Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
IBC
|
|
Fag og niveau
|
Historie B
|
|
Lærer(e)
|
David Alex Johansson
|
|
Hold
|
ks2024-hhxg-hiB (kshhx-2g-hiB, kshhx-3g-hiB)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
2
|
Mellemkrigstiden.
forbindelse med dette forløb har hovedfokus været på Mellemkrigstiden. Der er således fokus på, hvordan den økonomiske udvikling i 1920'erne og 1930'erne påvirkede den samfundsmæssige og økonomiske udvikling i 1930'erne. Desuden er der draget paralleler til nutiden, således eleverne har fået en forståelse for datidens og nutidens former for propaganda.
Kernestof:
Holocaust og andre folkedrab
̶Væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
Faglige mål:
demonstrere indsigt i udviklingen i Danmarks og verdens historie inden for de seneste ca. 500 år, herunder væsentlige begivenheder og sammenhænge mellem den nationale, europæiske og globale udvikling
̶ demonstrere indsigt i grundlæggende styreformer og politiske ideologier samt forholde sig reflekterende til demokratisering og menneskerettigheder i nationalt og globalt perspektiv
̶ analysere konflikters opståen og håndteringen af disse samt udviklingen i internationalt samarbejde
Anvendte materialer:
Bryld, Carl-Johan: Verden efter 1914 – i dansk perspektiv (2007) s. -147
Frederiksen, Peter: Det tredje Rige – fællesskab og forbrydelse (2009) s. 45-53 og s. 55-63
Hassing, Anders: Vejen til folkedrab (2023) fra Columbus s. 113-129
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Den kolde krig
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Demokrati og revolution
I dette forløb har eleverne beskæftiget sig med Europa fra slutningen af 17oo-tallet og frem til starten af 1900-tallet. Desuden er DHO-forløbet integrereret som en del af dette forløb. Eleverne har således fået viden om den politiske og demokratiske udvikling i Europa og Danmark. Således har de fået kendskab til flere af tidens revolutioner. Dernæst har de opnået viden om den danske grundlov, og hvordan den var med til at forme Danmark bl.a. mht. den danske nationalstats grænser og relation til Tyskland og Slesvig.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Terrorisme
I forbindelse med dette forløb har eleverne arbejdet med terrorisme og dennes indvirkning på livet i Vesten og omvendt. Dette forløb har fokus på tiden efter år 2000.
Kernestof:
Faglige mål:
Anvendte materialer:
Bryld, Carl-Johan: Verden efter 1914 – i dansk perspektiv (2007) s. 311 og s. 324-337
Hansen, Birthe: Terrorisme på tværs -civilsamfundets mørke sider (2018) fra Frydenlund s. 10-
Supplerende materialer:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/943/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66302928399",
"T": "/lectio/943/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66302928399",
"H": "/lectio/943/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66302928399"
}