Stenhus Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Stenhus Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2023 TyF/4 - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2024/25
Institution
Stenhus Gymnasium
Fag og niveau
Tysk B
Lærer(e)
Hold
2023 TyF/4 (
1g TyF/4
,
2g TyF/4
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Los geht's - intro Deutsch
Titel 2
Reisen
Titel 3
Liebe und Beziehungen (Österreich)
Titel 4
Märchen
Titel 5
DDR
Titel 6
Flensburg
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Los geht's - intro Deutsch
En genindføring i det tyske sprog ved hjælp af sange, tekster, opgaver, taleøvelser, grammatik, gloseindlæring. Teksterne ledsages af omfattende opgaver, hvor der også skal læses og bruges tysk.
Tekster:
Auf uns, af Andreas Bourani
Ich bin keine Maschine; af Tim Bendzko
Ich habe einen Traum; af Julia Engelmann
Sag mir, wer; af Julia Engelmann
Bestandsaufnahme; af Julia Engelmann
Das Lied; af Julia Engelmann
Grammatik:
Hjælpeverberne: sein, haben, werden
Modalverber
Svage verber
Bestemt og ubestemt artikel
Indhold
Kernestof:
Hallo, Ich freue mich euch kennenzulernen (jeg glæder mig til at lære jer at kende ;). Wir fangen langsam und spielerisch an (vi starter langsomt og legende). Mit freundlichen Grüssen, Gisela
Lær tysk – det er nemmere end du tror
KRONIK, Christoph Jessen, ambassadør.docx
Tysk i gymnasiet, intro (3).pptx
Hallo! Bringt bitte euer Kompendium mit (Hjælpekompendium og "Deutschland". (Tag jeres kompendier med). Danke!
Medbring de to kompendier I har fået!
Du sollst die zehn "Basis-Bum"-Wörter auswendig können, Seite 11 im "Hjælpekompendium". Die 16 Bundesländer sollst du auch auswendig kennen, du sollst sie auch plazieren können auf eine Deutschlandskarte. Bring bitte die zwei Kompendien mit.
Zehn BasisBum-Wörter auswendig lernen. Læs sangen "Auf uns" og slå de ord op, du ikke kender, i ordbogen. Skriv ordene ned i en notesbog eller på din ordliste på computeren, fx: denkt: tænk; hinter: bagved. Oversæt sangen til dansk. Medbring begge ko
Øv dig på at læse "Auf uns" smukt op på tysk. Hør den et par gange først. Indtal din oplæsning og aflever i lectio. Se hvordan man kan indtale en lydfil under opgaven. Husk at bruge udtalereglerne i talte om i onsdags. Øv de 10 nye basisbum-ord, til
Auswendig lernen: basisbumord: tisse til bygge. Du skal kunne bøje kaufen, sein og haben i nutid. Se side 28 i Alles in allem og side 32. Medbring begge kompendier, tak.
Basis-bum- tisse-bygge
I får et tomt kort udleveret. I skal kunne påføre de 16 Bundesländer - øv dem hjemme!
Alle verber i basis-bum skal kunnes udenad til i dag. Medbring Alles in allem og kompendier, tak!
Afsnit
XWord Lösung (2) verber 1.svg
Andreas og Alberte: Basisbum: "hurtig" til "svær" - lav en opgave til de andre: kahoot, quizlet, papir og blyant, tegning, kreuzworträtsel, en leg, en udfyldningsopgave (sætninger med huller)... brug jeres fantasi, så de andre lærer ordene. Jeg skriv
Asta og Anna: let til sød fra basisbum - lav en leg. Medbring kompendium og Alles in allem.
Keine Maschine, antonymer.docx
Asta og Anna har en kahoot med ordene "let" til "sød" - træn dem! Medbring Alles in allem og kompendier! I skal kunne læse "Ich bin keine Maschine" højt og oversætte den til i dag. Øv jer hjemme!
Medbring kompendier og Alles in allem. Basisbum "let" til "sød". Asta og Anna har en Kahoot til os!
Medbring en lille smule småkager og et julelys. Wir werden Weihnachtslieder singen und Briefe zum Weihnachtsmann schreiben.
Frohes neues Jahr! Medbring kompendier og Alles in allem.
Medbring Alles in allem og kompendier. I går opgaven fra i går tilbage, den skal I rette
Skriveværksted. Jeg er desværre blevet syg. Lg. Gisela
Medtag kompendier og Alles in allem.
Medbring kompendier (2 stk.) og Alles in allem. Til i dag skal du vide, hvad modalverber er, hvilke der findes, og hvad de betyder.
Øv præsens af følgende modalverber: dürfen, können, mögen, müssen, sollen, wollen og af wissen. Medbring altid kompendier og Alles in allem, danke!
Øv dig på modalverbernes bøjning i datid, især Müssten, dürfen, können. Medbring kompendium og Alles in allem.
Øv dig på at bøje "dürfen" i nutid og datid til i dag. Udenad. Oversæt sætning 3 og 4, side 63, opg. 5, helt selv til i dag. Husk papiret. Medbring kompendium og Alles in allem.
Skriveværksted i dag, jeg er desværre blevet syg. Vh. Gisela
Bring bitte Kompendium und Alles in allem mit, danke!
Vi laver opgave 1 og 2 side 38, om ordstilling i hovedsætninger.
Husk kompendium og Alles in allem. Kan du bøje verbet "kaufen" i præsens? Ellers se på side 32 og frem i Alles in allem, så du er forberedt til i dag: Kaufen i præsens skal kunne bøjes udenad. Du skal kunne oversætte "Sag mir, wer" på side 37, flyde
Medbring kompendium og Alles in allem. Du skal kunne bøje "kaufen" udenad i præsens (nutid). Bøj også lige modalverberne "mögen" og dürfen i nutid.
Du skal kunne bøje kaufen i nutid og datid. Medbring kompendium og Alles in allem, danke.
Medbring kompendium og Alles in allem.
Bestandsaufnahme, Text und Aufgaben.docx
Julia Engelmann - Bestandsaufnahme (Live aus dem Admiralspalast Berlin 2018)
Vokabellisten zum Lied: “Bestandsaufnahme”; von Julia Engelmann
Hoffentlich habt ihr schöne Ferien gehabt!! Bringt bitte euer Kompendium und Alles in allem mit.
Til i dag skal du øve dig på at bøje hjælpeverbene "sein" og "haben" (præsens, præteritum og perfektum s. 28 i Aia)
Medbring "Bestandsaufnahme" og Alles in allem.
Medbring Alles in allem. I får jeres opgave fra sidste uge tilbage, som vi retter sammen. Vi skal også hente en film.
Bestandsaufnahme, schreib ein Gedicht.docx
Husk sangen: "Bestandsaufnahme" på papir og grammatikbogen. Heute sollt ihr das Lied benutzen.
Kender du den bestemte og ubestemte artikel på tysk? Der, die, das - og ein, eine, ein - osv. Ellers så kast et blik i Alles in allem på side 18 og 19. Vi gennemgår det i dag, så I ikke siger "et kat" eller "en hus" på tysk, altså ...
Ihr sollt mit "Bestandsaufnahme" fortsetzen. Medbring Alles in allem. Brug vedhæftede "Die deutsche Reimsuche"!
Was reimt sich auf...? Die deutsche Reimsuche.
Øv dig på den bestemte og ubestemte artikel, side 18-19 i Alles in allem. Du kan bruge det tomme skema herunder til at øve dig. I får et tomt skema til udfyldelse udenad i timen. Medbring Alles in allem. I skal lave "Bestandsaufnahme" færdig i timen.
Bestemt og ubestemt artikel, tomt skema.docx
Das Lied, Text.docx
Aufgabe für Das Lied, von Julia Engelmann.docx
Julia Engelmann - Das Lied (Official Video)
Husk sangen "Das Lied" som I fik på papir sidste gang. Husk "Alles in allem".
Oversæt "Das Lied" til i dag. Jeg hører jeg i oversættelsen, men I må godt spørge mig om svære steder inden. Husk Alles in allem og sangen!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 53
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Reisen
Vi arbejder med emnet "at rejse". Arbejde med ordforråd, arbejder med videoer og tilhørende opgaver fra DW, hvor der både er tekstlæsning og træning af at forstå talt tysk. Derefter ser vi filmen "Im Juli" og eleverne arbejder i grupper med spørgsmål til udvalgte scener i filmen, som de skal besvare på forskellige måder, f.eks. rollespil, filmtekniske virkemidler, analyse af personer.
Tekster:
Video og tekst: DW, Deutschlandslabor: Nina und David: Urlaub - vi læser manuskriptet, ser videoen, løser opgaverne.
Video og tekst: DW, Einshochsechs: Camping statt Urlaub, Folge 13 - vi læser manuskriptet, ser videoen, løser opgaverne.
Film og drejebog: Im Juli
Tekst: Im Urlaub
Grammatik:
Hoved- og ledsætninger
Indhold
Kernestof:
Medbring Alles in allem. Lav opgaven om "Das Lied" færdig, så jeg kan høre worum es geht?
Deutschlandlabor_Folge13_Urlaub_Manuskript (1).pdf
Medbring "Alles in allem" og papirerne til opgaven fra "Deutschlandslabor" I fik sidste gang.
Medbring Alles in allem og papirer til opgaven fra Deutschlandslabor.
Willkommen zurück! Bringt bitte eure Aufgaben über Camping mit - det materiale I fik i sidste time før ferien. Og Alles in allem, wie immer (som altid).
Sich über Ferien und Urlaub zu unterhalten.docx
Sich über Urlaub unterhalten.docx
Medbring papirer om Camping-Urlaub og Alles in allem, bitte.
Camping statt Urlaub | Das Bandtagebuch mit EINSHOCH6 | DW Deutsch Lernen
Medbring Alles in allem, og papirer om "Camping-Urlaub", bitte.
Medbring Alles in allem, bitte! Og de to opgaver fra DW, I har lavet.
OVERSIGT, ordstilling (16).docx
Vortrag, Deutschlandsreise, 2024.docx
Deutschlandsreise, grupper i 1.e.docx
Vokabular, Thema Reisen.docx
Ihr arbeitet weiter mit "Deutschlandsreise"!
Heute sollt ihr mit euren Vorträgen fertig werden!
Matrixgruppen - Ihr sollt einander über eure Stadt erzählen.
Wie geht's - bestem konjunktioner (bindeord).pdf
ordstilling.ppt
Medbring Alles in allem, tak.
Wir sehen den Film "Im Juli". Wir treffen uns am U2.
Medbring bogen "Im Juli". I skal arbejde med spørgsmålene i dag. Vi retter opgaven med ledsætninger, henter bøger og arbejder med opgaven.
Gruppearbejde om Im Juli, oversigt, 1e.docx
I skal præsentere jeres arbejde med "Im Juli" i dag.
Husk "Im Juli" og Alles in allem.
Medbring Alles in allem (grammatikbogen), bitte.
Ledsætninger, øvelse, reisen.docx
Bringt bitte "Alles in allem" mit, danke!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 27
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Liebe und Beziehungen (Österreich)
I dette forløb læser vi lidt om Østrig som baggrund for de fire tekster, som alle er skrevet af østrigske forfattere. Derefter en introducerende tekst på dansk om forskellige former for kærlighed: konservativ, romantisk, senmoderne.
Vi kommer rundt om 1700-tals ukompliceret kærlighed mellem Papageno og Papagena, 1970'ernes kvinderolle, hvor man havde brug for en mand for at få status og frihed til at være hjemme, vi læser en tekst om ung, fuld kærlighed i Linz, hvor alkohol spiller en stor rolle i det første kys og vi læser om kærlighed mellem forældre og børn, her en gammel mor og en datter, hvor moren misunder datterens hund og børn, fordi hun synes at datteren kærtegner dem meget mere, end hun bliver.
Tekster:
Alle nedenstående tekster er fra bogen: "Sternstunden in Österreich" (Praxis 2024)
W. A. Mozart: lille uddrag af "Die Zauberflöte" (1791)
Elfriede Jelinek: Die Liebhaberinnen (1975)
Martin Peichl: Roxanne (2018)
Katja Jungwirth: Die Sorge
Interview mit Katharina Krcal über die Rolle der Frau
Kort introduktionstekst om Østrig.
Grammatik:
Forholdsord med akkusativ, dativ og akkusativ eller dativ.
Personlige pronominer
Possesive pronominer
Indhold
Kernestof:
Arbeitsblatt 2, Sich über Sommerferien zu unterhalten, tidsudtryk.docx
Österreich_Gruppenarbeit, 2gTyF4.docx
Heute sollt ihr über den Ferien miteinander sprechen! Tag hjælpekompendium og grammatikbog med.
Afsnit
Heute sollt Ihr die PP fertig machen insgesamt Sprechkarten und Präsentationstechnik.
Heute sollt ihr eure Präsentationen von Österreich machen. Lest bitte das Dokument hierunter. I skal præsentere i små grupper.
Jeg kan ikke huske, om I har fået kompendiet om Østrig og Liebe? Hvis I har, så tag det med. Tag også "Hjælpekompendiet" fra sidste år med. Begge kompendier ligger også i jeres dokumenter under tysk i lectio.
Hjælpekompendium, ordforråd.pdf
Find et billede, der handler om kærlighed. Forbered en beskrivelse på tysk derhjemme. Bruge Redemittel 3, på side 5 i hjælpekompendiet. Din sidemand skal tegne efter det, du siger i dag. Husk Liebe-kompendium og hjælpekompendium.
Lær: durch, für, gegen, ohne, um og betydningen udenad derhjemme. Se side 44 i Alles in allem.
Lær: durch, für, gegen, ohne, um og betydningen udenad derhjemme. Se side 44 i Alles in allem. Læs også om forholdsord, der styrer dativ, s. 45 i Aia: aus, bei, mit, nach, seit, von, zu. De to remser, skal du kunne udenad (det er god koncentrationstr
Læs i kompendiet: side 3 og 4 (Liebe und Beziehungen, teksten er på dansk).Spørgsmål: hvilke tre kærlighedsbegreber er der tale om i teksten? Hvilke spørgsmål kan man i følge teksten stille til kærlighed? Tror du, at kærlighedsbegreberne i forhold ti
Mozart I
Husk Alles in allem og kompendium "Liebe und Beziehungen".
Die Zauberflöte.pptx
Medbring kompendium "Liebe ..." og Alles in allem, danke!
Skriv opgave 4, side 50 i Aia færdig til i dag. Husk kompendium "Liebe und Beziehungen" og Aia (Alles in allem) selvfølgelig.
dElfriede Jelinek, 1.pptx
Side 50, resten af opgave 5 i Aia skrives til i dag. (Præpositioner). Øv dig på de tre remser: durch, für, gegen, ohne, um (med akkusativ). Aus, bei, mit, nach, seit, von, zu (med dativ). An, auf, hinter, in, neben, über, unter, vor zwischen (med akk
Medbring Alles in allem og kompendiet "Liebe und Beziehungen". Vi har ikke set hinanden i 3 uger! Så kig lige på, hvad vi arbejdede med mandag for 3 uger siden. Kom I i gang med teksten af Elfriede Jelinek?
Fragen zu Die Liebhaberinnen.docx
Personencharakteristik, Die Liebhaberinnen, elev.docx
Medbring kompendium og Alles in allem.
Im Kompendium, Seite 18, oben: Den Text über Katja Jungwirth lesen (3.9), Aufgabe 2, Synonyme finde, Aufgabe 3.1 og 3.2 Stellung nehmen. Det vil sige, du skal begrunde dine holdninger til de 5 udsagn - skriv en kort begrundelse hjemme. Jeg regner med
3.9 Die Sorge_side 102-103, gloser.pdf
I denne time skal I oversætte 10 sætninger, som tager udgangspunkt i den samtale vi havde om Heinz og Brigitte i sidste uge. I skal skrive i hånden og må kun bruge papirordbog og grammatikbog. Den er ikke svær. I skal kunne bøje et udsagnsord i nutid
Læs hjemme, side 20, linje 24 til linje 43 i teksten "Die Sorge". Gør dig umage og slå gloser op og skriv dem til og oversæt teksten. Det er faktisk muligt, hvis man lægger et stykke arbejde i det. Der er også gloser vedhæftet herunder. Jeg forvente
Svar på spørgsmålene 1-6 til "Die Sorge" under opgave 6, side 21, "Analyse und Interpretation". Medbring kompendium og Alles in allem.
Arbeit in der Lektion: Seite 34 und 35, Aufgabe 4: Kleine Wörter, Interview mit Katharina K. sehen und hören, die Lückenaufgabe auf Seite 35 ausfüllen. Das gilt die Hälfte der Klasse, die andere Hälfte spricht mit mir über die Sorge.
Du sollst heute die Aufgabe 5 auf Seite 35 gemacht haben. (Du skal have lavet opgave 5, side 35 i kompendiet til i dag). Das heisst, die Lückentest und die Übersetzung.
Medbring kompendium og Alles in allem i dag, dankeschön.
Felix Kramer - Vielleicht bist es eh du (Official Video)Afsnit
Gloser til Roxanne.docx
Einstieg, Arbeitsblatt, Roxanne.docx
Du skal kunne de personlige pronominer og have lavet opgave 1, side 54 i Alles in allem færdig. Medbring kompendium og Aia (Alles in allem).
Deutsch sprechen.pptx
Medbring kompendium og Alles in allem, danke!
Medbring kompendium og Aia, tak.
Medbring kompendium "Liebe und Beziehungen" og Alles in allem.
Liebe und Beziehungen, Ausstieg, Zusammenfassung.docx
Gloser til forløbet Liebe und Beziehungen, 2gTyF4.docx
Medbring kompendiet og Alles in allem. Wir sprechen über euer Analyse und Interpretation von Roxanne (uns fehlt noch was). Heute beenden wir das Thema "Liebe und Beziehungen".
Bring bitte Alles in allem mit! Vi skal arbejde med possessive pronominer, skrive og tale!
Tag Alles in allem med, tak.
Claus Rode 7_det_poss_pron_træn_til_udenad (5).pptx
Valgfagsorientering 2024-25 2ef.pptx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 38
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Märchen
Vi læser eventyr og beskæftiger os med:
Et eventyrs kendetegn mht. komposition, figurer, sprog, tema samt kunsteventyr overfor folkeeventyr.
Tekster:
Fra Gattungen, Gyldendal:
Merkmale eines Märchens s. 61-68
Grimm: Rotkäpchen inkl. opgaver s. 69-76
Grimm: Rumpelstilzchen
Ludvig ?: Aschenbrödel
Grammatik:
Stærke verber
Indhold
Kernestof:
Skriveværksted.
Du skal kunne fortælle, hvordan ejestedord bøjes. Side 55 i Aia. Medtag Alles in allem og de løse papirer med opgaver til ejestedord, som I fik i forrige lektion. Nyt kompendium: "Märchen" udleveres.
Medbring Alles in allem og det nye kompendium "Märchen", danke. Es ist leider (desværre) sehr lange her, dass wir einander gesehen haben. Frohes neues Jahr!
Märchen.pptx
20. Minutten trainieren, slide 4 bis 23 hier unten, so viele wie möglich. Medbring Alles in allem, danke.
Märchen, Kompendium 2024.pdf
tysk_time_4_2024_elev.pptx
Tjek lige denne ud: Bliv bedre til tysk! Gode råd.docx
Medbring "Märchen-kompendium" og Alles in allem.
Für Heute: Ihr sollt die Fragen auf Seite 67 im Kompendium "Märchen" beantwortet haben, danke. Bringt mit: Kompendium, Alles in allem.
Für heute sollst du 2-3 Minuten mit mir über das Märchen Rotkäpchen sprechen. Ich stelle ein paar Fragen. Du darfst nur Stichwörter mitbringen. Keine ganzen Sätze. De første 11 på navnelisten skal tale med mig. Husk kompendium og Alles in allem.
Rotkäppchen, Nacherzählung: Andreas, Asta, Caroline, Celina, Emma, Freja, Ibrahim, Isabel, Julie, Karla. Medbring kompendium og Alles in allem, dankeschön.
Rotkäppchen heute: Mikkel, Sofus. Medbring Alles in allem og kompendium.
Medbring "Märchen"-kompendium og Alles in allem. I dag starter vi på nyt eventyr "Rumpelstilzchen" og lærer om stærke verber. Så kom frisk og fro!
Vokabeln aus Rumpelstilzchen.docx
Rumpelstilzchen, stærke verber.docx
2.e februar og marts (1), siddepladser.xlsx
Lav Rødhætte-opgaven færdig hjemme, I fik et papir sidste mandag med opgaverne om bestemt artikel og kongruens.Repeter, hvad der er typisk for stærke verbers bøjning. Vi gennemgik det sidste mandag.
Seite 1, Zeile 1 bis 20 lesen in "Aschenbrödel" (Askepot). Du sollst eine kurze mündliche Zusammenfassung zu Hause üben! Medbring kompendium og Alles in allem.
Aschenputtel, Film, ARD 2011, nacherzählen.pptx
Medbring "Aschenbrödel" og Alles in allem.
Personlige pronominer, Aschenbrödel.docx
Læs "Aschenbrödel" færdigt til i dag. Lav opgave 5, side 127 - det er det samme, som jer bad jer om at gøre med teksten, nemlig at sammenfatte hvert afsnit med nogle få ord. Gør det nu hjemme, hvor du har ro til at koncentrere dig. Medbring eventyre
I skal se "Aschenputtel" færdig selv. Find filmen på CFU, hvor den er lånt til jer. Enten ser i den hele klassen sammen eller hver for sig med høretelefoner på. Fragen zum Film Aschenputtel.docx Jeg hører jeres svar i næste uge, mandag.
CFU-login
Læs selv om sammensatte verber i Aia, opgave.docx
Frage: Welche Unterschiede gab es zwischen dem Märchen "Aschenbrödel" und dem Film "Aschenputtel"? (Ihr habt den Film am Mittwoch, letzte Woche, gesehen). Medbring kompendium og Alles in allem. Vi repeterer også Märchenmerkmale i dag!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 26
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
DDR
I dette forløb får eleverne et overblik over DDRs historie, specielt mhp. følgende begivenheder:
1949, staten DDR oprettes
1961, Muren i Berlin gøres uigennemtrængelig
1989, Murens fald
Stasis (Staatssicherheitspolizei) arbejde og rolle i DDR
Dagligliv og årsager til "Republikflucht"
Vi ser en dokumentar med to unge piger, der tager rundt til forskellige mindesmærker i Berlin og bl.a. taler med Peter Keup, som flygtede fra DDR i 19... Derefter ser vi filmen "Ballon", som sætter fokus på dagligliv og flugt. Romanuddraget "Feuer" giver et indblik i et ungt pars glæder og sorger efter at være flygtet til Vestberlin i 1989.
Tekster:
Lisa und Lena in der DDR, Tick-Tack, Dokumentar, ARD, 2019
Film: Ballon, Michal Helbig, 2019
"Feuer", Ingo Schulze, aus "Adam und Evelyn" (2008)
Interview mit drei Generationen: Geschichte der DDR und Interviews, aus BPB
Indhold
Kernestof:
Neues Thema: Die DDR, lektie er at se dokumentaren "Tick-Tack" på vedhæftede link til CFU (mitid for at komme ind), den varer ca. 25 min. Vi taler om DDR overordnet i timen, og I arbejder med spørgsmål til dokumentaren. Medbring Alles in allem.
CFU-login
Flensburg marts 2025, info elev.docx
DDR, Tick-Tack mit Lisa und Lena.pptx
Flensborgs romhistorie er dansk
Zucker·Rum·Versklavung
Duborgskolen
Lektie: gå ind på DR og se 1. afsnit af serien: "Slave af Danmark". Spørgsmål: Hvad handler serien om? I dag forbereder vi vores Flensborg-tur. Bliver et lille miniforløb.
Flensburg, marts 2025.pptx
Læs venligst side 1 i materialet herunder og besvar spørgsmålene. Hvis I har fået siderne på papir, så tag dem med. I skal lave lektier, ellers bliver vi aldrig færdige, tak!
DDRs historie med gloser, BpB.docx
DDR Quizlet
Stadtrally durch Flensburg med mere, marts 2025.pdf
Til i dag skal du bruge 2 x 20 min. på at besvare Tick-Tack mit Lena und Lisa - spørgsmålene på ppx. Gå selv ind på CFU og find filmen. PPX er herunder. (I dag afholder vi prøveeksamen, I forbereder 1 time, og fremlægger i næste time for hinanden/evt
Der Film "Ballon", den ihr am Montag sehen werdet, vorbereiten. Medbring jeres DDR-papirer, tak: 3 Generationen Interview.
Skal vi skrive "Sonnenbrand" i vores pensum?
Gliglish · Lær sprog ved at tale med AI
Medbring DDR-papirer, Alles in allem. Vi ser resten af filmen sammen. (1.36).
Medbring kompendium til "Ballon" og Aia. Danke!
Husk jeres Ballon-kompendium og Aia.
Medbring "Ballon"-papirer og Aia. I skal arbejde med jeres resumé og karakteristik.
I skal fremlægge 2 min. hver, derefter samtale. I kommer op i den rækkefølge, jeg har skrevet herunder. Vigtigt at holde tiden! Jeg har lånt filmen fra søndag - onsdag til jer.
Liste over præsentationer af Ballon d. 5.5.2025, 2gTyF4.docx
Vi mødes i H1 og taler om repetition
Wir werden den Rest des Filmes sehen in U2 und danach Auf Wiedersehen sagen und Abschied nehmen...
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 28
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Flensburg
Et miniforløb.
Vi læser om Flensburgs rolle i Danmarks historie, om Schlesvig-krigene i 1848 og 1864 og om Genforeningen i 1920. Om Nord- og Sydslesvig og om Duborgskolen, som vi skal besøge. Vi taler om Flensburgs rolle som stor indskibningshavn for sukker og rom, som dannede grundlaget for Flensburgs rigdom. I den forbindelse besøger vi også udstillingen Rum Sucker. Versklavung på Schiffahrtsmuseum i Flensburg. Derudover træner vi sproglige vendinger, som man kan bruge på indkøb på tysk.
På Duborgskolen taler I med elever, som fortæller om, hvordan det er at leve i en dansk-tysk kultur.
Der afholdes et Stadt Rally i Flensburg samt afleveres en opgave om udstillingen på Schifffahrtsmuseum.
Indhold
Kernestof:
Flensborgs romhistorie er dansk
Zucker·Rum·Versklavung
Duborgskolen
Lektie: gå ind på DR og se 1. afsnit af serien: "Slave af Danmark". Spørgsmål: Hvad handler serien om? I dag forbereder vi vores Flensborg-tur. Bliver et lille miniforløb.
Flensburg, marts 2025.pptx
Læs venligst side 1 i materialet herunder og besvar spørgsmålene. Hvis I har fået siderne på papir, så tag dem med. I skal lave lektier, ellers bliver vi aldrig færdige, tak!
DDRs historie med gloser, BpB.docx
DDR Quizlet
DDR, Tick-Tack mit Lisa und Lena.pptx
Stadtrally durch Flensburg med mere, marts 2025.pdf
Flensburg marts 2025, info elev.docx
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Zucker. Rum. Versklavung.
27-04-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62655005751", "T": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62655005751", "H": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62655005751" }