Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
IBC
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Christina Munkgaard Kragh
|
|
Hold
|
ks2023-hhxd-daA (kshhx-1d-daA, kshhx-2d-daA, kshhx-3d-daA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Det splittede sind - identitet
Identitet:
Kernestof:
Gustav Munch Petersen: ”til mine forældre», 1932
Carsten René Nielsen: «Til mine forældre”, 1993
Oskar Hansen: ”Stakkels den tid”, 1932
Morten Nielsen: ”Skæbne”, 1945
Yahya Hassan: ”Barndom”, 2013
Myten om Narcissos: af Ovids forvandlinger 3. Sang, vers 341-510 (5 sider)
Dorrit Willumsen: Narcissos”, 1976
Naja Marie Aidt: ”En kærlighedshistorie”, 1993 (6 sider)
Martha Christensen: ”Glansbilleder”, 1982 (5 sider)
Dogmefilmen ”Et rigtigt menneske” af Åke Sandgren, 2001 (Varighed: 1t 36 min.)
Katrine Marie Guldager: ”Konsterneret” (2 sider) og Dy Plambeck: ”Brutto” (3 sider) - begge fra ”Livord”, 2005
Biograftur til Nordisk Film Biografer Kolding: ”Når befrielsen kommer” af Anders Walter, 2023. (Varighed: 90 min.)
Helene Navne: "I danske film er det bedst for alle, hvis dem med handicap dør", Politiken 22. maj, 2014
Læst på 2. år:
Caspar Eric: Uddrag af "Nye balancer" (11 sider), 2023 - Digtene: "I want more life, fucker", "Faldet", "Mads", "En øvelse: Flex", "Min mor på hospitalet" og "Forsøg på et brev"
Foredrag med Caspar Eric, d. 24. apr..2024
Video med Caspar Eric om digtsamlingen ”Nye Balancer”: ”Det fineste er, hvis folk ikke opdager man ha et handicap (varighed 12:21 min.), Gyldendal forlag, 7. feb. 2023
Supplerende stof:
Mads Rangvid og Mimi Sørensen: ”At fortolke er at forstå” (s. 17-20), kapitlet ”Begyndelser” IN Perspektiver i dansk, Dansklærerforeningens forlag, 1. udg.1. oplag (2018) Her uddrag af Helle Helles ”Dette burde skrives i nutid” (2011), Herman Bangs ”Gennem Rosenborg have” (1899), Henning Mortensen ”BEGYNDELSE” (2010) og Adda Djørup ”Hjem” (2015)
Annette Düring og Anne Hauggard Thomsen: Guide til skriftlig dansk hhx/eux, side 19-21 (om fortolkningshypoteser), Systinme 2020
Anne Bøndergaard og Systime: Om personkarakteristik (personernes funktion, Aktantmodellen, Helhedssynsmodellen, Relationsmodellen) (7 sider) + om tekstens motiv og tema (5 sider) IN Textanalyse, Systime, 2021
Bjarke Schjødt Larsen: ”Narrativt begær – når læseren bare ikke kan stoppe”, mandag d. 15. okt. 2018, Skrivekrampe.dk (1 side)
Mette Ewald og Rikke Taber: Lyrik – når sproget spiller: side 9-12 + side 16-21 + side 29 (om lyrik og det visuelle udtryk), Systime, 2016
Forløbet dækker ca. 60 ns sider tekst
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Livord 1d
|
24-11-2023
|
|
Digtanalyser barndom og ungdom
|
28-11-2023
|
|
Oplæg om digte
|
28-11-2023
|
|
Blogindlæg
|
18-01-2024
|
|
Essay - filmen Druk
|
24-02-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
49 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Skriftlighedsforløb 1. år
Skriftlighedsforløb 1.år:
Processkrivning: Et forløb/en dag med 6 sammenhængende lektioner i forlængelse af identitetsforløbet. Fokus: Idégenerering, skrivefaser og tekstredigering.
Materiale: Filmen ”Druk” af Thomas Vinterberg, 2020 (varighed: 1t 57 min.) Supplerende stof omkring essaygenren.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Retorik og diskurs
Formål: Eleverne skal kunne anvende relevante begreber i retoriske analyser og forholde sig reflekterende til emnerne gennem diskussion og selvproducerede tekster.
Pædagogisk fokus: Elevmotivation
I forhold til dette fokus er der flere sekvenser i timerne, der adskiller sig fra hinanden i forhold til læringsrum, socialform og aktivitetsform. Læringsrummet veksler mellem undervisningsrum og træningsrum. Socialformen varierer tilsvarende mellem individuelt arbejde, arbejdsgruppe og dialogisk undervisning. Aktivitetsformen er derfor baseret på færdighedstræning, opgaveløsning og diskussion omkring det faglige stof.
Kernestof:
Tessas nytårstale i Deadline 2.1.2021 + https://www.dailymotion.com/video/x8j4pg6 (Varighed: 4:23min.)
DDFs (danske Dagblades Forening) kampagne forøget avislæsning: ”Avistid”, 2006 (annoncer: Niels Hausgaard, Mads Øvlisen, Natasha Illum Berg, Jokeren, Keld Balmer Hansen, Lone Scherfig (ca. 14 sider) + microfilmen ”Jeg er bare den logerende” af Lone Scherfig, produceret for Danske Dagblade, 2006. (Varighed: 5:48min.)
Peter Olesens kronik: ”Mobiltelefonens mange forbandelser”, Politiken, 17.marts, 2018 (4 sider) + eksemplarisk analyse af samme kronik IN ”Guide til skriftlig dansk hhx/eux” (4 sider)
Supplerende stof:
Helle Borup: "Ud med sproget - grundbog i retorik for gymnasiet og hf". Kapitel 1 ("Hvad er retorik"), kapitel 2 ("Dipositio"), kapitel 4 (appelformerne), kapitel 5 (Toulmins argumentationsmodel), kapitel 6 (genren - hovedfunktioner), kapitel 7 (Pentagrammet) (i alt ca. 31 sider)
(forløbet dækker nu ca. 60 ns sider tekst– men vi mangler diskursdelen, som kommer på 2 år.)
Diskursanalyse:
Skabelsesberetningen, 1 Mos 1,0 – 1 Mos 2,4
Ketty Dahls kronik ”Samfundsetikken udhules. Abort er blot et alternativt ord for drab”, 28 maj, Kristeligt Dagblad, 2013 (1 side)
.
Elevproducerede kampagnefilm med antagonistiske diskurser
DFs valgvideo ”Jeg er Danmark” Jeg er Danmark - YouTube (2011) Varighed: 3:03.
Præsident Bush: Tale til nationen til nationen efter terrorangrebet d. 11. september 2001 (3 sider)
Anders Schunk: Eksemplarisk analyse af Bush talen (Varighed 6:52) IN Anne Bornerup Grønbog og Mette Møller Jørgensen: Diskursanalyse i dansk, Dansklærerforeningens forlag og Systime 2014 - iBogen
DFs valgvideo ”Jeg er Danmark” Jeg er Danmark - YouTube (2011) Varighed: 3:03.
Hans Henrik Bruun: Er der plads til elge i Danmark?", 19. ja. 2012, Altinget
Supplerende stof:
Helle Borup: "Ud med sproget - grundbog i retorik for gymnasiet og hf". Kapitel 1 ("Hvad er retorik"), kapitel 2 ("Dipositio"), kapitel 4 (appelformerne), kapitel 5 (Toulmins argumentationsmodel), kapitel 6 (genren - hovedfunktioner), kapitel 7 (Pentagrammet) (i alt ca. 31 sider)
Anne Bornerup Grønbog og Mette Møller Jørgensen: Diskursanalyse i dansk (s. 8-26 introduktion til diskursanalysens begreber + s. 44-45 "diskursanalyse af levende billeder"), Dansklærerforeningens forlag og Systime 2014
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
37 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
DMG
Kernestof:
Georg Brandes: af Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes litteratur (1872) (1 side)
Herman Bang: uddrag af "Ved Vejen" (1876) (1 side)
J.P. Jacobsen: uddrag af Marie Grubbe (1876) (1 side)
Herman Bang: "Den sidste balkjole" (1987) (7 sider)
Henrik Pontoppidan: "Ane-Mette" (1887) (9 sider)
Henrik Ibsen "Et dukkehjem" filmatiseringen (1974) (varighed: 106 min.)
Værk: Christian Krohg: Romanen "Albertine" (1886)
Uddrag af Ole Bornedals kronik: "Liktorernes tyranni" (2017) IN Det moderne gennembrud # MeToo af Maja Bødtcher-Hansen og Susan Mose (side 82-84)
J.P. Jacobsen: af ”Niels Lyhne” (1880)
Charles Darwin: ”Af Arternes oprindelse” (1859)
Billeder:
Peter Julius Larsen: ”Billede af livet i en sjællandsk Bondegård ved Middagstid (1852)
H.A. Brendekilde: ”Udslidt” (1889)
Supplerende stof:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk", Systime 2015
Jørn Jacobsen og Conni Paldam: "De moderne gennembrud 1870-1914", Systime, 2011 (side 86-98 - minus romanuddragene)
Johannes Fibiger og Gerd Lütken: "Naturalisme, impressionisme og realisme" (ca. 3 sider)
Maja Bødtcher-Hansen og Susan Mose: "Det moderne gennembrud #MeToo", Gyldendal, 1. udg. 1. oplag, 2019: Sædelighedsfejden (side 37-51) + (om det naturalistiske drama: side (49-53) + om feminismens bølger side (71-76) + "Argumentation og retorik i debatterende tekster" side (78-84)
Kvinfo: om Elisabeth Grundtvig https://www.kvinfo.dk/side/170/bio/965/ (1 side) og om kvindekilder - om sædelighedsfejden https://kvindekilder.atlassian.net/wiki/spaces/KVIN/pages/520126506/S+delighedsfejden (ca. 2 sider)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
31 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Virkeligheden fortalt i ord og billeder
Kernestof:
Podcastgenren
ThirdEar: Podcasten ”Kvinden på isen”, 2014 (varighed 55:41 min.)
Third Ear: Podcasten ”Kvinden med den tunge kuffert”, 2016 (værk)
Reportagegenren:
Katastrofereportagen: Herman Bang: uddrag af "Branden" (4. okt. 1889)
Puk Damsgård: ”Kabul zoo er et fristed – for mennesker, Jyllands-Posten, 6. dec. 2010
Carolina Kamil og Asger Ladefoged: ”Morten fra Jylland længes tilbage til islamisk stats brutale kalifat”, Berlingske, 6. april, 2021 (6 sider)
Bo Søndergaard: ”Hvis de vil slå mig ihjel, så gør det. Om det er her eller i Danmark”, Politiken, 5. april 2021
Dokumentargenren:
TV2 dokumentaren ”Herluf Holms hemmeligheder”, 2022 (varighed: 42 min.)
Supplerende stof:
Mimi Olsen (et. al) Podcast (Dansklærerforeningens forlag, 2020):
”Podcastens særtræk og former” (s. 10-17)
”Podcastens dramaturgi” (side 42-46+ side 47-53)
”Fortælleforhold i podcasts” (side 54-61)
”True crime” (side 106-115)
Kapitlet Podcasts fra Ole Schulz Larsens Håndbog til dansk (Systime, 2020)
Livsstil.tv2.dk: "De ægte "true crimes": Derfor sluger vi dem råt", 6. jan.2016
https://livsstil.tv2.dk/2016-01-06-de-aegte-true-crimes-derfor-sluger-vi-dem-raat (varighed: 2:40 min.)
Avisreportagen – ”6. katastrofereportagen”, Litteraturportalen.systime.dk
”Nyhedskompasset og vinkel” https://www.gymdansk.dk/nyhedskompasset-og-vinkel.html
Læreroplæg om de fem nyhedskriterier, topos/topik og vinkling
Håndbog til dansk, kap. 5.5
Berit Riis Langdahl, Mimi Olsen og Pia Quist: Mediehistoriens fem kommunikationskulturer” s. 269-280) IN Krydsfelt – grundbog i dansk, Gyldendal, 1. udg. 4 oplag 2013
Kap 9. ”Krisekommunikation, apologier og undskyldningsretorik” (side. 131-142) IN Grundbog i retorik af Bodil-Marie Gade m.fl., Systime2017, 1. udg., 1. oplag.
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Personkarakteristik Albertine
|
05-12-2024
|
|
Caspar Eric
|
20-02-2025
|
|
Analyse af podcastepisoden - Døden i Herlev
|
17-03-2025
|
|
Noter til vinkling - en lille tekst
|
27-03-2025
|
|
Reportage
|
24-04-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
52 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Litteraturens brudflader
Brudflader i litteraturhistorien
Fokus i forløbet har været at se på brudflader mellem de forskellige litterære perioder. En særlig vinkel er skiftet (illustreret for eleverne ved en bølge) mellem en udadvendt samfundsorienteret litteratur og en mere indadvendt åndelig litteratur.
Kernestof:
Middelalder:
Folkevise: Ebbe Skammelsøn
Klip fra Susanne Biers film "Brødre", 2014 (Tidskode
1:26:47-1:40:28)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
49 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/943/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62485620455",
"T": "/lectio/943/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62485620455",
"H": "/lectio/943/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62485620455"
}