Holdet ks2022 hhxg EN - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution IBC
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Anette Thoft Jacobsen
Hold ks2022 hhxg EN (kshhx 1g EN, kshhx 2g EN, kshhx 3g EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Across the Line
Titel 2 The USA - an Area Study (EKSAMEN)
Titel 3 Culture, Market and Communication
Titel 4 Great Britain - an Area Study (EKSAMEN)
Titel 5 Food for Thought - Sustainability (EKSAMEN)
Titel 6 Crime and Violence (EKSAMEN)
Titel 7 India - an Area Study (EKSAMEN)
Titel 8 Corporate Social Responsibility
Titel 9 Black America and Systemic Racism (EKSAMEN)
Titel 10 Lingua Franca
Titel 11 Business Communication
Titel 12 Netbaserede opslagsværker og grammatikbog

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Across the Line

Formål:

Forløbet er det første efter grundforløbet og har således fokuseret på grundlæggende kompetencer. Især har forløbet rettet sig imod at øve tekstanalyse og -fortolkning, forudsigelse af plot, plotudvikling, personkarakteristik, tema og genrekarakteristika. Desuden har forløbet haft til formål at træne den frie, men faglige samtale på engelsk i klasserummet. Omfang: ca. 10%.

Kernestof:

Bedtime Story by Jeffrey Whitmore (shorty)
The Window by Jane Orvis (shorty)
On the 5:25 Suburban by Mark Cohen (shorty)
Thank You, M'am by Langston Hughes (short story)
Stone Cold by Robert Swindells (extract novel)
Cause and Effect by Peter Spiro (poem)
Breakfast by John Steinbeck (short story)
Roar by Katy Perry (lyrics and music video)
Your Shoes by Michèle Roberts (short story)
40-Love by Roger McGough (poem)
The New Girl by Marc Mitchell (short story)
Aline's Journey by Edwidge Danticat (short story)
Film: Precious (2014)

Supplerende stof:

Videos: The young and homeless, BBC 2018:
https://www.youtube.com/watch?v=Vk7dAHzHm9w
https://www.youtube.com/watch?v=WNkDB6DdUVk
https://www.youtube.com/watch?v=t_bj60sy2lk
https://www.youtube.com/watch?v=nJoqZaGYV2A

Video: John Steinbeck
https://www.youtube.com/watch?v=3irviknt-f

Better Homes and Gardens by Catherine Moffat
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Ansvarlighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Pararbejde

Titel 2 The USA - an Area Study (EKSAMEN)

Forløb:

Eleverne skal opnå og kunne anvende viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA – og kunne anvende relevante tekstanalysemetoder til at fortolke og perspektivere tekster inden for det udvidede tekstbegreb. Der har blandt andet været fokus på amerikanske værdier, politik og politiske partier, segregation og etnicitet. Omfang: ca. 15%.

Kernestof:

Facts about the USA
USA Now (Columbus, 2014)
Traditional American Values and Beliefs (American Ways, Pearson 2014)
American Government and Politics (www.khanacademy.org)
How do the US presidential elections work? (www.bbc.co.uk/bitesize)
Political Parties (Being American, Gyldendal 2016)
Amanda Gorman: "The Hill We Climb" (poem)
Ethnic and Racial Diversity in the USA (American Ways, Pearson 2014)
Post-racist America? Introduction (Black Voices, Gyldendal 2016)
The America I Love Needs to Do Better, Arnold Schwarzenegger (The Atlantic, May 31 2020)
Tom McAfee: "This is my living room", 1966 (short story)
Langston Hughes: "One Friday Morning", 1952 (short story)
Langston Hughes: "I, Too" (poem)
Film: The Butler (2013)
Udvalgte afsnit fra ”Election Year”: "Parties and Voters"; "Democracy under pressure", Lotte Genfke et al., Columbus 2024

Roman: "Being There" by Jerzy Kosinski, Transworld Publishers Ltd, 1997

Supplerende stof:

Film: Twelve Years a Slave (2013)
Nick McDonell: "Twelve", 2002 (extract novel)
Live webinar: "Bliv klogere på amerikanernes syn på skydevåben", Niels Bjerre-Poulsen, 29. august 2023
Livestreaming om "USA´s præsidentvalg 2024: Harris vs. Trump", Derek Beach, Aarhus Universitet
Foredrag om præsidentvalget i USA 2024 "Storm på vej", Steffen Kretz
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 50 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 3 Culture, Market and Communication

SO3

Formål:

Der gennemgås kulturteoretikere og arbejdes med kulturteorier og praktisk anvendelse af disse. Omfang: ca. 5%.

Focus on Culture, Rasmussen, Anne Skaarup Rasmussen et al., Systime 2001
- Stereotypes and Prejudices
- Culture Shock
- Geert Hofstede's Theories on Culture
- Edward T. Hall's Theories on Culture

Erin Meyer: The Culture Map Framework

Film: "Outsourced" (2007)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Selvrefleksion
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 4 Great Britain - an Area Study (EKSAMEN)

Formål:

Eleverne skal opnå og kunne anvende viden om historiske, kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsrelaterede forhold i UK - og kunne anvende relevante tekstanalysemetoder til at fortolke og perspektivere tekster inden for det udvidede tekstbegreb. Forløbet omhandler desuden engelsk som Lingua Franca. Omfang: ca. 15%.

Kernestof:

“The Commonwealth - About Us”, http://thecommonwealth.org/about-us#sthash.Q9h0g3Vf.dpuf  

Video: “Better Than Before | The Commonwealth of Nations | Royal Commonwealth Society of Canada”, https://www.youtube.com/watch?v=UvrXsRQU0Ng

Video: "Definition of UK, GB and the Empire", https://www.youtube.com/watch?v=rNu8XDBSn10  

Video: "Here’s how Britain’s voting system works", https://www.cnbc.com/2019/12/11/uk-election-how-does-britains-voting-system-work.html

“British Culture Wouldn't Exist Without Multiculturalism - It's Time To Take This Tired Debate Off The Table”, Huffington Post, 17 September 2018,
https://www.huffingtonpost.co.uk/entry/multiculturalism-immigration_uk_5b9fbdeee4b046313fbd728f  

"My Son the Fanatic", by Hanif Kureishi, Contexts, Joanna Engberg-Pedersen et al., pp. 192-203, Gyldendal 2004

Video: "British Schools explained", https://youtu.be/osY8Ynk7DOM

Documentary: ‘What Is Life Like in a Private British Boarding School? Leaving Home at 8 Years Old", 2020, https://youtu.be/d6vfjWBT45o  

"The British School System - Introduction"

“A Letter to... My Parents, who abandoned me to boarding school”, The Guardian, 7 January 2017

Film: "The Riot Club" (2014)

“Number of people in poverty in working families hits record high” https://www.theguardian.com/business/2020/feb/07/uk-live-poverty-charity-joseph-rowntree-foundation

“Living standards, poverty and inequality in the UK: 2020” https://www.ifs.org.uk/publications/14901

“UK poverty: the facts, figures and effects”, https://www.bigissue.com/latest/uk-poverty-the-facts-figures-and-effects/  

Documentary: “The reality of child poverty in Britain”,
https://youtu.be/FCMjfTkv9rY  

Documentary: “Breadline Kids”, https://www.youtube.com/watch?v=fJDhnvuNgEg

"Brexit Deal: Boris Johnson announces UK and EU trade deal", speech, 24 December 2020

“Six months in and UK businesses are still battling with Brexit”, The Financial Times, 27 June 2021,
https://www.ft.com/content/eadc7c23-2125-4381-93ae-a54104e5ccc7

“Rotting fish, lost business and piles of red tape. The reality of Brexit hits Britain”, CNN Business, January 23 2021
https://edition.cnn.com/2021/01/23/business/brexit-business-intl-gbr/index.html?utm_medium=social&utm_source=fbCNNi&utm_content=2021-01-23T08%3A30%3A11&fbclid=IwAR3nuOHNM33NasUJAnN5VzhQxLW__dmw-lpKdvtcJhFUl8RXYg6RUXCxVPU  

“Shop owners take the wheel after UK driver shortage hits supplies”, The Financial Times, 5 August 2021,
https://www.ft.com/content/04466c18-4c69-4fd3-a403-efb0deac0177

"UK families eating less healthily due to cost of living crisis", The Guardian, 2 Oct 2023

"Welfare and Class", Being British, Jan Erik Mustad et al., pp. 46-48, Gyldendal 2014

"The ´new normal´ for Britain? Poverty and destitution", The Independent, 9 February 2022
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 Food for Thought - Sustainability (EKSAMEN)

Formål:

Eleverne skal opnå viden om bæredygtighed og kunne diskutere forskellige aspekter af emnet med udgangspunkt i et bredt udsnit af tekster, især tekster om erhvervsmæssige og samfundsmæssige forhold. Desuden har forløbet til formål at træne den frie, men faglige samtale og diskussion såvel som argumentation i klasserummet. Omfang: ca. 10%.

Kernestof:

This is the World We Built. Years and Years, HBO series 2019, episode 6.
Makeover: Copenhagen fashion week announces "radical" sustainability goals. The Guardian, 29 January 2020
Jamie´s School Dinners, episode 1+2. www.mitcfu.dk
Jamie’s School Dinners: What’s on Children’s Plates 15 Years Later? https://www.oxfordhomeschooling.co.uk/blog/jamies-school-dinners-whats-on-childrens-plates-15-years-later/
The Future of Food, episode 1+2, BBC 2016. www.mitcfu.dk
How a Michelin-calibre Chef is Reinventing Hospital Food. The Independent, 19 October 2018
No Impact Man, https://www.youtube.com/watch?v=WlR8byU-ke4
The Environmental and Human Cost of Making a Pair of Jeans, Eco Watch, March 2018
The small Dutch town that wants to shape the future of your food, The Guardian, 5 March 2020

Gruppearbejde - fremlæggelser:
1: https://www.theguardian.com/environment/2018/feb/07/organic-food-and-drink-sales-rise-to-record-levels-in-the-uk
2: https://www.sciencefocus.com/future-technology/the-future-of-food-what-well-eat-in-2028/
3. https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-reduce-food-waste
4. https://www.thenewlede.org/2024/02/postcard-from-california-after-plastic-bag-ban-backfires-lawmakers-seek-a-fix/
5. https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2022/01/28/the-biggest-future-trends-in-agriculture-and-food-production/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 6 Crime and Violence (EKSAMEN)


Formål:

Eleverne skal kunne anvende relevante tekstanalysemetoder til at analysere, fortolke og perspektivere både fiction og non-fiction tekster. I den læste skønlitteratur skal eleverne bevidstgøres om forskellen mellem ”classical” og ”modern" crime stories. Omfang: ca. 10%.

Kernestof:

"Crime Fiction Introduction", Crime in Fiction, pp. 7-9, Gitte Vest Barkholt et al., Systime 2012
"The Good Samaritan", Crime in Fiction, Gitte Vest Barkholt et al., Systime 2012
"Philomel Cottage", Agatha Christie, in: Stories of Detection and Mystery
"Parole", Mathieu Cailler
"Legacy", P.R. Woods
"The Colour of Humanity", Bali Rai (terminsprøve: ikke alle elever har lavet denne opgave)

Documentary: "Black Sheep" (2019)

"I didn´t know if I wanted to be black or white: my life between worlds", https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/oct/26/i-didnt-know-if-i-wanted-to-be-black-or-white-my-life-between-worlds, The Guardian, 26 Oct 2018

Supplerende stof:

DR Podcast Genstart - "#textmewhenyougethome", 23. marts 2021
"Stop Guns" (picture analysis)
Documentary: "The Lost Boys" (2020)
"Conspiracy theories: how social media can help them spread and even spark violence", www.theconversation.com, 2 Oct 2023
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 7 India - an Area Study (EKSAMEN)

Formål:

Eleverne skal opnå viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i den tidligere koloni Indien til analyse, perspektivering og diskussion af aktuelle forhold. Der fokuseres bl.a. på emner som kastesystemet og dets udfordringer, kønsroller og kvindens rolle i samfundet. Omfang: ca. 15%.

Kernestof:

Facts about India - history, population, geography
1. http://www.bbc.com/news/world-asia-25881705
2. https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/india/#introduction
3. http://www.bbc.com/news/world-south-asia-12557384
4. http://www.bbc.com/news/world-south-asia-12641776

Video: “What Is India's Caste System? And Who Are Dalits?” (2020)
https://youtube/59JY1wDTerM

Video: “Is India's Caste System Still Alive?” (2015)
https://youtube/HyCQDIwHlXY

"Religion - Introduction and The Caste System", Emerging India, Ruth Flensted et al., pp. 41-42, Forlaget Øknom 2004

“From Attempting Suicide To Multi-Millionaire, The Story Of Kalpana Saroj”, July 27, 2021
https://dutchuncles.in/inspire/from-attempting-suicide-to-multi-millionaire-the-story-of-kalpana-saroj/

Video: "Unblocking India's sewers by hand" https://www.youtube.com/watch?v=-eG8mi3K4SA

“India’s ‘Manual Scavengers’ Rise Up Against Caste Discrimination”
http://www.ipsnews.net/2015/01/indias-manual-scavengers-rise-up-against-caste-discrimination/

"Women - Marriage, Dowry and Work", Emerging India, Ruth Flensted et al., pp. 56-57, Forlaget Øknom

"Indian man jailed for 10 years over wife´s dowry death"
https://edition.cnn.com/2022/05/25/india/india-vismaya-dowry-death-husband-guilty-intl-hnk/index.html

Video: DW News - India: "Three sisters ´commit suicide´ after dowry dispute", Facebook

“India’s attitude to arranged marriage is changing, But some say not fast enough”
https://edition.cnn.com/2020/11/18/asia/indian-arranged-marriage-dst-intl-hnk/index.html

"The Mango Season", excerpt from the novel by Amulya Mallada, pp. 28-33

Documentary: " Period. End of Sentence", 2019

"Indian couple sue only son for not giving them grandchildren"
https://edition.cnn.com/2022/05/17/india/indian-couple-sue-grandchild-intl-hnk-scli-index-html

Video: "India Couple Sues Son, Demanding a Grandchild
https://www.youtube.co/watch?v=Z8TNg1BaJ3g

"Stench of Kerosene", Amrita Pritam, short story

"How women entrepreneurs are changing Indian society"
https://theconversation.com/how-women-entrepreneurs-are-changing-indian-society-122352

Video: "Top 5 Women Entrepreneurs in India"
https://www.youtube.com/watch?v=4KOwYB_3qAE

Film: "Slumdog Millionaire" (2008)

Supplerende stof:

Dokumentar: "5 skarpe om hinduismen", DR 2014
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 42 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • IT
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 8 Corporate Social Responsibility

Formål:

Eleverne skal kunne forstå og anvende begrebet Corporate Social Responsibility (CSR) og læse tekster om store, internationale virksomheder og deres CSR politik. Der skal desuden perspektiveres til andre virksomheder og forretningsetik. Desuden fokuseres der på, hvad forbrugerne - herunder især Generation Z - forventer af virksomhederne i dag. Omfang: ca. 5%.

Kernestof:

Ted Talk by Wendy Woods: "The Business Benefits of Doing Good"
https://www.ted.com/talks/wendy_woods_the business_benefits_of_doing_good

"Corporate Social Responsibility: Consumers Will Remember Companies That Led In 2020", Forbes, 31 July 2020

"How Leading Global Companies Are Using Sustainability As A Market Differentiator", Forbes, 24 July 2020
Website: www.ethicalconsumer.org

"Apple Inc", https://www.ethicalconsumer.org/company-profile/apple-inc

Video: "Inside Apple´s iPhone Factory in China", https://www.youtube.com/watch?v=9XkX6EGk_CA

"Amazon.com Inc", https://www.ethicalconsumer.org/company-profile/amazoncom-inc
Website: https://goodonyou.eco

"How Ethical Is Nike?", 14 Aug 2020, https://goodonyou.eco/how-ethical-is-nike/

Video: "Walk in My Shoes: Nike´s Sweatshops", https://www.youtube.com/watch?v=2no2L-5-yfl

"´They Treat Us Worse Than Animals´: Working Without Water at Amazon", Tribune Magazine, 8 September 2023

Press Release: "Amazon, DoorDash and Walmart are trapping workers in poverty: UN poverty expert", 31 October 2023
https://www.ohchr.org/en/press-releases/2023/10/amazon-doordash-and-walmart-are-trapping-workers-poverty-un-poverty-expert

Video: "H&M and Zara: Can fast fashion be eco-friendly?", 8 January 2021
https://www.youtube.com/watch?v=00NIQgQE_d4

"Adidas is accused of ´greenwashing´ as Channel 4´s Dispatches reveals its ´ocean plastic´ trainers are made from throwaway bottles...", 16 May 2022
https://www.dailymail.co.uk/femail/article-10821693/Channel-4s-Dispatches-reveals-greenwashing-trainer-brands.html

"Fast fashion is ´choking Africa in dead white people´s clothes´...", 4 Nov 2022
https://worldfashionexhibition.com/myanmar/f/fast-fashion-is-choking-africa-in-dead-white-peoples-clothes

"What Is Fast Fashion?", 1 April 2022, https://goodonyou.eco/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 9 Black America and Systemic Racism (EKSAMEN)

Formål:

Eleverne skal opnå og kunne anvende viden om Black America og systemisk racisme. Eleverne analyserer, perspektiverer og diskuterer artikler, film og dokumentarprogrammer inden for emnet, der bl.a. har fokus på Black Lives Matter-borgerrettighedsbevægelsen. Omfang: ca. 5%.

Kernestof:

Video: "Systemic Racism Explained?", https://www.youtube.com/watch?v=YrHIQIO_bdQ
"Why I fear for my sons", Kimberly Norwood, CNN, August 25 2014
"America´s Past and Present Are Racist. We Deserve a Black Future", Pharrell Williams, Time, August 20 2020
Video: "Black Lives Matter: How a Hashtag Defined a Movement", https://www.youtube.com/watch?v=-8-KZ0RIN3w
"This much is clear: Derek Chauvin´s trial won´t change policing in America", Simon Balto, The Guardian, 15 April 2021
"Daunte Wright´s mother says she "never imagined" she´d be standing there at his funeral", Dakin Andone and Jason Hanna, CNN, April 22 2021
Film: "The Help"

Supplerende stof:

Dokumentar: "På knæ - han startede bølgen - Colin Kaepernick", DR Horisont, 9. juni 2020
Dokumentar: "Henry vokser op i USA´s farligste postnummer", DR Horisont, 27. april 2021
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 46 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 10 Lingua Franca

Fokus:

Hvordan spiller engelsk en større og større rolle i international kommunikation? Hvad har det af fordele og ulemper? Omfang: ca. 5%.

Kernestof:

English as Lingua Franca, The English Handbook, Systime 2024
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde

Titel 11 Business Communication

Forløbet skal bibringe eleverne en sproglig basisviden inden for handelskorrespondance og et indblik i forretningsgangen i en virksomhed samt relevant sprogligt stilleje i især e-mails.

En typisk forretningsgang
Modelbreve (e-mails)
Faste, nyttige vendinger
Kommunikationsmodellen
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 12 Netbaserede opslagsværker og grammatikbog

Netbaserede opslagsværker anvendt løbende i undervisningen (tilgængelige ved mundtlig eksamen):

https://www.ordbogen.com
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com
https://www.merriam-webster.com

Engelsk grammatik: "Getting Started", Mette Hermann og Poul Tornøe, Gyldendal 2020
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer