Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Stenhus Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2022 id/u (1u id, 2u id, 3u id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Lanciers og Folkedans
Formål
Gennem alsidig idrætsundervisning opnår eleverne kropslige kompetencer samt viden, kundskaber og færdigheder i relation til fysisk aktivitet.
Eleverne skal opnå grundlæggende idrætslige færdigheder samt indsigt i kroppens bevægelsesmuligheder.
Eleverne udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning. Eleverne udvikler innovative kompetencer, således at de ved at anvende deres faglige viden og kundskaber lærer at tænke nyt og løsningsorienteret i forhold til konkrete, idrætslige problemstillinger.
Gennem undervisning i alsidige idrætsaktiviteter opnår eleverne et bredt kendskab til idræts- og bevægelseskultur og motiveres til fortsat fysisk aktivitet.
Faglige mål og fagligt indhold
Eleverne skal gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet; musik og bevægelse. De skal opnå kropsbevidsthed samt indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.
Kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger.
Kernestof
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er i forløbet aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet samt aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse. Aktiviteter der fokuserer på samarbejde.
Indføring i forskellen mellem den højkulturelle og folkelige danse.
I forløbet arbejdets der med Les Lanciers (alle 5 ture), samt forskellige folkedanse (Bettemand i knibe, Jugo, Circassion circle og Jiffer mix)
Faglige mål til eleverne:
Der arbejdes overordnet set med dansenes forskellige udtryk og teknik.
Det forventes at eleverne:
- kan forevise diverse grundtrin, herunder Chassé-trin og valsetrin samt tilhørende bevægelsestyper i de enkelte folkedans.
- benytte disse trin med en partner, samt kunne udfolde bevægelserne i takt til musik
- kunne kreativt videreudvikle dansende i samarbejde med andre elever og derved skabe egne danse.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Personlige
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Atletik
Formål med atletikforløbet:
Gennem faget opnår eleverne god fysisk kapacitet og grundlæggende idrætslige færdigheder i atletik. Eleverne skal i forløbet arbejde med at udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til atletikdisciplinerne: spydkast, længdespring, og hækkeløb.
Faglige mål - uddrag fra læreplanen
– gennem alsidig idrætsundervisning skal eleverne opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
– opnå færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne:
c) klassiske og nye idrætter
– udvikle kropsbevidsthed
– indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller og etiske forhold
– kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
2.2. Kernestof
Kernestoffet er:
– aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
– alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse
– grundlæggende principper for træning
Evaluering:
Der arbejdes der med løbende feedback i undervisningen.
Summativt: Eleverne dyster i de tre discipliner i et afsluttende atletikstævne, hvor lærerne observerer eleverne samt indsamler elevernes endelige resultater, som en medvirkende del af den summative evaluering.
Elevers læringsmål i forløbet:
• At eleverne stifter bekendtskab med forskellige former for atletikdiscipliner inden for kast/spring/løb
• At eleverne præsenteres for følgende teoretiske elementer indenfor for spydkast, som de arbejder med i praksis: Tilløb med tilbageføring af spyd, tilløb og stemskridt, afvikling af kastet.
• At eleverne præsenteres for følgende teoretiske elementer indenfor for hækkeløb, som de arbejder med i praksis: Starten, tilløb, hækpassage og landing.
' At eleverne præsenteres for følgende teoretiske elementer indenfor længdespring, som de arbejder med i praksis: Tilløbet, afsættet, svævet og landingen.
Teoretisk fokus i forløbet: At eleverne via et teoretisk udgangspunkt kan koble atletikken til den historiske udvikling, herunder sportens fremkomst, udvikling i materiale/teknik, doping og betydningen heraf for atletikkens fremtid.
Claus Estrup m.fl.: Idræt C - teori i praksis, 2005 s. 32-38.
Atletikkompendium: 36-39, 46-47, 62-65, 70-71, 72-73, 138-141, 148-151.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Opvarmning
De første 3 gange i forløbet vil undervisningen være lærerstyret. Her vil eleverne arbejde med forskellige rytmiske bevægelser til musik i form af forskellige hoppe-, løbe- og svingøvelser. Dette så eleverne kan inspireres til forskellige bevægelsestyper og arbejder med bevægelseskvalitet. I forbindelse med sving vil eleverne arbejde med forskellen på førte, markerede og svingene bevægelser. Ydermere vil eleverne se et eksempel på et færdigt opvarmningsprogram og arbejde med generel musikforståelse og optælling af musik.
Undervisningen vil ligeledes bestå af øvelser hvor eleverne selv skal udvikle mindre bevægelsessekvenser til musik.
De efterfølgende 3 gange skal eleverne selv i grupper, udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram til musik. Dette skal fremvises for resten af holdet.
Krav til opvarmningsprogarmmet:
- Opvarmningsprogrammet laves i mindre grupper af 3-4 personer.
- Opvarmningsprogrammet skal foregå til musik og have en varighed på ca. 15 minutter
- Alle i gruppen skal deltage
- Alle i gruppen skal være ansvarlig for at forevise en del af programmet
Eleverne vil blive evalueret på deres evne til at:
- Følge rytmen til et stykke musik og til at kunne tælle musik i forbindelse med udførelse af bevægelser
- Kunne bruge musikken sammen med bevægelserne, så der ses en sammenhæng imellem musik og bevægelse
- Teknisk korrekt at udføre bevægelserne og derned kunne vise bevægelseskvalitet i forskellige typer af bevægelser: Løb, sving, styrke, hop, udstræk.
Eleverne vil i forløbet præsenteres for teori omhandlende fysiologi og opvarmning.
Materiale:
Wolf, Hammer og Hammer: C- det er idræt. Gyldendal 2006.
”Opvarmning” s. 22-30 - PDF-fil
Om førende, svingende og markerede bevægelser: Winter, Engel, Nørgaard og Herskind: Fodfæste og himmelkys – undervisning i rytmisk bevægelse, gymnastik og dans. Hovedland, 2002:
”Bevægelsens grundkvaliteter”, s. 107.
Opvarmning intro - Udleveret PowerPoint
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Volleyball
Volleyball
Fra lærerplanen - Faglige mål og kernestof:
1) ”Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i volleyball spillets samarbejdsrelationer” Her især: Relationelle færdigheder
2) ”Beherske centrale færdigheder… boldspil…” i volleyball:
Efter forløbet forventer vi at I kan følgende (udført i isolerede øvelser):
Tekniske færdigheder:
- Fingerslag med en rimelig korrekt teknik og en højde og præcision, der gør det muligt
efterfølgende at spille videre på bolden på en fornuftig måde.
- Baggerslag med en god stabil spilleplade, som gør det muligt efterfølgende at spille videre
på slaget på en fornuftig måde.
- Angreb (smash) hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
- Underhåndsserv der bevidst kan placeres fornuftigt på modstanderes bane.
Taktisk forståelse:
- Kendskab til og forståelse for de basale regler og rotationssystemet i beton
- Generel evne til at placere sig selv og boldene fornuftigt på banen.
- Være en god holdspiller der kommunikerer med holdkammeraterne på en konstruktiv måde både taktisk og emotionelt.
Teoretisk forståelse:
- At eleverne kan koble teori omkring forsvars og angrebstaktik til det praktiske og kan anvende begreberne korrekt i en dialog omkring dem (servemodtagning, hævning, kommunikation - (fx "ny"), blokade).
- At eleverne har kendskab til de vigtigste regler og rotationssystemet i volleyball (beton)
- At eleverne skal kunne sætte ord på de teknisk, taktiske, sociale og fysiske færdigheder
Fysiske kompetencer:
- At eleverne kan gennemføre isolerede tekniske, taktiske og fysiske øvelser samt deltage aktivt i spillet.
Evaluering:
Formativ:
Eleverne får løbende feedback i at omsætte teknik, taktik og samspil i kamp
Forløbsprøve:
opstillede isolerede sekvenser
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Ultimate
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Træningsprojekt
Træningsprojekt
Gennem faget opnår eleverne god fysisk kapacitet, grundlæggende idrætslige færdigheder, indsigt i kroppens bevægelsesmuligheder og forståelse for idrættens videnskabsområder. Eleverne udvikler
evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning og sundhed og sættes i stand til kritisk at kunne analysere og vurdere forhold, der har betydning for den fysiske aktivitets indflydelse på kroppen. Eleverne opnår viden om betydningen af og forudsætningen for at være i god fysisk træningstilstand og opnår en bred forståelse af idrættens bidrag til udvikling af personlig identitet.
Fokusområde fysisk aktivitet og træning
• gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
• udvikle kropsbevidsthed
• udfærdige, gennemføre og evaluere eget fysisk træningsprogram og kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
Krav til rapport;
Begrundelse for valg af træningsområde (Muskeludholdenhed)
Beskrivelse af test og redegørelse for deres relevans
Jeres personlige målsætning
Teoriafsnit inddragelse af relevant teori
Træningsprogram – periodeplan og ugeplaner
Analyse af resultater fra tests:
Sammenligning af start- og sluttest (forklaring på forskelle) – inddrag teori, træningsdagbog og evt. fejlkilder
Diskussion og vurdering– herunder besvarelse af spørgsmålene:
Blev mit personlige mål opfyldt?
Hvordan fungerede træningen i forhold til min hverdag?
Hvordan mærkedes træningen på min krop – forekom der smerter eller skader undervejs? Kunne jeg mærke fremgang?
Hvilke dele af træningsprojektet fungerede bedst – og hvorfor?
Hvilke dele fungerede mindre godt – og hvorfor?
Hvilke tanker og ideer gav træningsprojektet mig i forhold til min fremtidige fysiske aktivitet?
Konklusion på træningsprojekt
Træningsdagbog vedlagt som bilag
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Eksempel på træningsprogram for muskeludholdenhed - cirkel.docx
-
Træningsprojekt_Teori_Styrketræning.pdf
-
Træningsprojekt PP.pptx
-
Hav jeres træningsprogram klar til i dag.
-
INTERVAL INSPIRATION til opbygning af en WOD.docx
-
Gruppe 1: Tilde, Victoria, Sara, Ellen
-
Gruppe 2: Magnus, Frederik, Niklas, Malte.
-
Gruppe 1: Adriane, Clara, Alberte, Freja, Nanna
-
Gruppe 2: Helena, Johanna, Cassandra.
-
Eksempel på træningsprogram for muskeludholdenhed - cirkel (1).docx
-
Træningsprogram for muskeludholdenhed - cirkel - 3ø.docx
-
Træningsprojekt-2.docx
-
Gruppe 1: Jasmin, Sofia og Ida
-
Gruppe 2: Ida, Sofie, Emilia, Gertrud.
-
Gruppe 1: Mayo, Jonathan, August, Oskar
-
Gruppe 2: Nikolai, Christoffer, Liam, Frederik.
-
ALLE kigger lige arket igennem, SPECIELT dem der ikke var der sidst. Sidste chance for ændringer er i dag. OG 3.ø skal lige overveje sit Picklehold - det skal være mix.
-
458669118_1496398484328483_7683650906290310872_n.jpg
-
Træningsprojekt idræt (1).docx
-
Eksempel på træningsprogram for muskeludholdenhed - cirkel (2).docx
-
Træningsprojekt.docx
-
WOD Ingrid Noah Thea.docx
-
Gruppe 1: Noah, Thea, Ingrid.
-
Gruppe 2: Asbjørn, Jakob, Gustav
-
Inspiration til opbygning af træning: INTERVAL INSPIRATION til opbygning af en WOD.docx
-
Træningsprogram.docx
-
Idrætsprogram - Cirkel.xlsx
-
Gruppe 1: Mads, Tobias, Rasmus, Malthe.
-
Gruppe 2: Jeppe, Samuel, Emil, Bertram, August.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
HIPHOP
Undervisningsforløbet i Hiphop skal give eleverne nogle praktiske færdigheder i form af forskellige grundtrin, poses og freezes, samt en længere indlært fælles koreografi der skabes løbende gennem de 6 moduler. Eleverne skal samtidig i grupper lave deres egen koreografi, som fremvises i det sidste modul. Samtidig lægges der op til, at eleverne får en oplevelse af hiphoppen, som en legeplads hvor kreativiteten frit kan udfolde sig. Derfor er der flere gange indlagt større eller mindre koreografiske gruppeopgaver.
Formålet med forløbet:
• At eleverne bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
• At eleverne lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til.
• At eleverne opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
• At eleverne får konstrueret en ”bevægelses bank”.
• At eleverne efter endt kursus føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.
Fokuspunkter:
• Historisk baggrund (teori)
• Genrekendskab
• Musikforståelse
• Indøvning af autentisk bevægeudtryk
• Udførsel
• Koreografisk kreativitet (i forlængelse af Rudolf Labans bevægelseslære)
Faglige mål
• At eleverne opnår basalt kendskab til hiphoppens historiske oprindelse.
• At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved hiphop;
• At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af hiphop og dansens bevægelsesudtryk, samt anvende udvalgte elementer af BESS til kreativ bearbejdning af koreografisk materiale.
• At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser.
o Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphip.
• At eleverne kender til isolationer og er i stand til at udføre isolerede bevægelser af forskellige kropsdele.
• At eleverne kender til og kan vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse.
• At eleverne kender til og kan udføre forskellige freezes. Isoleret og i kombination med koreografi.
• At eleverne kan fremvise den fælles indøvede koreografi, med indlevelse og performance, hvor der lægges vægt på udtryk.
• Musikalitet: At eleverne kan følge rytmen i musikken, herunder at det er i stand til at identificere 1 slaget.
• At eleverne ud fra ovenstående viden og færdigheder kan danse sammen i mindre ”crews” og både improvisere samt danse koreograferede sekvenser. Herunder at eleverne kan lave deres egen showcase (koreograferet dans).
|
Indhold
|
Kernestof:
-
3.Ø: Liam, Frederik, Thea, Christoffer, Ida, Magnus
-
3.U: Malte, August, Sofie.
-
https://youtu.be/3lBOjedIX84
-
3.Ø: Tilde, Freja, Jasmin Nanna, Clara, Ingrid.
-
3.U: Gertrud, Frederik, Ida, Emil
-
3.U's dans: https://youtu.be/CNC5x05xnOI
-
3.Ø's fællesdans: https://youtu.be/ByWA6I8RwQQ
-
3.Ø: Lana, Victoria, Mayu, Nicolai, Mads, Adriane
-
3.U: Nicklas, Helena, Cassandra, Bertram
-
3.Ø: https://youtu.be/ekDRbp-rVVM?si=JKQdNwEbfbItaZc-
-
3.U: https://youtu.be/9hK6ultD8kA?si=zudIPVDSc-B4_ef9
-
GRUPPER til gruppekoreografi.docx
-
3.Ø: Sarah, Noah, Sofia, Oskar, August, Tobias.
-
3.U: Johanna, Asbjørn, Emilia, Jeppe
-
Link til 3.u’s dans: https://youtu.be/rxqGDGQLNUU?si=qop9AUD8-zjNpx_9
-
Link til 3.ø’s dans: https://youtu.be/2SX9JtXWnTs?si=CvkuKeiRj-Pxljqt
-
Gruppe koreografi - hiphop - krav.docx
-
Labans Bevægelsessystem til laminering og bodystorm.pdf
-
3.Ø: Alberte, Jonathan, Rasmus, Malthe, Ellen.
-
3.U: Samuel, Jakob, Gustav
-
3.Ø fællesdans: https://youtu.be/Ji45pUJpFD0?si=vC50C91WUM4QBCOt
-
3.U fællesdans: https://youtu.be/sadSzNPxaFE?si=aiM76OF3dlKS12SR
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Basketball
Formål med forløb
Læreplan
Læringsmål for elever Faglige mål og kernestof:
1) ”Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i basketball spillets samarbejdsrelationer” Her især: Relationelle færdigheder
2) ”Beherske centrale færdigheder… boldspil…” i basketball:
Efter forløbet forventer vi… (udført i isolerede øvelser)
Tekniske færdigheder:
- At eleverne kan lave en jump-stop og en 1-2 standsning (inkl. pivotering)
- At eleverne kan drible og lave retningsskift vha. cross-over
- At eleverne behersker 2-håndsafleveringen, studsafleveringen og 1-håndsafleveringen med dominant hånd
- At eleverne kan lave et lay-up fra dominant hånd og har kendskab til hvordan det laves fra non-dominant hånd.
- At eleverne kan udføre korrekt skudteknik
Taktiske færdigheder:
- At eleverne kan demonstrere sliding og pistol stance
- At eleverne kan udføre personligt forsvar inkl. kommunikation med medspillerne
- At eleverne kan udføre give and go-cut, backdoor-cut, og v-cut og forstår principperne bag begrebet ’spilbarhed’ herunder; spilskygge, ideel spilafstand, temposkifte, forfinte/v-cut
- At eleverne forstår principperne bag spacing, opfyldning og flow i spillet (”aflevere, cutte og fylde ud”) og boldbasis begreberne ’bredde/dybde’
Teoretisk forståelse:
- At eleverne kan koble teorien omkring forsvars- og angrebs taktik til det praktiske og kan anvende begreberne korrekt i en dialog omkring dem
- At eleverne har kendskab til de vigtigste regler angående forseelser (skridt og dobbeltdriblinger) og personlige fejl (kropskontakt af uvenlig karakter) og nogenlunde kan agere ud fra disse i spillet
- At eleverne skal kunne sætte ord på de tekniske, taktiske, sociale og fysiske relationelle færdigheder.
- At eleverne kan anvende begreber omkring aerob og anaerob træning i forbindelse med bevægelser i basketballspillet (simple forståelse for aerob og anaerob energiomsætning)
Fysiske kompetencer:
- At eleverne kan gennemføre isolerede tekniske, taktiske og fysiske øvelser samt deltage aktivt i spillet.
Didaktiske overvejelser Basketball forløbet er elevernes andet møde med idrætsfaget i gymnasiet. I forløbet vil eleverne blive præsenteret for flere af de elementer, som idrætsfaget rummer og de vil dertil møde krav, som de senere i faget - samt i andre fag, vil blive stillet overfor. For eksempel krav om samarbejde på tværs af niveauforskelle og dertil forståelse for relationelle færdigheder, krav om at kunne arbejde selvstændigt fx med det tekniske, krav om at kunne koble teori omkring taktik, regler og aerobt samt anaerobt arbejde til det praktiske samt krav om at kunne deltage aktivt i øvelser og spil og dermed evt. opnå bedre fysisk form.
I forløbet vil eleverne blive præsenteret for forskellige alsidige elementer inden for genren boldspil. Vi oplever ofte store niveauforskelle i idræt, hvorfor vi som undervisere må gøre os nogle didaktiske og pædagogiske overvejelser om, hvordan vi kan tilrettelægge undervisningen så alle elever udfordres i relation til deres eget niveau. I dette forløb inddeles eleverne i blandede grupper der er knyttet til egen fast idrætslærer. Ved at inddele eleverne i blandede grupper knyttet til egen idrætslærer giver det den enkelte lærer mulighed for at lære sine elever bedre at kende og dermed bedre mulighed for at tilrettelægge undervisningen efter elevernes niveau mm., således at den enkelte elev udfordres i forhold til dennes “nærmeste udviklingszone” (Damberg m.fl. 2013, s. 448).
Det øgede kendskab til eleverne på holdene, kan med stor sandsynlighed også øge og målrette den feedback, der bliver anvendt i undervisningen. Sammenlægning af holdende vil dog stadig være en mulighed fx i opvarmningen hvor det giver god mening, at alle eleverne laver det samme.
Nogle elever vil have svært ved at føle sig motiveret i forhold til boldspil. Her håber vi på, at vi ved at have fokus på forskellige læringsmål, der sigter imod både det tekniske, taktiske, fysiske og teoretiske – samt det sociale jf. punkt 1) beskrevet i ”Formålet med forløbet”, kan vække elevernes interesse.
Der arbejdes med følgende feedbackformer (“Idrætsundervisning” af Rønholt og Peitersen: s. 122-123)
• Vurderende feedback – værdiudsagn fx lærerens tilfredshed med elevens præstation
• Beskrivende feedback – læreren beskriver hvad elever gør og ikke gør (positive såvel som negative udsagn)
• Korrigerende feedback – pointer om hvordan en given præstation forbedres (nøgleord, visualisering etc.)
• Forklarende feedback – læreren beskriver/argumenterer for nye øvelser i relation til elevens aktuelle udviklingsniveau
• Refleksiv feedback – at elever bliver opmærksomme og reflekterer over egne erfaringer i læringssituationen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Repetion
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56247501804",
"T": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56247501804",
"H": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56247501804"
}