Holdet 3x DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Stenhus Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2023 DA/x (1x DA, 2x DA, 3x DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 At fortælle et liv
Titel 2 Dokumentar 1 (VÆRK 1)
Titel 3 Vrede stemmer i sprog og medier
Titel 4 DHO - besættelsestid (VÆRK 2)
Titel 5 Provins og storby (VÆRK 3)
Titel 6 Nyheder og journalistik
Titel 7 Juleforløb
Titel 8 Eventyr og metode
Titel 9 Oplysningstid og romantikken (VÆRK 4)
Titel 10 Diskursanalyse
Titel 11 Det moderne gennembrud
Titel 12 Argumentation og sproghandlinger
Titel 13 Autofiktion og fiktionalitet
Titel 14 Modernisme (inkl. sprog: Troper og figurer)
Titel 15 Skriftlighedsforløb om kohæsion og kohærens
Titel 16 Dokumentar 2 (VÆRK 5)
Titel 17 Nyere litteratur og minimalisme (VÆRK 6)
Titel 18 Anvendte digitale hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 At fortælle et liv

I forløbet undersøges temaet selvfortællinger bredt, og der arbejdes både med storytelling og fakta-fiktionsforholdet, og hvordan selvfortællinger kommer til udtryk i epik og lyrik. I forløbet læser eleverne også selvvalgte selvbiografier. På baggrund af denne læsning skal eleverne skrive en anmeldelse.

Tekster:
Fra Fortællingens spejl, Grundforløb i dansk af Maja Bødtcher-Hansen, Mischa Sloth Carlsen og Susan Mose, 2017, s. 23-26, s. 29-35
Uddrag af Hovedstolen, 1998, Christine Hesselholdt: ’Månestrålesofaen’, ’Kælken’ og ’Skridt’.
Dan Turell: ’Jeg holder af hverdagen’, 1984
Lone Hørslev: ’Giftige blomster og bær’, 2009
Uddrag af Maja Lee Langvad: 'Jeg er vred'. s. 18-20
Desuden intro til lyrikgenren:
- Emil Aarestrup ”Angst” (1838)
- R. Broby Johansen: "Stridsmænd for det vi elsker" (Fra: Blod, 1922)

Ca. 35 sider


Indhold
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dokumentar 1 (VÆRK 1)

Dokumentarfilmsgenren undersøges nærmere med udgangspunkt i dokumentarfilmen "Skjold & Isabel"  (VÆRK 1). Eleverne introduceres derfor til fakta- og fiktionskoder, forløbs- og fortælleforhold, dokumentarfilmens fremstilling af virkeligheden, brugen af filmiske virkemidler samt dokumentarens forskellige fortælleformer.

Tekster:
Larsen, Ole Schultz: ”Håndbog til dansk” (2017)
- Dokumentarfilm s. 228-235 (8 sider)
- Analysemodel af dokumentarfilm s. 314-15 (2 sider)
- (Oversigt over fakta- og fiktionskoder s. 27) (1 side)
Langdahl, Olsen og Quist: Krydsfelt – grundbog i dansk. 1. udgave, 1. oplag 2010. Gyldendal.
- Fakta og fiktion, koder og kontrakter s. 286-289øverst (3,5 side)
- Analyse af levende billeder s. 329-338 (10 sider)

Dokumentarfilm:
VÆRK 1: ”Skjold og Isabel”

Ca. 25 sider.
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Vrede stemmer i sprog og medier

Formål:

• At undersøge hvordan vrede bruges som udtryksform i sprog og medier.
• For at få kendskab til basal retorik og argumentationsanalyse.
• For at lade undersøgelse og produktion af dansksprogede argumenterende tekster gå hånd i hånd.
• For at inddrage forskellige teksttyper og undersøge temaet ud fra både sproglige og mediemæssige perspektiver.
• For at motivere eleverne ved at forbinde tekstlæsningen til deres egne livsverdener, herunder aktuelle aktivistiske strømninger.

Mål:
• Kunne arbejde med grundlæggende argumentationsanalyse og retorik
• Kunne bruge de retoriske virkemidler og argumentationsteori hensigtsmæssigt i egen skriftlig og mundtlig formidling (herunder at analysere taler og selv skrive en tale).  

Indhold:
Vrede er en stærk og kraftfuld grundfølelse. Vrede kan være den negative følelse, der kan få os til at handle uhensigtsmæssigt og såre andre. Vrede kan dog også opfattes som den retfærdige harme og som en vigtig drivkraft i at bekæmpe f.eks. uretfærdighed. Det er en følelse, vi alle kender, når vi oplever uret, og vi ønsker at rette op på uretfærdigheden, hvad ifølge Nietzsche kan ses som vredens produktive og moralske karakter. Dette tematiske forløb undersøger vrede som udtryksform i sprog, medier og litteratur og er inspireret af Helle Juhl Lassens oplæg på fagdidaktiske kursus og bogen ”Føl dig frem”.
I dette tematiske forløb undersøges vrede stemmer ud fra sproglige og mediemæssige perspektiver, men hovedvægten vil dog ligge på en sproganalytisk tilgang, nemlig ved at arbejde med vredens retorik/protestretorik. Der trækkes også på elevernes viden fra almen sprogforståelse.

Her arbejdes metodisk med:
̶ sproglig analyse, fortolkning og vurdering
̶ retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
̶ produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk

Begreber herunder: De tre klassiske talegenrer, Ciceros pentagram, Appelformer: ethos, pathos, logos, Toulmins argumentationsmodel (Påstand, belæg, Sproglige/retoriske virkemidler.

Tekster:
Uddrag fra Helle Juhl Lassen: ”Føl dig frem”. S. 6-9+ s. 15
Uddrag fra Håndbog i dansk: ”Retorik”, herunder ”talegenrer, ciceros pentagram”
Uddrag fra Begreb i dansk: ”Appelformer”
Uddrag fra Grundbog i retorik: ”Toulmins argumentationsmodel og argumenttyper”.
Oversigt over retoriske virkemidler
Danske taler.dk (demonstrationstaler + Mimoza Muratis tale ved solidaritetsdemonstration for Palæstina

Ca. 30 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 DHO - besættelsestid (VÆRK 2)

Dansk-historie-projekt.
I dette forløb undersøges forskellige tekster fra og om besættelsestiden (med et særligt fokus på modstandsbevægelsen).
Vi skal arbejde med forskellige genrer: digte, breve og film.
I dansk arbejdes med tre temaer:
Tema: Hvordan bliver krigstiden fremstillet gennem digte? Vi læser Morten Nielsens digtsamling ”Krigere uden våben” (VÆRK 2)
Tema: Hvordan bliver afskeden fremstillet gennem breve? Vi læser modstandsfolks afskedsbreve: "Døden og livet giver hinanden mening og indhold", Christian Ulrik Hansen samt Kim Malthe-Bruuns brev til sin mor.
Tema: Hvordan er modstandsbevægelsen blevet fremstillet i eftertiden? Vi ser filmen ”Drengene fra Sankt Petri”.
Derudover skal vi træne skriftlighed i en række skriveøvelser relateret til forløbet.
"Skæbne", Morten Nielsen (1945)

Ca. 100 sider.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Provins og storby (VÆRK 3)

Det litterære område

I forløbet læses tekster der på forskellig vis tematiserer provinsen og storbyen samt hjemstavn som begreb. Således vil eleverne arbejde med tekster, der både beskriver provinsens idyl og storbyens pulserende liv, men også de personlige og sociale udfordringer i provinsbyen samt anonymiteten i storbyen.
Eleverne præsenteres for et bredt tekstudvalg, der inkluderer både noveller, roman, digte/sange, artikel og dokumentar, således eleverne trænes i analysekompetencer i flere genrer. Derudover introduceres eleverne for begreberne diskurs, konnotation og denotation.
I forbindelse med værklæsning introduceres eleverne også for begrebet autofiktion.

Tekster:
H.C. Andersen: I Danmark er jeg født (1850)
Katrine Marie Guldager: ”Nørreport” i København (2004)
Emil Bønnelycke: Gaden (1917)
VÆRK (roman): Thomas Korsgaard: Hvis der skulle komme et menneske forbi (2017)
Dokumentar: På røven i Nakskov afsnit 1 (2015)
Artikel i Politiken 9. februar 2017: Familie om debutantforfatter: Det er usandt og for groft
Artikel i Kristeligt dagblad 11. november 2022: Sognepræst: Jeg er træt af begrebet Udkantsdanmark. For ordet skaber, hvad det nævner
Artikel i Kristeligt dagblad 23. november 2022: Kristeligt Dagblads læsere er trætte af nedladende ord som ”Udkantsdanmark”. Her er deres alternativer

Baggrundsmateriale:
Perspektiver i dansk: Fortællinger om hjemstavnen: Byen som parallelfortælling

Ca. 270 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Nyheder og journalistik

Det mediemæssige område

Eleverne er blevet introduceret for de mest gængse begreber inden for nyhedsformidling:
- Nyhedstrekanten
- Nyhedskriterierne
- Nyhedsgenrer: Informerende tekster og opinionstekster, herunder portræt og reportage
Derudover har klassen kortvarigt beskæftiget sig med forskellige typer af fake news og grænsen mellem fake news og nyhedssatire.

Tekster
- Portræt af Hamas-leder Yahya Sinwar i Politiken 17. oktober 2024: Han er en frygtet figur i Gaza
- Reportage i BT 2018: Rosenhøj ved Aarhus er gået fra ghettoliste til venteliste
- Leder(e) i Information 6. september 2018: "Ja, håndtryk bør være et krav til nye statsborgere" og "Nej, håndtryk bør ikke være et krav til nye statsborgere"
- Selvvalgte nyhedsartikler til undersøgelse af nyhedskriterierne

Baggrundslitteratur
- Begreb om dansk, "Nyheder i det sociale mediekredsløb"
- Begreb om dansk, "Nyhedskriterier – hvad skaber en nyhed?"
- Perspektiver i dansk, "Dybere ind i sagen" om informerende tekster og opinionstekster
- Perspektiver i dansk: ”Fake news”
- Video fra Tjekdet om fake news: https://www.youtube.com/watch?v=5rNBwhv4XWo

Produktivt arbejde:
- Skriv din egen nyhed
- Skriv et portræt af en klassekammerat
- Skriv en reportage fra Stenhus Gymnasium
- Skriv en fake nyhed

Ca. 35 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Juleforløb

Et kort litterært forløb i december måned med julen som tema.

Indledningsvis har eleverne undersøgt det semantiske felt ”jul” i en række selvvalgte julesange, hvor julen fremstilles positivt. Fokus har herefter været litteratur, der udfordrer glansbilledet af julen som hjerternes fest, både nyere og ældre tekster.

Tekster
- Amalie Skram: Karens jul (1885)
- H.C. Andersen: Den lille pige med svovlstikkerne (1845)
- Niviaq Korneliussen: Ønskeseddel (2014)
- Juleevangeliet
- Selvvalgte julesange
- Siegfried Lenz: Jul i barakken (1959) (analyserende artikel)

Produktivt arbejde
- Skriv et juledigt
- Omskriv juleevangeliet til en nyhedshistorie
- Eksamensopgaven ”Jul i fiktion” fra maj 2020

Ca. 15 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Eventyr og metode

Det litterære område

Forløbet har været et litterært forløb med det eventyrlige som omdrejningspunkt. I forløbet har der været læst tekster fra den mundtlige fortælletradition (folkeeventyr) samt fra den skriftlige tradition (kunsteventyr samt moderne, eventyrlige tekster). Eleverne har arbejdet med genretræk for eventyr, herunder Olriks fortællelove, og desuden arbejdet med forskellige metodiske læsninger og fortolkninger. De metodiske oplæg har eleverne i grupper fremlagt for hinanden.

Tekster
- Folkeeventyr: Mor Hulda
- Folkeeventyr: Kong Lindorm
- H.C. Andersen: Gartneren og herskabet (1872)
- H.C. Andersen: Tepotten (1862)
- Charlotte Weitze: Vildvinen (1999)


Baggrundslitteratur om følgende litterære metoder:
- Strukturalisme
- Psykoanalyse
- Biografisk læsning
- Socialhistorisk/ideologikritisk læsning
- Nykritik

Desuden er der læst eksempelanalyser af ”Totte rydder op” af Gunilla Wolde ud fra de forskellige metoder.

Ca. 25 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Oplysningstid og romantikken (VÆRK 4)

Det litterære område

Litteraturhistorisk forløb med fokus på romantikken. Indledningsvist er der læst enkelte tekster fra oplysningstiden for at give eleverne en fornemmelse af den bevidsthedsmæssige og litteraturhistoriske udvikling i Europa i 1700-1800-tallet.
I forbindelse med oplysningstiden er eleverne blevet introduceret for begreberne rationalisme, deisme og pietisme.
I romantikken har klassen beskæftiget sig med understrømningerne universalromantik, nyplatonisme, nationalromantik og romantismen. I den forbindelse er eleverne blevet introduceret for begreberne monisme, panteisme, det kunstneriske geni, dualisme, fænomenernes og ideernes verden, eros og det interessante.
Klassen har set filmen The Matrix i forbindelse med nyplatonismen, og St. St. Blichers ”Sildig opvågnen” er læst som værk i forbindelse med romantismen.

Tekster:
- Ludvig Holberg: Epistel 91 (1748)
- Ludvig Holberg: Jeppe paa bjerget (uddrag af 1. akt) (1722)
- Hans Adolph Brorson: Hvorledes skal jeg møde og favne dig, min skat? (1739)
- Schack Staffeldt: Indvielsen (1804)
- Adam Oehlenschläger: Morgenvandring (1805)
- Adan Oehlenschläger: Der er et yndigt land (1819)
- N.F.S: Grundtvig: Langt højere bjerge/Danmarks trøst (1820)
- VÆRK: St. St. Blicher: Sildig opvågnen (1828)
- Film: The Matrix (1999)
- Platons hulelignelse
- Moderne fædrelandssange og -videoer:
o Natasja: Gi mig Danmark tilbage
o Søren Poppe: Danmarks drenge
o Peter Sommer: Når studenterhuerne letter
o Malte Ebert: Kongen af Danmark
o Isam B: I Danmark er jeg født
o Dansk Folkeparti kampagnevideo fra 2018

Baggrundsmateriale:
- Video om romantikken: ”Romantikken – hvad skete der lige der?” https://www.youtube.com/watch?v=bMeBVNkgBmM
- Brug litteraturhistorien: Romantikkens ideer
- Håndbog til dansk - litteraturhistorie: Nyplatonismen og Nationalromantik
- Textur: Den upålidelige fortæller

Ca. 50 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 23,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Diskursanalyse

Det sproglige område

Forløbet har taget udgangspunkt i grundbogen ”Diskursanalyse i dansk. Sprog magt og identitet” på Systime.
Eleverne er blevet introduceret til begreberne nodalpunkt, ækvivalenskæde, flydende betegner, konnotation, antagonistiske diskurser, hegemonisk diskurs og antagonismeparrene oppe-nede, ude-inde og før-efter.
Eleverne har læst tekster og undersøgt diskurser inden for temaerne abort, terrorisme og prostitution.

Tekster (alle taget fra grundbogen ”Diskursanalyse i dansk”)
- Ketty Dahl: Samfundsetikken udhules. Abort er blot et behageligt alternativt ord for drab. Debatindlæg i Kristeligt Dagblad 28. maj 2013
- Kampagnefilm fra abortlinien.dk ”Abort gør dig ked af det”: https://abortlinien.dk/om-os/choose-life/
- George W. Bush: Tale til nationen 7. oktober 2001.
- Osama bin Laden: Tale som modsvar til Bush, bragt i Berlingske 16. april 2004
- Debat om prostitution i Go'morgen Danmark den 16. februar 2011: https://www.youtube.com/watch?v=rU1_AaC-EiA
- Sexarbejdernes Interesseorganisation: 10 grunde til at afkriminalisere sexarbejde, 2014

Ca. 10 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Det moderne gennembrud

Forløbet har fokuseret på litteraturens skift med overgangen fra romantikken til den mere "problemorienterede" litteratur i det moderne gennembrud. Der er arbejdet med "de tre K'er", hvor teksterne primært har kredset om klasse og køn. Arbejdet er suppleret med visuelle produktioner fra tiden og med baggrundsmateriale i form af litteraturhistoriske tekster og dokumentar. Begreberne sædelighedsfejde og impressionistisk skrivestil er ligeledes blevet berørt.


Tekster:
-"Fra Burmeister og Wains jernstøberi", P.S. Krøyer, 1885 (maleri)
-"En såret arbejder", Erik Henningsen, 1895 (maleri)
-"Sat ud", Erik Henningsen, 1892 (maleri)
"Udslidt", H. A. Brendekilde, 1889 (maleri)
-"Portræt af Jeanna Bauck", 1881 (maleri)
-"Bella og Hanna. M.L. Nathansons ældste døtre", 1820 (maleri)
-"Karens jul" (på norsk), Amalie Skram, 1885
-"Aftenvisiter", Peter Nansen, 1883
-"En Historie fra Skumringen'", Herman Bang, 1879/80
-"Litteraturens veje", Fibiger m.fl., s. 194, 200, 221-223
"1800 tallet på vrangen (6), Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner", DR2 2007
"Øgendahl og de store forfattere. Herman Bang", DR1 2018
"Ane-Mette", Henrik Pontoppidan, 1887

Ca. 25 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Argumentation og sproghandlinger

Begyndende med repetition af argumentationsteori (Toulmins model) er forløbet gledet over i sproghandlingsteori med inddragelse af de forskellige sproghandlinger, høflighed, samarbejde, facework og transaktionsanalyse. De forskellige begreber er behandlet teoretisk og i praksis med diverse øvelser.

Tekster:
"Sproghandlinger. Brug af sprog i dansk", Jann Scheuer, Dansklærerforeningens Forlag, 2009, s. 8-16
"Anne Grethe Bjarup Riis pinlige optræden på Go Morgen Danmark"
"Hele Danmarks Ghita", uddrag af interview med Iben Maria Zeuthen og Ghita Nørby (de første 9 minutter og 30 sekunder).
"Håndbog til dansk", Larsen, Systime 2015-17, s. 159-169 og 181-195
Interview med Bertel Haarder: https://www.youtube.com/watch?v=DqVi2EVHQM0 (oprindeligt i "21 Søndag", DR d. 19/12-20)

Ca. 40 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Autofiktion og fiktionalitet

Forløbet har overordnet drejet sig om spillet mellem virkelighed og fiktion. Først er diverse tekster analyseret ud fra et autofiktionsperspektiv. Hertil er anvendt et teoretisk baggrundmateriale. Dernæst har forløbet fokuseret på brug af fiktionalitet i forskellige sammenhænge, herunder i satire og fake news.

Tekster:
"Grænsen mellem fiktion og virkelighed", Alexander Jonassen, Politiken d. 9/2-17
"Familie om debutantforfatter: Det er usandt og for groft", Sofie Sørensen, Politiken d. 9/2-27
"Lige om lidt kommer katastrofen. Lige om lidt eksploderer min far", Simon Roliggaard, Politiken d. 28/1-17
-”Selvbiografi og barndom” i Livsværk. Det selvbiografiske i ny dansk litteratur, Claus Christensen og Peter Jensen, Dansklærerforeningens Forlag 2008
-”Selvbiografi og dobbeltkontrakt” i Livsværk. Det selvbiografiske i ny dansk litteratur, Claus Christensen og Peter Jensen, Dansklærerforeningens Forlag 2008
-”Tre former for autofiktion” i Selvfortalt. Autofiktioner på tværs: prosa, lyrik, teater, film, Poul Behrendt & Mads Bunch, Dansklærerforeningens Forlag 2015, s. 15-17
Teoritekst: ”Parateksten som performativ” i Selvfortalt. Autofiktioner på tværs: prosa, lyrik, teater, film, Poul Behrendt & Mads Bunch, Dansklærerforeningens Forlag 2015, s. 27-29
-"Kontaktperson", Yahya Hassan, Digte 2013
-Uddrag af "Langdigt", Yahya Hassan, Digte 2013
-Uddrag af "Ord", Louise Østergaard, 2014
-Citat fra Da Yahya Hassan blev digter i Politiken, Sandra Broval, 28/12-2013
-"Den svenske debat", kilde ukendt
-”Vi er rustet til det værste” i BT, Susanne Johansson, 10/9-2005
-”Flash!: Casper med ny blondine” i Ekstra Bladet, 28/8-2006
-”Hvad er fiktionalitet – og hvad er det ikke?” i Fiktionalitet i litteratur, sprog og medier, Simona Gjerlevsen m.fl., Dansklærerforeningens Forlag 2019, s. 14-17
-”Politiske taler og fiktionalitet” i Fiktionalitet i litteratur, sprog og medier, Simona Gjerlevsen m.fl., Dansklærerforeningens Forlag 2019, s. 30-33
-”Fake news som bedrag og som satire” i Fiktionalitet i litteratur, sprog og medier, Simona Gjerlevsen m.fl., Dansklærerforeningens Forlag 2019, s. 37-44
-Uddrag af statsminister Helle Thorning-Schmidts tale ved Folketingets åbning tirsdag den 2. oktober 2012
-”Dansk efterretningsagent fejlagtigt dømt som Islamisk Stat-terrorist i Spanien”, Simon Andersen og Jens Anton Bjørnager i Berlingske d. 11/1-20
"Noter om Samsam-sagen", tv2.dk

TV- og radioindslag:
-"Yahya Hassans kontaktperson: Jeg fortryder intet" (tv-indslag på 5 min) : https://www.dr.dk/nyheder/kultur/boeger/yahya-hassans-kontaktperson-jeg-fortryder-intet, DR d. 22/1-14
-"Klovn: Nina kære Nina", TV2 d. 27/3-2006, 22 min
-"Tæt på sandheden: Det magiske råderum". DR d. 8/3-25: https://www.dr.dk/drtv/se/taet-paa-sandheden_-det-magiske-raaderum_500878, 29 min.
-"Tæt på sandheden", d. 15/4-23, DR, 5 min.
-Uddrag af "Den korte radioavis - agurketid og terror-betting-system": https://dansklf.dk/read-file?file=https%3A%2F%2Fm2.dansklf.dk%2Fpub%2Fmedia%2FDANSKLF%2FLydfiler%2FFiktionalitet%2Fden-korte-radioavis-agurketid-og-terror-bettingsystem-audio.mp3, d. 1/7-17, 8 min.

Ca. 55 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Modernisme (inkl. sprog: Troper og figurer)

Dette litterære og sproglige forløb om den danske modernisme har forsøgt at give eleverne et indblik i retningens fokus og brede spændvidde fra futurisme til systemdigtning. Arbejdet har også kredset om centrale troper og figurer. Forløbet lagde ud med et eksempel på en realistisk tekst ("Lønningsdag").

Tekster:
"Realismer - Modernismer", Steffen Auring m.fl., Systime (2010-15), s. 8-10, 15-22
”På Memphis Station”, Johannes V. Jensen, 1906
”Lønningsdag”, Martin Andersen Nexø, 1900
”Jeg ønsker mig en verden”, Emil Bønnelycke, 1921
”Gaden”, Emil Bønnelycke, 1917
”Fribytter”, Tom Kristensen, 1920
”Middag”, Tom Kristensen, 1920
”Hærværk” (uddrag), Tom Kristensen, s. 9-12, 1930
”Soldaten og pigen”, Martin A. Hansen, 1947
”Under vejr med mig selv”, Klaus Rifbjerg, 1956
”Livet i badeværelset”, Klaus Rifbjerg, 1960
”Sisyfos-myten”, Albert Camus, 1942
”Braget”, Peter Seeberg, 1962
Diverse konkretisme- og systemdigte af Hans Jørgen Nielsen, 1965-66
”Ringen”, Karen Blixen, 1958
"Litteraturens veje" (om heretica og eksistentialisme), s. 315-319

Video:
"Modernismens faser", Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=aaozBEQv-EI, Silkeborg Gymnasium d. 14/3-17
"Konfrontationsmodernisme", Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=U1o90alSOeM, Søren Vrist Christensen, d. 27/1-16

Ca. 73 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Skriftlighedsforløb om kohæsion og kohærens

Kort og intensivt skriftlighedsforløb om kohæsion og kohærens i primært skønlitteratur, men også som optakt/inspiration til den forestående SRP-opgave.

Tekster:
"Tekstlingvistiske begreber" på https://dansksiderne.dk/index.php?id=7677

Ca. 6 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Dokumentar 2 (VÆRK 5)

Dette dokumentarforløb bygger videre på elevernes viden og forståelse af dokumentargenren. Der er set eksempler (uddrag) på de forskellige dokumentartyper. Nærværende forløb beskæftiger sig med den deltagende og afslørende dokumentar i form af "Operation X". Receptionen af programmet indgår også i arbejdet.

Tekster:
"Skjult kamera" (mediajungle.dk)
Følgende sekundærtekster har eleverne kunnet vælge imellem ifm. gruppearbejde. Eleverne har dermed ikke nødvendigvis læst alle artikler:
"TV2 - vi burde have tippet politiet" (MetroXpres, d. 8/9-2006)
"Ritualmord på TV2" (Politiken, d. 9/9-2006)
"Når svaret er had" (Politiken d. 9/9-2006)
"Hans kone og døtre er knust" (BT d. 7/9-2006)
"Psykolog: Han har ingen samvittighed" (BT d. 7/9-2006)
"Blev anholdt på p-plads" (BT d. 7/9-2006)
"Rudy er i livsfare" (BT, d. 15/9-2006)
"På tv kan vi gøre ting, som politiet ikke har lov til" (Politiken d. 16/9-2006)

Film:
"Operation X - narret til porno", TV2 (2006) (VÆRK)

Ca. 22 sider.
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Nyere litteratur og minimalisme (VÆRK 6)

Litteraturforløbet kredser om nyere dansk prosa og lyrik, herunder værklæsning af Yahya Hassans første digtsamling. Der læses minimalistiske noveller med forudgående teoretisk introduktion til minimalismen. Forløbet skal også give den sidste forberedelse frem mod evt. mundtlig eksamen med fremlæggelser og andet mundtligt arbejde.


Tekster:
"Yahya Hassan: digte", Yahya Hassan (2015) (VÆRK 6)
"En stol for lidt" (1996), Helle Helle
"Brænde III" (2024), Thomas Korsgaard
"Kostym" (1995), Ninni Holmqvist (svensk tekst)
Gloser til Kostym
"Pendlerne" (2007), Simon Fruelund (novelleudgaven)
"I en hochstand" (2018), Dorthe Nors
Uddrag af romanen "Borgerligt tusmørke" (2006), Simon Fruelund

Oversigt over minimalismetræk

Ca. 205 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Anvendte digitale hjælpemidler

Følgende digitale hjælpemidler er anvendt i undervisningen:

-Den Danske Ordbog: https://ordnet.dk/ddo
-ordbogen.com

Ordblinde elever har desuden anvendt:
-Nota
-Appwriter
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer