Holdet ks2022 hhxd EN - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2023/24
Institution IBC
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Margit Therese Glover Hesselager
Hold ks2022 hhxd EN (kshhx 1d EN, kshhx 2d EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Across the Line
Titel 2 Area Study USA
Titel 3 Rhetoric and America
Titel 4 Technology, Surveillance, Inventions
Titel 5 Area Study: Great Britain
Titel 6 Business Correspondence

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Across the Line

Formål: Forløbet er  på grunduddannelsen og har således fokuseret på grundlæggende kompetencer. Især har forløbet rettet sig imod at øve tekstanalyse, forudsigelse af plot, plotudvikling, personkarakteristik, tema og genrekarakteristika.. Desuden har forløbet haft til formål at træne den frie, men faglige samtale på engelsk i klasserummet.

Materiale:
Thank You, M'am by Langston Hughes (short story)
Nostalgia, 1989 by Stacy Eidrigevicius (poster)
Kabaret, 1988  by Stacy Eidrigevicius (poster)
Stone Cold by Robert Swindells (extract from a novel)
A Fathers Story, Strangers, http://www.kcrw.com/news-culture/shows/strangers/stephen-rochelle-a-fathers-story (podcast)
695BGK, Criminal, http://thisiscriminal.com/episode-18-695bgk/ (podcast)
Cause and Effect by Peter Spiro (poem)
Breakfast by John Steinbeck (short story)
Roar by Katy Perry (lyrics)
Your Shoes by Michéle Roberts (short story)
The New Girl by Marc Mitchell (short story)
Aline's Journey by Edwidge Danticat (short story)

Faglige mål der er arbejdet med i forløbet:
̶ forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
̶ udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
̶ læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer inden for almene og faglige områder fra engelsksprogede regioner
̶ skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed.
̶ analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke forskellige tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
̶ perspektivere tekster erhvervsmæssigt, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i britiske, amerikanske og andre engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle, og samfundsmæssige forhold
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof:
̶ det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
̶ ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
̶ sproglig variation og sproglige udtryksformer
̶ almene kommunikationsformer og kommunikationsstrategier
̶ principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
̶ et genremæssigt bredt udvalg af fiktive tekster af engelsksprogede forfattere
̶ et bredt udvalg af tekster, der tilsammen beskriver væsentlige sproglige, historiske, kulturelle, og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Area Study USA

USA - an area study

Forløb om USA

Kernestof:
-History of America in 25 minutes, https://www.youtube.com/watch?v=k3HUPHMYEJw
- Facts about the USA - https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/
- USA Now, COlombus, 2014
- "Traditional American Values ans Beliefs" from American Ways, Peason, 2014, American Ways: An Introduction to American Culture - Vintage American Ways
- American Government and Politics from https://www.khanacademy.org/
- How do the US presidential elections
work? from https://www.bbc.co.uk/bitesize
- "Political Parties" from Being American, Gyldendal, 2016
- "The Hill We Climb" by Amamnda Gorman
- "Ethnic and Racial Diversity in the United States" from American Ways, Peason, 2014, American Ways: An Introduction to American Culture - Vintage American Ways
- "Post-racist America?" from Black Voices, Gyldendal, 2016
- "The America I Love Needs to Do Better" by Arnold Schwarzenegger, from The Atlantic, May 31, 2020
- Tom McAfee: “This is my Living Room” (1966) from Worlds of English
- Langston Hughes: ”One Friday Morning” (1952)
- Langston Hughes, "I, Too" (
- Twelve by Nick McDonell
- The Butler, movie af Lee daniels (2013). Set som lektie
- Gran Torino, film af Clint Eastwood, CFU https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=3&page=1&pageSize=6&search=person:%20Clint%20Eastwood&orderby=title&SearchID=f5d743f3-66a5-4392-b199-1fa58a7a239c&index=2



Faglige mål der er arbejdet med i forløbet:
̶ forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
̶ udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
̶ læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer inden for almene og faglige områder fra USA
̶ skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed.
̶ analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke forskellige tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
̶ perspektivere tekster erhvervsmæssigt, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle, og samfundsmæssige forhold
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Kernestof:
̶ det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
̶ ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
̶ sproglig variation og sproglige udtryksformer
̶ almene kommunikationsformer og kommunikationsstrategier
̶ principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
̶ tekster, der behandler emner inden for kultur- og samfundsrelaterede forhold
̶ et genremæssigt bredt udvalg af fiktive tekster af engelsksprogede forfattere
̶ et bredt udvalg af tekster, der tilsammen beskriver væsentlige sproglige, historiske, kulturelle, og samfundsmæssige forhold i USA


Herunder er der gennemgået forskellige grammatiske emner.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 66 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 3 Rhetoric and America

Undervisningsbeskrivelse: Rhetoric and America
I dette forløb behandles retorik som en disciplin, der fra dens tidligste historie har haft afgørende betydning for dannelsen af den nye republik. Begreberne anvendes i analysen af centrale taler og artikler i den amerikanske historie op til vor tid og tilbyder dermed også en repetition og uddybning af centralt materiale fra USA-forløbet på første årgang.  Der lægges op til en refleksion over forskelle mellem amerikansk politisk retorik og retorik i andre kulturer. Undervisningen sigter endvidere på at styrke elevernes evner til at argumentere og udvikle deres bevidsthed om retorik som en demokratisk disciplin. I forløbet arbejdes også med engelsksprogede tekster af non-native speakers, hvorved emnet også berører temaet om engelsk som lingua franca.

Kernetekster:

Tekster, der introducerer teori, fagbegreber og metode:

What is Rhetoric: A Brief Intro
Classical Rhetoric 101: An Introduction
The Rhetorical Pentagram [kompendiet]
The Five Canons of Rhetoric [kompendiet]
Rhetorical Forms of Appeal, by George H. Williams [kompendiet]
The Three Classical Speech Genres
Tricolon: One of the most powerful rhetorical devices (mannerofspeaking.org)
Focus on Rhetorical Devices in King’s Speech [kompendiet]


Speeches and other rhetorical texts:

Speech by Bill Clinton, 1998 [kompendiet]
Meryl Streep’s Acceptance Speech at the Golden Globe, 2017
https://www.youtube.com/watch?v=L2WYTjO5aWU [kompendiet]
Tweets by Donald Trump [kompendiet]
“Freedom of Speech Violation” by Jenna Rowen-Delson [kompendiet]
Civil War Background [kompendiet]
The Gettysburg Address, by Abraham Lincoln[kompendiet]
George W Bush, Speech at Ground Zero after 9/11 [kompendiet]
Martin Luther King, “I Have a Dream”[kompendiet]
John F. Kennedy, “Ich Bin Ein Berliner” [kompendiet]
“Background: What Are Jim Crow Laws.” [kompendiet] https://www.history.com/topics/early-20th-century-us/jim-crow-laws

Oprah Winfrey, “Golden Globe #MeeToo,#TIMESUP Speech.” [kompendiet]

Supplerende materiale

Villy Søvndal’s Speech at the UN Climate Change Convention
Recording of Villy Søvnddal’s Speech https://www.youtube.com/watch?v=D6zu6zKibEI
Excerpts of Arnold Schwarzenegger’s 2010 Commencement Speech [kompendiet]


Metoder:
Gruppearbejde
Fremlæggelser
Klassegennemgang
Skrivearbejde
Argumentation og diskussion
Spontan mundtlig formidling
Formidling af delområde for de øvrige elever
Introduktion til eksamensgenren ”manuskript til tale”
Der arbejdes med skriftlig retorisk analyse.
Lytte og læseøvelser.
Analyse af non-fiktion


Indhold
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Initiativ
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 4 Technology, Surveillance, Inventions

Studieområdet beskæftiger sig med aktuelle spørgsmål og dilemmaer relateret til overvågning og den teknologiske udvikling. Dermed giver emnet også oplagt foranledning til refleksion om brugen af A.I. og CHATgpt.  

Kernestof:

Camera and government surveillance:

- Facial Recognition: Last Week Tonight with John Oliver [set som lektie] Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=XEVlyP4_11M&t=213s]

”George Orwell, Big Brother Is Watching Your House”I Technology and Inventions s. 8-11.
- "1984, official Trailer"  https://www.youtube.com/watch?v=urrqW4_3IBg
CCTV’s in Canada: “CCTV Cameras Don’t Deter Crime, so why Does Ottawa Want Them” tilgået 02-03-2023 CCTV cameras don't deter crime, so why does Ottawa want them? | Canadian Lawyer (canadianlawyermag.com)

“Australia to Remove Chinese  Surveillance Cameras amid Security Fears” Tilgået 02-03-2023.
-- Philip k. Dick, “The Minority Report” [dokumenter]
- Stephen Spielberg, Minority Report, film [set som lektie]

(Supplerende: - Ekspert i overvågning om Mias forsvinden: 'Du skal være SÅ heldig' | BT Krimi - www.bt.dk. Københavns Politi: Hjælp os med at opklare forbrydelser – registrer dit overvågningskamera | Nyheder | Københavns Politi)

Artificial Intelligence:

- John Villascenor, “How ChatGPT Can Improve Education, Not Threaten It.” [I lectio, under opgaver,] og: How ChatGPT Can Improve Education, Not Threaten It - Scientific American
- “A Call for Caution: Why Artificial Intelligence Impedes Learning” [chat generet artikel, i lectio i opgaver]. (supplerende)
- Steven Spielberg, A.I. Artificial Intelligence. A.I. - kunstig intelligens - mitCFU.dk
- Michelle Cheng and Susan Howson, "The Beatles new song "Now and Then" used AI to lift out John Lennon's voice" https://cacmb4.acm.org/news/277778-the-beatles-new-song-now-and-then-used-ai-to-lift-out-john-lennons-voice/fulltext
-"The Beatles - Now and Then", https://www.youtube.com/watch?v=Opxhh9Oh3rg


The future in fact and fiction:
- Ray Bradbury, ”The Veldt.” [dokumenter]
- Future technology: 22 ideas about to change our world, Future technology: 22 ideas about to change our world | BBC Science Focus Magazine

Faglige mål der er arbejdet med i forløbet:

̶ forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
̶ udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
̶ læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer inden for almene og faglige områder fra USA, England, Canada og Australien.
-Sammenligne samfundsforhold indenfor samme område i forskellige engelsksprogede lande.  
̶
skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed.
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsktalende lande på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle, og samfundsmæssige forhold
analysere og fortolke forskellige tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode

analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶̶̶ perspektivere tekster erhvervsmæssigt, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ ̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Indhold
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Area Study: Great Britain


Formål: Formål: 'Eleverne skal opnå og kunne anvende viden om historiske, kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsrelaterede forhold i UK - og kunne anvende relevante tekstanalysemetoder til at fortolke og perspektivere tekster inden for det udvidede tekstbegreb.  

Kernetekster

Det politiske system

An introduction to the United Kingdom (kompendium)
Parliament and Government (kompendium)
How Parliament works in nearly 60 seconds (youtube.com)
The political system of the United Kingdom (komp)
What is the House of Lords? Jump Start - YouTube
Most of Britain's Parliament is not elected... Meet THE LORDS - YouTube
ny-hhx201-ENG/A-20052020 (ibc.dk)
Most of Britain's Parliament is not elected... Meet THE LORDS - YouTube
ny-hhx201-ENG/A-20052020 (ibc.dk)
"Gambling Regulation: Problem Gambling and Protecting Vulnerable People" af House of Commons Public Accounts Committee [dokumenter]
"The Queen" - film af Stephen Frears (2006), set som lektie

Imperialisme og koloniserinG

The British Empire - The World's Largest Superpower | Empire Builders | Free Documentary History - YouTube
Peter Crowhurst, “The British Empire”Ideology of the British Empire [full text: What was the ideology of the 19th century British Empire?
Scramble for Africa: Europe's Age of Imperialism - YouTube
Jomo Kenyatta, “The Gentlemen of the Jungle” 1938


The power of the English language:

Lingua Franca The English Handbook [dokumenter]
"How The British Took Over India" - TREVOR NOAH (from "Afraid Of The Dark" on Netflix) (youtube.com)
The Best of Trevor’s Accents - Between The Scenes | The Daily Show (youtube.com) first two minutes.
Villy Søvndal’s Speech at the UN Climate Change Convention
Recording of Villy Søvnddal’s Speech https://www.youtube.com/watch?v=D6zu6zKibEI [teksten er også anvendt i retorik-forløbet]
R.K. Naryann, "A Horse and Two Goats" [forkortet, 10ns] [dokumenter]
TOP 10 worst English speakers (on YouTube)
Funny Norwegians speaking English (youtube.com)
50 Times People Spotted Incorrect But Hilarious English Texts, They Just Had To Share Them In This Group | Bored Panda

Brexit

Sally Tomlinson and D. Dorling, "Brexit Has Its Roots in The British Empire - So How Do We Explain It to the Young"  (newstatesman.com)
- Boris Johnson, Statement at Priorities for Government, Priorities for Government - Hansard - UK Parliament
•-  James Tapper og B. Helm, "It's All a Bit Marginal" https://www.theguardian.com/politics/2024/feb/04/brexit-trade-perks-firms-business-department-leaving-eu-companies
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 50 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 6 Business Correspondence

Formål: Introduktion og arbejde med handelskorrespondance. At bibringe eleverne en sproglig basisviden inden for handelskorrespondance, samt bibringe eleverne viden om forretningsgangen i en  virksomhed samt relevant sprogligt niveau. Tråde tilbage til AP om erhvervssprog.

Kernestof:
En typisk forretningsgang
Modelbreve
Nyttige vendinger
Præpositionsøvelser
Kommunikationsmodellen
Breve til udarbejdelse eller oversættelse
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer