Holdet 2g ps 2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Sorø Akademis Skole
Fag og niveau Psykologi C
Lærer(e) Akila Karunenthiran, Christian Bo Engelstoft
Hold 2025 2g ps 2 (2g ps 2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Tema 1 Gymnasielivet
Titel 2 Tema 2: Barndommens aftryk - Omsorgens betydning
Titel 3 Tema 3: Hvordan lærer vi bedst?
Titel 4 Afslutning & opsamling

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Tema 1 Gymnasielivet

Forløbet er fordelt i 2 grene
Stress, udfordringer og Coping + (U)sunde fællesskaber

Stress, coping (lazarus, stress neuropsykologisk "Den sårbare hjerne", krav-kontrol model, ydre og indre faktorer)
Personlighedspsykologi Big 5
Opdragelsestyper m. Baumrind
Socialpsykologi og adfærdspsykologi + “personlighed”Carol Dweck mindset
Arv vs. miljø  herunder lidt om sårbarhedsfaktorer + resiliensfaktorer
Senmodernitet og Giddens, Gergen og Goffman
Eriksons teori om identitet
Socialpsykologi: Autoritet, lydighed, roller, gruppedynamikker
Motivationsteori: Dweck og indre + ydre
Kognitiv psykologi: Kognitiv dissonans   
Rolleteori ift. sociale positioner i fællesskaber med Katznelson et al.  


Fokus på:
– social adfærd, gruppepsykologiske processer og social indflydelse
– stereotyper, fordomme og diskrimination

Primær disciplin:
- Socialpsykologi

Retninger/teorier:
- Muzafer Sherif: Gruppedefinition + Robbers Cave eksperiment
- Solomon Asch: Konformitet i gruppen, sanktioner (kan være positiv men også negativt).
-Zimfardos fængselsforsøg (Stanford)
- Banduras social indlæringsforsøg (Imitation - Bobo)
- Rolleteori af Sjølund
-Milgrams forsøg om lydighed og autoriteter
- Festinger og kognitiv dissonans



Fokus på:
Ungdommens problematikker
Identitet og personlighed
social adfærd, gruppepsykologiske processer og social indflydelse
stereotyper, fordomme og diskrimination
Stress og coping i ungdommen

Formål:
At eleverne får en selvforståelse ved at diskutere psykologiske problemstillinger i ungdomsfasen, hvor de med psykologiske briller kan få en faglig oplevelse af hvordan man håndterer udfordringer og identificere de psykologiske tilstande, man gennemgår som ung i bestemte situationer.
Eleverne kommer til at lære, hvordan personligheden og identiteten spiller ind i emner som stress, mobning, gruppepsykologiske processer og gruppepres.

Primære psykologiske retninger:
- Socialpsykologi og adfærdspsykologi
- Personlighedspsykologi
-suppleret med disciplinen udviklingspsykologi

Teorier:
SOCIALPSYKOLOGI  
Muzafer Sherif: Gruppedefinition & Robbers Cave-eksperiment
- Rolleteori herunder Sjølunds roller
- Erik H. Erikson (identitetsforvirring)
- Giddens (Ontologisk sikkerhed, refleksive jeg, identitetssyn som minder lidt om Erikson ift. et kerne-jeg, en fortid)
- Gergen (Multiple self, mere flydende identitetssyn, sociale arenaer).
-Goffman (Frontstage, backstage, Facework)

PERSONLIGHEDSPSYKOLOGI
-Big 5 (Personlighedspykologi)
-Henrik Olesen - Forsige og risikovillige type
FORSKELLIGE RETNINGER OG TAKES PÅ STRESS OG PERSONLIGHED:
- Dobbeltbelysning
-Stressmodel herunder 3 tilgange, krav-kontrol-model, indre/ydre forklaringsstile
krav/kontrol
- Fordomme, stereotyper


Psykologiens veje + plus artikler, cases m.m.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Tema 2: Barndommens aftryk - Omsorgens betydning

Forløbet er fordelt i 2 grene
2A Barndommens fundament
2B Flygtning, sorg og coping
Fokus på:
– Menneskets udvikling, herunder betydning af arv, miljø
– tilknytning, omsorgssvigt, sårbarhed og resiliens
-Krisepsykologi

Primær disciplin:
- Udviklingspsykologi

Supplerende:
Kognitiv psykologi
Socialpsykologi
Neuropsykologi

Teorier og teoretikere:
-Begreber: udviklingsfaser, tilknytning, tilknytningsforstyrrelser, omsorgsperson, fremmedsituation,  omsorgssvigt, resiliens og risikofaktorer, Dion Sommer beskyttelsesfaktorer og systemer, Eriksons første faser i den psyko-sociale-udviklingsmodel, opdragelsesstile, non-verbale koder (kommunikation)

- Erik H. Erikson
- John Bowlby (faser, observation, tryg base)
- Mary Ainsworth (tilknytningsstile)
-risiko og resiliens + systemer
- Kari Killens svigtformer
- opdragelsestyper m. Baumrind
- To-faktor-modellen vs. Cullbergs teori
- Stereotyper og fordomme
- Assimilation, integration, segretion
- kontaktteorien

Læst materiale:
- Psykologiens veje: Kapitel 6 (Udviklingspsykologi)
- Psykologiens veje: Kapitel 7 (Småbarnet)
- Psykologiens veje: Kapitel 8 (Tilknytningsforstyrrelser og omsorgssvigt)
Psykologiens veje e-bog - se sitet under sårbarhed og resiliens

Plus artikler, cases m.m.


Barndommens fundament


Tilknytning
Erikson/Piaget - Faser.
Neuropsykologi: Svigt i hjernen
Omsorgssvigt, flygtninge
Risiko-resiliens


Kultursammenstød
Flygtninge
Resiliens
Socialpsykologi: Stereotyper, kap. fra e-bog om kulturmøder, Kontraktteori, majoritet, minoriteter
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Tema 3: Hvordan lærer vi bedst?

Tema 1: Hvordan lærer du bedst?

Forløbet er fordelt i 2 grene
1A: HOP (hukommelse, opmærksomhed og perception)
1B: Leg og læring

Eleverne vil lære at forstå og anvende psykologisk teori både igennem introspektive øvelser samt cases og artikler. Forløbet er en introduktion til begreberne inden for kognitiv psykologi, men der suppleres med andre relevante fagbegreber. I forløbet vil eleverne tilegne sig metodeforståelse, hvor de er kritiske over for eksperimenter samt teorier.
Fokus på:
- Kognition og læring
- Psykologiske, sociale, kulturelle forholds betydning for læring, motivation og hukommelse
- Perceptionens og tænkningens betydning for menneskets forståelse af sig selv og omverdenen
- Forstået for køn og læring samt forskelle og ligheder
- Projekt om digital dannelse

Primær disciplin:
- Kognitiv psykologi (Hukommelse, perception, opmærksomhed, digitalt dannelse)

Andre discipliner:
-Behaviorisme (Skinner, Watson)
-Socialpsykologi og adfærdspsykologi herunder motivation (selv-profeti, self-efficacy, Vygotsky, læringscirkel, Carol Dweck)
- Udviklingspsykologi (Resiliens, risiko, tilknytning og Piagets udviklingsstadier)  

Retninger/teorier:
- Kognitionspsykologi, herunder Ebbinghaus og Frederick Bartlett
-Hukommelse, perception, opmærksomhed
-Jean Piagets kognitive læringsteori
-Piagets udviklingsfaser (udvikling og kognition)
-Behaviorisme, B.F. Skinner og Watson
-Social indlæringsteori, Bandura (sene behaviorisme) Imitation + self-efficacy
- Social psykologi, Vygotsky + læringscirkel
- Motivationsprocesser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer