Holdet 2022 DA/c - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2021/22 - 2024/25
Institution Stenhus Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2022 DA/c (1c DA, 2c DA, 3c DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Argumentation og retorik
Titel 2 Den analyserende artikel (Taler)
Titel 3 Autofiktion - barnet som fortæller (værk)
Titel 4 DHO De Dansk Vestindiske øer (inkl værk)
Titel 5 Introduktion til den debatterende artikel
Titel 6 Eventyr og Folkeviser - Overgange i litteraturen
Titel 7 Diskurser om køn
Titel 8 Introduktion til den debatterende artikel
Titel 9 Natursyn på tværs (inkl. værk)
Titel 10 Dokumentaren
Titel 11 Det moderne gennembrud
Titel 12 Nyhedsformidling
Titel 13 Etiske grænser for dækningen af drabssager
Titel 14 Realisme og modernisme
Titel 15 Metodeforløb
Titel 16 Podcastforløb (VÆRK 6)
Titel 17 Akademisk skrivning
Titel 18 Thomas Korsgaard: Tyverier (VÆRK 6)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Argumentation og retorik

Argumentations- og retorikforløb med fokus på basal kendskab og anvendelse af begreber inden for talegenren. I forbindelse med uge 47 grøn uge har der været fokus på klimataler i forløbet.
I løbet af forløbet har eleverne arbejdet med udformning af egne klimataler samt debatindlæg med fokus på at kunne argumentere og anvende retoriske virkemidler.

Tekster:
Game of thrones: https://www.youtube.com/watch?v=e4Uq8O5ZhUA
Fake News: Vincent Hendricks 2018: https://www.facebook.com/fuaalborg/videos/vincent-f-hendricks-med-foredraget-fake-news/875107495947938/
Mette Frederiksen 1. november 2022: https://www.dr.dk/nyheder/politik/folketingsvalg/se-videoen-her-udskriver-mette-frederiksen-folketingsvalget
Bues tale til Anne: https://www.youtube.com/watch?v=UoWgM7KO34A

Helle Thorning tale 1. maj fælledparken 2008 (uddrag)
"Tale til Tina" (bryllupstale) dato ukendt
Dronning Margrethe nytårstale 1983 (uddrag)

Greta Thunberg klimamarchtale 25/5 2019


Følgende er gennemgået og arbejdet med:
Retorik
- De tre talegenrer
- Ciceros pentagram
- appelformerne
- Sproglige stilfigurer

Argumentation:
- Toulmins argumentationsmodel
- argumenttyper

Den analyserende artikel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Autofiktion - barnet som fortæller (værk)

Formål:
I dette forløb er der fokus på analyse af Autofiktion.
Formålet med forløbet er at give en forståelse af autofiktions genretræk, arbejdet med fortæller, paratekst og forskellige litterære kontrakter.

Begreber knyttet til forløbet:
Selvbiografi definition
Autofiktion definition
Kontrakt og dobbeltkontrakt
Fortælleren i autofiktion: Det fortællende jeg / det fortalte jeg
Forfatterens rolle: Offer, medløber, bøddel


Materiale:
Thomas Korsgaard: Hvis der skulle komme et menneske forbi, 2017
Søren Vrist Christensens film om "Minimalisme og Helle Helle - dansk litteratur"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 DHO De Dansk Vestindiske øer (inkl værk)

Et forløb i samarbejde med historie.
Særligt fokus i forløbet er Kolonierne i Dansk Vestindien
Introduktion til Oplysningstid og rationalisme med særlig fokus på Holberg.
Fokus på sproglig analyse, herunder diskursanalyse af kilder/kolonialvarer fra perioden, argumentationsanalyse af avisartikler om "undskyld-debatten".

Forløbets 3 temaer:
1. oplysningstiden
Danmark som kolonimagt
Synet på det fremmede                                    
2. Danmark og det fremmede
3. opgøret med fortiden
undskyld

I forløbet arbejdes der med:
- Oplysningstiden med fokus på Ludvig Holberg og en tematisk værklæsning af Holbergtekster.  
- Analyse af tekstmateriale fra forskellige perioder om kolonitiden i DK
- Analyse af taler, billedmateriale og film
- Metoder: Postkolonial metode, litteraturhistorisk metode, diskursanalyse
Dansk/historie-forløb om den danske kolonialisering af de vestindiske øer.



Læste tekster:
(de tre Holbergtekster udgør en værklæsning )
Ludvig Holberg ”Introduktion til naturens og folkerettens kundskab”  (1734)
Ludvig Holberg - epistel nr. 38 (1748)
Ludvig Holberg - uddrag af "Niels Klims underjordiske rejse" (kap 12) (1741)
Nicolai Arcel "En kongelig affære" (2012) (film)
Anna Neye - uddrag af "Emma Gad for hvide - en terapeutisk guidebog" (2017)
"Lars Løkke Rasmussens tale ved Transfer day d.31. marts 2017" (artikel)

Fokus på akademisk skrivning.


Øvrigt:
Besøg på Nationalmuseet inkl. rundvisning i udstillingen om dansk kolonialisme i Vestindien. Desuden en byvandring med fokus på kolonitidens spor i København.





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Introduktion til den debatterende artikel

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Eventyr og Folkeviser - Overgange i litteraturen

En tematisk værklæsning
Litterært forløb med tematisk sammenhæng, Overgange i litteraturen. Forløbet fungerer som værklæsning

I forløbet læses tekster fra den mundtlige fortælletradition, folkeviser og folkeeventyr og fra den skriftlige tradition, kunsteventyr og moderne tekster.
Forløbet tematiserer overgangen fra barn til voksen. Derudover arbejdes der med eventyrtræk med henblik på at undersøge, hvad der kendetegner eventyrgenren.
Eleverne introduceres til følgende metoder: Den psykoanalytiske metode herunder Freuds personlighedsmodel og symboltænkning, Den strukturalistiske metode herunder forskellige kompositionsmodeller (kontraktmodellen, aktantmodellen, hjemme-ude-hjemme), Den nykritiske metode.
I arbejdet med folkeeventyr og folkeviser arbejdes der desuden med Olriks episke love, genretræk og kendetegn.

Læste tekster:
Folkeviser:
Folkeviser:
Jomfruen i fugleham
German Gladensvend

Folkeeventyr:
Den lille rødhætte
Kong Lindorm
Prinsessen med de 12 guldsko

Kunsteventyr
H.C. Andersen: "Hyrdinden og skorstensfejeren"(1845)

Moderne eventyr:
Karen Blixen: "Ringen" (1958)


Film: Black Swan. Der arbejdes med at lave en psykoanalytisk analyse af filmen.

Teoritekster:

Axel Olrik: "De episke love"
Metoder i dansk: psykoanalytisk tilgang
Om Sigmund Freuds personlighedsmodel og symboler.
Litteraturens veje: En strukturalistisk læsning, en psykoanalytisk læsning, en nykritisk læsning.
Litteraturens Veje: Folkeviserne, Folkeeventyr

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Diskurser om køn

Formål
Forløbets formål er at eleverne introduceres til diskursanalyse som sproglig analysemetode, og dermed har forløbet overvejende fokus på det sproglige perspektiv. Forløbets tema er køn, og derfor belyser de analyserede tekster køn på forskellig vis. Vi analyserer primært faktatekster og bruger diskursanalysens begreber: Nodalpunkt, ækvivalent, ækvivalenskæde, antagonisme, differenskæde, flydende betegner, antagonistisk diskurs og hegemonisk diskurs. Begrebsapparatet bruger vi til at afdække, hvilken forståelse af køn diskursen afspejler. Vi undersøger diskurser om både kvinder og mænd, og vi analyserer, diskuterer og vurderer, hvad der karakteriserer de hegemoniske kønsdiskurser for mænd og kvinder de seneste år.

Faglige mål:
• At du kan lave diskursanalyser af faktatekster med brug af et relevant begrebsapparat.
• At du kan karakterisere diskursen og afdække, hvilken opfattelse af køn diskursen afspejler.
• At du kender til antagonistiske diskurser om køn anno 2020-2023 og kan vurdere, hvorvidt de er hegemoniske.
• At du kan reflektere over, hvilken betydning det har, at en kønsdiskurs er hegemonisk.
• At du kan reflektere over sammenhængen mellem sprog og virkelighed og vurdere, hvilken betydning vores valg og brug af ord har.

Metoder
Arbejdsformer: Gruppearbejde, pararbejde, individuel skrivning, læreroplæg, tavleundervisning, produktivt arbejde med diskurs.

Materialer
• Ditte Campion (2020): Blik for køn, kapitel 2:
o Teori: ”Diskursanalysens begreber”
o Artikel: "Lækker på skolefotoet"
o Reklame: ”Reklame for stripklubben Mirage”
• Tina Hanneberg (2002): "Drama i Zoo: Hunløver slagtede deres mage" (BT.dk), link: https://www.bt.dk/nyheder/drama-i-zoo-hunloever-slagtede-deres-mage
• Ritzau (2013): "Hanløve dræber hun for øjnene af zoo-gæster", link: https://www.avisen.dk/hanloeve-draeber-hun-for-oejnene-af-zoo-gaester_244004.aspx
• Tessas nytårstale (2021) (DR2 Deadline), link: https://www.youtube.com/watch?v=uRSjv9VY0Eo
• Tobias Rahim (2022): "Når mænd græder", sangtekst
• Lasse Dein og Kasper Steensgaard (2022): "Maskulin", tv-serie, afsnit 1, link: https://www.dr.dk/drtv/serie/maskulin_340980
• DR3 (2017): ”Gina Jaqueline – en sugardaters fortælling”, afsnit 1
• BT (2020): ”Fie Laursen reklamerer igen for sugardating: ’Piger, make some coins’” (uddrag)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Natursyn på tværs (inkl. værk)

- fra romantik til den antropocæne tidsalder
Forløbet er et litterært forløb og tematisk forløb om natursyn gennem tiden. Vi beskæftiger os især med én afgrænset periode før år 2000: Romantikken. Eleverne vil blive introduceret til universalromantik, nationalromantik, organismetanken, nyplatonisme, panteisme og dualisme, men har særligt fokus på romantikkens idéer om natur. I forlængelse heraf introduceres eleverne til romantismen som strømning i 1800-tallets litteratur, og vi læser tekster som giver anledning til at reflektere over forskelle og ligheder romantik og romantisme imellem.

Forløbet indeholder en værklæsning af Silja Hendersons "1.7 tipping point" (2018), og dermed trækker vi tråde fra romantikken til nutidens klimalitteratur. Vi laver desuden en små skriveøvelser for at øve analyse- og citatteknik, samt en kreativ skriveøvelse, hvor eleverne efter en naturvandring skriver romantisk inspirererede naturdigte.

Faglige mål:
- At kunne analysere, fortolke og karakterisere litterære tekster sprogligt, stilistisk, genremæssigt, komparativt og tematisk
- At kende og kunne anvende centrale begreber i lyrikanalyse og -fortolkning (billedsprog; metafor, besjæling, sammenligning, real-/billedplan, lyrisk jeg, udsigelse, metrik og rimskema)
- At kunne udpege centrale ligheder og forskelle mellem fremstillinger af natur i litteratur i romantikken til i dag
- Karakterisere romantiske tekster ud fra centrale periodebegreber
- Bruge sproglige virkemidler, som er typiske for romantikken som periode, til at skrive egne naturdigte
- Fortsættes…

Kernestof (fra læreplanen)
– tekster fra 1700- og 1800-tallet, herunder fra oplysningstid, romantik, romantisme og naturalisme
– læsning af en afgrænset periode før 2000
– litteraturanalyse og -fortolkning
– litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
– tekster gennem kreative arbejdsprocesser.
– fra dansk litteraturs kanon: Oehlenschläger, Grundtvig, St. St. Blicher

Materialer:
Primærtekster:
– Amalie Smith (2017): "Et hjerte i alt" (uddrag. "Møbiusbåndet")
– A.W. Schack von Staffeldt (1804): "Indvielsen"
– Adam Oehlenschläger (1805): ”Simon Peder” (KANON)
– Grundtvig (1807): ”Strandbakken ved Egeløkke” (KANON)
– St. St. Blicher (1838): ”Trækfuglene” (KANON)
– E. Aarestrup (1838): "På sneen"
– Silja K. Henderson (2018): "1,7 tipping point” (VÆRK #4)

Baggrund/supplerende stof:
Fibiger m.fl.: Litteraturens veje, s. 157-165; 175-176
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skrivedag 03-01-2024
Remedieringsopgave 09-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Dokumentaren

Forløbet er et medieforløb. I forløbet er der fokus på filmiske virkemidler i dokumentaren, på dokumentarens fortælleformer og på forholdet mellem det iscenesatte og det autentiske.
Som en del af forløbet skal eleverne arbejder med skriftlig formidling af levende billeder.

Forløbet indledes med, at klassen i fællesskab ser dokumentaren "Forfulgt af politiet" (værk) og efterfølgende arbejder med det:

Eleverne introduceres til, hvorledes man kan lave analyse af levende billeder. Vi skelner her mellem en mere klassisk analyse, som de også kender fra skønlitteraturen, hvor man kan arbejde med sekvenser, fortælleforhold, tid, sted, miljø og personkarakteristikker.

Derefter introduceres de til filmanalysen og dens begreber, idet vi arbejder med billedbeskæring, perspektiv, kamerabevægelser, belysning/farver, lyd, symbolske billeder og dramaturgi.

Eleverne lærer også om og arbejder med fakta- og fiktionskoder i levende billeder, herunder også, hvad der kendetegner blandingsformer.

Eleverne introduceres for 5 typer af dokumentargenrer, som de også ser små eksempler på, som de skal kunne genrebestemme. De fem typer, som eleverne lærer om og arbejder med, er:
- den klassiske dokumentarform
- Den observerende fortælleform
- den poetiske dokumentarfilm
- den dramatiserede fortælleform
- den deltagende fortælleform
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Det moderne gennembrud

Et litterært forløb om en afgrænset periode 1870-1890
Forløbet introducerer eleverne til Det moderne gennembruds temaer og vigtigste forfattere. Eleverne skal kende til begreberne naturalisme, realisme, impressionisme, social kritik og Georg Brandes krav til den nye litteratur.
Der er særlig fokus på temaerne: sociale forhold og ligestilling og seksualmoral.
Samt fokus på det naturalistiske drama og dets kendetegn.
I forløbet læses tekster på Norsk og svensk



Intro til Perioden: Det moderne gennembrud - dansk litteratur af Søren Vrist Christen https://www.youtube.com/watch?v=Uy29WdY7TYE

Læste tekster:
Henrik Pontoppidan: Ane Mette (1887)
Amalie Skram: Karens Jul (1892) (norsk)
Herman Bang: Den sidste balkjole (1887)
August Strindberg: Forörd til Frk Julie (1888) (svensk)
August Strindberg: Frk Julie (1888)
Henrik Ibsen: Et Dukkehjem (1879) (norsk)



Billeder:
Erik Henningsen, Summum jus, summa injuria. Barnemordet 1886
Brendekilde: "En landevej" (1893)
Joakim Skovgaard 'Forårsklipning på Lolland. Gråvejr'. (1881)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Nyhedsformidling

Faglige mål
Når forløbet er slut, skal du…
• kunne forstå og forklare forskellen på menings-, nyheds- og servicejournalistik
• anvende viden om virkemidler i journalistik og fortællende journalistik i analyse og fortolkning af journalistiske tekster i forskellige medier
• anvende viden om både indre og ydre komposition i journalistik, særligt kompositionsmodeller i fortællende journalistik
• foretage analyse og fortolkning af tekster særligt om krimi og mord

Baggrundsmateriale
Håndbog til dansk, hele kapitlet om avisjournalistik
Lærermateriale om fortællende journalistik
Læreroplæg om kildetyper og genrer i journalistik

Analysemateriale
Bang, Herman (1884). "Branden", uddrag.
Mette Pedersen m.fl.: ”Politi: En person dræbt ved skudepisode i København” Ekstra Bladet 8.august 2024
Miriam Dalsgaard og Signe Thomsen: ”43-årig mand er dræbt af skud på Nørrebro” politikken 8. august 2024
Poul Høi: 'Og hele månen blev som blod' (uddrag) Berlingske Tidende 12.9.2001
Lasse Momme: ”Traumet i Kirkerup” Jyllands posten 21. april 2024
H.C. Andersen ”Prinsessen på ærten” (skriveøvelse)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Etiske grænser for dækningen af drabssager

Beskrivelse:

Eleverne introduceres til den reflekterende artikel vha. udvalgt teori og arbejder med at skrive dialogisk og reflekterende vha. kortere skriveøvelser.

I slutningen af forløbet afleveres en reflekterende artikel om etiske grænser for dækningen af drabssager.


Materiale:

- Hein, Niels: Flere detaljer og større mediedækning end nogensinde, kan vi komme for tæt på drabssager?. Kristeligt Dagblad, 2023.
- Vaaben, Line: Anklageskriftet mod manden tiltalt for drabet på Mia Skauhauge (uddrag). Politiken, 2023
- Genstart: Intet klikker som Kirkerup eps. 5. juni 2024, dr.dk
- Feature: Drabet på Stine Geisler. Avisen.dk, 2007

Teori:



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Realisme og modernisme

Formål:

Formålet med forløbet er først og fremmest at give eleverne kendskab til de vigtigste realistiske og modernistiske strømninger i det 20. århundrede samt kendskab til vigtige kanonforfattere.

Derudover skal eleverne gøres i stand til at reflektere over sammenhængen mellem teksten og samtiden.
Eleverne skal opnå rutine med at læse metodisk og undersøgende med fokus på perspektiver indenfor litteratur- kultur- og bevidsthedshistorie i perioden 1890 til 1970'erne.

De skal teste fortolkningshypoteser ved læsning af tekster, som ikke kun repræsenterer forskellige strømninger indenfor realisme og modernisme, men som også beskæftiger sig med centrale eksistentielle problemstillinger ved at være menneske og ved at træffe valg.



Indhold:

- tekster fra 1800-tallet og 1900-tallet, herunder realisme og modernisme
- Kanonforfattere: Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø, Tom Kristensen, Martin A. Hansen, Peter Seeberg og Klaus Rifbjerg.



Materiale:

Pensumtekster:

Baudelaire: Et ådsel (1861)
Sophus Clausen: Ekbátana (1896)
Johannes V. Jensen: Paa Memphis Station (1906)
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (en idyl) (1900)
Jeppe Aakjær: Jens Vejmand (1905)
Marinetti: Futurismens manifest (1909)
Broby Johansen: BORDELPIGE DRÆBER UFØDT og ODALISK SKØNHED (1922)
Tom Kristensen: Fribytter og Nat i Berlin
Martin A. Hansen: Agerhønen (1947)
Ole Sarvig: Husene (1948)
Peter Seeberg: Hullet (1962)
Klaus Rifbjerg: Livet i badeværelset (1960)


Supplerende stof:

Billeder:
Munch, Kirchner, Schiele
Brendekilde: Udslidt


Tekster:
Tove Ditlevsen: Til mit døde barn (1939)
Broby-Johansen: STRIDSMÆND FOR DET VI ELSKER (1922)



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Metodeforløb

Formål :
En introduktion til litterære metoder i dansk.
Følgende metoder har vi arbejdet med:
Den læserorienteret metode, biografisk metode, nykritisk metode, strukturalistisk metode, socialhistorisk/ ideologikritisk metode, psykoanalytisk metode, kønskritisk metode

Materiale:
Litteraturens veje
H.C Andersen: Tepotten
Naja Marie Aidt: Som englene flyver, 1993
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Podcastforløb (VÆRK 6)

Om forløbet:

Forløbet har fokus på analyse, fortolkning og vurdering af udvalgte podcast-afsnit og placerer sig dermed inden for det mediemæssige perspektiv af danskfaget. I forløbet skelnes der mellem snakkepodcasts og storytellingpodcasts. Hovedvægten vil være på storytellingpodcasts, herunder specifikt podcasttypen podcastdokumentar, som den fremstilles i Håndbog til dansk – litteratur, sprog og medier.
I forløbet skal eleverne blive fortrolige med en bred vifte af analysebegreber til at analysere og fortolke podcasts. Desuden skal eleverne selvstændigt producere en mini-podcast og foretage en værkanalyse af en selvvalgt podcast inden for podcastdokumentartypen.
Omfang: 13 lektioner á 55 minutter


Formål:
- Opnå kendskab til og kunne anvende en analytisk værktøjskasse til at arbejde med podcasts
- Analysere og fortolke udvalgte eksempler på podcasts
- Kunne sammenligne podcastmediet med dokumentarfilm med henblik på at fremhæve genre- og formidlingsmæssige forskelle og ligheder
- Selvstændigt producere en mini-podcast med fokus på lydlige virkemidler
- Kunne foretage en analyse af en selvvalgt podcast og udvælge relevante analysestrategier til arbejdet


Materiale:

Pensum:
- Third Ear: I et forhold med (2014) https://thirdear.studio/da/pods/forhold
- DR: Den nordiske odyssé Prolog (2016): https://www.dr.dk/lyd/special-radio/den-nordiske-odysse/den-nordiske-odysse-1/den-nordiske-odysse-episode-00-12-prolog-16121600101
- Selvvalgte podcasts: XXXX


Teori:

- Håndbog til dansk: Podcast


Supplerende stof:

Amina Elmi: min mor er hjemvendt fra rejse til hjemlandet BARBAR [Tavshedens objekt] (2023)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 Akademisk skrivning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer