Titel
2
|
Tema 1: Den moderne familie
Der arbejdes med temaet: Den moderne familie.
Der er vægtet: Det sproglige område, 20%, Medieområdet 40% og Det litterære område 40%
Forløbet lægger sig progressionsmæssigt i forhold til arbejdet i grundforløbet.
Det innovative element er løbende inddraget i form at de elevproduktioner, som eleverne har arbejdet med specielt i forbindelse med arbejdet med filmen: "Flyvere i natten".
Som en del af undervisningen er viden og metoder inddraget på en sådan måde, at de har bidraget til arbejdet med at undersøge problemstillinger med fokus på innovative løsninger. Dette er kommet til udtryk ved, at eleverne f.eks. selv har skulle vælge fremstillingsformer i forhold til kommunikationssituationen.
Der er anvendt forskellige former for evaluering således, at eleverne har kunnet få en klar opfattelse af niveauet for og udviklingen i deres faglige standpunkt. Der er evalueret på:
viden og kundskaber om litteratur, sprog og medier samt deres tekstanalytiske og tekstproduktive kompetencer.
Formålet med forløbet er, at eleverne opnår kompetence i at kunne beskæftige sig med et tema ud fra forskellige tekster på et grundlæggende analytisk og tolkende niveau.
Et central læringsmæssigt fokus er evnen til at kunne relatere sig selv til forskellige genrers udtryksformer.
Der blev arbejdet med et multimodalt fokus og elevernes producerende aktiviteter stod centralt i forløbet.
Progressionsmæssigt tages der afsæt i grundlæggende analysetilgange fra de tre områder.
Litteratur: Genre, fortæller, fremstillingsform, synsvinkler
Sprog: Argumentation, retorik
Medier: Medialisering, baggrundsartikel, nyhedsartikel, reklamer
I forløbet er integreret værklæsning af Jan Guillou: Ondskaben (1981)
I forløbet er der indbygget et målrettet læsekursus på 3 moduler.
Skriftlighedsforløb er en integreret del af undervisningen. Der er fokus på de grundlæggende skrivegenrer og det danner progressionsmæssigt basis for det eksplicitte skriftlighedsforløb i 2g, hvor fokus er analyse. Skriftlighedsforløbet afvikles som processkrivning over 2 moduler. Fokus er:
Redegørelse
Der arbejdes med følgende to tekster
Signe Haahr Lindegaard: Børnepsykolog: Det perfekte familieliv findes ikke. jyllands-posten.dk, 17. januar 2017.
Sarah Kott: Ekspert om curlingforældre: Det er et fantom, en konstruktion. jyllands-posten.dk, 26. juni 2017.
- udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt”
- ”demonstrere indsigt i sprogets opbygning, brug og funktion, herunder anvende grammatisk terminologi”
- ”demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge”
- ”anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre, kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere”
- ”analysere og fortolke fiktive tekster”
- ”perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge”
- ”demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden ”
- ”demonstrere kendskab til tendenser i samtidens danske litteratur og medier, herunder samspil med internationale strømninger”
- ”demonstrere kendskab til digitale mediers indhold og funktion samt indsigt i tilhørende etiske problemstillinger”
- ”navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation”
- ”demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder”
|