Holdet 2g TyF/7 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Stenhus Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e)
Hold 2024 TyF/7 (1g TyF/7, 2g TyF/7)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ab ins Deutsche
Titel 2 Märchen
Titel 3 Tysk politik
Titel 4 Männermörderinnen
Titel 5 Reisen
Titel 6 Femikrimis
Titel 7 DDR - Überwachung und Kontrolle
Titel 8 Aussenseiter

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Märchen

Forløbet bygger videre på det første forløb ’Ab ins Deutsche’, hvor vi har trænet basal grammatik + gloser og ordforråd til ’Märchen’.

Vi vil i dette forløb læse ældre, tyske tekster og arbejde indgående med genren folkeeventyr gennem læsning af eventyr indsamlet af brødrene Grimm. Fokus på mundtlighed i forløbet og brug af dialogcirkler til fri tysk tale om faglige tekster.


Efter forløbet skal eleverne kunne:¨

• kende de særlige kendetegn for eventyrgenren
• analysere eventyr ud fra de særlige kendetegn
• mundtligt kunne beskrive særlige kendetegn ved eventyrgenren
• kunne anvende aktantmodellen til at beskrive eventyr
• indgå mundtligt i dialog om og kommentere på tekster


Materiale:

Brüder Grimm: Rotkäppchen
Brüder Grimm: Die Drei Brüder
Brüder Grimm: Die Sterntaler
Brüder Grimm: Frau Trude
Brüder Grimm: Die Brautschau
Brüder Grimm: Der süße Brei

Film: Frau Holle (ARD 2008)


Grammatik:

Hjælpeverber
Sammensatte verballed.

Derudover løbende repetition af grammatikken fra det første forløb: artikler, præpositioner, svage verbers bøjning i præsens, personlige og possessive pronominer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Tysk politik

I anledning af valget afholdes et ganske kort forløb om, hvad der rører sig i tysk politik. Eleverne skal i grupper arbejde med at præsentere et tysk parti hver og forløbet slutter med en debat mellem partierne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Männermörderinnen

Formål

I dette forløb beskæftiger vi os med krimigenren Femikrimis. Vi læser et udvalg af tekster, der alle har det til fælles, at de handler om kvinder, der dræber mænd. Desuden lærer vi de typiske krimigenretræk at kende, fx krimiers komposition og persongalleri.
Vi arbejder med modalverber, possessive pronominer og uregelmæssige verber og berører ganske let adjektiver med fokus på ordklassens kendetegn.

Efter forløbet skal eleverne:
- kunne præsentere en krimi mundtligt såvel som skriftligt
- kende til det genrespecifikke ordforråd, der knytter sig til krimi
- kende til og gøre rede for krimiens og i særdeleshed femikrimiens genretræk
- kende til og anvende den gennemgåede grammatik: possessive pronominer, modalverber, uregelmæssige verber og adjektiver.


Mål fra læreplanen:

- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse
- søge og anvende relevant tysksproget materiale på internettet samt dokumentere anvendelsen heraf


Indhold


Kernestof fra læreplanen:

- udvalgte sider af tysksprogede landes kultur, historie og samfundsforhold.
- et bredt udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og -genrer, som kan give eleverne en kunstnerisk oplevelse og en varieret og nuanceret indsigt i kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland. Der skal indgå tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
- grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk, herunder for anvendelse af ordforråd i forskellige kulturelle og samfundsmæssige sammenhænge
- grundlæggende regler for tysk udtale og intonation.


Arbejdsformer:

- klassesamtale og dialog
- Taskbaseret undervisning
- lytteøvelser (eleverne lytter til højtlæsninger og skal gengive indhold)
- visualisering i form af brug af tavlen og instruktive PPTs
- læsning med læsefokusspørgsmål
- CL-øvelser (Rollelæsning, fang en makker)
- grammatikundervisning (kommunikativ og funktionel grammatikundervisning, hvor der i det foregående forløb var mere fokus på strukturalistisk arbejde med grammatikken)
- differentieret undervisning (eleverne vælger selv niveau)


Pensumtekster:

- Milena Moser:” Mein fünfter Mord” fra Die Schlampenstories (1999)
- Bod Konrad: Kleo, Netflix (2022) (Folge 2)
- Schirach: Die Ehefrau (2019)
- Milena Moser: “Letzte Pizza” fra Die Schlampenstories (1999)

Grammatik:
Modalverber, possessive pronominer og uregelmæssige verber. Evt. også adjektivers bøjning (evt. som differentieret grammatik)

Supplerende materiale:
- Heidi Madsen: Tyskbogen, systime: Tips und Tricks Krimis
- Sprungbrett: Milena Moser und die Femi-Krimis


Evaluering  
- Formativ evaluering: Løbende, hvor eleverne modtager mundtlig feedback i undervisningen.
- Skriftlige refleksioner
- Skriveøvelse med summativ og formativ feedback.
- Afsluttende quiz: Elevproduceret afsluttende quiz.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Reisen

Eksamensforløb

Forløbsbeskrivelse:

I dette forløb skal I stifte bekendtskab med flere rejsetyper: Jugendreise, Bildungsreise, Innere Reise, Road-Trip, Welt-Reise, Migration, Interrail, Die Reise des Lebens...
Det grammatiske fokus er repetition af 1.g-grammatikken.

Formål:
• At styrke elevernes sproglige færdigheder (mundtlig og skriftlig) gennem arbejdet med temaet Reisen.
• At udvikle interkulturel kompetence gennem tekst- og filmanalyse.
• At arbejde med forskellige teksttyper (poesi, prosa, film) for at belyse, hvordan Reisen fremstilles som motiv.
• At repetere centrale grammatiske områder.


Materiale:

• Nicola Meier (2018): Interrail: Der grosse Aufbruch. Zeit Magazin
• Anna Reimann: Das Wunder von Kreuzberg (2010)
• Erich Kästner: Das Eisenbahngleichnis (1931)
• Fatih Akin: Im Juli (2000)
• Cro: Einmal um die Welt. (2011): https://www.youtube.com/watch?v=u2pySXCmwpc
• Mark Forster: Au Revoir (2014) https://www.youtube.com/watch?v=MtDPKJSsBgc


Supplerende materiale:

Tre reklamer:
- Dani - die Flugbegleiterin. Lufthansa: https://www.youtube.com/watch?v=y9gBbPPsMdo&list=PL_klSsc1II1rIIpTMVJmHlp_FD765HR7i&index=2
- Switzerland Tourism: https://www.youtube.com/watch?v=j5vkSHseqCs&t=155s
- Willkommen in Berlin: https://www.youtube.com/watch?v=NNewdL_tA00


Grammatik:

- Sætningsanalyse og kasus
- Artikler
- Svage verber
- Hjælpeverber: sein, haben og werden
- Præpositioner
- Konjunktioner
- Ordstilling (i hoved- og ledsætninger og med sammensatte verballed)
- Pronominer (personlige, relative og possessive)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Femikrimis

Eksamensforløb

Forløbsbeskrivelse:

I dette forløb beskæftiger vi os med krimigenren Femikrimis. Vi læser et udvalg af tekster, der alle har det til fælles, at de handler om kvinder, der dræber mænd. Desuden lærer vi de typiske krimigenretræk at kende, fx krimiers komposition og persongalleri.
Vi arbejder med modalverber, possessive pronominer og uregelmæssige verber og berører ganske let adjektiver med fokus på ordklassens kendetegn.

Efter forløbet skal eleverne:
- kunne præsentere en krimi mundtligt såvel som skriftligt
- kende til det genrespecifikke ordforråd, der knytter sig til krimi
- kende til og gøre rede for krimiens og i særdeleshed femikrimiens genretræk samt komposition
- kende til og anvende den gennemgåede grammatik: possessive pronominer, modalverber, uregelmæssige verber og adjektiver.


Materiale:

- Milena Moser:” Mein fünfter Mord” fra Die Schlampenstories (1999)
- Bod Konrad: Kleo, Netflix (2022) Afsnit 1.
- Schirach: Die Ehefrau (2019)
- Milena Moser: “Letzte Pizza” fra Die Schlampenstories (1999)


Supplerende materiale:
- Heidi Madsen: Tyskbogen, systime: Tips und Tricks Krimis
- Sprungbrett: Milena Moser und die Femi-Krimis


Grammatik:
Modalverber, possessive pronominer og uregelmæssige verber.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 DDR - Überwachung und Kontrolle

Eksamensforløb

Forløbet behandler livet i DDR med fokus på statens overvågning og kontrol af individet. Eleverne arbejder med Stasi, muren og forskellige kontrol- og overvågningsmetoder samt individets handlemuligheder i et totalitært system. Gennem autentiske tekster, billeder, filmklip og historiske kilder på tysk undersøges spændingsfeltet mellem stat og borger. Forløbet sætter desuden fokus på frygt, angiveri og konsekvenserne af overvågning for det enkelte menneske.


Formål med forløbet:
Eleverne skal:

- opnå kendskab til DDR’s politiske system med særligt fokus på Stasi og Berlinmuren
- forstå forholdet mellem individ og stat i et overvågningssamfund
- udvikle evnen til at analysere tysksprogede tekster og visuelle materialer med historisk og samfundsmæssigt indhold
- udvide deres tyske ordforråd inden for emner som politik, overvågning og frihed
- reflektere over etiske og samfundsmæssige problemstillinger knyttet til overvågning og magt
- styrke deres mundtlige og skriftlige kommunikation på tysk gennem diskussion, analyse og formidling


Materiale:

- Christa Moog: Es ist 15 Uhr
- Claudia Rusch: Honeckers Kandierter Apfel
- Florian Henckel von Donnersmark: Das Leben der Anderen (2006)
- -Begegnung mit der Vergangenheit (interview mit Mario Röllig 1999), in: Niemals vergessen, 2016

Supplerende materiale:

- Eingemauert! - https://www.youtube.com/watch?v=jlbAUFvh04k     
- Bau der Berliner Mauer: https://www.youtube.com/watch?v=wzItcv0akA0
- Nov. 9, 1989: A people takes its freedom: https://www.youtube.com/watch?v=h6zAnVHdxPs
- Zeitklicks.de: DDR: https://www.zeitklicks.de/ddr/politik (udvalgte tekster om politik, system, kultur og hverdag)
- Information zur Stasi (pdf)
- Vegleich der beiden ehemaligen deutschen Staaten (lærerproduceret oversigt)



Grammatik:

Udvidet infinitiv, sammensatte verber, perfektum, modalverber, ordstilling ved sammensatte verballed og modalverber.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Aussenseiter

Eksamensforløb
Forløbsbeskrivelse:

I dette forløb beskæftiger vi os med Aussenseiter/Randfiguren i samfundet og i litteraturen. Vi begynder forløbet med en introduktion til tre typer Aussenseiter-figurer: Rebell, Opfer und Sonderling, som vi bruger til at identificere forskellige slags outsidere og motiverne for personernes adfærd i vores materialer. Vi læser teksterne spejlet i bl.a. Bourdieus teori om social, kulturel og økonomisk kapital.


Materialer:
- Samy Deluxe: Allein (2011) i: Birk, Helle: Aussenseiter, Gyldendal 2018.
-   Sybille Berg: Pia
- Forfatter udkendt: Alle lästern über mich, Reihe: Wie Aussenseiter, Spiegel 23.07.2007.
"Alle lästern über mich" (2007), artikel fra Spiegel:
https://www.spiegel.de/lebenundlernen/schule/wir-aussenseiter-alle-laestern-ueber-mich-a-495498.html
- Systemsprenger (2019) af Nora Fingscheidt


Grammatik: adjektiver som prædikativ til subjekt og i i attributiv brug
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer