Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
IBC
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
Lærer(e)
|
Anette Thoft Jacobsen, Margit Therese Glover Hesselager
|
Hold
|
ks2022 hhxc EN (kshhx 1c EN, kshhx 2c EN, kshhx 3c EN)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Across the Line
Formål:
Forløbet er på grundforløbet og har således fokuseret på grundlæggende kompetencer. Gennem tekstobservationer og sproglige analyser har der været fokus på at fastholde og forbedre læring fra AP, og dermed den grundlæggende forståelse af syntaks og ordklassernes betydning i tekstanalysen. Men især har forløbet rettet sig imod at øve tekstanalyse, forudsigelse af plot, plotudvikling, personkarakteristik, tema og genrekarakteristika. Dette er sket med henblik på at træne elevernes evne til at foretage selvstændige, skriftlige tekstanalyser af fiktion på engelsk. Desuden har forløbet haft til formål at træne den frie, men faglige samtale på engelsk i klasserummet. Omfang: ca. 5%.
Kernestof:
Thank You, M'am by Langston Hughes (short story)
A Father´s Story, Strangers, http://www.kcrw.com/news-culture/shows/strangers/stephen-rochelle-a-fathers-story (podcast)
695BGK, Criminal, http://thisiscriminal.com/episode-18-695bgk/ (podcast)
Cause and Effect by Peter Spiro (poem)
Breakfast by John Steinbeck (short story)
Roar by Katy Perry (lyrics)
Your Shoes by Michéle Roberts (short story)
The New Girl by Marc Mitchell (short story)
Aline's Journey by Edwidge Danticat (short story)
Supplerende stof:
Nostalgia, 1989 by Stacy Eidrigevicius (poster)
Kabaret, 1988 by Stacy Eidrigevicius (poster)
Stone Cold by Robert Swindells (extract from a novel)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
35 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Diskutere
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
2
|
The USA - an Area Study (EKSAMEN)
Formål:
Eleverne skal opnå og kunne anvende viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA – og kunne anvende relevante tekstanalysemetoder til at fortolke og perspektivere tekster inden for det udvidede tekstbegreb. Der har blandt andet været fokus på amerikanske værdier, politik og politiske partier, segregation og etnicitet. Omfang: ca. 15%.
Kernestof:
History of America in 25 minutes, https://www.youtube.com/watch?v=k3HUPHMYEJw
Facts about the USA - https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/
USA Now, Colombus, 2014
"Traditional American Values and Beliefs" from American Ways, Peason, 2014
American Ways: An Introduction to American Culture - Vintage American Ways
American Government and Politics from https://www.khanacademy.org/
How do the US presidential elections work? from https://www.bbc.co.uk/bitesize
"Political Parties" from Being American, Gyldendal, 2016
"The Hill We Climb" by Amanda Gorman
"Ethnic and Racial Diversity in the United States" from American Ways, Peason, 2014, American Ways: An Introduction to American Culture - Vintage American Ways
"Post-racist America?" from Black Voices, Gyldendal, 2016
"The America I Love Needs to Do Better" by Arnold Schwarzenegger, from The Atlantic, May 31, 2020
Tom McAfee: “This is my Living Room” (1966) from Worlds of English
Langston Hughes: ”One Friday Morning” (1952)
Langston Hughes, "I, Too"
"Twelve" by Nick McDonell
"The Butler", movie af Lee Daniels (2013).
"Gran Torino", film af Clint Eastwood
Læst på 3.år med ATHO:
Roman: "Being There" by Jerzy Kosinski, Transworld Publishers Ltd, 1997
Udvalgte afsnit fra ”Election Year”: "Parties and Voters"; "Democracy under pressure", Lotte Genfke et al., Columbus 2024
Supplerende stof:
Livestreaming om "USA´s præsidentvalg 2024: Harris vs. Trump", Derek Beach, Aarhus Universitet
Foredraget "Storm på vej" om præsidentvalget i USA 2024, Steffen Kretz
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
64 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- IT
- Præsentationsgrafik
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
3
|
Rhetoric and America
Formål:
I dette forløb behandles retorik som en disciplin, der fra dens tidligste historie har haft afgørende betydning for dannelsen af den nye republik. Begreberne anvendes i analysen af centrale taler og artikler i den amerikanske historie op til vor tid og tilbyder dermed også en repetition og uddybning af centralt materiale fra USA-forløbet på første årgang. Der lægges op til en refleksion over forskelle mellem amerikansk politisk retorik og retorik i andre kulturer. Undervisningen sigter endvidere på at styrke elevernes evner til at argumentere og udvikle deres bevidsthed om retorik som en demokratisk disciplin. I forløbet arbejdes også med engelsksprogede tekster af non-native speakers, hvorved emnet også berører temaet om engelsk som lingua franca. Omfang: ca. 10%.
Kernestof:
What is Rhetoric: A Brief Intro
Classical Rhetoric 101: An Introduction
The Rhetorical Pentagram
The Five Canons of Rhetoric
Rhetorical Forms of Appeal, by George H. Williams
The Three Classical Speech Genres
Tricolon: One of the most powerful rhetorical devices (mannerofspeaking.org)
Focus on Rhetorical Devices in King’s Speech
Speeches and other rhetorical texts:
Speech by Bill Clinton, 1998
Meryl Streep’s Acceptance Speech at the Golden Globe, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=L2WYTjO5aWU
Tweets by Donald Trump
“Freedom of Speech Violation” by Jenna Rowen-Delson
Civil War Background
The Gettysburg Address, by Abraham Lincoln
George W Bush, Speech at Ground Zero after 9/11
Martin Luther King, “I Have a Dream”
John F. Kennedy, “Ich Bin Ein Berliner”
“Background: What Are Jim Crow Laws?” https://www.history.com/topics/early-20th-century-us/jim-crow-laws
Oprah Winfrey, “Golden Globe #MeeToo,#TIMESUP Speech”
Supplerende materiale:
Villy Søvndal’s Speech at the UN Climate Change Convention
Recording of Villy Søvnddal’s Speech https://www.youtube.com/watch?v=D6zu6zKibEI
Excerpts of Arnold Schwarzenegger’s 2010 Commencement Speech [kompendiet]
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
25,00 moduler
Dækker over:
32 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
4
|
Technology, Surveillance, Inventions
Formål:
Forløbet beskæftiger sig med aktuelle spørgsmål og dilemmaer relateret til overvågning og den teknologiske udvikling. Dermed giver emnet også oplagt foranledning til refleksion om brugen af AI og CHATgpt. Omfang: ca. 10%.
Kernestof:
Camera and government surveillance:
Facial Recognition: Last Week Tonight with John Oliver, https://www.youtube.com/watch?v=XEVlyP4_11M&t=213s]
”George Orwell, Big Brother Is Watching Your House”, Technology and Inventions s. 8-11.
"1984, official Trailer" https://www.youtube.com/watch?v=urrqW4_3IBg
CCTV’s in Canada: “CCTV Cameras Don’t Deter Crime, so why Does Ottawa Want Them”, Canadian Lawyer (canadianlawyermag.com)
“Australia to Remove Chinese Surveillance Cameras amid Security Fears”
Philip K. Dick, “The Minority Report”
Stephen Spielberg, Minority Report, film
Artificial Intelligence:
John Villascenor, “How ChatGPT Can Improve Education, Not Threaten It” og "How ChatGPT Can Improve Education, Not Threaten It - Scientific American"
Steven Spielberg, A.I. Artificial Intelligence. A.I. - kunstig intelligens - mitCFU.dk
Michelle Cheng and Susan Howson, "The Beatles new song "Now and Then" used AI to lift out John Lennon's voice" https://cacmb4.acm.org/news/277778-the-beatles-new-song-now-and-then-used-ai-to-lift-out-john-lennons-voice/fulltext
"The Beatles - Now and Then", https://www.youtube.com/watch?v=Opxhh9Oh3rg
The future in fact and fiction:
Ray Bradbury, ”The Veldt"
Future technology: 22 ideas about to change our world, Future technology, BBC Science Focus Magazine
Supplerende stof:
Ekspert i overvågning om Mias forsvinden: 'Du skal være SÅ heldig' | BT Krimi - www.bt.dk. Københavns Politi: Hjælp os med at opklare forbrydelser – registrer dit overvågningskamera | Nyheder | Københavns Politi
“A Call for Caution: Why Artificial Intelligence Impedes Learning”
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
25,00 moduler
Dækker over:
33 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
5
|
Great Britain - an Area Study (EKSAMEN)
Formål:
Eleverne skal opnå og kunne anvende viden om historiske, kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsrelaterede forhold i UK - og kunne anvende relevante tekstanalysemetoder til at fortolke og perspektivere tekster inden for det udvidede tekstbegreb. Forløbet omhandler desuden engelsk som Lingua Franca. Omfang: ca. 15%.
Kernestof:
Det politiske system:
An introduction to the United Kingdom
Parliament and Government
How Parliament works in nearly 60 seconds, youtube.com
The political system of the United Kingdom
What is the House of Lords? Jump Start, youtube.com
Most of Britain's Parliament is not elected... Meet THE LORDS - YouTube
ny-hhx201-ENG/A-20052020
"Gambling Regulation: Problem Gambling and Protecting Vulnerable People" af House of Commons Public Accounts Committee
"The Queen" - film af Stephen Frears (2006)
Imperialisme og kolonisering:
The British Empire - The World's Largest Superpower | Empire Builders | Free Documentary History, youtube.com
Peter Crowhurst, “The British Empire”, Ideology of the British Empire (full text: What was the ideology of the 19th century British Empire?)
Scramble for Africa: Europe's Age of Imperialism, youtube.com
Jomo Kenyatta, “The Gentlemen of the Jungle” 1938
"The Queen" - film af Stephen Frears (2006)
The power of the English language:
Lingua Franca The English Handbook
"How The British Took Over India" - TREVOR NOAH (from "Afraid Of The Dark" on Netflix), youtube.com
The Best of Trevor’s Accents - Between The Scenes | The Daily Show (youtube.com) first two minutes.
Villy Søvndal’s Speech at the UN Climate Change Convention
Recording of Villy Søvnddal’s Speech https://www.youtube.com/watch?v=D6zu6zKibEI [teksten er også anvendt i retorik-forløbet]
R.K. Naryann, "A Horse and Two Goats" [forkortet, 10 ns]
TOP 10 worst English speakers, youtube.com
Funny Norwegians speaking English, youtube.com
50 Times People Spotted Incorrect But Hilarious English Texts, They Just Had To Share Them In This Group | Bored Panda
Brexit:
Sally Tomlinson and D. Dorling, "Brexit Has Its Roots in The British Empire - So How Do We Explain It to the Young", newstatesman.com
Boris Johnson, Statement at Priorities for Government, Priorities for Government - Hansard - UK Parliament
James Tapper og B. Helm, "It's All a Bit Marginal" https://www.theguardian.com/politics/2024/feb/04/brexit-trade-perks-firms-business-department-leaving-eu-companies
“Shop owners take the wheel after UK driver shortage hits supplies”, The Financial Times, 5 August 2021,
https://www.ft.com/content/04466c18-4c69-4fd3-a403-efb0deac0177
Education and The School System:
Video: "British Schools explained", https://youtu.be/osY8Ynk7DOM
Documentary: ‘What Is Life Like in a Private British Boarding School? Leaving Home at 8 Years Old", 2020, https://youtu.be/d6vfjWBT45o
"The British School System - Introduction"
“A Letter to... My Parents, who abandoned me to boarding school”, The Guardian, 7 January 2017
The Class System:
"Welfare and Class", Being British, Jan Erik Mustad et al., pp. 46-48, Gyldendal 2014
"Huge survey reveals seven social classen in the UK", 3 April 2013, http://www.bbc.co.uk/news/uk-22007058
"The ´new normal´ for Britain? Poverty and destitution", The Independent, 9 February 2022
Film: "The Riot Club" (2014)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
58 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Internet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
6
|
Business Correspondence
Formål:
Introduktion og arbejde med handelskorrespondance. Forløbet bibringer eleverne en sproglig basisviden inden for handelskorrespondance, samt bibringer viden om forretningsgangen i en virksomhed samt relevant sprogligt stilleje. Der trækkes tråde tilbage til AP om erhvervssprog. Omfang: ca. 5%.
Kernestof:
En typisk forretningsgang
Modelbreve
Nyttige vendinger
Præpositionsøvelser
Kommunikationsmodellen
E-mails til udarbejdelse eller oversættelse
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Skrive
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
India - an Area Study (EKSAMEN)
Formål:
Eleverne skal arbejde med tekster inden for det udvidede tekstbegreb og kunne anvende viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i den tidligere koloni Indien til analyse og perspektivering af aktuelle forhold. Eleverne skal desuden kunne forholde sig til og diskutere tekster om lingua franca og ovenstående emner, herunder især kastesystemet og dets udfordringer, kønsroller og kvindens rolle i samfundet. Omfang: ca. 10%.
Kernestof:
Facts about India - history, population, geography
1. http://www.bbc.com/news/world-asia-25881705
2. https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/india/#introduction
3. http://www.bbc.com/news/world-south-asia-12557384
4. http://www.bbc.com/news/world-south-asia-12641776
Video: “What Is India's Caste System? And Who Are Dalits?” (2020)
https://youtube/59JY1wDTerM
Video: “Is India's Caste System Still Alive?” (2015)
https://youtube/HyCQDIwHlXY
"Religion - Introduction and The Caste System", Emerging India, Ruth Flensted et al., pp. 41-42, Forlaget Øknom 2004
“From Attempting Suicide To Multi-Millionaire, The Story Of Kalpana Saroj”, July 27, 2021
https://dutchuncles.in/inspire/from-attempting-suicide-to-multi-millionaire-the-story-of-kalpana-saroj/
Video: "Unblocking India's sewers by hand"
https://www.youtube.com/watch?v=-eG8mi3K4SA
“India’s ‘Manual Scavengers’ Rise Up Against Caste Discrimination”
http://www.ipsnews.net/2015/01/indias-manual-scavengers-rise-up-against-caste-discrimination/
"Women - Marriage, Dowry and Work", Emerging India, Ruth Flensted et al., pp. 56-57, Forlaget Øknom
"Indian man jailed for 10 years over wife´s dowry death"
https://edition.cnn.com/2022/05/25/india/india-vismaya-dowry-death-husband-guilty-intl-hnk/index.html
Video: DW News - India: "Three sisters ´commit suicide´ after dowry dispute", Facebook
“India’s attitude to arranged marriage is changing, But some say not fast enough”
https://edition.cnn.com/2020/11/18/asia/indian-arranged-marriage-dst-intl-hnk/index.html
"The Mango Season", excerpt from the novel by Amulya Mallada, pp. 28-33
Documentary: " Period. End of Sentence", 2019
"Indian couple sue only son for not giving them grandchildren"
https://edition.cnn.com/2022/05/17/india/indian-couple-sue-grandchild-intl-hnk-scli-index-html
Video: "India Couple Sues Son, Demanding a Grandchild
https://www.youtube.co/watch?v=Z8TNg1BaJ3g
"Stench of Kerosene", Amrita Pritam, short story
"How women entrepreneurs are changing Indian society"
https://theconversation.com/how-women-entrepreneurs-are-changing-indian-society-122352
Video: "Top 5 Women Entrepreneurs in India"
https://www.youtube.com/watch?v=4KOwYB_3qAE
Film: "Slumdog Millionaire" (2008)
Supplerende stof:
Dokumentar: "5 skarpe om hinduismen", DR 2014
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- IT
- Internet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
8
|
Corporate Social Responsibility
Formål:
Eleverne skal kunne forstå og anvende begrebet Corporate Social Responsibility (CSR) og læse tekster om store, internationale virksomheder og deres CSR politik. Der skal desuden perspektiveres til andre virksomheder og deres CSR-politik. Desuden fokuseres der på, hvad forbrugerne - herunder især Generation Z - forventer af virksomhederne i dag. Omfang: ca. 10%.
Kernestof:
Ted Talk by Wendy Woods: "The Business Benefits of Doing Good"
https://www.ted.com/talks/wendy_woods_the business_benefits_of_doing_good
"Corporate Social Responsibility: Consumers Will Remember Companies That Led In 2020", Forbes, 31 July 2020
"How Leading Global Companies Are Using Sustainability As A Market Differentiator", Forbes, 24 July 2020, www.ethicalconsumer.org
"Apple Inc", https://www.ethicalconsumer.org/company-profile/apple-inc
Video: "Inside Apple´s iPhone Factory in China", https://www.youtube.com/watch?v=9XkX6EGk_CA
"Amazon.com Inc", https://www.ethicalconsumer.org/company-profile/amazoncom-inc
https://goodonyou.eco
"How Ethical Is Nike?", 14 Aug 2020
https://goodonyou.eco/how-ethical-is-nike/
Video: "Walk in My Shoes: Nike´s Sweatshops", https://www.youtube.com/watch?v=2no2L-5-yfl
"´They Treat Us Worse Than Animals´: Working Without Water at Amazon", Tribune Magazine, 8 September 2023
Press Release: "Amazon, DoorDash and Walmart are trapping workers in poverty: UN poverty expert", 31 October 2023
https://www.ohchr.org/en/press-releases/2023/10/amazon-doordash-and-walmart-are-trapping-workers-poverty-un-poverty-expert
Video: "H&M and Zara: Can fast fashion be eco-friendly?", 8 January 2021
https://www.youtube.com/watch?v=00NIQgQE_d4
"Adidas is accused of ´greenwashing´ as Channel 4´s Dispatches reveals its ´ocean plastic´ trainers are made from throwaway bottles...", 16 May 2022
https://www.dailymail.co.uk/femail/article-10821693/Channel-4s-Dispatches-reveals-greenwashing-trainer-brands.html
"Fast fashion is ´choking Africa in dead white people´s clothes´...", 4 Nov 2022
https://worldfashionexhibition.com/myanmar/f/fast-fashion-is-choking-africa-in-dead-white-peoples-clothes
"What Is Fast Fashion?", 1 April 2022
https://goodonyou.eco/
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
9
|
Black America and Systemic Racism (EKSAMEN)
Formål:
Eleverne skal opnå og kunne anvende viden om Black America og systemisk racisme. Eleverne analyserer, perspektiverer og diskuterer artikler, film og dokumentarprogrammer inden for emnet, der bl.a. har fokus på Black Lives Matter-borgerrettighedsbevægelsen. Omfang: ca. 5%.
Kernestof:
Video: "Systemic Racism Explained?", https://www.youtube.com/watch?v=YrHIQIO_bdQ
"Why I fear for my sons", Kimberly Norwood, CNN, August 25 2014
Video: "Black Lives Matter: How a Hashtag Defined a Movement", https://www.youtube.com/watch?v=-8-KZ0RIN3w
"Daunte Wright´s mother says she "never imagined" she´d be standing there at his funeral", Dakin Andone and Jason Hanna, CNN, April 22 2021
Supplerende stof:
Dokumentar: "Henry vokser op i USA´s farligste postnummer", DR Horisont, 27. april 2021
Dokumentar: "På knæ - han startede bølgen - Colin Kaepernick", DR Horisont, 9. juni 2020
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Diskutere
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
10
|
Food for Thought - Sustainability (EKSAMEN)
Formål:
Eleverne skal opnå viden om bæredygtighed og kunne diskutere forskellige aspekter af emnet med udgangspunkt i et bredt udsnit af tekster, primært tekster om erhvervsmæssige og samfundsmæssige forhold. Desuden har forløbet til formål at træne den frie, men faglige samtale og diskussion såvel som argumentation. Omfang: ca. 10%.
Kernestof:
"Makeover: Copenhagen fashion week announces radical sustainability goals", The Guardian, 29 January 2020
"Jamie´s School Dinners", documentary, episode 1, www.mitcfu.dk
"Jamie’s School Dinners: What’s on Children’s Plates 15 Years Later?" https://www.oxfordhomeschooling.co.uk/blog/jamies-school-dinners-whats-on-childrens-plates-15-years-later
"No Impact Man", documentary, https://www.youtube.com/watch?v=WlR8byU-ke4
"The Environmental and Human Cost of Making a Pair of Jeans", Eco Watch, March 2018
"Enough chewing the fat, UK politicians: we must stop eating so much red meat", The Guardian, 18 October 2021
"UK supermarkets accused of ´bombarding´ shoppers with cheap meat", The Guardian, 26 March 2022
"Cigarette-style climate warnings on food could cut meat consumption, study suggests", The Guardian, 1 November 2023
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
|
Titel
11
|
Crime and Violence (EKSAMEN)
Formål:
Eleverne skal kunne anvende relevante tekstanalysemetoder til at analysere, fortolke og perspektivere både fiction og non-fiction tekster. I den læste skønlitteratur skal eleverne bevidstgøres om forskellen mellem ”classical” og ”modern" crime stories.
Kernestof:
"Crime Fiction Introduction", Crime in Fiction, pp. 7-9, Gitte Vest Barkholt et al., Systime 2012
"The Good Samaritan", Crime in Fiction, Gitte Vest Barkholt et al., Systime 2012
"Philomel Cottage", Agatha Christie, in: Stories of Detection and Mystery
"Parole", Mathieu Cailler
"The Colour of Humanity", Bali Rai (terminsprøve: ikke alle elever har læst novellen)
Documentary: "Black Sheep" (2019)
"I didn´t know if I wanted to be black or white: my life between worlds", https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/oct/26/i-didnt-know-if-i-wanted-to-be-black-or-white-my-life-between-worlds, The Guardian, 26 Oct 2018
Supplerende stof:
DR Podcast Genstart - "#textmewhenyougethome", 23. marts 2021
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
{
"S": "/lectio/943/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d54901975389",
"T": "/lectio/943/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d54901975389",
"H": "/lectio/943/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d54901975389"
}