Holdet 2g TyF/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Stenhus Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e)
Hold 2024 TyF/3 (1g TyF/3, 2g TyF/3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 So klingt Deutsch - Musik und Landeskunde
Titel 2 Liebe auf Deutsch
Titel 3 Die deutsche Bundestagswahl
Titel 4 Jung sein in Deutschland I - Quentin
Titel 5 Jung sein II - Schule, Klima und Identität EKSAMEN
Titel 6 Multikulti, Identität und Integration (EKSAMEN)
Titel 7 Jung sein III: Flensburg (EKSAMEN)
Titel 8 Berlin und die DDR im Wandel der Zeit (EKSAMEN)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 So klingt Deutsch - Musik und Landeskunde

Introforløb med fokus på musik og sange i tysktalende lande. Igennem sange fra forskellige tidsperioder og genrer får eleverne indblik i tysk kulturhistorie, sproglige variationer/dialekter, nyere historie og aktuelle tendenser i samfundet (globale Probleme, Flüchtlingskrise).

Indsatsområder: ordforråd, basal grammatik (regelmæssige verber, kongruens, kasus, perfektum), samtaleøvelser, tekstforståelse

Kernestof:
AnnenMayKantereit: Barfuss am Klavier, 2014 (Lied)
Sido ft. Andreas Bourani: Astronaut, 2015 (Lied)
Hans Leip: Lili Marleen, 1915 (Lied)
Wanda: Columbo, 2017 (Lied)
Paul van Dyk und Peter Heppner: Wir sind wir, 2004 (Lied)
Goethe Institut/Deutsche Welle: Deutschlandlabor Musik (Video)

Omfang/pensum: ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Liebe auf Deutsch

Forløb om relationer mellem mennesker og hvordan kærlighed udtrykkes i ord og handlinger. Teksterne er et udvalg af klassikere (Borchert, digte af Goethe og Heine) og samtidige tyske forfattere samt filmen "Im Juli"

Fortsat fokus på basalt grammatik (især ordstilling i hoved- og ledsætninger, personlige og possessive pronominer) og at blive tryg ved at tale tysk.

Kernestof:
Heinrich Heine: Ein Jüngling liebt ein Mädchen, 1827
Johann Wolfgang von Goethe: Heidenröslein, 1771
Selim Özdogan: Trampen (uddrag fra romanen Im Juli), 2000
Fatih Akin: Im Juli, 2000 (film)
Tobias Moorstedt: Chronik einer Liebe, 2014 (i uddrag).




Omfang: 60 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
opgave i minlæring 27-03-2025
Test ordstilling 03-04-2025
Gruppesamtale 06-05-2025
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Die deutsche Bundestagswahl

Projekt om det tyske forbundsdagsvalg
Vi arbejder med samfundsforhold og politik i det moderne Tyskland og taler om forbundsdagsvalget. Eleverne arbejder i grupper med de forskellige tyske partiers program og laver valgplakater. Til sidst kigger vi på en tysk valgseddel og stemmer for de tyske partier i klassen.

Omfang: Ca 10 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Jung sein in Deutschland I - Quentin

Optakt til forløbet "Jung sein in Deutschland", hvor vi møder forskellige unge mennesker fra Tyskland og ser på hvad de er optaget af. Influenceren Quentin Kupfer engagerer sig for biodiversitet og miljø og arbejder med at formidle emnet til unge.

Kernestof:
Quentin und Fiona Kupfer: Quentins Welt der Bienen, Ulmer, Stuttgart 2023 (uddrag fra indledning til bogen)

Blumen aussähen – Erschaffe neuen Lebensraum  (video, 1:30 min)
https://www.youtube.com/watch?v=EUevEQUqU44

Omfang: ca 5ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Jung sein II - Schule, Klima und Identität EKSAMEN

Formål
Forløbets formål er at styrke elevernes faglige mundtlighed og gøre eleverne fortrolige med kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i Tyskland (skolesystemet, de unges vilkår, klimaaktivisme). Eleverne skal kunne anvende deres viden i arbejdet med nye tekster og medier (primært hjemmesider, film og videoklip). Der lægges stor vægt på arbejdet med mundtlig sprogfærdighed og eleverne trænes i at kunne føre samtaler om emner de er fortrolige med, holde korte præsentationer og diskutere synspunkter. Der lægges vægt på en anvendelsesorienteret træning af elevernes mundtlighed, der også styrker elevernes karrierekompetence. Samtidig skal eleverne kunne reflektere over det tyske skolesystems fordele og ulemper og sammenligne med de danske forhold. Eleverne får et større perspektiv ved at diskutere en dystopisk fremtidsvision og præstationspres (filmen Jugend ohne Gott) og fordele og ulemper af klimaaktivisme (Letzte Generation, serien Aufgestaut)..

Indhold
Forløbet fokuserer på det tyske de unges levevilkår. Eleverne starter med at få kendskab til det tyske skolesystem igennem et kort læreroplæg for så at uddybe deres viden ved selv at udvælge et tysk gymnasium og præsentere det for deres kammerater i projektet ”Schulmesse”. Anden del af forløbet fokuserer på filmen ”Jugend ohne Gott”, der skildrer en ungdom under præstationspres i en dystopisk fremtid og en hovedperson der tør at være anderledes. Vi har også diskuteret andre udfordringer som ensomhed pga sociale medier og virtuelle venner i forbindelse med sangen "Programmiert". Derudover har vi talt om klimaaktivisme ved at tage udgangspunkt i serien "Aufgestaut" og klimabevægelsen "Letzte Generation",
Del 3 af forløbet inkluderer en tekst om tysk-dansk identitet i grænselandet (Inge-Lise Kragh) og et skolebesøg Flensburg.
I del 1 af forløbet har vi talt om en ung tysk influencer der arbejder med at fremme biodiversitet (Quentin Kupfer). Der kan perspektiveres til del 1+3 af forløbet.

Kernestof
-Diverse hjemmesider af tyske gymnasier, som eleverne selv har udvalgt og arbejdet med.
-Tim Bendzko: Programmiert (sang)
-Alain Gsponer: Jugend ohne Gott, 2017 (film)
-Serie Aufgestaut, 1. Folge: Lew,  ZDF
-Inge-Lise Kragh: Weder dänisch noch deutsch, 2008, i: Mette Hermann et al: Grænselandet, Columbus 2009.


Supplerende stof
-Arbejdsark og explainer-video om klimaaktivisme med udgangspunkt i bevægelsen "Letzte Generation"
-Quizlet https://quizlet.com/197214952/das-deutsche-schulsystem-flash-cards/

Omfang/pensum: ca. 60 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Multikulti, Identität und Integration (EKSAMEN)

Forløbet fokuserer på Tyskland som indvandringsland og identitetsspørgsmål der knytter sig dertil. Eleverne skal kunne redegøre for indvandringens begyndelse i 50/60erne og kunne diskutere hvordan de forskellige generationer af indvandrer har integreret sig i Tyskland og hvordan de ville definere deres identitet (Almanya - Willkommen in Deutschland). Er man tysker eller tyrker, eller kan det være en styrke at være begge dele?

Vi diskuterer konceptet "Multikulturalismus", der bliver fremstillet som en paradisisk verden i "Neukölln, du meine Güte", hvor alle kulturer lever fredeligt sammen.  Desuden kigger vi på hvordan idræt og fodbold kan fremme integration (interview med Mesut Özil). Vi ser også på bagsiden af integrationen, hvor den højrepopulistiske politiker Gauland (AfD) fornærmer fodboldspilleren Boateng pga sin hudfarve.


Kernestof:
-Stephan Krawcyk: Neukölln, du meine Güte (2002, digt), i: Berlin von Wort zu Ort, s. 32-33

-Wie Deutschland ein Einwanderungsland wurde, i: Arbeitsmaterial Almanya, Goethe Institut

-Yasemin Samdereli: Almanya - Willkommen in Deutschland (2009, film)

-Lars Wallrodt: Deutschland kann stolz auf sein Multikulti sein – Interview mit Mesut und Mustafa Özil, Die Welt 2011 (interview)

-Gauland beleidigt Boateng, Tagesschau 29.5.2016 (videoklip)

Suplerende stof:
Migration, Deutschlandlabor, Goethe-Institut (Video)
Statistik om indvandring i Tyskland



Omfang: ca 50 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 35 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Jung sein III: Flensburg (EKSAMEN)

Jung sein in Deutschland: Flensburg und deutsch-dänische Identität

Del 3 af forløbet "Jung sein in Deutschland" med fokus på den tysk-danske identitet hos unge i Flensburg og grænselandet. Vi har læst teksten om Inge-Lise Kragh, der er opvokset i det tyske mindretal i Danmark. Hun bliver kendt fordi hun som "dansker" vinder en tysk højtlæsningskonkurrence.

Ekskusion til Flensburg
Besøg på Duborgskolen
Fokus på de unges identitet i det tysk-danske grænseland og tyske juletraditioner i Flensburg

Kernestof:
Inge-Lise Kragh: Weder dänisch noch deutsch, 2008, i: Mette Hermann et al: Grænselandet, Columbus 2009.

Omfang: ca 10 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Berlin und die DDR im Wandel der Zeit (EKSAMEN)

Forløb om Berlin og DDR der fokuserer på udvalgte perioder i tysk historie: 1920erne i Berlin, efterkrigstiden med grundlæggelsen af BRD og DDR, Berliner muren, murens fald og genforeningen/die Wende og nutiden.
Ved hjælp af forskellige genrer (film, sange, artikel/erindringer og billeder ) får eleverne et indblik i livet i 1920erne omkring Potsdamer Platz i Berlin (Die goldenen Zwanziger), men også i livet i DDR.  Filmen "Das schweigende Klassenzimmer" tematiserer overvågning og chikane af almindelige borgere og især børn og unge i DDR (Meinungsfreiheit, Abiturienten). Gennem sangen "Mein Berlin" får eleverne et overblik over Berlins historie fra 1945-1990. Vi hører også om et pennevenskab mellem østtyske Helga og danske Egon, og hvordan de to oplever livet i DDR, den manglende rejsefrihed og slutendelig murens fald. Vi afslutter emnet ved at tale om fotos af "Die Wende/die friedliche Revolution", dvs. årene 1989/90 og begivenhederne der førte til genforeningen. Der perspektiveres også til nutiden med Alpa Guns sang "Berlin, Berlin".

Andre fokus- og arbejdsområder: mundtlig sprogfærdighed, eksamenstræning, tekstanalyse, personkarakteristik, billedbeskrivelse, mundtligt og skriftligt udtryk, passiv,

Kernestof:
-Alpa Gun: Berlin, Berlin, 2015 (Lied)
-Erich Kästner: Besuch vom Lande, 1928 (Gedicht)
-Reinhard Mey: Mein Berlin, 1990 (Lied)
-Lars Kraume: Das schweigende Klassenzimmer, 2018 (Film)
-Khue Pham: Brieffreundschaft - Grenzenlose Treue, Zeitmagazin, Dezember 2022 (Artikel, Reportage).


Supplerende stof:
-Berlin in den 20ern (Bildbeschreibung)
-Fotos/billeder af begivenhederne i 1989/90 (Die Wende/friedliche Revolution)


Omfang: ca 60 sider


Tilladte online-hjælpemidler under eksamen:
www.ordbogen.com
www.minlaering.dk
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer