Holdet 3y Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Stenhus Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e)
Hold 2023 Id/y (1y Id, 2y Id, 3y Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Lanciers og folkedans
Titel 2 Pickelball
Titel 3 Atletik
Titel 4 Opvamrning
Titel 5 Tennis
Titel 6 Volley
Titel 7 Hip Hop
Titel 8 Fodbold
Titel 9 Basketball
Titel 10 Jive og den bevægede krop
Titel 11 Træningsprojekt
Titel 12 Padel og dansk idrætsliv

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Lanciers og folkedans

Formål
Gennem alsidig idrætsundervisning opnår eleverne kropslige kompetencer samt viden, kundskaber og færdigheder i relation til fysisk aktivitet.
Eleverne skal opnå grundlæggende idrætslige færdigheder samt indsigt i kroppens bevægelsesmuligheder.
Eleverne udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning. Eleverne udvikler innovative kompetencer, således at de ved at anvende deres faglige viden og kundskaber lærer at tænke nyt og løsningsorienteret i forhold til konkrete, idrætslige problemstillinger.
Gennem undervisning i alsidige idrætsaktiviteter opnår eleverne et bredt kendskab til idræts- og bevægelseskultur og motiveres til fortsat fysisk aktivitet.

Faglige mål og fagligt indhold
Eleverne skal gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområdet; musik og bevægelse. De skal opnå kropsbevidsthed samt indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.
Kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger.

Kernestof
Gennem kernestoffet skal eleverne opnå faglig fordybelse, viden og kundskaber.
Kernestoffet er i forløbet aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet samt aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse. Aktiviteter der fokuserer på samarbejde.



Indføring i forskellen mellem den højkulturelle og folkelige danse.
I forløbet arbejdets der med Les Lanciers (alle 5 ture), samt forskellige folkedanse , (Togtur til vejle, Bettemand i knibe, Jugo, Circassion circle og Jiffer mix)


Faglige mål til eleverne:

Der arbejdes overordnet set med dansenes forskellige udtryk og teknik.

Det forventes at eleverne:
- kan forevise diverse grundtrin, herunder Chassé-trin og valsetrin samt tilhørende bevægelsestyper i de enkelte folkedans.
- benytte disse trin med en partner, samt kunne udfolde bevægelserne i takt til musik
- kunne kreativt videreudvikle dansende i samarbejde med andre elever og derved skabe egne danse.
Eleverne evalueres formativt gennem forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Pickelball

Formål:
• Alsidige idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og bold- og bat beherskelse.
• Elever udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning.
• Eleverne opnår en bred forståelse for idrættens bidrag til udvikling af personlig identitet og sociale kompetencer
• Eleverne skal gennem idrætsundervisningen opleve glæden ved at bevæge sig, således at de kan motiveres til fortsat fysisk aktivitet
Bedømmelseskriterier - praktisk:

- I forbindelse med den løbende evaluering herunder vurderingen af elevernes aktivitetsniveau anvendes følgende bedømmelseskriterier:
- Fysisk kapacitet
- Beherskelse af tekniske og taktisk elementer i Pickleball
- Evnen til at indgå i forskellige samarbejdssituationer


Elevers læringsmål:
Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne beherske diverse slag som forhånd, baghånd serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob.
Særlig fokus på vægtoverførsel, gennemsving og benstilling.

Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på
banen og i forhold til bolden. At opnå rimelig sikkerhed i at søge mod nettet, så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier og indgå i en double konstellation.
Forstå regler og optimal opstilling på banen
Udvise kommunikations-og samarbejdsevne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Atletik

Formål med atletikforløbet:
Gennem faget opnår eleverne god fysisk kapacitet og grundlæggende idrætslige færdigheder i atletik. Eleverne skal i forløbet arbejde med at udvikle evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til atletikdisciplinerne: spydkast, længdespring, og hækkeløb.  

Faglige mål - uddrag fra læreplanen

– gennem alsidig idrætsundervisning skal eleverne opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
– opnå færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne:
c) klassiske og nye idrætter
– udvikle kropsbevidsthed
– indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller og etiske forhold
– kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
2.2. Kernestof
Kernestoffet er:
– aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
– alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse
– grundlæggende principper for træning

Evaluering:
Eleverne arbejder med rubrics som en del af den formative evaluering i forløbet. Formålet med rubrics er, at eleverne kan skal betragte deres færdigheder i et udviklngsperspektiv, således de løbende kan arbejde med at udvikle egne færdigheder fremadrettet. Derudover arbejdes der med løbende feedback i undervisningen.
Summativt:  Eleverne dyster i de tre discipliner i et afsluttende atletikstævne, hvor lærerne observerer eleverne samt indsamler elevernes endelige resultater, som en medvirkende del af den summative evaluering.


Elevers læringsmål i forløbet:
• At eleverne stifter bekendtskab med forskellige former for atletikdiscipliner inden for kast/spring/løb
• At eleverne præsenteres for følgende teoretiske elementer indenfor for spydkast, som de arbejder med i praksis: Tilløb med tilbageføring af spyd, krydsover og stemskridt, afvikling af kastet.
• At eleverne præsenteres for følgende teoretiske elementer indenfor for hækkeløb, som de arbejder med i praksis: Starten, tilløb, hækpassage og landing.
• At eleverne præsenteres for følgende teoretiske elementer indenfor for længdespring, som de arbejder med i praksis: Tilløb, afsæt, svæv og landing.

Teoretisk fokus i forløbet: At eleverne via et teoretisk udgangspunkt kan koble atletikken til den historiske udvikling, herunder sportens fremkomst, udvikling i materiale/teknik, doping og betydningen heraf for atletikkens fremtid.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Opvamrning

Opvarmningsprogrammer: 8 gange a 1,5 modul

De første 3 gange i forløbet vil undervisningen være lærerstyret. Her vil eleverne arbejde med forskellige rytmiske bevægelser til musik i form af  forskellige hoppe-, løbe- og svingøvelser. Dette så eleverne kan inspireres til forskellige bevægelsestyper og arbejder med bevægelseskvalitet. I forbindelse med sving vil eleverne arbejde med forskellen på førte, markerede og svingene bevægelser. Ydermere vil eleverne se et eksempel på et færdigt opvarmningsprogram og arbejde med generel musikforståelse og optælling af musik.
Undervisningen vil ligeledes bestå af øvelser hvor eleverne selv skal udvikle mindre bevægelsessekvenser til musik.

De efterfølgende 3 gange skal eleverne selv i grupper, udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram til musik. Delelementer fra dette skal fremvises for resten af holdet.

Krav til opvarmningsprogarmmet:

- Opvarmningsprogrammet laves i mindre grupper af 3-4 personer.
- Opvarmningsprogrammet skal foregå til musik og have en varighed på ca. 15 minutter
- Alle i gruppen skal deltage
- Alle i gruppen skal være ansvarlig for at forevise en del af programmet

Eleverne vil blive evalueret på deres evne til at:

- Følge rytmen til et stykke musik og til at kunne tælle musik i forbindelse med udførelse af bevægelser
- Kunne bruge musikken sammen med bevægelserne, så der ses en sammenhæng imellem musik og bevægelse
- Teknisk korrekt at udføre bevægelserne og derned kunne vise bevægelseskvalitet i forskellige typer af bevægelser: Løb, sving, styrke, hop, udstræk.


Eleverne vil i forløbet præsenteres for teori omhandlende opvarmning.


Materiale:
Wolf, Hammer og Hammer: C- det er idræt. Gyldendal 2006.
”Opvarmning” s. 22-30 - PDF-fil

Om førende, svingende og markerede bevægelser: Winter, Engel, Nørgaard og Herskind: Fodfæste og himmelkys – undervisning i rytmisk bevægelse, gymnastik og dans. Hovedland, 2002:
”Bevægelsens grundkvaliteter”, s. 107.

Opvarmning intro - Udleveret PowerPoint
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 Volley

8 gange af 1,5 moduler (7 praktiske gange)

Praktisk id:

Fra lærerplanen - Faglige mål og kernestof:
1) ”Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i volleyball spillets samarbejdsrelationer” Her især: Relationelle færdigheder
2) ”Beherske centrale færdigheder… boldspil…” i volleyball:

Efter forløbet forventer vi, at eleverne kan følgende (udført i isolerede øvelser):

Tekniske færdigheder:
- Fingerslag med en rimelig korrekt teknik og en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at spille videre på bolden på en fornuftig måde.
- Baggerslag med en god stabil spilleplade, som gør det muligt efterfølgende at spille videre på slaget på en fornuftig måde.
- Angreb (smash) hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
- Underhåndsserv der bevidst kan placeres fornuftigt på modstanderes bane.

Taktisk forståelse:
- Kendskab til og forståelse for de basale regler og rotations-systemet i beton
- Generel evne til at placere sig selv og boldene fornuftigt på banen.
- Være en god holdspiller der kommunikerer med holdkammeraterne på en konstruktiv måde både taktisk og emotionelt.

Teoretisk forståelse:
- At eleverne kan koble teori omkring forsvars og angrebstaktik til det praktiske og kan anvende begreberne korrekt i en dialog omkring dem (servemodtagning, hævning, kommunikation - (fx "ny"), blokade).
- At eleverne har kendskab til de vigtigste regler og rotations-systemet i volleyball (beton)
- At eleverne skal kunne sætte ord på de teknisk, taktiske, sociale og fysiske færdigheder

Fysiske kompetencer:
- At eleverne kan gennemføre isolerede tekniske, taktiske og fysiske øvelser samt deltage aktivt i spillet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Hip Hop

Hip hop: 8 gange af 1,5 modul

Eleverne skal tilegne sig praktiske færdigheder inden for genren Hip Hop,  i form af forskellige grundtrin, poses og freezes. Eleverne skal undervejs lære to fælles-koreografier som skabes løbende gennem forløbet. Eleverne skal samtidig, i grupper, lave deres egen koreografi, som fremvises i det sidste modul.
Samtidig lægges der op til, at eleverne får en oplevelse af hiphoppen, som en legeplads hvor kreativiteten frit kan udfolde sig. Derfor er der flere gange indlagt større eller mindre koreografiske gruppeopgaver.

Formålet med forløbet:
• At eleverne bliver gjort bekendt med hiphoppens udtryk og stil.
• At eleverne lærer at bevæge sig med det udtryk hiphoppen giver anledning til.
• At eleverne opbygger en sikkerhed i at bevæge sig inden for denne udtryksform.
• At eleverne får konstrueret en ”bevægelses bank”.
• At eleverne efter endt kursus føler større sikkerhed i at skulle fremvise koreografi.

Faglige mål
• At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte koreografier med mange gentagelser.
o Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for hiphop.
• At eleverne kender til og kan vise forskellige poses, både stående og siddende, fra frys og fra bevægelse.
• At eleverne kender til og kan udføre forskellige freezes. Isoleret og i kombination med koreografi.
• At eleverne kan fremvise den fælles indøvede koreografi, med indlevelse og performance, hvor der lægges vægt på udtryk.
• At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i forbindelse med udarbejdelse af egen slutkoreografi i mindre grupper.
• Musikalitet: At eleverne kan følge rytmen i musikken, herunder at det er i stand til at identificere 1 slaget.

Teori til praktiske timer: PDF ”Laban”
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Fodbold

Fodbold: 6 gange af 1,5 modul

Eleverne skal:
Beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder i fodbold, herunder:
-Tekniske færdigheder: Spark/afleveringer, tæmninger og driblinger. De introduceres ydermere for finter.
-Taktiske færdigheder: Angrebstaktik, herunder angrebsprincipper (Skabe og udnytte frit rum, bandespil, boldovertagelse).
-Oparbejde sociale færdigheder, så de kan indgå i forskellige typer af samarbejdsrelationer. Opnå forståelse for egne som andres roller i fodbold. Herunder skal eleverne have en forståelse for vigtigheden af de relationelle færdigheder i forbindelse med fodboldspillet.
-Eleverne bliver præsenteret for øvelser, der har til formål at øge elevernes fysiske kapacitet i forhold at kunne indgå i fodboldspillet.

Udover den lærerstyret undervisning har eleverne i teams selv skulle tilrettelægge opvarmning og "træning" ud fra forskellige tildelte fokuspunkter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Basketball

Faglige mål og kernestof:

1) ”Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i basketball spillets samarbejdsrelationer” Her især: Relationelle færdigheder

2) ”Beherske centrale færdigheder… boldspil…” i basketball:

Tekniske færdigheder:
- At eleverne kan lave en jump-stop og en 1-2 standsning
- At eleverne kan drible og lave retningsskift vha. cross-over
- At eleverne behersker 2-håndsafleveringen, studsafleveringen og 1-håndsafleveringen med dominant hånd
- At eleverne kan lave et lay-up fra dominant hånd.
- At eleverne kan udføre korrekt skudteknik

Taktiske færdigheder:
- At eleverne kan udføre personligt forsvar inkl. kommunikation med medspillerne
- At eleverne kan demonstrere give an go, backdoor-cut, og v-cut og forstår principperne bag begrebet ’spilbarhed´.

Fysiske kompetencer:
- At eleverne kan gennemføre isolerede tekniske, taktiske og fysiske øvelser samt deltage aktivt i spillet.

Eleverne vil blive introduceret for rubriks med det formål at give dem indsigt i og skabe fokus på egne forudsætninger. Meningen er også at give eleverne et grundlag for videre arbejde med at udvikle egne færdigheder i spillet.   

Teoretisk undervisning: Aerob og anaerobt arbejde, samt Team og hold.


-Kap 4 (Aerobt arbejde) i Wolf, T og Hansen, J.: B- for bedre idræt. S. 65-90
-Kap 5  (Anaerobt arbejde) i Wolf, T og Hansen, J.: B- for bedre idræt. S. 91-104
-Kap 10  (Team og hold) i Wolf, T og Hansen, J.: B- for bedre idræt. S. 159-170


Eleverne arbejder med følgende begreber i forbindelse med kap 4 og 5:

Aerobe processer, herunder:
Lunger (Ventilation, Ventalitoriske kvotient, Åndedrætscentret)
Blod (Hæmoglobin, hæmatokritværdien, EPO, bloddoping)
Hjerte og kredsløb (Arterier, kapillærer, vener, det lille kredsløb, det store kredsløb, puls, slagvolumen, minutvolumen)
Maksimal iltoptagelse og udholdenhed (maksimal iltoptagelse, kondital, udholdenhed, respiratorisk kvotient, glykogenlagret, effekter af udholdenhedstræning, Anaerobe tærskel)

Anaerobe processer, herunder:
KP-spaltning, glykolyse
Kombinationen af aerobt og anaerobt arbejde
Anaerob træning (Anaerob effekt, anaerob kapacitet og Fysiologiske virkninger af anaerob træning)

Eleverne skal kunne relatere den teoretiske undervisning til den gennemgået praktiske fodboldundervisning.

Der er arbejdet med emnet "team og hold" i både de praktiske og teoretiske timer. Her har eleverne tilegnet sig viden om grupper og teams, teamudvikling, kohæsion og præstation, typer af teams og roller på et hold. Det forventes at eleverne kan redegøre for de vigtigste begreber indenfor ovenstående overskrifter, og kan anvende/relatere begreberne til praksis.
Eleverne har skulle anvende og reflektere over begreberne i forhold til deres faste team i fodboldforløbet. Her har de ligeledes arbejdet med roller indbyrdes på teamet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 35 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Jive og den bevægede krop

Praktisk id: Jive a 7-8 gange (1,5 moduls varighed)

Teoretisk id: Sundhed i et biologisk perspektiv

Jive forløbsplan
Formål
Færdigheder:
At eleverne kan udføre grundtrin i jive
At eleverne kender og kan vise forskellige fatninger
At eleverne evner at ”føre og blive ført”
At eleverne demonstrerer kendskab til udvalgte variationer: ”Under arm”, ”Flirt”, ”Kick Kick”, ”Walk the line”, ”American spin”, "Cuddel", "spark + Sailor step samt selvvalgte.
At eleverne kan følge rytmen i musikken - herunder begynde på 1-slaget
Kompetencer:
At eleverne ud fra ovenstående kan danse sammen i par i både koreograferede og improviserede sekvenser
At eleverne ud fra ovenstående kan danse med forskellige partnere


Metode
Der arbejdes lærerstyret i forhold til den overordnede rammesætning af timerne med elevinddragelse i situationer, hvor det giver mening. Eleverne arbejder i par i store dele af alle timer, men de enkelte par varierer fra undervisning til undervisning og i nogle tilfælde også undervejs i undervisningen. Der arbejdes både med lærerstyrede koreografier og initiativtagen fra eleverne i forbindelse med både opvarmning og undervejs i undervisningen, hvor der gives fri med variationer.  
De sidste gange i forløbet laves gruppearbejde frem mod en afsluttende performance gang. Den endelige fremvisning er rammesat til 2 min, med følgende benspænd:
Der skal danses i par
Der skal være en solo sekvens
Dansen skal rumme en fortælling.
Kostumer og rekvesitter må gerne inddrages.

Materiale

Evaluering
Eleverne har gennem forløbet har mulighed for at videofilme deres bevægelser og evaluere med hinanden.
Slutteligt har der foregået en konstant formativ evaluering af eleverne gennem feedback fra underviseren og gennem videoobservation fra den afsluttende performance gang.

Teori:
-Kap 2 (Sundhed i et biologisk perspektiv) i Wolf, T og Hansen, J.: B- for bedre idræt. S. 23-34

Eleverne har i forbindelse med kapitlet "sundhed i et biologisk perspektiv" skulle foretage en redegørelse og analyse af idrættens betydning for folkesundheden. Ligeledes har de skulle redegøre for udvalgte sygdomme relateret til fysisk inaktivitet samt diskutere hvilken rolle samfundet spiller i forbindelse med bekæmpelse af disse sygdomme.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Træningsprojekt

Træningsprojekt:

Praktisk id. Træning med fokus på cross fit og muskeludholdenhed (8 gange)

Teori: Muskler og styrke, Træningsplanlægning, motivation og målsætning samt nervesystemet.

Praktisk undervisning:
I de praktisk timer har eleverne gennemført træninger og test (start og sluttest).
Eleverne har på skift i grupper stået for at planlægge og gennemføre en WOD for resten af klassen. Følgende WOD's er blevet gennemgået:
EMOTM, Figth gone bad, Ladder, Tabata, AMRAP

Eleverne er ydermere været forbi styrketræningscentret.

Sideløbende med den praktiske undervisning, har eleverne trænet deres individuelle træningsprogrammer med fokus på muskeludholdenhed.

Eleverne er praktisk blevet evalueret på deres tekniske udførelse, fysiske kapacitet samt evne til at opbygge et træningsprogram/WOD.

Teoretisk undervisning: Muskler og styrke, Træningsplanlægning samt Motivation og målsætning.

Kap 6 (Muskler og styrke) i Wolf, T og Hansen, J.: B- for bedre idræt. S. 105-124
Kap 7 (Træningsplanlægning) i Wolf, T og Hansen, J.: B- for bedre idræt. S. 125-130
Kap 8 (Nervesystem og bevægelse) i Wolf, T og Hansen, J.: B- for bedre idræt. S. 131-142
Kap 9 (Motivation og målsætning) i Wolf, T og Hansen, J.: B- for bedre idræt. S. 143-158

Med emnerne ”Muskler og styrke” og "træningsplanlægning" skal eleverne kunne redegøre for de vigtige begreber under overskrifterne; musklers opbygning, kraft-hastighedskurven, længdespændingskurven, neurale faktorer, fibersammensætning.
Ydermere skal eleverne tilegne sig viden om styrketræning i praksis, hvor de herunder skal kunne redegøre for de forskellige former for muskeltræning, restitution og periodisering.


Eleverne skal tilegne sig viden om nervesystemet herunder: Nervesystemets inddeling (Centralnervesystemet og det perifere nervesystem), det autonome nervesystem, det somatiske nervesystem, det sympatiske nervesystem og det parasympatiske nervesystem. Ydermere skal eleverne tilegne sig viden om reflekser og medfødte bevægelser.
Eleverne skal kunne forstå og forklarer de vigtigste begreber indenfor ovenstående overskrifter, og kunne anvende begreberne i praksis.

Med emnet motivation og målsætning skal eleverne tilegne sig viden om emnet i forhold til idræt og bevægelse, og definere begreber indenfor emnet, som f.eks. ydre- og indre motivation, målsætning og spændingsregulering.
De skal kunne anvende begreberne i praktisk på cases, baseret på elevernes egne idrætsoplevelser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Padel og dansk idrætsliv

Padel og dansk idrætsliv:

Praktisk undervisning: Padel i sportsbyen (5 gange a 1,5 modul + 1 aften a 2,5 times varighed)

Teori: Anatomi, Idrætshistorie, idrættens organisering og danskernes sports-og motionsvaner.

Eleverne vil i dette forløb stifte bekendtskab med Padel. Nedenfor følger de tekniske og taktiske mål for forløbet.

Tekniske elementer:
Grundslag (Forhånd, Baghånd), Flugtning, lob og serv. Desuden introduceres brug af bagvæg og smash.

Der er i forbindelse med ovenstående slag arbejdet med benarbejde, træfpunkt, bevægelser som "elefant" og "sommerfugl" ved udførelsen af forhånd og baghånds-slag.

Taktiske elementer:
Eleverne er kort præcenteret for positionering på banen.

Der arbejdes progressivt frem imod at kunne anvende de tekniske og taktiske elementer i spilsituationer.
Eleverne har desuden fået gennemgået point systemet i Padel, men i den praktiske undervisning er der ligeledes benyttet anden pointtælling ved småkampe (for at opnå flere skift/rotationer).  

Teoretisk id:

Materiale:
Kap 1 (Idræt mellem sundhed og kultur) i Wolf T, og Hansen J: B for bedre idræt. S. 11-22
Kap 3 (Anatomi og bevægelseslære) i Wolf T. og Hansen J.: B for bedre idræt. S. 35-64
Kap 11 (Idræt som kultur) i Wolf T. og Hansen J.: B for bedre idræt. S. 171-182
Kap 12 (Befolkningens idrætsadfærd) i Wolf T. og Hansen J.: B for bedre idræt. S. 183-200


Anatomi og bevægelseslærer:
Eleverne skal, under emnet anatomi, tilegne sig viden om kroppens knogler, led og muskler i sådan en grad, at de er i stand til at gennemføre en bevægelsesanalyse af en bestemt kropslig bevægelse.

Det faglige indhold er:

- Knogler og ledtyper
Herunder: Skelettet, inddeling af knogler (rørknogler, flade knogler og uregelmæssige knogler), hvirvelsøjlen, ægte led (hængselled, drejeled, to-aksede led, kugleled og glideled).

- Muskelarbejde
Herunder: Koncentrisk-, excentrisk- og statisk muskelarbejde, opdeling af muskler efter funktion i en bestemt bevægelse, Agonist, synergist og antagonist.

Ydermere arbejder eleverne med overkroppens anatomi: Skulderpartiets og armens muskler og led (herunder håndleddet). Samt benets anatomi: (Ankelleddet, knæleddet, hofteleddet, rygsøjlens bevægelser).


I forbindelse med idrætshistorie har vi haft fokus på idrættens- og sportens oprindelse herunder gymnastikkens historie og udvikling. Dertil har eleverne fået indblik i hvordan idræt gennem tiden er blevet brugt til at fremme interesser omhandlende sundhed, dannelse mm.

Vi har ydermere arbejdet med idræt som kultur, herunder idrættens organisationer DIF og DGI. Eleverne har i den sammenhæng skulle redegøre for idrættens organisering og padels placering. Hertil har eleverne skulle diskutere idrættens mange facetter: Foreningsidrætten, den kommercielle idræt, den selvorganiserede idræt.

Under emnet  ”Danskernes sports- og motionsvaner"  skal eleverne kunne redegøre for befolkningens idrætsadfærd. Vi har arbejdet med bogens grafer stammende fra undersøgelser af danskernes sports og motionsvaner fra 2016 samt suppleret med podcasts fra IDAN ("sports og motionsvaner", "Unge" og "Trivsel", afsnit 1, 3 og 4).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer