Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Stenhus Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 FP2 Id (FP2 Id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Træningsprojekt
Træningsprojekt - Kondition og Fodbold
Gennem faget opnår eleverne god fysisk kapacitet, grundlæggende idrætslige færdigheder, indsigt i kroppens bevægelsesmuligheder og forståelse for idrættens videnskabsområder. Eleverne udvikler
evnen til at kombinere praktiske erfaringer med teoretisk viden i relation til træning og sundhed og sættes i stand til kritisk at kunne analysere og vurdere forhold, der har betydning for den fysiske aktivitets indflydelse på kroppen. Eleverne opnår viden om betydningen af og forudsætningen for at være i god fysisk træningstilstand og opnår en bred forståelse af idrættens bidrag til udvikling af personlig identitet.
Fokusområde fysisk aktivitet og træning med fodbold som aktivitet.
• gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
• udvikle kropsbevidsthed
• udfærdige, gennemføre og evaluere eget fysisk træningsprogram og kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
• designe fodbold træning med Opvarmning, teknik øvelser med bold, fysisk fokus på Anaerob effekt og kapacitet samt høj intens aerobt arbejde.
Yubio kap 2 s 45-52
Yubio kap 3 s 67-77
Yubio kap 7 s 196-201
Yubio kap 8 s 222-235, 295-309 og 343-351
Yubio kap 11 s 543-545
DBU Fodbold fitness
I skal arbejde med 4 praktiske elementer:
Teknik
(Spark- inderside og halvtliggende vrist spark) (Tæmninger- bryst, lår, inderside, fodsål, vrist og retningsbestemte tæmninger),
Taktik
(spilformationer og angreb/forsvar, bevægelse uden bold/ud af skyggen på modstander, spilbarhed og at orientere sig rettidigt)
Finter
(husmandsfinten, stepoverfinten og dobbeltfodsål)
Intensitet
ift. træningslære/arbejdsbelastning og læringsstadier. (aerob og Anaerobt arbejde)
Krav til rapporttering;
Begrundelse for valg af træningsområde Kondition - kondital
Beskrivelse af test og redegørelse for deres relevans
Jeres personlige målsætning
Teoriafsnit inddragelse af relevant teori
Træningsprogram – periodeplan og ugeplaner/fodboldøvelser
Analyse af resultater fra tests:
Sammenligning af start- og sluttest (forklaring på forskelle) – inddrag teori, træningsdagbog og evt. fejlkilder
Præsentation og vurdering– herunder:
Blev mit personlige mål opfyldt?
Hvordan fungerede træningen i forhold til min hverdag?
Hvordan mærkedes træningen på min krop – forekom der smerter eller skader undervejs? Kunne jeg mærke fremgang?
Hvilke tanker og ideer gav træningsprojektet mig i forhold til min fremtidige fysiske aktivitet?
Konklusion på træningsprojekt
Træningsdagbog vedlagt som bilag
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Træningsprojekt
|
17-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Selvrefleksion
- Personlige
- Selvtillid
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Tekstbehandling
- Præsentationsgrafik
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Jive
Jive
Overordnede faglige mål:
Eleverne skal
̶̶ beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de færdighedsområdet: musik og bevægelse
̶ opnå kropsbevidsthed
̶ indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Formål:
At eleverne opnår en grundlæggende forståelse for dansens historie, basistrin, udvalgte variationer, og dansens teknik og udtryk. Derudover skal eleverne selv sammensætte variationer til små koreografier, som til sidst i forløbet fremvises foran resten af holdet.
Specifikke læringsmål:
Evnen til at, udføre grundtrin og trinvariationer
Evnen til at, føre og blive ført
Evnen til at, bevæge sig i takt til et stykke musik
Evnen til at, koordinere bevægelser og at lære nye bevægelser
Evnen til at, give bevægelser et bestemt udtryk – kropsholdning og stemning
Evnen til at arbejde med koreografiske sammensætninger, generelle bevægelses kvaliteter
I forløbet er blandt andet arbejde med følgende trinvariationer:
Rock step, triple step herre og dame, change of places, underarm, Hip bump, walk the line, chicken walk, Mooch, American spin, the walks, windmill, stop n' go.
Teori indhold:
Eleverne skal kunne redegøre for hvad dans er og for dansens udvikling i Danmark med fokus på selskabsdans. Herudover skal eleverne kunne inddele dans i kategorier ud fra forskellige dansetyper, scenedans, social dans/selskabsdans, rituel dans og dans som motion og specificere hvor Jive, Salsa og Cha-cha hører ind under.
I forløbet er der også fokus på hvordan kultur har haft indflydelse på dans i forskellige dele af verdenen.
Derudover skal eleverne kunne redegøre for den generelle udvikling i idrætsdeltagelse og danskernes idrætsvaner.
Teoretisk indhold:
- Redegøre for generelle udviklingstendenser i den danske befolknings idrætsdeltagelse, herunder mere specifikt børns og voksnes idrætsvaner samt forskel mellem kønnene.
- Forklare forskellen mellem den organiserede og uorganiserede idræt, herunder hvordan disse kommer til udtryk i idrætsdeltagelsen og vanerne.
- Redegøre for de tre overordnede teser (livsfasetesen, generationstesen og tidsåndseffekter) i forhold til at forklare udviklingen i danskernes idrætsdeltagelse og -vaner.
Yubio kap 1 s 13-22 og 24-42
Yubio kap 33 s 1450-1452
Yubio kap 38 s 1574-1580
Yubio kap 9 s. 354-366 og 398-404 og 432-441
Evaluering:
Under vejs i forløbet gives formativ feedback fra underviseren mht. de specifikke faglige mål.
Der gøres desuden brug af videofilmning i forbindelse med den formative evaluering.
Forløbet afsluttes med et "afdansningsbal", hvor eleverne fremviser en video af deres slutprodukt i form af en lille serie. Dette tjener som en slags forløbsprøve med efterfølgende summativ evaluering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Salsa
Pardans (latin)
Salsa forløbet sammenkobles med jive . Eleverne skal demonstrere de 2 danse.
Danseforløbet fokuserer primært på Salsa.
Elevernes fokuspunkter er:
Timing i dansen
Bevægelseskvalitet (brug af hofter og arme)
Samarbejde i par når der danses
Grundtrin:
Frem og tilbage, med og uden hæl tap
Side til side
Kryds bagover, kryds bagover
Vendinger:
Damen under arm til begge sider
Back break
Med krydsede hænder
Roatationer:
I lukket fatning basis 1/4 omgang pr. grundtrin
Cross body lead.
Vi skal arbejde med 3 fatninger:
Two handed basic
Closed frame basic (her skal vi kunne rotere)
Salsa apart basic
Laides turn left hand (timing er vigtig)
Ladies turn right hand (det samme som left turn)
Turn with back break (det samme som left turn)
Cross hand turn (det samme som left turn)
3 turns in a row (det samme som left turn * 3)
Club style exit (her følger damen herrens bevægelser)
Two arm wrap lady
Cross body lead closed frame
Ladies style (adding style)
Haircomps (involverer et cross hand turn)
Sombrero (involverer et cross hand turn)
Yubio kap 1 s 13-22 og 24-42
Yubio kap 33 s 1450-1452
Yubio kap 38 s 1574-1580
Yubio kap 9 s. 354-366 og 398-404 og 432-441
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Personlige
- Selvtillid
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
4
|
Badminton
Faglige mål for idræt generelt
Eleverne skal følgende:
Fokusområde fysisk aktivitet
– gennem alsidig undervisning og træning opnå god fysisk kapacitet
– beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder samt enkelte idrætter på et højere niveau
– beherske udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområdet: Klassiske og nye idrætter
– udvikle kropsbevidsthed
– indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer.
Fokusområde teoriforståelse
– have en grundlæggende viden om centralt arbejdsfysiologisk og grundlæggende muskelfysiologi og anatomi.
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Fagligt fokus (mål for elever) i badminton - praktisk:
Tekniske elementer af badminton:
• Benarbejde til hjørner Kort forhånd, kort baghånd, midtbane forhånd og baghånd, clear i begge baghjørner.
• Anvendelse af korrekt greb
• Kort baghåndsserv og lang forhåndsserv
• Netdrop i forhånd/baghånd
• Lob i forhånd/baghånd
• Clear – forhånd
• Smash - forhånd
• Drop fra baglinje - forhånd
• Defensiv spil position forhånd og baghånd
Taktiske elementer i badminton:
• At kunne spille fjerbolden hensigtsmæssigt rundt på banen.
• At forstå egen rolle i servemodtagningssituationer og kunne placere sig hensigtsmæssigt efter endt returnering.
• Forstå regler og vide hvordan med roterer i servesituationen
Yubio kap 5 s. 133-148 og 154-157
Materiale:
Videoer af slag/benarbejde
”Spilleregler”: https://iffrem-badminton.klub-modul.dk/cms/ShowContentPage.aspx?ContentPageID=13
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
55 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Den bevægede krop
Den bevægede krop
Teoretisk id: Nervesystem, Anatomi og bevægelseslære samt motivation og målsætning.
Praktisk id:
Eleverne skal:
-Beherske alsidige og grundlæggende idrætslige færdigheder indenfor alle færdighedsområder
Teoretisk idræt.
Yubio kap 2 s 53-62
Yubio kap 8 s 238-295
Yubio kap 9 s 384-389
Yubio kap 23 s 897-903 og 936-937
Yubio kap 28 s 1156-1161
Anatomi og bevægelseslære:
Eleverne skal, under emnet anatomi, tilegne sig viden om kroppens knogler, led og muskler i sådan en grad, at de er i stand til at gennemføre en bevægelsesanalyse af en bestemt kropslig bevægelse.
Det faglige indhold er:
- Knogler og ledtyper
Herunder: Skelettet, inddeling af knogler (rørknogler, flade knogler og uregelmæssige knogler), hvirvelsøjlen, ægte led (hængselled, drejeled, to-aksede led, kugleled og glideled).
- Muskelarbejde
Herunder: Koncentrisk-, excentrisk- og statisk muskelarbejde, opdeling af muskler efter funktion i en bestemt bevægelse, Agonist, synergist og antagonist
Ydermere arbejder eleverne med overkroppens anatomi: Skulderpartiets og armens muskler og led (herunder håndleddet). Samt benets anatomi: (Ankelleddet, knæleddet, hofteleddet, rygsøjlens bevægelser).
Nervesystemet: (Kun som oplæg fra ppt, ingen læsning)
Eleverne skal kende til nervesystemet herunder: Nervesystemets inddeling i det centrale nervesystem og det perifere nervesystem. Koble disse til det viljestyrede nervesystem somatiske og det autonome nervesystem sympaticus og parasympaticus.
Ydermere skal eleverne tilegne sig viden om reflekser og medfødte bevægelser samt have kendskab til hvordan den myotatiske refleks er involveret i idræt. (Forspænding)
Motivation og målsætning:
Eleverne har i et tidligere forløb "træningsprojekt" arbejdet med teorien, men teorien er i dette forløb koblet til den praktiske undervisning, idet eleverne i de praktiske timer har lavet oplevelsesbeskrivelser hvor de blandt andet har forholdt sig til deres egen motivation undervejs i forløbet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
55 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70937050579",
"T": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70937050579",
"H": "/lectio/95/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70937050579"
}