Holdet 3a FRB (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Stenhus Gymnasium
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e)
Hold 2023 FRB/a (1a FRB, 2a FRB, 3a FRB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begynderforløb Bonjour Lyon
Titel 2 Bonjour Lyon fortsat
Titel 3 L'amitié Les intouchables
Titel 4 L'identité et la jeunesse SRO (Eksamensforløb)
Titel 5 Lommefilmsfestival
Titel 6 La mode
Titel 7 Les contes de fées à nouveau (Eksamensforløb)
Titel 8 Les contes de fées à nouveau (eksamensforløb)
Titel 9 Rejseforløb Strasbourg Alsace
Titel 10 La francophonie (Eksamensforløb)
Titel 11 Les Misérables (Eksamensforløb)
Titel 12 L'impressionisme
Titel 13 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begynderforløb Bonjour Lyon

Begynderforløb med udgangspunkt i begyndersystemet Bonjour Lyon.

Maria Hassing, Bonjour Lyon, Systime

Grammatiske emner vi har arbejdet med, og som man bør kende til og kunne anvende:
- Artikler bestemt/ ubestemt, ental/ flertal
- Delingsartikler
- reduceret delingartikel
- Substantiver samt substantivers endelse i flertal
- genitiv
- nægtelse

- Verber og hvordan de er personbøjet
- regelmæssige verber i nutid: 1., 2. og 3. bøjning (parler, finir, vendre)
- Avoir i nutid
- Être i nutid
- Faire i nutid
- venir i nutid
- Passé récent (nær fortid)

- Pronominer:
- bundne personlige pronominer som subjekt
- possessive pronominer
- relativpronominer (qui/ que)
- ledsætninger med qui og que
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 88 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Bonjour Lyon fortsat

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 L'identité et la jeunesse SRO (Eksamensforløb)

Et forløb om unge og køn og identitet

Et forløb om unge i Frankrig med fokus på temaer som parforhold, seksualitet, coming of age, livsvalg, stereotyper.


Formål:
Gennem læsning af forskellige tekster og filmvisninger udvikler eleverne ikke bare deres sproglige kunnen, men de bliver bedt om at analysere og fortolke tekst, billeder og film med henblik på at opnå en bedre forståelse for fransk kultur og samfund, og endelig kunne reflektere over egen kultur. Eleverne øver forståelse af ubearbejdet, moderne fransksproget litteratur, og desuden udvikler de deres almene ordforråd. I hver lektion øver de résumé og billedbeskrivelse for at øve den mundtlige og skriftlige kommunikation. For at sikre en sikker anvendelse af sprogets opbygning og anvendelse, suppleres der med grundlæggende grammatiske emner, som er nøje udvalgt under læsningen af elevernes skriftlige arbejde.

Materiale:
Stromae: Tous les mêmes 2013
Eddy de Pretto ”Kid” 2017
Film: Abdellatif Kechiche: La vie d'Adèle - chapitres 1 et 2, 2013
Film:  Céline Sciamma: Tomboy, 2011
Roman: Édouard Louis: En finir avec Eddy Belleguelle 2014 (s. 13-15 og 23-29)
Kortfilm: Louis Delva: Le nom du fils 2018
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 La mode

I dette forløb har vi arbejdet med mode i Frankrig.
Forløbet tager udgangspunkt i filmen Coco avant Chanel og det arbejdsmateriale der ligger på franskportalen.
Derudover arbejder eleverne med præsentation af forskellige franske modehuse. Vi kigger på fænomenet "fast fashion" og på modelverdenen.  
Vi arbejder med:
tøjgloser
verbet porter
filmanmeldelse

Materiale:
Film: Coco avant Chanel, Anne Fontaine, 2009
C’est quoi la fast fashion ? 1jour1actu
Non à la fast fashion (https://fr.islcollective.com)
Chez Nous: La mode, est-elle raciste? article août - octobre 2014
Dokumentar: Dior and I, Frédéric Tcheng, 2014 (CFU)

supplerende:
Les Grandes Maisons de Couture : Histoire et Influence sur la Mode
« Qui décide la mode » https://www.youtube.com/watch?v=mYdktjJ6x6w
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Les contes de fées à nouveau (Eksamensforløb)

Et forløb med fokus på kommunikativ kompetence og tekstlæsning:

Les contes de fées à nouveau har til hensigt at kombinere tekstlæsning med kommunikativ kompetence gennem diverse typer af opgaver, der træner og styrker den mundtlige sprogfærdighed i franskundervisningen.
Et forløb der arbejder med eventyr både klassiske og nye.

Der er fokus på:
analyse og analysemodeller
datidstiderne imparfait, passé composé og passé simple.
Aspekt: hvornår bruges hvilken datid


Når forløbet er afsluttet:
Skal I vide noget om klassiske eventyrtræk.
Kende og kunne anvende aktantmodellen.
Kende og kunne avende Freuds psykoanalytiske analysemodel.
Kende forskel på de to datider imparfait og passé simple.
Kunne anvende aspekt i brugen af imparfait og passé composé.

Tekstmateriale:
H.C. Andersen: "La princesse au petit pois (uddrag)
Gripari, Pierre: "La Cinq fois belle", Editions Grasset et Fasquelle, 1999


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Les contes de fées à nouveau (eksamensforløb)

Et forløb med fokus på kommunikativ kompetence og tekstlæsning:

Les contes de fées à nouveau har til hensigt at kombinere tekstlæsning med kommunikativ kompetence gennem diverse typer af opgaver, der træner og styrker den mundtlige sprogfærdighed i franskundervisningen.
Et forløb der arbejder med eventyr både klassiske og nye.

Der er fokus på:
analyse og analysemodeller
datidstiderne imparfait, passé composé og passé simple.
Aspekt: hvornår bruges hvilken datid


Når forløbet er afsluttet:
Skal I vide noget om klassiske eventyrtræk.
Kende og kunne anvende aktantmodellen.
Kende og kunne avende Freuds psykoanalytiske analysemodel.
Kende forskel på de to datider imparfait og passé simple.
Kunne anvende aspekt i brugen af imparfait og passé composé.

Tekstmateriale:
Gripari, Pierre: "La Cinq fois belle", Editions Grasset et Fasquelle, 1999
Perrault, Charles: "Le petit Chaperon rouge", gutenberg.org
Jelloun, Tahar Ben: "La petite à la burqa rouge" i Mes contes de Perrault, Seuil 2014
Gans, Christophe: La Belle et la Bête, 2014
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 La francophonie (Eksamensforløb)

Eleverne præsenteres for frankofoni som koncept med udgangspunkt i Maghreb og Québec. Der arbejdes med historiske og kulturelle relationer med Frankrig samt de fordele og ulemper, denne relation har.  I løbet af forløbet fremlægger eleverne af to omgange om et selvvalgt Maghreb-land samt om unge fra Québec. Ift. Québec er der kigget på sprogidentitet og sproglige forskelle mellem Frankrig og Québec.
I forbindelse med forløbet har eleverne været i Gastrolab og lave mad fra de frankofone lande.

Tekster:
Mette Bering og Mimi Sørensen, Entrées, Gyldendal 2010: s. 106-108 La francophonie
Mette Bering og Mimi Sørensen, Entrées, Gyldendal, 2010: s. 109-110 Le Québec
Mette Bering og Mimi Sørensen, Entrées, Gyldendal, 2010: s. 112-116 Fiches de présentation
Mette Bering og Mimi Sørensen, Entrées, Gyldendal, 2010: s. 122 Le Maghreb
Mette Bering og Mimi Sørensen, Entrées, Gyldendal, 2010: s 127-129 La Guerre D'Algérie
https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/la-francophonie/
Denise Bombardier romanuddrag "Une enfance à l'eau bénite" 1985 (s. 91-93) in Helle Høyrup a.o.: Amours et cultures, Gyldendal 2006
Idir: Lettre à ma fille (2007)
Klip:
Le français, langue commune au Québec (https://www.youtube.com/watch?v=P8srq9v1a9Y)
Le monde: Pourquoi la guerre d'Algérie a éclaté, 2022: https://www.youtube.com/watch?v=ADqb-Osjbfc

Film
DR Ane og Anders i Canada episode 4 Franske fristelser 2023
David Oelhoffen, Loin des Hommes, 2014
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Le printemps arabe (opgaven skrives på skolen)) 09-10-2025
Le printemps arabe 11-11-2025
Loin des hommes analyse 24-11-2025
Loin des hommes 27-11-2025
Les pays francophones 19-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Les Misérables (Eksamensforløb)

Et forløb om de udsatte i Frankrig med fokus på hjemløse og børn og unge i Les banlieues. Forløbet trækker tråde tilbage til Victor Hugos roman Les misérables.

Tekster:
Franskportal.dk "Les SDF"
Franskportal.dk "C'est quoi, être SDF ? - 1 jour, 1 question"
Franskportal.dk "La pauvrété en France"
Vianney "Merci pour ça" 2020
Ladj Ly: "Les Misérables" 2019
Tom Hooper "Les Miserables" 2012 (uddrag)
Victor Hugo : "Quand un jour est passé" (1862)
Victor Hugo "Les Misérables" ved Ulla Visme:
"Le gamin de Paris" s 101
"Le petit Gavroche" s 102-104




Begreber vi har arbejdet med i forløbet:
Schéma sémantique (Semantisk skema)
La langage figuré: Métaphore f, Comparaison f, Métonymie f (metonymi), Animation f (besjæling), Personification f.

La composition f. extérieure:
Rime f.
Rimes suivies : AABB. Rimes suivies = Rimes jumelles => AABB....
Rimes croisées : ABAB
Allitération f.
Assonance f.
Répétition f.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 L'impressionisme

I forløbet har eleverne arbejdet med selvvalgte malerier af fra Impressionismen, som skal beskrives, analyseres og præsenteres for resten af holdet. Hertil inddrages relevante tekster om perioden  og impressionismen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Repetition

Vi øver mundtlig eksamen og repeterer vores eksamensforløb


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer