Holdet ks2022 hhxd DA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution IBC
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Christina Munkgaard Kragh
Hold ks2022 hhxd DA (kshhx 1d DA, kshhx 2d DA, kshhx 3d DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Retorik (og diskurs)
Titel 2 Skriftlighedsforløb
Titel 3 Det splittede sind
Titel 4 Fra idealisme til realisme
Titel 5 Eventyr gennem tiden
Titel 6 Virkeligheden fanget i ord og billeder
Titel 7 Litteraturens brudflader
Titel 8 Tendenser i samtiden
Titel 9 Værker

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Retorik (og diskurs)

Formål: Eleverne skal kunne anvende relevante begreber i retoriske analyser og forholde sig reflekterende til emnerne gennem diskussion og selvproducerede tekster.
Pædagogisk fokus: Elevmotivation
I forhold til dette fokus er der flere sekvenser i timerne, der adskiller sig fra hinanden i forhold til læringsrum, socialform og aktivitetsform. Læringsrummet veksler mellem undervisningsrum og træningsrum. Socialformen varierer tilsvarende mellem individuelt arbejde, arbejdsgruppe og dialogisk undervisning. Aktivitetsformen er derfor baseret på færdighedstræning, opgaveløsning og diskussion omkring det faglige stof.


Kernestof:
Dronningens nytårstale 2022 (Varighed: 14:02) (her særligt fokus på det retoriske pentagram)
Elev producererde Tik Tok videoer . Der er i denne opgave fokus på moverende tekster.

Motherboard: The grind: Whaling in the Faroe Islands (2015) https://www.youtube.com/watch?v=HYOTkwFhe-w Varighed: 30 min) (set som optakt til arbejdet med læserbrevene om grindedrab)

Læserbreve om grindedrab (s. 77-80) IN Praktisk argumentation (2010) af Charlotte Jørgensen og Mette Onsberg, 3. udg., 1. oplag, Nyt teknisk Forlag, 2008

Reklamekampagnen " Avistid", DDF/danske Dagblades Forening, 2006 (fokus på annoncerne)

Supplerende stof:
Læreroplæg om retorikken med særligt fokus på Toulmins udvidede model, Bitzers retoriske situation og appelformerne.

Helle Borup: Ud med sproget, 2. udg., 1. oplag, Systime 2011 (Kap. 1: Fokus på natura, ars, usus og imitatio, Kap 2: Fokus på Den klassiske disposition, Kap. 4: Fokus på appelformerne, Kap 5: Toulmins model, Kap 6: Fokus på genrens betydning, Kap 7: Det retoriske pentagram)

Birgitte Darger et al: Begreb om dansk, kap 8 (2009)



















Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Portrætinterview 23-11-2022
Pentagram Tik tok 19-12-2022
Essay - Druk 10-02-2023
Lav og farvemarkér et argument 01-03-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 47 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Skriftlighedsforløb

1. Processkrivning:
Formålet er at  gennemgå skriveprocessen og dens værktøjer og arbejde aktivt med disse (idéfase – skrivefase – redigeringsfase)

Kernestof:
Filmen "DRUK", 2020, af Thomas Vinterberg (varighed 1t 57 min.)

Supplerende stof:
Eva Heltberg: Skriv løs, slet og ret, Dansklærerforeningens forlæg, 2009 s. 61-63
Annette Hauer og Birgitte Munk: "Essayet" IN Litterær artikel, kronik og essay. De skriftlige prøvegenrer i dansk, 2008
gymnasiet.dk: Skabelon til essayet


2. Skriftlighedsforløb omkring årsprøven.
- Indledninger og fortolkningshypoteser
- Struktur
- Tekstredigering (herunder fokus på tegnsætning)
Ordnet.dk som opslagsværk

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Det splittede sind

Identitetsforløbets omdrejningspunkt er mennesker med udfordringer i forhold til identitetsdannelse.  Det faglige mål og fokus er analyse, fortolkning og perspektivering af litterære tekster. Der er således fokus på analysemetoder, men også på eksistentialistiske overvejelser.
Portrætinterviewet er placeret i perioden d. 20/1 2023 - men hører til identitetsforløbet. Det er tilrettelagt med henblik på at lære eleverne nogle skrivestrategier, som er hensigtsmæssige at kunne i de forskellige faser af skriveprocessen, men da klassen efter AP-forløbet er kommet i nye klasser, har dette lille skriveforløb også en betydning i forhold til klassens sociale trivsel - og endvidere er det af samme årsag placeret i skolen ”skærmfri uge”.


Kernestof:
Af Ovids ”Forvandlinger, 3. sang vers 341-510 (myten om Narcissus) (5 sider)
Dorrit Willumsen: Narcissos, 1976 (1 side)

Naja Marie Aidt: ”En kærlighedshistorie”, 1993 (10 sider)

Gustav Munch-Petersen: "Til mine forældre", 1932 (1 side)
Carsten René Nielsen: "Til mine forældre", 1993 (1 side)
Oskar Hansen: "Stakkel den Tid", 1932 (2 sider)
Morten Nielsen: "Skæbne",1945 (1 side)

Caspar Pilgaard Christensen: ”Selfiekulturen truer unges selv”, Kristeligt Dagblad, 20. februar 2016

Menneske-barbier og Facebook-opdateringer: Narcissmen lever | Indland , DR, 13.sep. 2013, varighed: 13 min. https://www.dr.dk/nyheder/indland/menneske-barbier-og-facebook-opdateringer-narcissmen-lever

Dogmefilmen ”Et rigtigt menneske” af Åke Sandgren, 2001 (Varighed: 1t 36 min.)
Victor Boy Lindholm: af Guld: "gyldent daggry, dårlig uge"

Følgende tekster er læst på 3 år og fungerer som repetition + udvidelse af identitetsforløbet:

Eksperimenterende realisme:
Ali Abbasis: Filmen Gräns/Grænse, 2018 (varighed 101 min.)
Gunnhild Øyehaug: novellen "Lille knude", 2012

Helene Navne: "I danske film er det bedst for alle, hvis dem med handicap dør", Politiken 22. maj , 2014

Caspar Eric: Uddrag af "Nye balancer" (11 sider), 2023


Supplerende stof:
Teori omkring psykoanalytiske metoder (Freud + Jung) fra Litteraturens huse, Systime 2022 (2 sider)
Eksistentialisme in dansk, Systime, 2017. ”Anthony Giddens: Livet er et refleksivt valg” (s. 61-69) + ”Erwin Goffman og Joshua Meyrowitz: Livet er en scene” (s. 74-81)
Kap. 5.7 ”Sociale medier” IN Håndbog til dansk - Systime 2020 - iBog (13 sider)



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Retorisk analyse af annonce fra Avistid.dk 22-03-2023
Elevproduceret blogindlæg - Louisa 31-03-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Fra idealisme til realisme

Kernestof:

Schack von Staffeldt: "Indvielsen" (1804)

Adam Oehlenschläger: "Der er et yndigt land" (1819)
H.C. Andersen: "Danmark mit fædreland" (1850)
Isam B: Musikvideoen "I Danmark født" (2007)

H. C. Andersen:  "Klokken" (1845)

Fra Disneys "Pochontas - Vindens farver (1995) (varighed: 3:32min.)

Caspar David Friedrich: Vandreren over tågehavet (1818)

N.F.S. Grundtvig: "Danmarks trøst" (1820)
N.F.S. Grundtvig: "Som forårssolen morgenrød" (1846)

Martinus Rørbye: "Kirurgen Christian Fenger med hustru og datter" (1829)
P.C. Skovgaard: "Bøgeskov i maj" (1857)

St.St. Blicher "hosekræmmeren" (1829)
Emil Aarestrup: "Paa Sneen" (1838)
H.C. Andersen "Skyggen" (1847)

Henrik Pontoppidan: "Et grundskud" (1887)

P.J. Larsen: "Billede af Livet i en sjællandsk Bondegaard ved Middagstid" (1852)
H.A. Brendekilde: "Udslidt" (1889)

Herman Bang: "Den sidste balkjole" (1887)
Henrik Ibsen: "Et dukkehjem" (1879) + filmatiseringen fra 1974


Supplerende stof:

Kapitel 5. 1800-1870: Romantikken (25 sider) IN Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime 2014 af Barbara Kjær-Hansen og Tinne Serup Bertelsen

Omfang ca. 100 sider
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Diskursanalyse 06-10-2023
Sandt-falsk skema til "Et Grundskud" 31-10-2023
Skema - Et grundskud - NY 31-10-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Eventyr gennem tiden


Pædagogikumforløb (MUKI)

Kernestof:
- Teddy Petersen, Søren Boy Skjold & Roger Buch: ”Eventyr er ikke kun uskyldig underholdning, men fortæller om vor tids moral. Lad eventyr afspejle den tid, vi lever i”, Berlingske, 23. juli 2022.
- H.C. Andersen: ”Prinsessen på ærten”, 1835.
- Klip fra Aladdin, 2019.
- Klip fra Olafs frost eventyr, 2017.
- Klip fra Maleficent, 2014.
- Klip fra Skønheden og udyret, 2017.
- Klip fra Askepot, 2015.
- ”Lad det ske”, Frost, 2013.
- ”Gaston”, Skønheden og udyret, 1991.
- ”Gaston”, Skønheden og udyret, 2017.
- ”Tavshed”, Aladdin. 2019.
- Bjørn Thomassen: ” Sort havfrue antænder debat om repræsentation”, Kristeligt Dagblad, 19. september 2022.
- ”Små ulyk’lige pus”, Den lille havfrue, 1989.
- H.C. Andersen: ”Den lille havfrue”, 1837.
- Den lille havfrue, film, 2023.

Supplerende stof:
- PowerPoint om eventyr, filmiske virkemidler, queer-kodning og queer-teori
- Ole Schultz Larsen: ”3.6 Litterære genrer” i Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier, Systime 2023. (Eventyr)
- Agnete og havmanden, folkevise.

Omfang: ca. 85 sider.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Romantik og realisme i billedkunst 01-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Virkeligheden fanget i ord og billeder

Forløbet indledes med fokus på podcastgenre, hvor formålet er, at eleverne får trænet deres udtryksfærdighed mundtligt samt forholder sig analytisk og kritisk til digitale mediers indhold, funktion og etiske dimension.
Forløbet er en kombination af fokuseret lytning og kreative produktioner. Podcast-forløbet er tilrettelagt, så det de første mange gange ikke bevæger sig på de højeste taksonomiske niveauer, men gradvist og i små sekvenser arbejder med begrebsafklaring og simple produktionsøvelser. Elevernes egne lydproduktioner bruges til at gøre undervisningen mere dialogisk. Dét at eleverne hører og forholder sig til hinandens stemmer er både en vigtig del af relationsdannelsen blandt eleverne i klassen og et led i den almene dannelse mere generelt.
Forløbet har bl.a. omhandlet genrer, fremdriftselementer, lydlag og fortællerforhold. Podcasten Kvinden med den tunge kuffert (Third Ear) fungerer som et værk i forløbet. Arbejdet med podcastgenren efterfølges af fokus på reportagegenren med et særligt fokus på vinkling her (både i forhold til fx fortællesætning, begrundelsessætning og topos)

Kernestof:
Kernestof:
ThirdEar: Podcasten ”Kvinden på isen”, 2014 (varighed 55:41 min.)
Third Ear: Podcasten ”Kvinden med den tunge kuffert”, 2016 (værk)
Reportagegenren:
Herman Bangs reportage ”Forfærdende Ulykke paa Nordbanen, Aftenbladet 12. juli, 1897
Puk Damsgård: ”Kabul zoo er et fristed – for mennesker, Jyllands-Posten, 6. dec .2010
Carolina Kamil og Asger Ladefoged: ”Morten fra Jylland længes tilbage til islamisk stats brutale kalifat”, Berlingske, 6. april, 2021 (6 sider)
Bo Søndergaard: ”Hvis de vil slå mig ihjel, så gør det. Om det er her eller i Danmark”, Politiken, 5. april 2021
Krisekommunikation: Københavns zoo og aflivningen af girafungen Marius. BBC interview med Bengt Holst, 11. feb. 2014 (varighed: 7.47 min.)


Supplerende stof:
Mimi Olsen (et. al) Podcast (Dansklærerforeningens forlag, 2020):
”Podcastens særtræk og former” (s. 10-17)
”Podcastens dramaturgi” (side 42-46+ side 47-53)
”Fortælleforhold i podcasts” (side 54-61)
”True crime” (side 106-115)
Kapitlet Podcasts fra Ole Schulz Larsens Håndbog til dansk (Systime, 2020)
Livsstil.tv2.dk: "De ægte "true crimes": Derfor sluger vi dem råt", 6. jan.2016
https://livsstil.tv2.dk/2016-01-06-de-aegte-true-crimes-derfor-sluger-vi-dem-raat (varighed: 2:40 min.)
Herman Bangs reportage ”Forfærdende Ulykke paa Nordbanen, Aftenbladet 12. juli, 1897
Puk Damsgård: ”Kabul zoo er et fristed – for mennesker, Jyllands-Posten, 6. dec .2010
Carolina Kamil og Asger Ladefoged: ”Morten fra Jylland længes tilbage til islamisk stats brutale kalifat”, Berlingske, 6. april, 2021 (6 sider)
Bo Søndergaard: ”Hvis de vil slå mig ihjel, så gør det. Om det er her eller i Danmark”, Politiken, 5. april 2021
Læreroplæg om Topik og vinkling (her trækkes tråde til retorikforløbet)
Kap 9. ”Krisekommunikation, apologier og undskyldningsretorik (side. 131-142) IN Grundbog i retorik af Bodil-Marie Gade m.fl., Systime2017, 1. udg, 1. oplag.



Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse af reportage 10-04-2024
Kvinden med den tunge kuffert - analyse 22-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Litteraturens brudflader

Brudflader i litteraturhistorien
Fokus i forløbet har været at se på brudflader mellem de forskellige litterære perioder. En særlig vinkel har været skiftet mellem en udadvendt samfundsorienteret litteratur og en mere indadvendt åndelig litteratur. Der har endvidere også været et fokus på naturens rolle i litteraturhistorien. (romatikken fylder mindre, da flere relevante tekster er læst i forløbet fra idealisme til realisme).


Anvendt litteratur og andet undervisningsmateriale:

Kernestof:

Middelalder:
Folkevise: Germand Gladensvend

Barok:
Kingo: ”Den klare sol går ned, 1674
David Bailly: "Selvportræt med vanitassymboler,1651

Oplysningstiden:
Holbergs epistel, ”Omvend ikke ved tvang, men ved kloge ord”, 1744

Romantisme: H.C. Andersen, ”Rosenalfen”, 1842 (3 sider)

Det moderne gennembrud:
Georg Brandes: af Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes litteratur, 1872 (1 side)

Herman Bang: "Den sidste balkjole" (1987) (7 sider)

Herman Bang: Uddrag af "Ved Vejen",1876 (1 side)
J.P. Jacobsen: Uddrag af Marie Grubbe,1876 (1 side)

Amalie Skram: Uddrag af ”Forraadt”, 1892 (4,3 sider)
Erik Henningsen: Oliemaleriet  ”Sat ud”, 1892


Folkelig realisme:
Johannes V. Jensen: ”Cecil”, 1898
Martin Andersen Nexø, ”Lønningsdag (en idyl), 1900
                                                
Ekspressionisme:
Tom Kristensen ”Det blomstrende slagsmål”, 1920 (1 side)

Eksistentialisme:
Karen Blixen: ”Ringen”, 1958 (eksistentialisme i den ikke-religiøse udgave) (4 sider)
Martin A. Hansen: Paradisæblerne, 1953 (kristen eksistentialisme) (6 sider)

60ér modernisme:
Klaus Rifbjerg: ”Livet i badeværelset”, 1960 (1 side)
Peter Seeberg, novellen ”Patienten”, 1962 (4 sider)


Klimalitteratur:
DR1: https://www.dr.dk/nyheder/viden/klima/er-det-sent-redde-jorden, 7. juni 2018 (varighed 4 min.)

Skabelsesberetningen, 1 Mos 1,0 – 1 Mos 2,4 (1 side)

DR nyheder: "Er det for sent at redde Jorden?", 7. juni 2018 (varighed: 4 min.)

Nature is speaking/natureisspeaking.org: "Julia Roberts is Mother nature" (varighed 1:59), Kampagnefilm fra den amerikanske miljøorganisation Conservation International.https://www.youtube.com/watch?v=WmVLcj-XKnM

Theis Ørntoft: I nat, i år, 2014 (1 side)

Julie Sten-Knudsen: "stranden hver dag" (2017) fra digtsamlingen "spor efter fugle", Gyldendal 2017 (1 side)

Gudrun Sten Andersens kunstværk (flydeskulptur) "Heads up", 2017

Inger Elisabeth Hansen: "Lite minnedigt - tilegnet linepragtbillen, Lamprodila Rutilans, som står på rødlista", 2015 (1 side)

Tomas Tranströmers: "April och tystnad", 1996 (1 side)



Supplerende stof:

Tinne Serup Bertelsen, Peter Kennebo og Barbara Kjær-Hansen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime, 2019
Følgende kapitler fra bogen:
Kap.1 1000-1500 Middelalderen
Kap. 3 1650-1720 Barokken
Kap. 4 1720-1800 Oplysningstiden
Kap. 5 1800-1870 Romantikken
Kap. 6 1870-1890 Det moderne gennembrud
Kap. 7 1890-2000 Modernisme og realisme


Tinne Serup Bertelsen, Peter Kennebo og Barbara Kjær-Hansen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime, I -bog, 2019: De små video-introduktion til perioderne nævnt ovenfor.
https://litthist.systime.dk/?id=121
https://litthist.systime.dk/?id=122
https://litthist.systime.dk/?id=123
https://litthist.systime.dk/?id=124
https://litthist.systime.dk/?id=125
https://litthist.systime.dk/?id=126
https://litthist.systime.dk/?id=127

”Den eksistentielle fortælling” (5 sider) In Eksistentialisme i Dansk, Systime 2020
Eksistentialisme i Dansk, Systime 2020: Siderne 61-69 (Giddens)+74-81(Goffman og Meyrowitz)
Om Den jyske bevægelse: https://jeppeaakjaer.dk/den_jyske_bevaegelse.htm (ca. 2 sider)
Infosøgning på siden ”Rundt om Holberg”: https://rundtomholberg.dk/
Kapitlet ”Kvindernes stilling” (19 sider) In De moderne gennembrud 1870-1914 af Jørn Jacobsen og Conni Paldam, Systime, 2011
Johannes Fibiger og Gerd Lütken: ”Naturalisme, impressionisme og realisme”,1996 (3 sider)
Kvinfo: Sædelighedsfejden, ”Debatten om sædeligheden i 1880erne” (5 sider) https://kvindekilder.atlassian.net/wiki/spaces/KVIN/pages/520126506/S+delighedsfejden
(omfang ca. 150 sider)


Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Facebookprofiler 22-08-2024
skriv om oplysningstiden 04-09-2024
Essay - pædagogiske dage 27-09-2024
Artikel om Grundtvig eller Brandes 30-09-2024
Essay 05-10-2024
Paradisæblerne 25-11-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 52 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 8 Tendenser i samtiden


Forløbet indledes med fokus på filmen "Grænse", så afslutningen med fokus på klimalitteratur (klimadigte) i det litteraturhistoriske forløb naturligt fortsættes i forhold til filmens fokus på menneskets forbundethed med naturen, Samtid trækkes der paralleller til identitetsforløbet på 1. år, og filmen lægger ligeledes op til at arbejde med tekster, hvor individet føler sig fremmed/anderledes. I forlængelse af dette arbejdes der med Caspar Erics handicapdigte, og det leder naturligt til fokus på autofiktion. Hørslevs digte har fokus på både den personlige krise og klimaproblematik, og lægger derfor op til at afslutte med værket "Se dagens lys", hvor vi diskuterer utopi og dystopi i forhold til nutidens samfund.

Kernestof:

Ali Abbasis: Filmen Gräns/Grænse, 2018 (varighed 101 min.)
Helene Navne: "I danske film er det bedst for alle, hvis dem med handicap dør", Politiken 22. maj , 2014

Caspar Eric: Uddrag af "Nye balancer" (11 sider), 2023
Uddrag af Morten Papes roman "Planen" (Prologen), 2015
Lone Hørslev: digtet "Giftige blomster og bær", 2009
Lone Hørslev: Laós 2012 (værk)
Caspar Eric: Uddrag af "Nye balancer", handicapdigte, 2023

Mikkel Thorup: "Fremtiden er åben - også for katastrofen",  Information, 7. dec 2018 - her trækkes paralleller til Svend Åge Madsens roman "Se dagens lys"


Supplerende stof:

Ole Schultz Larsen_ Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier, Systime

Annette Düring Nielsen og Anne Haugaard Thomsen: Guide til skriftlig dansk hhx/eux, Systime 2025, https://guidetilskriftligdanskhhx.systime.dk/?id=1
(brugt som opslagsværk)

Richard Bundsgaard og Oliver Skov: "Det senmoderne - det ekstreme et muligt holdepunkt?", kap. 2 IN Hooligan: I´m fuckin ´lovin´ it!, Columbus 2007

"Performative selvbiografier og hverdagsliv", uddrag af Benedikte Rostbøll og Elisabeth Friis: Hybriddigte. Tendenser i ny dansk poesi, 2012

Claus Christensen og Peter Jensen: Introduktion til "Livsværk - det selvbiografiske i ny dansk litteratur", Dansklærerforeningens forlag, 2008 (s. 11-39)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Komparativ analyse 21-02-2025
kshhx 3d DA skr. prøve 25-02-2025
Eksamenstræningsopgave 28-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 48 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Værker

Reklamekampagnen " Avistid", DDF/danske Dagblades Forening, 2006

Henrik Ibsen: "Et dukkehjem", 1887

Filmen "Den lille havfrue", 2012

Third Ear: podcasten "Kvinden med den tunge kuffert, 2016

Lone Hørslevs digtsamling: Laós 2012

Svend Åge Madsens roman: "Se dagens lys", 1980. Her perspektiveres til det moderne samfund 2025 i forhold til dystopi.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer