De faglige mål: Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå. Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer. Formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler. Formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber. Argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
Kernestof: Identitetsdannelse og socialisering. Kvalitativ og kvantitativ
Litteratur: Brøndum og Berg Carlsen (2024): "Vores samfund"; Forlaget Columbus. Side 73-112.
Med særligt fokus på følgende teorier og begreber:
Riesmanns model (se screenshot fra lektionen og i den screening, vi lavede i januar) (i stedet for figur 2.10)
Barnets socialisationsarenaer (fig. 2.4)
Frontstage, Backstage og middle region (fig. 2.5)
Minervamodellen (Fig. 2.6)
Giddens teori om identitetsdannelse (fig. 2.13)
Hartmut Rosas tre typer af acceleration (2.16)
Byung-Chuls teori om præstationssamfundet (fig. 2.20)
I forløbet indgår også et fællesfagligt forløb med biologi under temaet: Sex og samfund
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi går i gang med kapitel 2. Skim kapitlet hurtigt igennem (10 minutter) og medbring en privat ting, der siger noget centralt om dig. Vi skal bruge den til følgende øvelse:
-
1y makkerskabsgrupper 26 november 2024.png
-
Lektie: Afsnit 2.2 Med udgangspunkt i begreberne frontstage, backstage og middle region, som præsenteres i afsnit 2.2.2, skal I finde/tage tre billeder hvor I er i frontstage, backstage og i middle region.
-
Sidste gang fik I 35 minutter til at lave nedenstående film. Filmen skal være lavet ved timens start (men jeg forventer ikke, at I har brugt timevis til at klippe den). Sørg for at have formateret den i et format, hvor Jens kan afspille den, eller sø
-
image.png
-
17333886168754914099351127331186.jpg
-
17333886551906698713622958979992.jpg
-
Repeter pointerne i sidste times gennemgang af Riesmans model > se tavlebillederne under det foregående modul. Vi ser resten af jeres film med fokus på følgende: Hvordan kunne denne film gøres bedre, så den viser pointer fra Riesmans model?
-
17339134769735180687050747113851.jpg
-
Lektie til lektionen: kapitel 1 i bogen: Sex, køn og grænser (2024)
-
Vi afslutter kapitel 2 med lidt kvalitativ og kvalitativ metode
-
I timen: Det er snart karaktergivning. Jeg vil gerne lave en lille "ekstra" screening, der kan være med til at understøtte standpunktskarakteren - her er, hvad der sker...
-
Eksempel på eksamensspørgsmål Spørgsmål 11 Magt og demokrati mobning 15 a_rig piger myrder.docx
-
I skal begynde med at besvare et spørgeskema angående indholdet af sidste time (kun de fleste af jer var "på"). Dernæst gennemgår vi jeres udfyldte skema med argumenter for og imod at sociale medier... se screenshot "singularitetens tidsalder.." nede
-
Screening i teorier fra kapitel 2 koblet til materieale, i får udleveret i timen, sådan som vi gennemgik det i forrige lektion. Efter screeningen går vi i gang med kapitel 3 i grundbogen: "Demokrati og magt". HUSK NU DIN BOG
-
Emner:
-
Vi fortsætter med kapitel 3... skim gerne kapitlet
-
Inden vi går i gang: Besvar disse spørgsmål: - Hvilke politiske spørgsmål interesserer dig? - Hvilke partier tror du, dine forældre stemmer på? - Hvor opsøger du viden om politik?
-
Her er prezi'en fra byretsdommer Nina Palesa Bonde, som I mødte i oktober. Er der forskel på bogens og Nina PB's præsentation?
-
Altså: Bilag B: "vælger sig ind i et forestillet indre-styret normsæt"; "forestillet" fordi man stadig er i et senmoderne normsæt med muligheder for valg osv. C: Vælger sig ind i et forestillet traditionsstyret normsæt, fordi..." ... Hvad er forskell
-
17379747915222593504408002085842.jpg
-
Vi begynder med at lave (fem minutter) og tale (10 minutter) om evaluering af undervisningen. Hvis I vil skrive meget, kan I gøre det hjemme - se spørgeskemaet her i lectio. Som lektie til lektionen, skal I læse afsnit 3.1.2 og frem til afsnittet 3.2
-
På baggrund af elevevalueringen af undervisningen valgte vi at "forlade" grundbogens PowerPoint. Fokus på timen blev da forskellen mellem deltagelsesdemokrati og konkurrencedemokrati.
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Demokrati og magt
Resumé af forløbet
Eleverne har i forbindelse med en evaluering af undervisningen valgt at gå væk fra lærebogsforfatternes tilrettelæggelse.
Efter en bognær præcisering af begreberne konkurrencedemokrati, deltagelsesdemokrati, medborgerskab (rettigheder og pligter) samt autokrati og teokrati kiggede vi på den nye højre-venstre-skala (fordelingspolitisk og værdipolitisk) på side 123 og partiernes placering i forhold til den. Skalaen blev koblet til DR’s valgtest fra sidste folketingsvalg og eleverne skulle vurdere, hvordan de ville placere hvert af DR’s 23 spørgsmål på HV-skalaen. Det viste sig, at DR’s spørgsmål kun talte til ganske bestemte grupper i samfundet, mens andre – fx emner af betydning for pensionister – nærmest ikke var repræsenterede. Det førte til en diskussion af dagsordeners betydning for et valgresultat (figur 3.14 og 3.15). Til sidst kiggede vi på et eksamensspørgsmål fra 2021, hvor den nye HV-skala blev anvendt.
Dernæst føjede JH et lærerforedrag om medieudviklingen til kapitlet suppleret med to figurer om den traditionelle redaktionelle proces og processen omkring SoMe. Lærerforedraget kan findes som tavlebillede under modulet den 27/2. Foredraget er helt basalt en videreudvikling af et gammelt foredrag fra Stig Hjarvad med perioderne før 1960 (partipresse), 1960-90 (omnibuspresse), 1990-2010 (liberaliseret mediemarked). Hertil har jeg selv suppleret med perioden 2010- (udfordringen fra SoMe).
Periodeinddelingen i medieforedraget blev dernæst brugt til at diskutere, hvad medieudviklingen har betydet for hver af de fire dele af den formelle parlamentariske styringskæde (figur 3.11) fx i forhold til, hvor mange, der skiftede parti i perioden 1971-2022. Og på lignende vis reflekterede vi over, hvilken betydning det har for Downs teori (figur 3.13), at han primært formulerede sine teorier før 1990. Det holdt vi op mod issuevoting, hvor vælgerne primært forfølger en eller få mærkesager og kiggede i den forbindelse på klassens egne forslag til Dagsorden anno marts 2025 (sammenlignet med 2018 og 2021). Herefter skulle eleverne lave et Tiktokopslag for et udpeget parti, hvor de skulle få partiets mærkesag til at komme øverst på dagsordenen.
Sidst i forløbet lavede vi en eksamensøvelse, hvor eleverne i grupper skulle besvare et udvidet eksamesnspørgsmål, hvor eleverne skulle brug af deres kendskab til den traditionelle redaktionsproces (medialisering side 148) og SoMe processen (se figurerne fra Luk samfundet op).
Udadvendt aktivitet. I Efteråret fik grundforløbsklasserne besøg af 9 partiforeninger fra Sorø (10 minutter til hver partiforening i hver klasse). Denne erfaring refererede vi tilbage til mange gange i løbet af forløbet.
2.1. Faglige mål Eleverne skal kunne:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer undersøge aktuelle politiske beslutninger
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.
2.2 Kernestof
- Politik politiske partier i Danmark og politiske ideologier
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng
- politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene.
Litteratur:
Brøndum og Berg Carlsen (2024): Vores samfund. Columbus. Side113-134 +145-152. 28 normalsider.
Det sagde partilederne på grundlovsdag: V’s tre kampe, radikalt genbrug og opfordring til en undskyldning. https://www.altinget.dk/artikel/det-sagde-partilederne-paa-grundlovsdag-vs-tre-kampe-radikalt-genbrug-og-opfordring-til-en-undskyldning 5. Juni 2021 2 normalsider
Politikere og facebookkommentarer. Kilde: https://www.zetland.dk/historie/se2EY4AD-mOPVaGMX-65b36 1 normalside
Facebookopslag fra Mette Frederiksen. 6. marts 2025 1 normalside
Deler hadbeskeder: 'Er der noget, Mette Frederiksen gør på sociale medier, som ikke er taktisk?' https://www.dr.dk/nyheder/politik/deler-hadbeskeder-er-der-noget-mette-frederiksen-goer-paa-sociale-medier-som-ikke-er 22. apr 2024 1 normalside
Mette Frederiksen tænder helt af under spørgetime – analytiker har aldrig set noget lignende. Indslag fra TV2.dk 5. november 2024 1 normalside
Dagblade efter nøgletal, geografisk dækning og tid: https://www.statistikbanken.dk/20254 1 normalside
Jens foredrag om medieudviklingen. Se tavlebillede den 27 februar. 3 normalsider.
I alt: 38 normalsider.
Særligt disse teorier har vi haft i centrum:
Fordelings- og værdipolitisk placering af partierne, figur 3.6. side 123
Rød og blå bloks holdninger til fordelings- og værdipolitik, figur 3.7 side 124
Partityper >1960, 60-90 og 90 til i dag, figur 3.10 side 126
Figur fra Jens over medieudviklingen: >1960 (partipresse), 60-90 (ominibus), 90-2010 (liberaliseret mediemarked), 2010 ff (So Me). Se i øvrigt under lektionen den 24/2
Den redaktionelle proces i traditionelle medier https://luksamfundetop.dk/kapitel-7/figurer
Udgivelsesprocessen på Sociale Medier (SoMe) https://luksamfundetop.dk/kapitel-7/figurer
Den formelle parlamentariske styringskæde, figur 3.11 side 127
Downs model og issue voting fig. 3.16 side 132
Konkurrence versus deltagelsesdemokrati, side 116.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Økonomi og Boligmarked
INDHOLD:
Resumé af forløbet:
Vi har blandt andet beskæftiget os med mikriøkonomi i forhold til elevernes egen årsopgørelse og skatteforhold (organiseret via lectiospørgeskema) og dernæst makroøkonomi med økonomiske nøglebegreber som udbud, efterspørgsel, plan- blandings og markedsøkonomi, konjunkturudsving, vækst, arbejdsløshed, finanspolitik, pengepolitik, strukturpolitik m.m. Vi har berørt multiplikatoreffekten i forbindelse med det økonomiske kredsløb (Pilene bliver tykkere eller tyndere), og vi har kigget på nogle af øvelserne i vismandsspillet. Endvidere har vi set på højre- og venstreorienterede anbefalinger til den økonomiske politik i forbindelse med økonomisk opsving eller økonomisk krise. Vi har herunder studeret boligmarkedet ud fra opgaver til - og analyser af - boligmarkedet på boligsiden.dk. Økonomi som matematik eller psykologi har været en underlæggende diskussion
På baggrund af bogens tale om finans- og pengepolitik har vi kort berørt finansloven som et årshjul og dernæst fastsættelsen af renten i forbindelse med pengepolitik; herunder rentens betydning for det økonomiske kredsløb. Som eksempler på vigtige strukturpolitiske tiltag, der i dag har indflydelse på dansk økonomi, har vi været omkring fire vigtige årstal for velfærdsstatens udvikling historisk med fokus på de konsekvenser, det har for Danmark i dag: 1899: (Det danske aftalesystem; arbejdsgiverne har retten til at lede og fordele arbejdet, mens arbejdstagerne har retten til at organisere sig > aftalebaseret arbejdsmarked mindre konfliktfyldt), 1933 (fra skøns til rettighedsprincip > kontanthjælp > sikrer efterspørgsel), 1957 (afskrivningsregler for nyinvesteringer > sikrer, at virksomheder har de nyeste maskiner/ computere m.m.), 1990 (Det indre marked i EU > DK fra lukket til åben økonomi > høj konkurrence med udlandet > DK kan i højere grad specialisere sig i det, som DK er gode til).
Litteratur:
Brøndum og Carlsen (2024) side 171-207 samt forskelligt materiale og videosekvenser udleveret og/eller vist i timen (se under lektionerne). Bl.a.
- Huxi og Karen: Økonomi for dummies uds. nr. https://www.youtube.com/watch?v=9M5Qe7t7nn41 https://www.youtube.com/watch?v=AjpMvcsFsW8 4 ns
- http://www.vismandsspillet.dk/game/DK_OeV.aspx Herunder udvalgte dele af "Hvad kan der ske" 7 ns Se i øvrigt under de enkelte lektioner
Tidsmæssigt omfang: 8 moduler af 100 minutter.
2.2 Faglige mål
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
-undersøge konkrete prioriteringsproblemer i velfærdssamfundet
- ̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
̶ formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
Særlige teorier og figurer i centrum:
- Skat og arbejdsmarkedsbidrag: fig. 4.4
- Markedsmekanismen fig. 4.5 udvidet med denne illustration i forbindelse med "boligkøb-øvelse": https://3ssa.fandom.com/wiki/Udbud_og_Eftersp%C3%B8rgsel
- Det økonomiske kredsløb fig. 4.11 udvidet med en overordnet diskussion om multiplikatoreffekten (bl.a. huxi bach's Youtube)
- økonomiske konjunkturer fig. 4.20
- kontraktiv og ekspansiv finanspolitik fig. 4.23
- Finanspolitik, pengepolitik og strukturpolitik fig. 4,24
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Skim kapitel 3.
-
I får 30 minutter i begyndelsen af timen til at forberede jeres "eksamensfremlæggelser" af eksamensspørgsmålet, som vi arbejdede med sidste gang. Husk: Under diskussionen kan alle gruppens medlemmer blive spurgt, så alle skal stå inde for jeres forbe
-
vi afslutter "eksamen" med de sidste grupper og går dernæst i gang med økonomikapitlet. Brug 20 minutter på at "skimme" kapitel 4. (skimme = bladre frem og til bage i kapitlet, så du orienterer dig om, hvad det handler om)
-
https://sites.google.com/soroeakademi.dk/skriftligsamf/overblik/diskussion
-
Opstart af økonomiforløbet (de første 15 minutter laves spørgeskemaet færdigt). (skim igen kapitel 4)
-
I timen:
-
I timen fortsætter vi med en nærmere gennemgang af det økonomiske kredsløb, som du finder på side 187. Som forberedelse kan det være en god idé at repetere sidste time...
-
17454152925587336899138542355244.jpg
-
Forberedelse: 1) hvad er boligpolitik... https://da.wikipedia.org/wiki/Boligpolitik - bemærk interesseorganisationerne 2) "Diskuter" fordele og ulemper ved:
-
image.png
-
1. Hvad er en målkonflikt i økonomien...? Nederst side 197: "når det går godt med det ene mål, så går det ikke nødvendigvis godt for et af de andre mål... > Dette handler om, når POLITIKERE gerne vil "STYRE" økonomien!
-
Afsnit
-
17460902317454083680762212286481.jpg
-
17460902678988141348482075064569.jpg
-
Screening som supplement til at give en retfærdig årskarakter
-
17460926707671616961467739128119.jpg
-
Eksamensspørgsmålet.docx
-
Eksamensspørgsmålet.pdf
-
Vi gennemgår sidste screening og kigger på lidt mere økonomi som forberedelse til ny screening i morgen. Vi skal bl.a. repetere forskellige pointer omkring ulighed og fattigdom fra kapitel 1 (grundforløbet). Herunder relativ fattigdom, disponibel ind
-
Hvordan afspejler boligpolitikken de konflikter, der er mellem forskellige grupper i samfundet? Arbejde i makkerskaber, hvor hvert makkerskab får til opave at gå i dybden med et parti efter nedenstående kriterier. Det hele fremlægges på tavlen i morg
-
17471225144555718762312323791002.jpg
-
Vi begynder med at repetere screeningen fra i går: Opgave uden hjælpemidler til 1y sa og SA.pdf
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/94/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65295171855",
"T": "/lectio/94/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65295171855",
"H": "/lectio/94/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65295171855"
}