Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Stenhus Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2023 DA/e (1e DA, 2e DA, 3e DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Argumentation, retorik og taler
Formål:
• At udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt
• Dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
• Anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (…) med formidlingsbevidsthed
• Anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (…) med formidlingsbevidsthed
• Navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier (…)
Indhold:
I forløbet undersøges med en sproganalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af tekst/medie-typer, herunder argumenterende tekster og taler. Her arbejdes metodisk med:
• Sproglig analyse, fortolkning og vurdering
• Retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
• Produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed både skriftligt og mundtligt
• Kommunikationsanalyse
Begreber der bliver gennemgået i forløbet:
• Appelformer (logos, etos og patos)
• Udvalgte Retoriske stilfigurer
• Toulmins argumentationsmodel (påstand, belæg, hjemmel, styrkemarkør, gendrivelse og rygdækning)
• Denotation og konnotation
• Værdiladede ord
• Ordvalgsargumenter
• Høj og lav stil
• Læserbrevet som genre
• De tre talegenrer (Den informative tale, den politiske tale, lejlighedstalen)
• Ciceros pentagram (Emne, afsender modtager, situation og sprog)
• Arbejdet med talens fem faser
Tekster:
- Marys tale til Frederik i anledning af hans 50 års fejring.
- Sofie Linde Zulu Comedy Galla 2020
- Tessas nytårstale
- Mette Frederiksens demonstrationstale efter Ruslands invasion af Ukraine 2022: https://dansketaler.dk/tale/mette-frederiksens-tale-til-demonstration-2022/ evt. med John F. Kennedys tale???
- Volodymyr Zelenskyjs tale ved arrangementet »Et lys i mørket« 2022: https://dansketaler.dk/tale/volodymyr-zelenskyjs-tale-ved-arrangementet-et-lys-i-moerket-2022/
Metode:
Arbejdsformer: Tavleundervisning, Individuelt, pararbejde, gruppearbejde,
skriveøvelser
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Det moderne gennembrud VÆRK 1
Et litteraturhistorisk forløb om det moderne gennembrud i forbindelse med DHO. Forløbet har også indeholdt et selvstændigt skriftlighedsforløb med henblik på det skriftlige arbejde i DHO’en. Eleverne er derudover blevet introduceret til den analyserende artikel.
I forløbet er eleverne blevet introduceret til de vigtigste kulturelle strømninger og historiske begivenhederne i perioden 1870-1910. Eleverne har stiftet bekendtskab med stilarterne realisme og impressionisme, samt det folkelige gennembrud. I forbindelse med værklæsningen af ”Et dukkehjem” har vi beskæftiget os med komposition i dramaer, replikker og regibemærkninger. I forbindelse med arbejdet med ”Ud fra mørket” er eleverne kort blevet introduceret til queer-teoriens sondring mellem biologisk og socialt køn.
I skriftlighedsforløbet har eleverne arbejdet med ”de syv snubletråde” fra bogen ”Skriv dig frem” (2019) for at lære god skriftlig praksis.
Faglige mål:
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
- undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag.
Kernestof:
- Et værk med tilknytning til det litterære område
- Tekster fra 1800-tallet, herunder realisme
- Fra dansk litteraturs kanon: Herman Bang, Henrik Pontoppidan, Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø
Tekster:
- ”Naadsensbrød” af Henrik Pontoppidan (1887)
- ”Lønningsdag (En Idyl) af Martin Andersen Nexø (1990)
- ”Engelske socialister” af Holger Drachmann (1872)
- ”Arbejderen” af Johannes V. Jensen (1906)
- ”Den sidste balkjole” af Herman Bang (1887)
- ”Ud fra mørket” af Victoria Benedictsson (1888)
- Værk: Et dukkehjem af Henrik Ibsen (1879)
- ”Et dukkehjem”, 1. akt som dansk TV-teater (1974)
- ”Myggestik” af Lotte Kirkeby (2016) i forbindelse med træning af Den analyserende artikel i skriftlighedsforløbet
Baggrunds- og perspektiveringsstof:
- Læreroplæg om Det moderne gennembrud, sædelighedsfejden, realisme og impressionisme
- 1800-tallet på vrangen, afsnit 6 https://www.dr.dk/studie/historie/1800-tallet-pa-vrangen
- Uddrag af Sex med P3: Bodycount
- Uddrag af SKAM sæson 1, episode 11
Arbejdsformer:
- Læreroplæg, tekstlæsning, gruppearbejde, skriftligt arbejde individuelt og i grupper
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
35 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Værk 2. Eventyr og metoder
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Diskursanalyse
Diskursanalyse.
Begreber til forløbet: Diskurs, hegemonisk og antagonististiske diskurser, ækvivalenskæde, nodalpunkt, hegemoni, antagonisme, flydende betegner, antagonismepar (oppe/ned, inde/ude)
Læste tekster:
Anne Græsborg og Mette Jørgensen: "Diskursanalyse i dansk" E-bog. p. 135-140
Ditte Campion: "Blik for køn" s. 24-34
"Drama i Zoo. Hunløver slagtede mage"
Hanløve dræber hun for øjnene af zoo-gæster
"Danmark har ikke kun brug for 12-tals piger". Politiken (29.8.15)
"12-tals piger knækker på universitetet". Politiken (20.5.15)
Butler-light: https://www.youtube.com/watch?v=SoFs0ws82SM
Dokumentaren og reklamen "Run like a girl": https://vimeo.com/329579773
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Intro til det absurde
Tekster
Klaus Rifbjerg: Livet i badeværelset (1960)
Peter Seeberg: Hullet
Vi lægger ud med to digte med besjæling af genstande. Eleverne arbejder med at fotografere en genstand, som de så skal besjæle med efterfølgende kreativ skriveøvelse, en lille tekst med den besjælede genstand, som klassen skal gætte. Dernæst læses Klaus Rifbjergs digt: "Livet i badeværelset" (KONFRONTATION, 1960), og vi arbejder med den originale forside.
Vi taler om meningen med livet og læser Peter Seebergs novelle: "Hullet", hvor vi har fokus på elevernes undren, og de spørgsmål de stiller til teksten og forsøger at skabe mening i det meningsløse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
VÆRK 3. Undergange - apokalypser i lit. og medier
Udgangspunktet er "Undergange - apokalypser i litteratur og medier" (Dlf. 2021, Sune Weile og Mia Bang Nedergaard). Forløbet har overvejende et litteært perspektiv og sekundært medie perspektiv. Klassen arbejder med religiøse undergange og undergangsmotiver samt den cykliske og lineære komposition. Desuden arbejde med krig og undergang, hvor klassen lytter til podcast fra Third Ear som optakt til værklæsning af Peter Adolphsens roman "År 9 efter Loopet". Slutteligt har forløbet også fokus på klimaapokalypsen, hvor klassen analyserer lyrik og set et afsnit af tv-serien familier som vores. Klassen har lavet en remediering af klimalyrikken, så denne blev transformeret til en grafisk fremstilling.
Tekster i forløbet:
- "Introduktion: Hvad nu hvis verden går under?" og "Religiøse undergange" fra "Undergange - apokalypser i litteratur og medier" (Dlf. 2021, Sune Weile og Mia Bang Nedergaard)
- Vølvens Spådom
- Johannes Åbenbaring
- HCA: Fugl Føniks (1850)
- Michal Strunge: Det kommende (1978)
- VÆRK: Peter Adolphsen: År 9 efter Loopet (2013)
- Uddrag af Litterært Frikvarter på DTU med Peter Adolphsen (2014)
- Podcast "Enden er nær", Third Ear, Politiken 2017
- Video: Palle alene i verden
- Rasmus Nikolajsen: Og regnen falder på mig (2019)
- Siri Ranva Hjelm Jacobsen: Hvad jeg ved om at drukne (2019)
- Informations Bogtillæg: "Klimakrisen er også en forestillingskrise, men litteraturen kan hjælpe os" fra Dagbladet Information den 4. oktober, 2019.
- Thoms Vinterberg "Familier som vores" (2024), afsnit 1.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Under overfladen - Grønland. VÆRK 4
I forløbet har vi arbejdet med fremstillinger af Grønland og grønlændere i litteratur, sprog og medier. Motivationen for forløbet har været, at danske unge ved for lidt om Rigsfællesskabet, herunder Grønland, og samtidig har Grønland været højaktuelt i denne periode. Eleverne har arbejdet med diskurser om Grønland og grønlændere - herunder eskimoisdebatten - og de har desuden skrevet en debatterende artikel i forløbets afslutning om brugen af ordet "grønlænderstiv".
Medieperspektiveret har været at analysere filmiske virkemidler i et uddrag af "De unge grønlændere", og så har klassen set "Grønlands Hvide guld", hvor de har arbejdet med modtagelsen af dokumentaren.
Det litterære perspektiv har eleverne læst litteratur af både danske og grønlandske forfattere og kigget på forskelle på det danske og det grønlandske blik på Grønland. Teksterne har været romanuddrag, lyrik og essayistiske tekster. Desuden har eleverne berørt postkoloniale begreber.
Tekster i forløbet
- Satiretegninger Eskimois-debatten
- Debatindlæg. Jesper Hansen: "Er det krænkende at kalde en is Eskimo?", Nordjyske.dk (2020)
- Uddrag af chat "Tæt på" d. 3. september, 2020 (DR)
- "Postkolonial litteratur og kunst", Litteraturportalen, Systime.
- "Fakta om Grønland", Levende Grønland (2025)
- Jessie Kleemann "Tulukkat, ravnene - taler de til os?", DanskNoter (2023)
- Romanuddrag af Niviaq Korneliussens "Blomsterdalen" (2020)
- Romanuddrag af Peter Høeghs "Frøken Smillas fornemmelse for sne" (1992)
- Niviaq Korneliussens takketale ved Nordisk Råds Litteraturpris (2021)
- Ludvig Holberg: "Epistel 350" om Grønland (1754)
- Uddrag af Knud Rasmussens "Snehyttens Sange, en arktisk Hilsen til danske Digtere" (1930)
- Tom Kristensen "Det er Knud, som er død" (1933)
- Minds of 99 "Det er Knud, som er død" (2014)
- Regeringen "Diskrimination mod grønlændere i Danmark - et overset problem (2025)
- Marianne Rathje "Sprogforsker: Pludselig viser danske journalister mere respekt, når de skriver om Grønland", Politiken (2025)
- Uddrag af "De unge grønlændere", afsnit 1, DR (2018)
- DR "Grønlands Hvide guld" (2025) + elevernes egen søgning på modtagelse
- TV2 Echo: "Echo spurgte danskerne, hvor meget de ved om Grønland" (2025)
- Foreningen Grønlandske Børn: "Forforståelse, nysgerrighed og fordomme" (2015)
- - Interview med Nauja Lynge om ordet grønlænderstiv (Radio IIII, 2025)
- Leder i Information, Rune Lykkeberg "’Grønlænderstiv’ står i Den Danske Ordbog af den enkle grund, at det bliver brugt på dansk (2017)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Romantikken
Forløbet er et litterært og litteraturhistorisk forløb. Fokus er på romantikken, hvor eleverne arbejder med følgende begreber og understrømninger: universelromantik, romantisme, nationalromantik, panteisme, digtergeni, romantiske motiver, organismetanken og idealisering. Desuden har eleverne arbejdet med metrik. Der har været særligt fokus på nationalromantikken som litteraturhistorisk periode samt på analyse af fædrelandssange. Fædrelandssangene analyseret skal samtidig forstås som et lyrisk værk, fordi det er tekster udvalgt med et særligt tema for øje (fædrelandskærlighed), samme genre (lyrik) og udgivet i samme periode (romantikken). Eleverne har arbejdet med moderne tekster om fædreland som perspektivering. Desuden har eleverne kåret Danmarks bedste fodboldsang.
Undervejs har eleverne arbejdet kreativt med at skrive en nationalromantisk strofe og har desuden arbejdet med fædrelandssange på norsk og svensk.
Afslutningsvist i forløbet har eleverne valgt mellem at debatterende artikel eller analyserende artikel i emnet.
Tekster
- "1800-1870: Romantikken". Fra Litteraturhistorien på tværs, systime
- "Periodenoter romantikken". Fra Litteraturportalen
- Værk
○ Adam Oehlenschläger: Morgenvandring (1805)
○ H.C. Andersen: I Danmark er jeg født (1850)
○ Adam Oehlenschläger: Der er et Yndigt Land (1819)
○ Steen Steensen Blicher: Kær est du, Fødeland (1814)
○ N.F.S Grundtvig: Danmarks Trøst (1820)
○ Bjørnstjerne Bjørnson: Ja, vi elsker dette Landet (1859) - norsk
○ Richard Dybeck: Du gamla, Du fria (1844) - svensk
- Emil Aarestrup: Paa Sneen (1838)
- Som perspektivering: Michal Strunge: DER ER ET YNDIGT LAND (1980)
- Danmarks bedste fodboldsang udvalgt blandt: The Danish way to rock, vi vil have sejren i land, Danmarks Drenge, Røde strømper, Big boys in red and white, Danmarks Dynamite, Hele Danmark op at stå og Vi er røde, vi er hvide
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Litteratur på kanten af samfundet
Forløbet er et litterært forløb, der undersøger litteratur om at befinde sig på kanten af samfundet.
Fokuspunkt:
Hvordan behandler og beskriver litteratur, der omhandler mennesker, der befinder sig på kanten af samfundet.
Læste tekster:
Morten Pape: "Prolog" uddrag af "Planen" (2015)
Stine Askov: uddrag af "Nøjsomheden" (2022)
Thomas Korsgaard: "I bor da meget pænt" ("2019)+ "Hvis der skulle komme et menneske forbi". (2017)
Glenn Bech: Uddrag af "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet" i: "Oppe og nede - på social sightseeing i velfærdsdanmark. Danklærerforeningen 2023. s. 61-64.
Haidar Ansari:"kulturchok", "den classenske legatskole", "klassekammeratr", "rollemodel", "nabo", "krig" og "sommerferie" i "Institutionaliseret"(2022)
Anslag af dokumentaren: "På røven i Nakskov"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Realisme og modernisme # Værk 5/6
Litteraturhistorisk forløb med fokus på Modernisme, realisme og eksistentialisme.
I forløbet kommer vi ind på forskellige former for realisme og modernisme i dansk litteratur i det 20. århundrede. Der lægges vægt på at forstå realismen og dens undergenrer samt modernismen og dens undergenrer og se dem i forhold til deres samtid og i forhold til hinanden.
Vi arbejder desuden med teksternes relevans i dag og for eleverne selv, navnlig i forhold til de eksistentialistiske tekster.
Læste tekster:
Litteraturhistorien på langs og på tværs af Barbara Kjær Hansen og Tinne Serup Bertelsen. (2912) side . 138-151.
Litteraturens veje: Om ekspressionisme
Tidlig modernisme:
"På Memphis station" af Johannes V Jensen (1906)
Socialrealisme
"En lønningsdag" af Martin Andersen Nexø (1918)
Ekspressionisme:
"Fribytter" af Tom Kristensen (1920)
"Nat i Berlin" af Tom Kristensen (1921)
"Middag" af Tom Kristensen
"Bordelpige dræber ufødt" af Rudolf Broby-Johansen
"Odalisk skønhed" af Rudolf Broby-Johansen
Eksistentialisme og det absurde
"Hullet" af Peter Seeberg
"Braget" af Peter Seeberg
"Den Fremmede" Albert Camus VÆRK
"Triumf att finnas till …" (1918) af Edith Södergran
Kristen eksistentialisme
"Agerhønen" af Martin A. Hansen (1947)
Om Kierkegaards stadielære
"Sommerfugledalen" af Inger Christensen VÆRK med fokus på eksistentialismen
Film: "Fight Club" med fokus på eksistentialismen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Akademisk skrivning
Skrivekursus, der træner akademisk skrivning og formidling forud for SRP
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Ny dansk realisme
Med udgangspunkt i bogen "Nye øjne at se med - virkelighedstemaet i ny dansk litteratur" (2006) skal I arbejde med et temaer i noveller fra 2000-2006. Forløbet kommer i forlængelse af Modernisme/realisme-forløbet. VI læser teksterne med fokus på "Det dobbelte blik", blandingen af genrekoder, virkelighedstemaet i ny dansk litteratur.
Læste tekster:
Introduktionen til "Nye øjne at se med"
Jens Blendstrup: "Sofus er læge og mor er syg" (2002)
Charlotte Weitze: "Kronvildt" (1996)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62620586655",
"T": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62620586655",
"H": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62620586655"
}