Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Stenhus Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2022 id/e (1e id, 2e id, 3e id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Lec Lanciers og folkedans
Formål
Gennem alsidig idrætsundervisning opnår eleverne kropslige kompetencer samt viden, kundskaber og færdigheder i relation til fysisk aktivitet.
Eleverne skal opnå grundlæggende idrætslige færdigheder samt indsigt i kroppens bevægelsesmuligheder.
Eleverne udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning. Eleverne udvikler innovative kompetencer, således at de ved at anvende deres faglige viden og kundskaber lærer at tænke nyt og løsningsorienteret i forhold til konkrete, idrætslige problemstillinger.
Gennem undervisning i alsidige idrætsaktiviteter opnår eleverne et bredt kendskab til idræts- og bevægelseskultur og motiveres til fortsat fysisk aktivitet.
Faglige mål og fagligt indhold
Eleverne skal gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet; musik og bevægelse. De skal opnå kropsbevidsthed samt indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.
Kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger.
Kernestof
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er i forløbet aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet samt aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse. Aktiviteter der fokuserer på samarbejde.
Indføring i forskellen mellem den højkulturelle og folkelige danse.
I forløbet arbejdets der med Les Lanciers (alle 5 ture), samt forskellige folkedanse (Bettemand i knibe, Jugo, Circassion circle og Jiffer mix)
Faglige mål til eleverne:
Der arbejdes overordnet set med dansenes forskellige udtryk og teknik.
Det forventes at eleverne:
- kan forevise diverse grundtrin, herunder Chassé-trin og valsetrin samt tilhørende bevægelsestyper i de enkelte folkedans.
- benytte disse trin med en partner, samt kunne udfolde bevægelserne i takt til musik
- kunne kreativt videreudvikle dansende i samarbejde med andre elever og derved skabe egne danse.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Formidling
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
2
|
Badminton
Faglige mål og fagligt indhold
2.1. Faglige mål
Eleverne skal følgende:
Fokusområde fysisk aktivitet
– gennem alsidig undervisning og træning opnå god fysisk kapacitet
– beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder samt enkelte idrætter på et højere niveau
– beherske udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet: Klassiske og nye idrætter
– udvikle kropsbevidsthed
– indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer.
Fokusområde teoriforståelse
– have en grundlæggende viden om centralt arbejdsfysiologisk og grundlæggende muskelfysiologi og anatomi.
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Fagligt fokus (mål for elever) - praktisk:
Tekniske elementer af badminton:
• Benarbejde til hjørner Kort forhånd, kort baghånd, midtbane forhånd og baghånd, clear i begge baghjørner.
• Anvendelse af korrekt greb
• kort baghåndsserv og lang forhåndsserv
• Netdrop i forhånd/baghånd
• Lob i forhånd/baghånd
• Clear – forhånd
• Smash - forhånd
• Drop fra baglinje - forhånd
Taktiske elementer i badminton:
• At kunne spille fjerbolden hensigtsmæssigt rundt på banen.
• At forstå egen rolle i servemodtagningssituationer og kunne placere sig hensigtsmæssigt efter endt returnering.
• Forstå regler og vide hvordan med roterer i servesituationen
Materiale:
Sørensen og Pöckel: Idræt C- teori i praksis. Systime, 2018:
”Teknik, æstetik og funktionalitet” s. 77-81 (øverst)
”Puls og borgskala”, s. 130-131
”Spilleregler”: https://iffrem-badminton.klub-modul.dk/cms/ShowContentPage.aspx?ContentPageID=13
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,50 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Atletik
Formål med atletikforløbet:
Gennem faget opnår eleverne god fysisk kapacitet og grundlæggende idrætslige færdigheder i atletik. Eleverne skal i forløbet arbejde med at udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til atletikdisciplinerne: spydkast, længdespring, og hækkeløb.
Faglige mål - uddrag fra læreplanen
– gennem alsidig idrætsundervisning skal eleverne opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
– opnå færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne:
c) klassiske og nye idrætter
– udvikle kropsbevidsthed
– indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller og etiske forhold
– kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
2.2. Kernestof
Kernestoffet er:
– aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
– alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse
– grundlæggende principper for træning
Evaluering:
Der arbejdes der med løbende feedback i undervisningen.
Summativt: Eleverne dyster i de tre discipliner i et afsluttende atletikstævne, hvor lærerne observerer eleverne samt indsamler elevernes endelige resultater, som en medvirkende del af den summative evaluering.
Elevers læringsmål i forløbet:
• At eleverne stifter bekendtskab med forskellige former for atletikdiscipliner inden for kast/spring/løb
• At eleverne præsenteres for følgende teoretiske elementer indenfor for spydkast, som de arbejder med i praksis: Tilløb med tilbageføring af spyd, tilløb og stemskridt, afvikling af kastet.
• At eleverne præsenteres for følgende teoretiske elementer indenfor for hækkeløb, som de arbejder med i praksis: Starten, tilløb, hækpassage og landing.
' At eleverne præsenteres for følgende teoretiske elementer indenfor længdespring, som de arbejder med i praksis: Tilløbet, afsættet, svævet og landingen.
Teoretisk fokus i forløbet: At eleverne via et teoretisk udgangspunkt kan koble atletikken til den historiske udvikling, herunder sportens fremkomst, udvikling i materiale/teknik, doping og betydningen heraf for atletikkens fremtid.
Claus Estrup m.fl.: Idræt C - teori i praksis, 2005 s. 32-38.
Atletikkompendium: 36-39, 46-47, 62-65, 70-71, 72-73, 138-141, 148-151.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Opvarmningsprogram til musik
De første 3 gange i forløbet vil undervisningen være lærerstyret. Her vil eleverne arbejde med forskellige rytmiske bevægelser til musik i form af forskellige hoppe-, løbe- og svingøvelser. Dette så eleverne kan inspireres til forskellige bevægelsestyper og samtidig arbejder med bevægelseskvalitet i de forskellige elemeter. I forbindelse med sving vil eleverne arbejde med forskellen på førte, markerede og svingene bevægelser. Ydermere vil eleverne se et eksempel på et færdigt opvarmningsprogram og arbejde med generel musikforståelse og optælling af musik.
Undervisningen vil ligeledes bestå af øvelser hvor eleverne selv skal udvikle mindre bevægelsessekvenser til musik.
De efterfølgende gange skal eleverne selv i grupper, udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram til musik. Dette skal fremvises for resten af holdet.
Læringsmål for elever:
Eleverne vil undervejs i forløbet, og i udførelsen af deres opvarmningsprogram, blive evalueret på deres evne til at:
- Følge rytmen til et stykke musik og til at kunne tælle takter i forbindelse med udførelse af bevægelser
- Kunne bruge musikken sammen med bevægelserne, så der ses en sammenhæng imellem musik og bevægelse
- Udføre hhv. svingende, førte og markerede bevægelser, og kende forskellen på disse.
- Teknisk korrekt udføre bevægelser og derned kunne vise bevægelseskvalitet i forskellige typer af bevægelser: Løb, sving, styrke, hop, udstræk.
Udover at gennemføre et opvarmningsprogram i praksis, skal eleverne aflevere en skriftlig rapport, som skal indeholde følgende:
- Opvarmningsprogrammet – beskrevet og illustreret ved hjælp af pindemænd (eller lign)
- Kort redegørelse for programmets opbygning – rækkefølge, intensitet, sværhedsgrad m.v.
- Musik: kunstner, album, titel og tempo (sekunder/16 taktslag)
-Formskema over et musikstykke
- Kort evaluering af processen – spørgsmål gruppen kunne stille sig selv: Har vi lært noget? Kunne vi have lært mere? Hvordan? Er vi tilfredse med resultatet?
Eleverne vil blive evalueret på baggrund af deres fremviste opvarmningsprogram, men også undervejs i selve processen i blandt andet de små sekvenser eleverne udarbejder undervejs. Her vil evalueringen være formativ og procesorienteret.
Materiale:
Winter, Engel, Nørgaard og Herskind: Fodfæste og himmelkys – undervisning i rytmisk bevægelse, gymnastik og dans. Hovedland, 2002:
”Bevægelsens grundkvaliteter”, s. 107.
Wolf og Wolf: C- det er idræt, Opvarmning s. 22-30.
Opvarmningskompendie (ca. 4 sider).
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Projektarbejde
- Formidling
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Volleyball
Volleyball (8 gange)
Fra lærerplanen - Faglige mål og kernestof:
1) ”Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i volleyball spillets samarbejdsrelationer” Her især: Relationelle færdigheder
2) ”Beherske centrale færdigheder… boldspil…” i volleyball:
Efter forløbet forventer vi at I kan følgende (udført i isolerede øvelser):
Tekniske færdigheder:
- Fingerslag med en rimelig korrekt teknik og en højde og præcision, der gør det muligt
efterfølgende at spille videre på bolden på en fornuftig måde.
- Baggerslag med en god stabil spilleplade, som gør det muligt efterfølgende at spille videre
på slaget på en fornuftig måde.
- Angreb (smash) hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
- Underhåndsserv der bevidst kan placeres fornuftigt på modstanderes bane.
Taktisk forståelse:
- Kendskab til og forståelse for de basale regler og rotationssystemet i beton
- Generel evne til at placere sig selv og boldene fornuftigt på banen.
- Være en god holdspiller der kommunikerer med holdkammeraterne på en konstruktiv måde både taktisk og emotionelt.
Teoretisk forståelse:
- At eleverne kan koble teori omkring forsvars og angrebstaktik til det praktiske og kan anvende begreberne korrekt i en dialog omkring dem (servemodtagning, hævning, kommunikation - (fx "ny"), blokade).
- At eleverne har kendskab til de vigtigste regler og rotationssystemet i volleyball (beton)
- At eleverne skal kunne sætte ord på de teknisk, taktiske, sociale og fysiske færdigheder
Fysiske kompetencer:
- At eleverne kan gennemføre isolerede tekniske, taktiske og fysiske øvelser samt deltage aktivt i spillet.
Evaluering:
Formativ:
Eleverne får løbende feedback i at omsætte teknik, taktik og samspil i kamp
Forløbsprøve:
opstillede isolerede sekvenser
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Jive og afrodans
Pardans (latin)
Jive og Afrodans (opvarmningsdans) Jive forløbet sammenkobles med salsa og cha-cha-cha. Eleverne skal efter eget valg demonstrere 2 af de 3 danse.
Overordnede faglige mål:
Eleverne skal
̶̶ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de færdighedsområdet: musik og bevægelse
̶ opnå kropsbevidsthed
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Formål:
At eleverne opnår en grundlæggende forståelse for dansens historie, basistrin, udvalgte variationer, og dansens teknik og udtryk. Derudover skal eleverne selv sammensætte variationer til små koreografier, som til sidst i forløbet fremvises foran resten af holdet.
Specifikke læringsmål:
Evnen til at, udføre grundtrin og trinvariationer
Evnen til at, føre og blive ført
Evnen til at, bevæge sig i takt til et stykke musik
Evnen til at, koordinere bevægelser og at lære nye bevægelser
Evnen til at, give bevægelser et bestemt udtryk – kropsholdning og stemning
Evnen til at arbejde med koreografiske sammensætninger, generelle bevægelses kvaliteter
I forløbet er blandt andet arbejde med følgende trinvariationer:
Rock step, triple step herre og dame, change of places, underarm, Hip bump, walk the line, chicken walk, Mooch, American spin, the walks, windmill, stop n' go.
Evaluering:
Under vejs i forløbet gives formativ feedback fra underviseren mht. de specifikke faglige mål.
Der gøres desuden brug af videofilmning i forbindelse med den formative evaluering.
Forløbet afsluttes med et "afdansningsbal", hvor eleverne fremviser en video af deres slutprodukt i form af en lille serie. Dette tjener som en slags forløbsprøve med efterfølgende summativ evaluering.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Ultimate
Bekendtgørelsen:
God fysisk kapacitet
Beherskelse af centrale færdigheder i udvalgte boldspil
Indgå i, og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Fremme samarbejde og etik
Specifikke mål:
Beherske forhåndskast og baghåndskast samt forstå hvornår de forskellige kast benyttes
Beherske høje og lave gribninger samt sandwichgribning og forstå hvornår de enkelte gribninger benyttes
Kende til ultimate´s regler og ”spirit of the game”
Forstå spillets taktik herunder spilbarhed, dybde/bredde og angrebs- og forsvarsspil
Forstå hvorfor og hvordan konditionstræning kan bruges til at forbedre præstationen på ultimatebanen
Reglerne:
7 mod 7 (ude)
5 mod 5 (inde)
Scoring
Et hold scorer mål, ved at en spiller kaster disc’en til en medspiller, der griber den i modstanderens målzone
Til 21 (ude), til 15 (inde)
Nøl og skridt
Man må ikke gå med disc’en, dog pivotere
Disc’en skal kastes videre inden 10 sekunder
Fejl
Ingen kropskontakt eller screeninger
Ingen omklamring af angribende spiller
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
Træningsprojekt
Gennem faget opnår eleverne god fysisk kapacitet, grundlæggende idrætslige færdigheder, indsigt i kroppens bevægelsesmuligheder og forståelse for idrættens videnskabsområder. Eleverne udvikler
evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning og sundhed og sættes i stand til kritisk at kunne analysere og vurdere forhold, der har betydning for den fysiske aktivitets indflydelse på kroppen. Eleverne opnår viden om betydningen af og forudsætningen for at være i god fysisk træningstilstand og opnår en bred forståelse af idrættens bidrag til udvikling af personlig identitet.
Fokusområde fysisk aktivitet og træning
• gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
• udvikle kropsbevidsthed
• udfærdige, gennemføre og evaluere eget fysisk træningsprogram og kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
• designe WOD til afvikling i undervisningen efter et af 7 Crossfit principper.
Krav til rapporttering;
Begrundelse for valg af træningsområde (Muskeludholdenhed)
Beskrivelse af test og redegørelse for deres relevans
Jeres personlige målsætning
Teoriafsnit inddragelse af relevant teori
Træningsprogram – periodeplan og ugeplaner
Analyse af resultater fra tests:
Sammenligning af start- og sluttest (forklaring på forskelle) – inddrag teori, træningsdagbog og evt. fejlkilder
Diskussion og vurdering– herunder besvarelse af spørgsmålene:
Blev mit personlige mål opfyldt?
Hvordan fungerede træningen i forhold til min hverdag?
Hvordan mærkedes træningen på min krop – forekom der smerter eller skader undervejs? Kunne jeg mærke fremgang?
Hvilke dele af træningsprojektet fungerede bedst – og hvorfor?
Hvilke dele fungerede mindre godt – og hvorfor?
Hvilke tanker og ideer gav træningsprojektet mig i forhold til min fremtidige fysiske aktivitet?
Konklusion på træningsprojekt
Træningsdagbog vedlagt som bilag
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Salsa
Pardans (latin)
Salsa forløbet sammenkobles med jive og cha-cha-cha. Eleverne skal efter eget valg demonstrere 2 af de 3 danse.
Danseforløbet fokuserer primært på Salsa.
Elevernes fokuspunkter er:
Timing i dansen
Bevægelseskvalitet (brug af hofter og arme)
Samarbejde i par når der danses
Grundtrin:
Frem og tilbage, med og uden hæl tap
Side til side
Kryds bagover, kryds bagover
Vendinger:
Damen under arm til begge sider
Back break
Med krydsede hænder
Roatationer:
I lukket fatning basis 1/4 omgang pr. grundtrin
Cross body lead.
Vi skal arbejde med 3 fatninger:
Two handed basic
Closed frame basic (her skal vi kunne rotere)
Salsa apart basic
Laides turn left hand (timing er vigtig)
Ladies turn right hand (det samme som left turn)
Turn with back break (det samme som left turn)
Cross hand turn (det samme som left turn)
3 turns in a row (det samme som left turn * 3)
Club style exit (her følger damen herrens bevægelser)
Two arm wrap lady
Cross body lead closed frame
Ladies style (adding style)
Haircomps (involverer et cross hand turn)
Sombrero (involverer et cross hand turn)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Personlige
- Selvtillid
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
10
|
Cha-cha-cha
Pardans (latin)
Cha-cha-cha forløbet sammenkobles med jive og salsa. Eleverne skal efter eget valg demonstrere 2 af de 3 danse.
Cha-Cha-cha
Formålet med forløbet er, at eleverne skal kunne koble de grundlæggende bevægelser indenfor den latinamerikanske dans Cha-cha-cha til musik. Eleverne er blevet introduceret til musiktælling samt grundlæggende dansetrin, herunder åben og lukket dansefatning og positurer. Trinene er blevet sammensat til en lærerstyret koreografi. Endvidere har eleverne lavet deres egen koreografi, som skulle sammensættes ud fra tillærte trin og med mulighed for at tilføje egne trin inspireret af netbaserede videokilder. Eleverne skulle forevise egen koreografi.
Eleverne skal kunne:
Tekniske færdigheder:
Grundtrin
- Forlæns/baglæns
- Grundtrinsvariationer: sidelæns (New Yorker)
Ekstra dansetrin:
- Dansevariation 1: Right Turn (under mandens venstre arm)
- Dansevariation 2: Lock step
- Beherske åben dansefatning
- Beherske lukket dansefatning
- Beherske korrekt kropsholdning
- Føre en partner/blive ført af en partner.
- Beherske en kortere lærersammensat koreografi (de tillærte grundtrin, grundtrinsvariationerne og dansevariationerne).
- Sammensætte egen koreografi ud fra tillærte grundtrin, grundtrinsvariationer, dansevariationerne og evt. egne dansevariationer (inspiration fra netbaserede videomateriale) sammen til deres egen koreografi.
Teori indhold:
Eleverne skal kunne redegøre for hvad dans er og for dansens udvikling i Danmark med fokus på selskabsdans. Herudover skal eleverne kunne inddele dans i kategorier ud fra forskellige dansetyper, scenedans, social dans/selskabsdans, rituel dans og dans som motion og specificere hvor Jive, Salsa og Cha-cha hører ind under.
I forløbet er der også fokus på hvordan kultur har haft indflydelse på dans i forskellige dele af verdenen.
Derudover skal eleverne kunne redegøre for den generelle udvikling i idrætsdeltagelse og danskernes idrætsvaner.
Teoretisk indhold:
- Redegøre for generelle udviklingstendenser i den danske befolknings idrætsdeltagelse, herunder mere specifikt børns og voksnes idrætsvaner samt forskel mellem kønnene.
- Forklare forskellen mellem den organiserede og uorganiserede idræt, herunder hvordan disse kommer til udtryk i idrætsdeltagelsen og vanerne.
- Redegøre for de tre overordnede teser (livsfasetesen, generationstesen og tidsåndseffekter) i forhold til at forklare udviklingen i danskernes idrætsdeltagelse og -vaner.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Basketball
Formål med forløb
Læreplan
Læringsmål for elever Faglige mål og kernestof:
1) ”Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i basketball spillets samarbejdsrelationer” Her især: Relationelle færdigheder
2) ”Beherske centrale færdigheder… boldspil…” i basketball:
Efter forløbet forventer vi… (udført i isolerede øvelser)
Tekniske færdigheder:
- At eleverne kan lave en jump-stop og en 1-2 standsning (inkl. pivotering)
- At eleverne kan drible og lave retningsskift vha. cross-over
- At eleverne behersker 2-håndsafleveringen, studsafleveringen og 1-håndsafleveringen med dominant hånd
- At eleverne kan lave et lay-up fra dominant hånd og har kendskab til hvordan det laves fra non-dominant hånd.
- At eleverne kan udføre korrekt skudteknik
Taktiske færdigheder:
- At eleverne kan demonstrere sliding og pistol stance
- At eleverne kan udføre personligt forsvar inkl. kommunikation med medspillerne
- At eleverne kan udføre give and go-cut, backdoor-cut, og v-cut og forstår principperne bag begrebet ’spilbarhed’ herunder; spilskygge, ideel spilafstand, temposkifte, forfinte/v-cut
- At eleverne forstår principperne bag spacing, opfyldning og flow i spillet (”aflevere, cutte og fylde ud”) og boldbasis begreberne ’bredde/dybde’
Teoretisk forståelse:
- At eleverne kan koble teorien omkring forsvars- og angrebs taktik til det praktiske og kan anvende begreberne korrekt i en dialog omkring dem
- At eleverne har kendskab til de vigtigste regler angående forseelser (skridt og dobbeltdriblinger) og personlige fejl (kropskontakt af uvenlig karakter) og nogenlunde kan agere ud fra disse i spillet
- At eleverne skal kunne sætte ord på de tekniske, taktiske, sociale og fysiske relationelle færdigheder.
- At eleverne kan anvende begreber omkring aerob og anaerob træning i forbindelse med bevægelser i basketballspillet (simple forståelse for aerob og anaerob energiomsætning)
Fysiske kompetencer:
- At eleverne kan gennemføre isolerede tekniske, taktiske og fysiske øvelser samt deltage aktivt i spillet.
Didaktiske overvejelser Basketball forløbet er elevernes 3. boldspil i idrætsfaget i gymnasiet. I forløbet vil eleverne blive præsenteret for flere af de elementer, som idrætsfaget rummer og de vil dertil møde krav, som de tidligere i faget - samt i andre fag, har anvendt. For eksempel krav om samarbejde på tværs af niveauforskelle og dertil forståelse for relationelle færdigheder, krav om at kunne arbejde selvstændigt fx med det tekniske, krav om at kunne koble teori omkring taktik, regler og aerobt samt anaerobt arbejde til det praktiske samt krav om at kunne deltage aktivt i øvelser og spil og dermed evt. opnå bedre fysisk form.
I forløbet vil eleverne blive præsenteret for forskellige alsidige elementer inden for genren boldspil. Vi oplever ofte store niveauforskelle i idræt, hvorfor vi som undervisere må gøre os nogle didaktiske og pædagogiske overvejelser om, hvordan vi kan tilrettelægge undervisningen så alle elever udfordres i relation til deres eget niveau. I dette forløb inddeles eleverne i blandede grupper der er knyttet til egen fast idrætslærer. Ved at inddele eleverne i blandede grupper knyttet til egen idrætslærer giver det den enkelte lærer mulighed for at lære sine elever bedre at kende og dermed bedre mulighed for at tilrettelægge undervisningen efter elevernes niveau mm., således at den enkelte elev udfordres i forhold til dennes “nærmeste udviklingszone” (Damberg m.fl. 2013, s. 448).
Det øgede kendskab til eleverne på holdene, kan med stor sandsynlighed også øge og målrette den feedback, der bliver anvendt i undervisningen. Sammenlægning af holdende vil dog stadig være en mulighed fx i opvarmningen hvor det giver god mening, at alle eleverne laver det samme.
Nogle elever vil have svært ved at føle sig motiveret i forhold til boldspil. Her håber vi på, at vi ved at have fokus på forskellige læringsmål, der sigter imod både det tekniske, taktiske, fysiske og teoretiske – samt det sociale jf. punkt 1) beskrevet i ”Formålet med forløbet”, kan vække elevernes interesse.
Der arbejdes med følgende feedbackformer (“Idrætsundervisning” af Rønholt og Peitersen: s. 122-123)
• Vurderende feedback – værdiudsagn fx lærerens tilfredshed med elevens præstation
• Beskrivende feedback – læreren beskriver hvad elever gør og ikke gør (positive såvel som negative udsagn)
• Korrigerende feedback – pointer om hvordan en given præstation forbedres (nøgleord, visualisering etc.)
• Forklarende feedback – læreren beskriver/argumenterer for nye øvelser i relation til elevens aktuelle udviklingsniveau
• Refleksiv feedback – at elever bliver opmærksomme og reflekterer over egne erfaringer i læringssituationen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56247483000",
"T": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56247483000",
"H": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56247483000"
}