Holdet 2022 DA/s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Midtfyns Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Janne Oksbjerg
Hold 2022 DA/s (1s DA, 2s DA, 3s DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Analyse og fortolkning (40 sider)
Titel 2 Kortfilm (30 sider)
Titel 3 Argumentation og retorik - taler (60 sider)
Titel 4 At læse litteratur (200 sider)
Titel 5 Det moderne gennembrud (65 sider)
Titel 6 Når sproget blomstrer (50 sider)
Titel 7 Folkedigtning (50 sider)
Titel 8 Litterær café (10 sider)
Titel 9 Lad sproget blomstrer (30 sider)
Titel 10 Dokumentar (60 sider)
Titel 11 Romantikken (20 sider)
Titel 12 Multimodalitet (10 sider)
Titel 13 Barok og oplysningstiden (100 sider)
Titel 14 Romantisme (100 sider)
Titel 15 Klima og undergange (100 sider)
Titel 16 Danskfaglige metoder (40 sider)
Titel 17 Modernisme og realisme (100 sider)
Titel 18 Skriftlighedsforløb SRP (50 sider)
Titel 19 At være anderledes (120 sider)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Analyse og fortolkning (40 sider)

MÅL:
Danskfaget starter med analyse af fiktion.
Vi arbejder først med litteratur. Eleverne udfylder i forløbet et begrebsark, som de tager med sig ud i stamklasserne. Der er fokus på analyse og fortolkning med særlig fokus på at læse mellem linjerne, finde gode citater og analytiske begreber som: synsvinkel, fortæller, litterære fremstillingsformer og personkarakteristik.
I forløbet er der blevet brugt en del tid på små skriftlige øvelser.
Litteraturdelen sluttes af med en skriftlig opgave, hvor eleverne analyserer en novelle.


INDHOLD: (37 sider)
Uddrag: ”Vi er da voksne mennesker” (2 sider). Fokus: At stille spørgsmål til teksten
Uddrag: ”Borgerligt tusmørke” (2 sider): Fokus: Tomme pladser
Lone Hørslev: ”Paradis” (6 sider). Fokus: Resumé, synsvinkel og fortæller  
Uddrag: Morten Pape: ”Planen” (5 sider). Fokus: Litterære fremstillingsformer
Kim Fupz Aakeson: ”Sølvbryllup” (10 sider): Personkarakteristik
Jan Sonnergaard: ”Bananfluerne” - (12 sider) Fokus: Alle redskaber i spil. Arbejdsmodul og skrivemodul til skriftlig opgave.


ARBEJDSFORMER
varierede. Skriveøvelser (resumé, fortsættelse), gruppearbejde.

LÆRINGSMÅL
anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (analysere, fortolke) med formidlingsbevidsthed
analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier

KERNESTOF  
Tekster fra 1900 og 2000-tallet, herunder fra de seneste fem år

Metodisk arbejde med litteraturanalyse og -fortolkning
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Argumenter for danskfaget 22-08-2022
Bananfluerne 11-11-2022
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kortfilm (30 sider)

MÅL:
I forløbet om kortfilm overføres nogle af de litterære begreber, som eleverne blev introduceret til i grundforløbs-dansk. Eleverne introduceres derudover også kort til begreber som: berettermodellen, 3-aktsmodellen, billedbeskæring, perspektiv, lyd, lys og symboler, og laver et begrebsark, de kan tage med videre i deres danskundervisning.

INDHOLD:
Vi ser (ca. 15 sider):
Kortfilm: ”Over”
Kortfilm: "Bawke"
Kortfilm: ”Palma”
Kortfilm: "9 meter"

ARBEJDSFORMER
individuelt, plenum, gruppearbejde og små skriveopgaver.

LÆRINGSMÅL
Analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier

KERNESTOF  
Tekster fra 1900 og 2000-tallet, herunder fra de seneste fem år

Medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Argumentation og retorik - taler (60 sider)

Eleverne introduceres til analysegreb inden for retorik, herunder appelformer, retoriske virkemidler, argumentationstyper, Ciceros pentagram, Laswells argumentationsmodeller og den udvidede argumentationsmodel. Eleverne kan med kendskab til disse forskellige greb analysere og fortolke en tale, endvidere skal eleverne kunne anvende centrale retoriske greb i fremstillingen af egne taler.

Eleverne arbejder med sproglig analyse, fortolkning og vurdering. Desuden med retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer, argumentation, det rette sprog samt troper og stilfigurer.

Viden fra emnet skal anvendes i forbindelse med TF 2 ”Sandhed og medier”.

Ole Schultz Larsen: Håndborg til dansk, Systime 2. udgave, 2015, s. 150 - 167.

Bodil Marie Gade og Marianne Johnsen: Grundborg i retorik, s. 128-132

Taler:
Statsministerens nytårstale 2020

Dronningens nytårstale 2022  https://www.youtube.com/watch?v=hncyims6VGM

Statsministerens nytårstale 2023  https://www.stm.dk/statsministeren/nytaarstaler-siden-1940/mette-frederiksens-nytaarstale-1-januar-2023/

H. M. Dronning Margrethe II's tale om coronasituationen i 2020  https://www.kongehuset.dk/video-hendes-majestaet-dronningens-tale-til-befolkningen

Greta Thunbergs tale ved klimamarchen 2019

Volodymyr Zelenskyjs tale til russerne 2022
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering af Bananfluernes lærertilbagemelding 20-12-2022
Tale 30-01-2023
Genaflevering Tale 17-03-2023
Genaflevering af debatindlæg 12-05-2023
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 At læse litteratur (200 sider)

Anmeldelser og debattekster

Forløbet arbejder med at give eleverne lyst til at læse samtidig med at vi har arbejdet med hvorfor det er godt at læse litteratur. Hvad kan vi bruge det til?
Eleverne arbejder med Toulmins argumentationsmodel, og får forståelse for opbygning af argumentation og argumentationens enkeltdele: påstand, belæg, gendrivelse, rygdækning og styrkemarkører. Derudover arbejder de med forskellige argumentationstyper, såsom årsagsargument, generaliseringsargument, autoritetsargument mm.
Eleverne arbejder herefter med en række debattekster med fokus på litteraturlæsning, hvor de bruger deres viden om argumentation og retorik til at analysere teksterne.
De har derudover arbejdet med layout og kigget på Gallups kompas over danskernes forbrug af medier.
Forløbet blev afsluttet med at eleverne skrev en boganmeldelse om deres selvvalgte værk


Selvvalgt værk:

Adea: "Ondskabens øjne" af Thomas Harris

Benjamin: "En konges vej" (del 1) af Brandon Sanderson

Caroline: "Vi var løgnere" af Emily Lockhart

Christoffer: "Hobbitten" af Tolkien

Emma: "Enkemagerne" af Rasmus Wichmann

Linus: "Dronningen af Tearling" (bd. 1-2) af Erika Johanson

Ludvig: "Finckelsteins blodige bazar" Henrik Nordbrandt

Magnus: "Gylperen" af Dennis Jürgensen

Matilde: "Kirke" af Madeline Miller

Mikkel: "The hunger games - Dødsspillet" af Suzanne Collins

Oliver: "Pan" af Knut Hamsun

Tobias: "Djævelens lærling" af Kenneth Bøgh Andersen

Anmeldelser:

Morten Kidal: "Delia Owens: Hvor flodkrebsene synger", d. 23.10.2019: https://bogblogger.dk/?p=39061

Anne Wehner: "George Orwell: 1984", d. 12.02.2021: https://bogblogger.dk/?p=46760

Sanne Craft: "Harry Potter og de vises sten af Joanne K. Rowling", d. 01.12.2002: https://litteratursiden.dk/anmeldelser/harry-potter-og-de-vises-sten-af-joanne-k-rowling

Tale:
Svend Brinkmann: Hvorfor læser vi egentlig litteratur?, 2017: https://www.gyldendal.dk/artikler/svend-brinkmann-bogforum-2017

Debattekster:
Nicoline Bruun Larsen: "Jeg kan da ikke spise kold kødsovs", Jyllandsposten, tirsdag d. 03.10.2017

Lars Theil Münster: "Hvorfor læser vi egentlig skønlitteratur i gymnasiet" Kristeligt dagblad, d. 04.07.2012

Hans Hauge: "Intet nyt under solen. Litteraturens skatte hjælper ikke", Kristeligt dagblad, d. 12.07.2012

Lars Theil Münster: "Hauges pessimisme hjælper ikke litteraturen", Kristeligt dagblad, d. 18.07.2012

Interview:
Anna Raaby Ravn: "Litteratur er en pokker effektiv social aktør", interview med Rita Felski, Information, d. 04.06.2016
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Boganmeldelse 25-01-2023
Debatindlæg 01-04-2023
Analyse af debatindlæg 25-04-2023
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Det moderne gennembrud (65 sider)

Det moderne gennembrud, 65 sider

Eleverne læser værket Fra Hytterne af Henrik Pontoppidan som værklæsning - og som optakt til DHO.
Der er fokus på litterær analyse: personkarakteristik, miljøkarakteristik, fortæller, komposition og tema. Eleverne opnår sikkerhed i at anvende disse litterære analysegreb på en tekst og trænes i at udvælge og anvende relevante greb til en bestemt tekst.
Eleverne har bl.a. arbejdet med venn-skema og PEE-modellen
Desuden introduceres eleverne til Det moderne gennembrud som litteraturhistorisk periode med fokus på at læse teksterne historisk og ideologikritisk.

Georg Brandes: Uddrag af Hovedstrømninger i det 19nde Aarhundredes Litteratur (1871)
Henrik Pontoppidan: Fra Hytterne (1887) (VÆRK) 44 sider
Herman Bang: Foran alteret 6 sider
Amalie Skram: Constance Ring (uddrag) 4 sider
Set en nyfortolkning af et dukkehjem: https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/et-dukkehjem/



Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime. https://litthist.systime.dk/?id=140) 5 sider
Rangvid, Mads og Mimi Sørensen: Brug Litteraturhistorien. Systime, 2014 s. 106-107 2 sider

eo om det moderne gennembrud: https://www.youtube.com/watch?v=UALhcLR-Npw

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel 22-05-2023
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11,68 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Når sproget blomstrer (50 sider)

Forløbet har et sprogligt fokus på lyrikkens virkemidler. Vi arbejder med forskellige lyriske genrer, stemmer, udsigelse, det visuelle udtryk, metrik, rimskemaer, komposition, syntaks, ordklasser, semantiske skemaer, troper og stilfigurer.
Eleverne opnår sikkerhed i at tilgå lyrikanalyse, og de opnår sikkerhed anvendelse af fagbegreber, der knytter sig til lyrikanalyse. Eleverne opnår sikkerhed i vurdere kvaliteter i lyrik.

Forløbet er inspireret af bøgerne:
"Håndbog til dansk", Ole Schultz Larsen, 2015 2. udg., Systime s. 30 + 80-81
"Lyrik når sproget spiller" af Mette Ewald og Rikke Taber, 2016, Systime
"Digtbogen" af Susan Mose og Ole Ravn, 2003, Gads forlag
Dansksiderne: Lyrik

Digte:
Pia Juul: Skoven ligner en katedral, "Helt i Skoven", 2005
Dan Turèll: 'Efterårsblues',
Vagn Steen: 'Sproganvendelse', 1964
Yahya Hassan: 'PÆDAGOGISK DIKTATUR', 2013
Hans-Jørgen Nielsens: 'Ikke blot hende', 1966
Morten Nielsen: "Skæbne"
Poul Henningsen: Nå. Fra: Mars på Weekend, 1937
Malk de Koijn: Pige, Girl. På: Malk de Koijn: Toback to the Fromtime. Langestrand Fladhjul, 2011
Nephew og Marie Key "Gå med dig",


Emil Aarestrup: Paa Sneen, 1883
Tom Kristensen: Angst, 1930
Tove Ditlevsen: "Der bor en ung pige"
Tove Ditlevsen: "Jalousi"
Tove Ditlevsen: "To stemmer"
Tove Ditlevsen: "Så tag mit hjerte"
Tove Ditlevsen: "I Den sidste gæst",
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Digt - vejrudsigt 24-09-2023
Lyrik - Den sidste gæst 24-10-2023
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Folkedigtning (50 sider)

Litterære perspektiver:

Her undersøges med en litteraturanalytisk tilgang et historisk bredt og genremæssigt varieret udvalg af skønlitterære tekster. Teksterne består af dansksprogede tekster suppleret med verdenslitteratur i oversættelse. Teksterne læses i en litteratur-, kultur- eller bevidsthedshistorisk kontekst med fokus på betydning, udbredelse, kendetegn særtræk og tematiske kendetegn.
Eleverne kan sætte teksterne i forbindelse med dem periode, de er fortalt i.  

Her indgår:

– tekster fra tiden før 1700: Folkeviser og folkeeventyr

Folkeviser - dansk litteratur
Om folkeviser fra Litteraturens veje: Folkeviserne | Litteraturens veje (systime.dk)
Om Middelalderen i Litteraturens veje: 2. Middelalderen | Litteraturens veje (systime.dk)
Om folkeeventyr i Litteraturens veje: Folkeeventyr | Litteraturens veje (systime.dk)
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk", Systime, 2015, s. 74-76
Ordbog over det danske Sprog — ordnet.dk

  

Folkeviser:
"Ebbe Skammelsøn"
”Elverhøj”

Folkeeventyr:
"Prinds Hvidbjørn"
"Kong Lindorm"
"Hans og Grethe"
"Rapunzel"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Litterær café (10 sider)

Litterærcafé med Daniel Dalgaard

Miniforløbet har til formål at give eleverne mulighed for at møde en forfatter og hører om hans arbejde.
Som en del af forløbet skulle eleverne selv producere tekst og arbejde med kreative skriveprocesser.
Inden mødet med Daniel Dalgaard undersøgte de hvem har er og hvad han har skrevet på forfatterweb.
Fokuspunkterne for forløbet var nyeste litteratur og kreativ skrivning

Dalgaard, Daniel | forfatterweb
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 1,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Lad sproget blomstrer (30 sider)

Formål:

Fokus på at udtrykke sig præcist og formidlingsbevidst samt arbejde med sproglig korrekthed, anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber for derigennem at opøve elevernes forståelse for sprogets funktion og variation. Forløbet slutter med sproglige analyser af klummer, hvorefter eleverne selv skal skrive en klumme med særligt fokus på at fremdyrke deres personlige stemme og lade sproget blomstrer.

Der er bl.a. blevet arbejdet med grammatiketik, assonans, alliterationer, billedsprog og variation

Arbejdsform: variation mellem skriftligt og mundtligt arbejde både individuelt og i grupper.


Camilla Aaquist og René A. Christoffersen: "Dyrk din personlige stemme - Så skrivefrøene", Dansklærerforeningen, 2021, s. 14-17 + 38-44 + 47-48 + 51-54 + 58-63


Klumme:
"Overlevelsesguide til vinterdeprimerede" af Siri Ravna Hjelm Jacobsen, Information, 19. januar 2018

"På ti dag har jeg haft flere aha-oplevelser med min søn, …" af Anna von Sperling, Information, 24. marts 2020
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Klumme 23-12-2023
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Dokumentar (60 sider)

Formålet med forløbet er, at eleverne opnår kendskab til dokumentaren som en ikke-fiktiv genre og får kendskab til fakta-kontrakten og brugen af autenticitetsmarkører. De har i forløbet arbejde med dokumentarfilm og fået kendskab til forskellige dokumentarfilmsgenrer med særligt vægt på de 3 klassiske dokumentargenrer: den observerende, autoritative og den deltagende.
Derudover har de arbejdet med begrebet fiktionalisering, Erwing Goffmans frontstage og backstage, etik i forbindelse med dokumentarfilm og autofiktion.
Forløbet blev afsluttet med værkanalyse, hvor de arbejdede med analyse og fortolkning af sammenhængen mellem form, indhold og funktion, ligesom der indgik en mindre skriveøvelse i forløbet.

Faglige mål:
• Udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt…
• Anvende centrale mundtlige fremstillingsformer
• Analysere, fortolke og perspektivere (fiktive og) ikke-fiktive tekster i alle medier
• Demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
• Medieanalytisk tilgang
• Medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
• Værklæsning

Arbejdsformer: Vekslende

Materiale:
Granild, Dorte og Mette Wolfhagen: ”DOX forløb i medier”, Lindhardt og Ringhof, 2016, s. 18 - 22, 33 - 43, 53 - 62, 73 - 90
Larsen, Ole Schultz: ”Håndbog til dansk”, Systime, 2015, s. 226 (Oversigt over fakta- og fiktionskoder i film og tv)

”En dag vil jeg flyve”, Jonas O Mattsson, 2017: https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/en-dag-vil-jeg-flyve-/

Klip fra:
”Dømt til behandling”, Lars Engels, 1997: https://www.dr.dk/bonanza/serie/194/doemt-til-behandling/52710/doemt-til-behandling-13 (første 5 minutter)
”Fogh bag facaden”, Christoffer Guldbrandsen, 2008-9; https://filmcentralen.dk/gymnasiet/min-filmcentral/177059#.XHWWhMtYbIU (første 7 minutter)
”Advokaternes ta-selv-bord”, DR, 2015: http://hval.dk/mitCFU/mm/player/?copydan=011504132045 (første 6,18 minutter):
”Mordet på Jannick”, Kåre Bjerglund, Joakim Eggert, Peter Hammer og Erik Struve Hansen, DR Ung, 2015, https://www.dr.dk/tv/se/dr3-dok-21/mordet-pa-jannick/dr3-dok-jannicks-mord (første 5 minutter)
”I skyggen af en helt”, Laurits Munch-Petersen, 2015: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/min-filmcentral/177059#.XHps_XdFxYc (00.35-5.34 og 6.32-8.15)
”Mig og min far - hvem fanden gider klappe”, Kathrine Ravn Kruse, 2014: https://www.dr.dk/tv/se/mig-og-min-far-udvikling/-/cph-dox-dokumentar-2 (15.28-20.30)
”Langt ude - Orka”, DR, 2009: https://www.dr.dk/undervisning/mediefag/poetisk-dokumentar (00 - 2.15)
”The act of killing”, Joshua Oppenheimer, 2012: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/min-filmcentral/177741#.XH0UJXdFxYc (Forskellige klip)


Værklæsning:
”Gensynet”, Anna Odell, 2013 (Filmstriben)

Anmeldelse: ”Gensynet”; Nikolaj Mangurten Rubin, 2014: https://www.ekkofilm.dk/anmeldelser/gensynet/




Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Debatterende artikel 04-02-2024
Reflekterende artikel - Autofiktion 17-03-2024
Genaflevering af reflekterende artikel 27-05-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Romantikken (20 sider)


- Heinrich Steffens: ”Romantikkens Evangelium”
- Adam Oehlenschlâger: "Guldhornene"
- Adam Oehlenschläger: ”Morgenvandring”
-       H.C. Andersen: "Klokken"
- Schack Staffeldt: ”Indvielsen”
- Grundtvig: ”I Gunderslev Skov”
- Thomasine Gyllembourg: Den lille Karen

Perspektiveret til Nik og Jay: "Forstadsdrømme"

Arbejdsformer: analyse med forskellige metoder, digtanalyse, individuel opgaveløsning + gruppearbejde og konkurrence.

Eleven kan demonstrere viden om træk af den danske litteraturs historie med eksempler på samspillet mellem tekst, kultur og samfund. Eleven har opnået viden om romantikkens syn på dannelse, kunst, natur og kunstneren. Eleven kan trække paralleller mellem litteratur og historie.

Eleven kan analysere, fortolke og perspektivere primært fiktive tekster i alle medier. Eleven kender til særlige sproglige kendetegn ved romantisk digtning og prosa og dermed dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund. Eleven kan udpege, hvad der er særligt karakteristisk for universalromantikken, nyplatonismen, nationalromantikken og biedermeier.   
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
"Klokken" analyserende artikel 20-05-2024
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Multimodalitet (10 sider)

Formålet med forløbet er at give eleverne en forståelse for multimodale tekster, og hvordan man kan kombinere tekster med forskellige modaliteter. Derudover skal forløbet også give eleverne en forståelse for, hvordan multimodalitet kan bruges til at give et uddybet, udvidet, harmonisk og disharmonisk budskab.


Tekster:

Multimodalitet | Lapidar

Mere end benhård rap og røvsyg beton: Her er den ægte fortælling om Vestegnen

Forløbet afsluttes med en tværfaglig opgave i forbindelse med studietur til Berlin.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Multimodal tekst om studietur til Berlin 02-05-2024
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Barok og oplysningstiden (100 sider)



Et forløb, hvor eleverne først få indblik i barokken, og derefter lærer om de tanker, som begynder at spire i Oplysningstiden. Tankerne føres også op i en moderne kontekst, hvor vi kan se, hvordan dele af vores samfund i dag bygger på ideer fra denne tid.

Barok:
Thomas Kingos: "Keed af Verden, og Kier ad Himmelen"
Perspektiveret til Nik og Jay: En dag tilbage"


Oplysningstidens begrebsapparat (handout. Tekst fra Litteraturhistorien på langs og tværs)
Om komikken hos Holberg  

Gymnasieskolens formålsparagraf: De gymnasiale uddannelsers formål - Uddannelsens formål og historie - STX | Emu.dk

Holberg: Om kvinders rettigheder
Holberg: Om lærdom og universitetsundervisning
Holberg: ”Jeppe på Bjerget” (værk)


Hans Adolph Brorson: "Op! Al den ting som Gud har gjort"

Vi har snakket om begreberne: Oplysningstiden, deisme, borgerlig offentlighed, liberalisme, rationalisme, frihedsrettigheder og, pietisme  

Arbejdsformer: analysearbejde, kreative øvelser, gruppearbejde, individuelt, fremlæggelser

Eleven kan redegøre for den ændring der sker fra barokken til oplysningstiden og kan demonstrere viden om træk af den danske litteraturs historie med eksempler på samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
Eleven kan analysere, fortolke og perspektivere primært fiktive tekster i alle medier.
Eleven er bekendt med de tanker, ideer og begreber, der præger oplysningstidens tænkere og tidens litteratur.
Eleven kender til Holberg og dennes skrivestil, genrer og forbindelse til oplysningstiden.  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 10,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Romantisme (100 sider)

Materiale:



Formålet med forløbet er, at eleverne opnår kendskab til romantismens og periodens litteratur både i dansk og international sammenhæng. De vil i forløbet arbejde med periodens kendetegn og med hvordan den kommer til udtryk i litteraturen, ligesom de vil arbejde med perioden i historisk og litteraturhistorisk kontekst.
Eleverne har særligt haft fokus på motiver i romantismen som monstret, vampyren, det hjemsøgte slot, det eksotiske, hallucination og paranoia og forfølgelse. Temaer i fokus kvinde-mand, tæmmet-vildskab, barn-voksen, det smukke-det monstrøse, det gode-det onde, menneske-gud, kultur-natur.
Elever kan anvende disse karakteristiske motiver og temaer i læsninger af tekster knyttet til romantismen.


- Percy B. Shelley: af ”Forsvar for Digterkunsten” (1821)
- Filmskip: ”Dracula” (1992) (klip: Dinner Scene)
- Emil Aarestrup: ”En middag” (1838)
- Chr. Winther: ”Skriftestolen” (1843)
- Mary Shelley: ”Frankenstein” (1816) (uddrag)
- Kenneth Branagh: ”Frankenstein” (1994) (filmklip ca. 00:41 - 1:20 fra skabelsen af monstret til mødet i ishulen)
- St. St. Blicher: "Sildig opvaagnen" (1828)
- B.S. Ingemann: "Nattevandrerinden" (1813)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7,9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Klima og undergange (100 sider)

Forløbet Klima og undergang dækker over digtanalyse af Theis Ørntofts "Digte 2014, som læses som værk ud fra et klimalitterært udgangspunkt.
Derefter forsætter forløbet med nyhedsjournalistik, hvor eleverne får en indføring i aviser og avisjournalistik og de forskellige nyhedsgenrer, artiklernes komposition og layout. I forløbet læser de Informationsartikler og klima og katastrofer, herunder Herman Bangs "Branden" og forløbet afsluttes med en analytisk artikel, hvor eleverne analysere en artikel om krigen i Ukraine.

Thor Gustafsson: "Klimalitteratur", Systime, 2025:
Afsnit: Hvad er klimalitteratur

Anmeldelse:
Arendse Ørding: "Theis Ørntoft skriver apokalypsen og samfundets undergang frem, så det er en fryd for læseren" 26. marts, 2014: Digte 2014 | Litteratursiden
Analyse: Mette Østgaard Henriksen:  Vi er brakvand på dåse i Theis Ørntofts postapokalyptiske digtsamling 'Digte 2014', 2. juni, 2014: Digte 2014 | Litteratursiden

Theis Ørntoft: "Digte 2014"; Gyldendal, 2014 (værk)


Ole Schultz Larsen: "Håndbog i dansk", Systime, 2015, s. 104-106 + 168-174 + 197-221

Red: Lisbet Borker, Povl Erik Brøndgaard og Sanne Zillo Rokamp: "Reportage i ord og billede", Dansklærerforeningens forlag, 2022, s. 5-6 + 8-10 - 13 + 15 + 17

Taler:
Pia Kjærsgaard og klimatosser
https://nyheder.tv2.dk/politik/2019-05-27-pia-kjaersgaard-langede-ud-efter-klimatosserne-bliver-nu-haanet-paa-sociale

Greta Thunbergs tale i FN:
WATCH: Greta Thunberg's full speech to world leaders at UN Climate Action Summit

Greta Thunbergs tale ved klimamarchen 2019

Olivia Kubasiak Kløvedal Reich tale om klimaforandringer, d. 3. april 2019 ved Christiansborg



Artikler:
Thomas Hoffmann: "Skal vi kalde klimaforandring for "klimakrise"?", Videnskab.dk, 24. maj, 2019
Skal vi kalde klimaforandringer for 'klimakrise'? (videnskab.dk)


Magnus Bredsdorff: "Når stormfloden rammer, vil tusindvis af dansk hjem blive oversvømmet", Politiken, 21. oktober 2024

Karoline Bentzen: "Det værste iltsvind i 22 år" Politiken 5. oktober 2024

Magnus Bredsdorff: "Dansk FN-chef advarer: Intet Fort Europa kan holde klimaflygtningene ude", Politiken, 25. oktober, 2024

Otto Lerche Kristiansen og Marie Sæhl: "Hvordan går det med klimaet? Få overblikket over efterårets store rapporter", Information, 13. november 2024

Herman Bang: Branden (1884)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Debatterende artikel 28-10-2024
Analyserende artikel 16-12-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Danskfaglige metoder (40 sider)

Der arbejdes med forskellige metodiske læsninger af den samme tekst.

Der er fokus på biografisk, nykritisk, strukturalistisk (minus sommerfugl-model), ideologikritisk og psykoanalytiske. Der arbejdes med forskellige metodiske læsninger af den samme tekster.

Fibiger, Johannes: Litteraturens veje, Gad, side 22-38
Litterære metoder - fra Litteraturens huse

H.C. Andersens "Tepotten", 1862
Karen Blixen: "Ringen" 1858
Karen Blixens liv og værker

Arbejdsformål: gruppearbejde og fremlæggelse samt individuelt arbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4,95 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Modernisme og realisme (100 sider)

Eleverne skal kunne skelne mellem realistiske og modernistiske tekster i det 20 årh.

Der er fokus på modernistiske nedslag fra den tidlige modernisme, ekspressionisme, futurisme, 50ernes heretica-modernisme og 60ernes konfrontationsmodernisme.

Inden for realisme har der været fokus på det folkelige gennembrud og 1990'ernes minimalisme.


Baggrundsmaterialer:
Barbara Kjær-Hansen, Peter Kennebo, Tinne Serup Bertelsen: "Litteraturhistorien på langs og på tværs". Systime, 2020. (s. 153-171 + 173-184 + 200-204)

Ole Schultz Larsen: "Håndbog i dansk", Systime, 2015 (s. 176 - 191)

Søren Vrist Christensen:
Det folkelige gennembrud:
Det folkelige gennembrud og Jeppe Aakjær - Dansk litteratur
Konfrontationsmodernisme:
Konfrontationsmodernisme - Dansk litteratur
Minimalisme og Helle Helle
Minimalisme og Helle Helle - dansk litteratur


Dansksiderne: Eksistentialisme:
Oplæg om Søren Kierkegaards stadielære
Af Eksistentialisme er humanisme - af Jean-Paul Sartre (1944)
Det absurde og selvmordet
Sisyfos-myten - af Albert Camus (1942)

Tekster:
Johannes V. Jensen: "Paa Memphis station" 1906
Tom Kristensen: Rio Janeiro (1914)
Jais Nielsen: "Afgang" (1918)
Ernst Ludwig Kirchner: Nollendorfplatz (1912)
George Grosz: Selvmord (1916)
Martin A. Hansen: "En lønningsdag" (1900)
Johannes V. Jensen: "Nåede de færgen", 1925
Martins A. Hansen: "Paradisæbler" (1953)
Klaus Rifbjerg: "Livet i badeværelset" (1960)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Skriftlighedsforløb SRP (50 sider)

Et forløb som har fokus på skrivning af SRP og større akademiske opgaver.

Eleverne læser:
Centrering og sætningskoblere
Akademisk skrivning
s. 1-10 i "Sådan skriver du en SRP
Det er tilladt at benytte ordbogen.com samt retskrivningsordbogen på nettet til skriftlig eksamen

Derudover læser og analysere eleverne sproget i en SRP-opgave. Eleverne arbejder gruppevis omkring en SRP, som ligger tættest op ad deres egne fagkombination.

Der er særlig fokus på:
Taksonomi (opbygning af opgaven)
Sproglige markører (fx redegørelses- og diskussionsmarkører, sætningskoblere, sproglige virkemidler)
Litteraturhenvisninger
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 At være anderledes (120 sider)

I forløbet læser vi Thomas Korsgaards roman "Mente I det" med udgangspunkt i Judith Butlers queer-teori, som vi udfolder til at handle om divergens i det hele taget - både i forhold til køn, religion, etnicitet, samfundsklasse.

I forløbet har vi læst

Thomas Korsgaard: "Mente I det", 2023
Morti Vizki: "Det Almene"
Jens Rosendal: "Du kom med alt det, der var dig", 1981
Afsnit af "Skam" 4. sæson, 1. afsnit
Tove Ditlevsen: "Vorherrebevares", 1948

Postfeministisk litteraturteori - Judith Butler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer