Holdet ks2022 hhxe EN - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution IBC
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Hanne Foverskov Mehlsen
Hold ks2022 hhxe EN (kshhx 1e EN, kshhx 2e EN, kshhx 3e EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Across the Line_methods of analysis
Titel 2 The USA_Area study (exam)
Titel 3 SO3: Culture, Market and Communication
Titel 4 Black America and Systemic Racism (exam)
Titel 5 Britain and the British_ Area study (exam)
Titel 6 Business Communication
Titel 7 Food for Thought _ sustainability (exam)
Titel 8 Power
Titel 9 South Africa_Area study + Novel (exam)
Titel 10 Branding (exam)
Titel 11 Cultural Understanding/Double Identity (exam)
Titel 12 Diverse ordbøger / grammatik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Across the Line_methods of analysis

Formål: forløbet er det første litterære forløb efter grundforløbet med fokus på grundlæggende kompetencer. Især har forløbet rettet sig imod at øve tekstanalyse, forudsigelse af plot, plotudvikling, personkarakteristik, tema og genrekarakteristika. Desuden har forløbet haft til formål at træne den frie, men faglige samtale på engelsk i klasserummet.   
Klasseundervisning/skriftligt arbejde/par-, gruppe og individuelt arbejde, fremlæggelser. Eleverne har parvis fremlagt en analyse af et billede.

Kernestof:
"Three shorties" (55 word fiction):
- Bedtime Story by Jeffrey Whitmore
- The Window by Jane Orvis
- On the 5:25 Surburban by Mark Cohen

“Thank you, M’am” by Langston Hughes (short story)
"Breakfast" by John Steinbeck (short story)
“Roar” by Katy Perry (lyrics and music video)
“Stone Cold” (Extract) by Robert Swindells (extract novel)
"Cause and Effect" by Peter Spiro (poem)
"The New Girl" by Marc Mitchell (short story)
"Your shoes" by Michele Roberts (short story)
"the New Girl" by Marc Michell
Two posters by Stasy Eidrigevicius

Supplerende:
Videos: the young and homeless, BBC 2018 (3 videos)
Video: John Steinbeck: https://www.youtube.com/watch?v=3irviknt-f

Tools-kompendium med analyseværktøjer.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 50 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde

Titel 2 The USA_Area study (exam)

Formål: At eleverne skal opnå og kunne anvende viden om historiske, kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i USA samt at kunne anvende relevante tekstanalysemetoder til at analyser, fortolke og perspektivere inden for det udvidede tekstbegreb. Fokus har været på amerikanske værdier og deres historiske oprindelse, politik, politiske partier, segregation og etnicitet.  

Kernestof:
"Facts about the US " https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/united-states/
"History of the America in 25 minutes" -https://www.youtube.com/results?search_query=history+of+the+america+in+25+minutes
"The Narrative of Frederick Douglas-An American Slave" (ch. 1), From a New World to a nation Divided (1807-1861), Systime
"USA Now", ch. 1 _USA Now, Columbus, 2014
"Traditional American Values and Beliefs" _American Ways, Peason, 2014
"American Government and Politics" _www.khanacademy.org
"How do the US presidential elections work?" _www.bbc.co.uk/bitesize
"Political Parties" - Being American, Gyldendal, 2016
" Ethnic and Racial Diversity in the United States" -American Ways, Peason, 2014
"Post-racist America?" -Black Voices, Gyldendal, 2016
"The America I Love Needs to Do Better" -Arnold Schwarzenegger, The Atlantic, May 31, 2020
"This is My Living Room", short story by Tom McAfee, 1966
"One Friday Morning" short story by Langston Hughes
"I, Too", poem by Langston Hughes

Supplerende materiale:
- - Discovering American States (group presentations)
www.50states.com
- US History episode  4, CFU
-  Forgotten Americans: ENDEVR documentary,
https://www.youtube.com/watch?v=Iy39nxW1ovY&ab_channel=ENDEVR
-Tragedien i Charlottesville (CFU)
-Crossing Over (film)

I forbindelse med det amerikanske præsidentvalg i 2024:
-Kamala Harris' acceptance speech, August 2024.
-Trump's Inauguration speech, Jan 20th 2025  
diverse videoklip gennem præsidentkampagnen.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 48 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 3 SO3: Culture, Market and Communication

Formål: Fokus på kulturteorier og praktisk anvendelse af disse. Der er fokus på kultursammenstød som eleverne skal kunne forklare ved hjælp af deres viden om kulturteorier.  Studieområdeforløbet er lavet i tværfagligt samarbejde med 2. fremmedsprog. Nedenstående kilder er de kilder, der er brugt i engelsklektionerne.   

Kernestof:
Focus on Culture: Anne Skaarup Rasmussen + Georg Bank-Mikkelsen, Systime 2001
Geert Hofstede, Edward T Hall.
https://www.hofstede-insights.com/product/compare-countries/

-Stereotypes and Prejudices
-Culture Shock
-Geert Hofstede's Theories on Cultures
-Edward T. Hall's Theories on Culture

Supplerende mateirale:
-film: "Outsourced" (2007)
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 4 Black America and Systemic Racism (exam)

Temaet er et uddybende tema til USA-forløbet og har haft fokus på systemic racism og etniske forskelle i forhold til økonomi, kultur, uddannelsesniveau etc. hvor mundtlighed herunder fluency, spontan samtale og ordforråd blev trænet. Eleverne har også trænet analyse via pentagrammet og sproglige virkemidler på non-fiktion.

Kernestof:
Videoer om systemisk racisme: https://www.raceforward.org/videos/systemic-racism
- Herunder: Wealth gap, employment, housing discrimination, government surveillance, incarceration
“Systemic Racism Explained” https://www.youtube.com/watch?v=ylX99P-aoWg
“Why I Fear for my Sons” (2014) by Kimberly Norwood, Cnn.com, 2014
"America's Past and Present are Racist. We Derserve a Black Future", Time, August 20, 2020
"How a Hashtag defined a movement", 26 sep 2016, Youtube  
"What is it going to take for black lives to matter in America?", Huffington Post, Nov 18, 2018
"This much is clear: Derek Chauvin's trial wont't change policing in America", The Guardian, 15 April, 2021
"Dante Wright's mother says she never imagined she'd be standing there at his funeral", CNN, April 2021
"Glory" John Legend and Common (song)


Supplerende:
- Baltimore - det farligste postnummer: DR1, Horisont, april 2021
- På knæ - han startede bølgen" Colin Kaepernick: DR1, Horisont, juni 2020

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 Britain and the British_ Area study (exam)

Formål: 'Eleverne skal opnå og kunne anvende viden om historiske, kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsrelaterede forhold i UK - og kunne anvende relevante tekstanalysemetoder til at fortolke og perspektivere tekster inden for det udvidede tekstbegreb. Fokus har været på nedenstående emner:  

Titel: Britain and the British:
- Rule Britannia
- How the British Empire became the Biggest in the World: https://www.youtube.com/watch?v=Mnws0xna2To (video)

British Institutions and procedures:
- The Commonwealth - about us: www.thecommonwealth.org
- Better Than Before: www.youtube.com/watch?v=UvrXsRQU0Ng
- Definitions of the UK; GB and The Empire: www.youtube.com/watch?v=rNuj8XDBSn10
- "Here is how Britain's voting system works" : www.cnbc.com
- State Opening: www.youtube.com/watch?v=cVRGeQirfL0
- Prime Minister's questions:www.youtube.com/watch?v=BBiV9L51WvQ

Multiculturalism:
- "British Culture Wouldn't Exist without Multiculturalism ....": Huffington Post, 17 Dec 2018
- My Son the Fanatic by Hanif Kureshi.
-  A Picture of A Sign by Benjamin Zephania (poem)

British School System:
- British Schools explained: https://youtu.be/osY8Ynk7DOM
- Documentary: "What is life like in a Private British Boarding School? I - Leaving Home at 8 Years Old (2020) https://youtu.be/d6vfjWBT45o
- Essay: Letter to My Parents: The Guardian, 7 Jan, 2017

Inequality and poverty:
- "Number of People in Poverty in Working Families hits Record High" ; the Guardian, 7 Feb, 2020
- "Living standards, poverty and inequality in the UK;2020": https://www.ifs.org.uk/publications/14901
-"UK poverty, the facts, figures and effects": https://www.bigissue.com/latest/uk-poverty
- "The reality of child poverty in Britain": https://youtu.be/FCMifTkv9ry
- "Breadline Kids": https://www.youtube.com/watch?v=fJDhnvuNgEg
- I, Daniel Blake by Ken Loach (film/2016)

Brexit/Business:
-Boris Johnson's Brexit Deal Speech, 24 December 2020
-"Six months in and UK businesses are still battling with Brexit": Financial Times, 27 June 2021
-"Rotting fish, lost business and piles of red tape. The reality of Brexit hits Britian": CNN Business, 23 Jan, 2021
- "Shop owners take the wheel after UK dirver shortage hits supplies": Financial Times, 5 Aug 2021
- Brexit by Durrty Goodz (poem)
- *Brexit_ the winners and losers following the deal: https://www.investopedia.com/news/brexit-winners-and-losers/ :

Supplerende materiale:
A Christmas Carol  by Shakespeare (extract)

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 54 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 6 Business Communication

Formål: Introduktion og arbejde med handelskorrespondance. At bibringe eleverne en sproglig basisviden inden for handelskorrespondance, samt bibringe eleverne viden om forretningsgangen i en  virksomhed samt relevant sprogligt niveau. Tråde tilbage til AP om erhvervssprog. Forløbet er kørt sideløbende med andre temaer som fx Britain and the British og øves løbende gennem eksamensopgaver på 2hhx og 3hhx.  

Kernestof:
En typisk forretningsgang
Modelbreve
Nyttige vendinger
Præpositionsøvelser
Kommunikationsmodellen
Breve til udarbejdelse eller oversættelse

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 7 Food for Thought _ sustainability (exam)

Et forløb om bæredygtighed inden for mad og mode. I relation til dette forløb har klassen tidligere beskæftiget sig med CSR i Virksomhedsøkonomi. Der har været fokus på både at øge elevernes ordforråd og miljøbevidsthed. Der er blevet arbejdet taler, digte, elevproducerede e-mail samt artikler. .

Kernestof:
”This is the World We Built” (famous Grandmother monologue) in “Years and Years”, HBO, episode 6
“Europe is Lost” by Kate Tempest (spoken word performance)
“Makeover: Copenhagen fashion week announces ‘radical’ sustainability goals”, The Guardian, 29 January 2020
“Jamie Oliver’s School Dinners”, episode 1 (Tv-serie, CFU)
“How a Michelin-calibre Chef is Reinventing Hospital Food”, The Independent, 19 October 2018
“The Environmental and Human Cost of Making a Pair of Jeans”, Eco Watch, March 2018
"The Small Dutch town that wants to shape the future of your food", The Guardian, 5 March 2020

Supplerende:
The No-Impact Man: The "No Impact Man" - YouTube
Greta Thunberg’s speech: https://www.npr.org/2019/09/23/763452863/transcript-greta-thunbergs-speech-at-the-u-n-climate-action-summit
The End of Fast Fashion, BBC, 2020 (CFU)
Indhold
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Kreativitet
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde

Titel 8 Power

Forløbet skal gøre eleverne i stand til at analysere et bredt udvalg af genrer og diskutere analytiske læsninger, således at de kan begå sig på et højere taksonomisk niveau som forløbets placering som det afsluttende forløb på andet år også fordrer. Derfor er forløbet organiseret i tre undertemaer, som hver afsluttes med elevfremlæggelser. De tre undertemaer er 1) magt som indflydelse og dets redskaber til at være effektiv, 2) skadelig magt eller magt i ubalance og 3) kulturel magt på internationalt plan.

Kernestof:
Non-fiktion: Carnegie, Dale. “The Big Secret of Dealing with People”

Kortfilm: “A Better You” (2023)

Reklamefilm
i. Tinder: “It Starts With A Swipe”, https://www.thedrum.com/news/2024/01/02/tinder-presents-four-playful-plot-twists-ahead-online-dating-sunday-frenzy  
ii. Workday: “Rockstar” (2023), https://www.youtube.com/watch?v=U10k1Cj5YpQ
iii. Yorkshire Tea: “Pack Yer Bags” (2023), https://www.youtube.com/watch?v=ILU-r9m9IL8
iv. Impossible Foods: “Making Meat History” (2023), https://www.youtube.com/watch?v=XUKq3cn28uc
v. Nike: “What the Football” (2023), https://www.youtube.com/watch?v=y5Jg9Wxc6yo
vi. Sony Playstation: “Feel It Now” (2023), https://www.youtube.com/watch?v=bHS5aUrtQc4


Autobiography/Short Story/Podcast: Machado, Carmen Maria, “In The Dream House” oplæst i podcasten,This American Life

Short story: Bradbury, Ray, “The Veldt“

Documentary short: BBC World, “Lost Boys” (MitCFU.dk)

Non-fiktion: Fletcher, Tom. The Naked Diplomat (uddrag), s. 136-145

Non-fiktion: the Conservation: “Conspiracy Theories: How Social Media Can Help Them Spread and Even Spark Violence” (1 August 2023)

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 9 South Africa_Area study + Novel (exam)

Formål: Romanen Born a Crime af Trevor Noah er en selvbiografi. Trevor Noah er Sydafrikaner, og værket er derfor læst som optakt til og sideløbende med 3. studieområde af et engelsksproget land. Med romanen har vi arbejdet i litterære cirkler og med fokus på Sydafrika under og efter Apartheid. Efterfølgende har eleverne arbejdet med tekster inden for det udvidede tekstbegreb og har skullet anvende viden om historiske, kulturelle, lingua franca og samfundsmæssige forhold i Sydafrika. Eleverne skal desuden kunne diskutere og perspektivere til aktuelle emner som racisme, ulighed, økonomi, uddannelse og politik.

Novel: Trevor Noah - Born a Crime.

"Nelson Mandela's Inauguration Speech" (1994)

History and background info:
"Destination South Africa" af Louise Otzen, Systime, 2002
-South Africa at first glance
-The Apartheid Years.  

South Africa and Poverty:
-This is apartheid: Cape Town Slum Residents condemn forced Removals: The Guardian, 2 Nov, 2022
-Cape Town - Behind the Beauty: https://www.youtube.com/watch?v=aSHqPfvUNAK

South Africa and the Housing Market:
-People have died on the waiting lists: South Africa's housing crisis casts a shadow over election: The Guardian, 27 May 2024

South Africa and Land Issues
-Promised Land: how South Africa's black farmers were set up to fail.: Extract from the Inheritors: An intimate portrait of South Africa's Racial Reckoning, by Eve Fairbanks, 5 July 2022
- White farm murders in South Africa_ABC News 2018 (vidoe/Youtube)

South Africa and Youth
-Unlock the door or we'll kick it down....: The Guardian, 24 May 2024
-Youth Month Reflecting on the Future of S.A's young People (SABC News) (video/link youtube.)

South Africa and Education
- South Africa: Broken and unequal education perpetuating poverty and inequality: Amnesty International, Feb 11, 2020
-South Africa's education crisis and reconstruction: Ann Bernstein, SABC News, 2023 (video / youtube)

South Africa and Nationality
-South Africa is Also My Country: poem by Gert Strydom: Dec 2011
-South Africa: Poem by Mahlotle Mello

Short stories:
- The Guilt by Rayda Jacobs
- Slipper Satin by Alex la Guma  

Supplerende materiale:
CFU: Sydafrikas hvide by_DR1 2018

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 68 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 10 Branding (exam)

Formål: Forløbet fokuserer på business-vinklen i faget og lægger op til tværfaglige elementer og diskussioner i forhold til faget afsætning. Formålet er, at eleverne får mulighed for at fordybe sig i et andet fagligt ordforråd, analysere etiske og moralske aspekter ved marketing samt blive inspireret til sop emner.

Kernestof:
"No Logo" af Naomi Klein, From Where You Are, Systime.
"How the Logo grabbed Center Stage" af Noami Klein (ibid)
"Brandwashed" af Martin Lindstrøm:Excerpt the Introduction  
"Finally Brand Activism": Philip Kotler og Christian Sarkar, The Marketing Journal, January 9, 2017
"Greenwashing": Weekly Economics Podcast: www.economics.org, 2. juli 2021
"Woke washing? How brands like Gillette turn profits by reating a conscience": Nosheen Iqbal, The Guardian, Jan 2019
"Reasons to Escape Excess Consumerism and How To Do It": Joshus Becker, April 2020, www.forbes.com

Case studies:
Supreme
-"the Rise of Supreme": https://www.youtube.com/watch?v=g5VTnhX5WU
-"How Supreme went from a small NYC skateboard shop to a 1billion dollar global phenomenon" www.CNBC.com, Oct 2019

Under Armour (commercial films)
-"Rule Yourself" + "Misty Copeland - I will what I want" + "The only way through"

Gillette: (commercial films)
-"The best a man can get" 1989 + "the best a man can be (2019)

Nestle:
-"How Nestle makes millions bottling free water" (https://www.youtube.com/watch?v=CPIEaM0on70)
-"Nestle's Water Controversy, Explained": Hope NGO, Dec 2021/www.mashed.com
-"www.Nestle.com: "How does Nestle bottle water sustainaibly?" + "Helping to create a positive water impact through our Nestle Waters Pledge"
-"Bottled water should be a luxury, not a necessity", John Gapper, March 2021, www.ft.com

supplerende materiale:
-Pepsi and Kendall Jenner - Commercial film - Pepsi
-https://minimalismfilm.com
-Less Stuff more Happiness: https://www.ted.com/talks/graham hill.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde

Titel 11 Cultural Understanding/Double Identity (exam)

Formål: at trække tråde tilbage til elevernes opnåede kundskaber om kulturteorier og kultursammenstød. Fokus er på at anvende disse i forhold til forskelligt tekstmateriale og derigennem også have fokus på tekstanalyse og perspektivering af forskellige genrer.

Kernestof:
Exile, poem by Judith Ortiz Cofer
Home, poem by Warsan Shire
Immigrants, poem by Pat Mora
Mathematics, poem by Hollie McNish
Two Kinds, extract of novel by Amy Tan, 1989
Eight Thousand Miles, podcast from This is Love; https://thisislovepodcast.com/episode-4-eight-thousand-miles
Cultural theorists: Geert Hofstede, Edward T. Hall (SO3 kompendium)

Supplerende materiale:
CFU: East is East, movie by Ayub Khan-Din
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 12 Diverse ordbøger / grammatik

Grammatikbog:
Getting Started/ Mette Hermann og Poul Tornøe / Gyldendal

Ordbøger:
www.ordbogen.com
Merriam-Webster Learner’s dictionary: https://learnersdictionary.com/
Oxford Learners’ dictionary: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Merriam-Webster Thesaurus: https://www.merriam-webster.com/thesaurus



GF forløb: Virgin Company Profile.



Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer