Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Stenhus Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2024 id/gy (gy id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Floorball og boldbasis
Formål:
• Alsidige idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse.
• Elever udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning.
• Eleverne udvikler evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning og sættes i stand til kritisk at kunne analysere og vurdere forhold, der har betydning for den fysiske aktivitets indflydelse på kroppen.
• Eleverne opnår en bred forståelse for idrættens bidrag til udvikling af personlig identitet og sociale kompetencer
• Eleverne skal gennem idrætsundervisningen opleve glæden ved at bevæge sig, således at de kan motiveres til fortsat fysisk aktivitet
Bedømmelseskriterier - praktisk:
- I forbindelse med den løbende evaluering herunder vurderingen af elevernes aktivitetsniveau anvendes følgende bedømmelseskriterier:
- Fysisk kapacitet
- Beherskelse af tekniske og taktisk elementer i floorball
- Evnen til at indgå i forskellige samarbejdssituationer
Elevers læringsmål:
Tekniske elementer af floorball
• Anvendelse af korrekt greb på stav
• Træk- og slagaflevering til medspillere
• Træk- og slagskud (kunne løfte bolden i trækskuddet)
• At kunne tæmme bolden og drible/føre bolden frem med kontrol
Taktiske elementer i floorball:
• At kunne gøre sig spilbar i omstillingsspil og angrebssituationer
• At kunne navigere forskelligt i angrebs- og forsvarssituationer
• At forstå og udnytte egen rolle på holdet i relation til de øvrige medspillere
• Forstå regler
• Udvise kommunikations-og samarbejdsevne før, under og efter spilsituationerne i forhold til det for undervisningen gennemgået teori.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Les Lanciers
Les Lanciers: 7 gange af 1,5 modul
Faglige mål og kernestof:
Eleverne skal beherske centrale færdigheder indenfor musik og bevægelse.
I lanciers arbejder vi med basal taktforståelse og rytmefornemmelse. Eleverne får kendskab til takttælling og at bevæge sig til takterne i musikken.
Eleverne skal opnå tekniske færdigheder som at kunne udføre dansens grundtrin som f.eks. chassé og pas de bas.
Ydermere er fokus på kropsholdning, roller (at føre/blive ført) og udtryk, som gerne skulle give eleverne en øget forståelse for dansen. Derudover arbejder vi i lanciers med kroppens placering og bevægelse i rummet og i forhold til andre.
Eleverne arbejder med selv at sammensætte simpel koreografi til musik med inspiration i lanciers. De skal udarbejde en kreativt produkt, hvor de ændrer på en selvvalgt tur (1-5).
I forbindelse med det kreative arbejde præsenteres eleverne for opgivet model: "Model for leg med bevægelsen muligheder" fra bogen "Idræt C- teori i praksis".
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65957611925",
"T": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65957611925",
"H": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65957611925"
}