Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24
|
Institution
|
Midtfyns Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Kristine Lund Andersen
|
Hold
|
2022 DA/hq (2hq DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Barok og oplysning
Et forløb, hvor eleverne lærer om de tanker, som begynder at spire i Oplysningstiden. Tankerne føres også op i en moderne kontekst, hvor vi kan se, hvordan dele af vores samfund i dag bygger på ideer fra denne tid.
Vi har læst (ca. 60 sider):
Om Barokken fra Litteraturhistorien på langs og på tværs
Kingo: Keed af Verden og Kier ad Himmelen
Oplysningstid:
Om Holberg: http://www.litteratursiden.dk/analyser/holberg-ludvig
Gymnasieskolens formålsparagraf
Holberg: Om lærdom og universitetsundervisning
Holberg: Om kvinder
Værklæsning: Holberg: ”Jeppe paa Bjerget”
”Komikken hos Holberg”
Uddrag af Jean de France (Akt 2)
Vi har snakket om begreberne: Oplysningstiden, deisme, borgerlig offentlighed, liberalisme, rationalisme og frihedsrettigheder
Arbejdsformer: Analysearbejde, matrixgrupper, analysearbejde, kreative øvelser
Eleven kan analysere digte med fokus på rimstrukturer og rytme. Eleven kan finde barokke træk i digte og gøre rede for barokkens tendenser. Vanitas som symbol er fremhævet.
Eleven kan demonstrere viden om træk af den danske litteraturs historie med eksempler på samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
Eleven kan analysere, fortolke og perspektivere primært fiktive tekster i alle medier.
Eleven er bekendt med de tanker, ideer og begreber, der præger oplysningstidens tænkere og tidens litteratur.
Eleven kender til Holberg og dennes skrivestil, genrer og forbindelse til oplysningstiden.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10,95 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Retorik og argumentation
Teori:
Om Non-verbal kommunikation: Ted- Talk- https://www.youtube.com/watch?v=Ks-_Mh1QhMc
Om talegenrer (lejlighedstalen, den politiske tale og rets-talen (den videnskabelige tale)
Lærerfremstillet PPTX om appelformer, retoriske virkemidler, Toulmins analysemodel, Ciceros pentagram og argumentationskneb.
Tekster:
Jens Stoltenbergs tale i Oslo Domkirke den 24. juli 2011
Yahya Hassan: Udenfor døren
Kokken uden armen laver boller i karry: Go' lorteweekend
Ulla Dahlerups tale ved DF's årsmøde, 2003
Dronningens Nytårstale 2021: https://www.youtube.com/watch?v=o1bk1nBQzzU
Niviaq Korneliussens takketale ved modtagelsen af Nordisk Råds Litteraturpris, 2021: https://dansketaler.dk/tale/niviaq-korneliussens-takketale-ved-nordisk-raads-litteraturpris-2021/
Formål:
Eleverne introduceres til centrale analysegreb der kan anvendes ved analyse af samtale, herunder sproghandlingsteori, Grices maximer, transaktionsanalyse og Facework. Eleverne kan kort forklare hvad hver af disse teorier fokuserer på og anvende dem i analyse af tekster - både skønlitterære og sagprosa,
Eleverne introduceres til analysegreb inden for retorik, herunder appelformer, retoriske virkemidler, argumentationstyper, Ciceros pentagram og Toulmins argumentationsmodel. Eleverne kan med kendskab til disse forskellige greb analysere og fortolke en tale,
Endvidere skal eleverne kunne anvende centrale retoriske greb i fremstillingen af egne taler.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Genrehybrider og minimalisme Realismer og modernis
Eleverne skal lære forskellen mellem realistiske og modernistiske tekster at kende. De forventes også at kunne gøre rede for 60er-litteratur i Danmark, hvor vi har været læst en afgrænset periode med fokus på tendenser i 60-ersamfundet, herunder amerikanisering, parelhus-kvarteret, popkultur og modernistiske tekster.
Der har været særligt fokus på et modernistisk rids fra den tidlige 20er-modernisme op til nutiden. Eleverne forventes at kende særligt godt til ekspressionisme, minimalisme og tendenser i nyeste tid - herunder dirty realism.
Primærtekster:
Uddrag fra Gustave Flaubert: Madame Bovary (1856)
Uddrag fra Kirsten Hammann: Fra Smørhullet (2004)
Pontoppidan: uddrag fra Ilum Galgebakke (1887)
Kirk: uddrag fra De nye tider (1939)
Leif Panduro: Uro i Forstæderne (1962)
Edgar Allan Poe: Hjertet der sladrede (Verdenslitteratur i oversættelse)
Tom Kristensen: Henrettelsen (1922)
Tom Kristensen: Landet Atlantis (1920)
Helle Helle: Uddrag fra de (2018)
Helle Helle: Hedebølge (2000)
Anders Bodelsen: Pointen (1967)
Raymond Carver: Min (1977)
Naja Marie Aidt: Din bror (2001)
Claus Beck-Nielsen: Claus Beck-Nielsen, en biografi (2001)
Pia Juul: En flinker Fyr (2005)
Stine Askov: Katalog over katastrofer (2020)
Ola Jurén: Orissa (1999) (Svensk digtsamling)
Thomas Korsgaard: Mente I det (2023)
Sekundære Tekster:
Håndbog i Nudansk (ibog): kapitlet: Realisme og Modernisme
Per Højholt: "henry ind i landskabet". I: Turbo. Schønberg, 1968
Klaus Rifbjerg: Terminologi
Lærerforedrag om minimalisme og kortprosa
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Romantikken og Romantismen
Eleverne stifter bekendtskab med romantikkens forskellige perioder og lærer at adskille trækkene fra de respektive perioder fra hinanden.
Der lægges særligt vægt på universalromantikken og forestillingen om én samlet organisme. Der er i øvrigt i hele forløbet lagt vægt på romantikkens litterære udtryk. Eleverne har fokus på de grundlæggende grene inden for romantikken, herunder universalromantikken, nyplatonisme, biedermeier, poetisk realisme, romantisme og nationalromantik. Eleverne kan redegøre for genretræk inden for disse forskellige undergenrer og kan anvende disse i en analyse og fortolkning.
Eleverne kender og kan anvende begreber som organismetanken, panteisme, dualisme/monisme og andre begreber, der knytter sig tæt til romantikken.
Derudover har der været fokus på næranalyse og fortolkning.
Tekster:
Adam Oehlenschlæger: Morgenvandring (1805)
Adam Oehlenschläger: Guldhornene (1803)
H.C.Andersen: Klokken (1845)
Staffeldt: Indvielsen (1804)
Henrik Steffens: Romantikkens Evangelium
Grundtvig: Danmarks Trøst (1820)
H.C.Andersen: De Røde Sko (1845)
Thomasine Gyllemburg: Den lille Karen (1830)
Adam Oehlenschläger: "Simon Peder" (1805)
Emil Aarestrup: Paa Sneen (1838)
St. St. Blicher: "Til Sorgen"
Tre nationalsange:
Bjørnstjerne Bjørnson: Ja, vi elsker dette landet (1859-1868)
Richard Dybeck: Du gamla, Du fria (1844)
Adam Oehlenschläger: Fædrelandssang (Der er et yndigt land) (1819)
Sekundær litteratur
1800-tallet på vrangen "Guld, hor og romantik". (DR)
Suspekt: Klam fyr
Analysemodel til lyrik fra danskhåndbogen
Platons Hulelignelse
Fra indidansk: kendetegn ved roman og novelle
Om St. St. Blicher - læreroplæg
Diverse malerier fra perioden.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Eksistentialisme og Heretica
Eleverne stifter bekendtskab med filosofiske tanker om eksistentialisme og hvordan disse kan bruges i forbindelse med tekstlæsning. Vi har i forbindelse med forløbet kort repeteret periodelæsningen om 60er-litteratur og modernismetræk. Se nedenstående fokus i de forskellige former for eksistentialisme. Eleverne skal kunne forklare forskellen mellem Sartres, Kierkegaard og Camus' eksistentialisme samt bruge eksistentialismeteorien aktivt i en tekstlæsning. Vi har kort perspektiveret til Heretica og diskuteret, hvordan mening findes i hhv. Sartre, Camus og for Heretica-gruppen.
(Vi har læst ca. 25 sider)
Johannes V. Jensen: ”Paa Memphis Station” (1906)
Peter Seeberg: “Patienten” (1962)
Peter Seeberg: Hullet
Martin A. Hansen: ”Agerhønen”
Karen Blixen: Aben
Sekundære tekster:
Læreroplæg om Kierkegaards stadieteori (spidsborger, æstetiker, etiker og den religiøse)
Læreroplæg om Jean Paul Sartre med fokus på eksistens før essens og at mennesket er frit/dømt til at vælge.
Læreroplæg om Sisyfos-myten og Camus’ eksistentialisme med fokus på den absurde tilværelse og at vælge livet til hver dag.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Det moderne gennembrud/DHO
DHO-forløbets emne var: 1800-tallet med fokus på sociale og økonomiske forhold på landet og i byen i slutningen af århundredet.
Der er fokus på litterær analyse: personkarakteristik, miljøkarakteristik, fortæller, komposition, tema. Eleverne opnår sikkerhed i at anvende disse litterære analysegreb på en tekst og trænes i at udvælge og anvende relevante greb til en bestemt tekst.
Desuden introduceres eleverne til Det moderne gennembrud som litteraturhistorisk periode med fokus på at læse tekster ideologikritisk/socialhistorisk.
Eleverne har læst følgende tekster i timerne:
- Henrik Pontoppidan "Et grundskud" 1887
- Henrik Pontoppidan "Naadsensbrød" 1887
- Martin Andersen Nexø "Løningsdag" 1900
- Herman Bang "Den sidste Balkjole" 1887
- J.P. Jacobsen: "To Verdener" 1879
- Georg Brandes: uddrag af "Hovedstrømningsforedragene" 1871
- J. P. Jacobsen: Mogens og Andre Noveller (værk)
Lærergennemgang af kvindens stilling og livet på landet.
Der er læst kortere tekster om naturalismen, impressionismen, realisme og episke virkemidler.
I forbindelse med forløbet blev eleverne introduceret til akademisk skrivning
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Kortfilm og Kampagner
Eleverne skal blive i stand til at afkode filmiske virkemidler i kortfilm og kampagner med det formål at bruge dem i en fortolkende kontekst. Fokus har ligget på at identificere hhv. kortfilms- og kampagnetræk i de forskellige medietekster samt at analysere dem med vægt på de filmiske virkemidlers funktion of betydning for handlingen og fortolkningen heraf.
Forløbet svarer til ca 25 sider)
Kortfilm:
Amphi af Mathias Broe – Danmark
Antiman af Gavin Ramoutar - Guyana
Bacchus af Rikke Alma Krogshave Planeta - Danmark
Pre-Drink af Marc-Antoine Lemire - Canada
Ztripes af Amalie Næsby - Danmark
Kampagner:
Spies-kampagnen: Gør det for Danmark (2014)
Rådet for sikker trafik: Hjelm har alle dage været en god idé (2021)
Eksempler fra Føtæsk, center for digital mobning, dansk flytgningehjælp og politiske kampagner.
Teori:
Raskins syv parametre
Raskins storytellingprincipper
Laswells kommunikationsmodel
Filmiske virkemidler: På www.filmcentralen.dk
Kampagneteori i læreroplæg baseret på bl.a. Barbara Illum og Rune K. Søndergaard: Textur, kapitel 7 om humor og ironi. (2022)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Skriftlighedsforløb:SRP
Et forløb som har fokus på skrivning af SRP og større akademiske opgaver.
Eleverne læser:
Centrering og sætningskoblere
Akademisk skrivning
s. 1-10 i "Sådan skriver du en SRP
Det er tilladt at benytte ordbogen.com samt retskrivningsordbogen på nettet til skriftlig eksamen
Derudover læser og analysere eleverne sproget i en SRP-opgave. Eleverne arbejder gruppevis omkring en SRP, som ligger tættest op ad deres egne fagkombination.
Der er særlig fokus på:
Taksonomi (opbygning af opgaven)
Sproglige markører (fx redegørelses- og diskussionsmarkører, sætningskoblere, sproglige virkemidler)
Litteraturhenvisninger
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Nyhedsformidling - Krig og Christian
Eleverne skal demonstrere viden om, hvad journalistik er, herunder journalistens og redaktørens rolle samt pressens rolle som fjerde statsmagt.
De skal desuden skal kunne analysere journalistiske artikler og tv-indslag med fokus på nyhedskriterier, vinkel og kildebrug. Herudover disposition og sprog.
Eleverne skal kunne arbejde innovativt med redaktionelt nyhedsarbejde og fagligt formidlende med egenproduktion af nyhedsartikler.
Forløb delvist fra: Litteraturportalen: Journalistik - genrer og medier
- journalistik som ide og metode
- redaktørens og journalistens rolle i nyhedernes tilblivelse - herunder gatekeeping
- forskel på globale og lokale nyhedskriterier
- forskel på opinions- og nyhedsgenrer
Primærbegreber og tekster:
Nyhedstrekanten
Nyhedskriterier
Vinkling af nyheder - herunder journaliistens rolle. Eksempel fra amerikansk TV: https://www.youtube.com/watch?v=DByY7gQLOdw
Interviews og deres rolle i artiklen
Læreroplæg om sprog i nyheder med fokus på sproglige billeder og konkretisering
Forskellige typer af aviser fra: www.aiu.dk - desuden læsere fordelt på politisk segment
Introduktioner til TVAvisen 1965, 1978, 1988, 1994, 2006, 2010 findes på DR.dk
Rokoko-posten: https://jyllands-posten.dk/hjernesport/RokokoPosten/ECE7078419/Satire-TV-Avisen-erstattet-af-nyhedsv%C3%A6rt-der-tjekker-Facebook/
Den Iscenesatte virkelighed: S. 40-45
Teori fra:
Mimi Sørensen og Mads Rangvid: Krig og Kærlighed i Nyhedskredsløbet
Om krigen i Ukraine:
Jakob Kjøgx Bohr og Mikkel Secher: ”Rusland angriber Ukraine – her er, hvad vi ved”, Nyhederne.tv2.dk, 24.02.2022.
Vi ser de første 10 minutter af TV2 Nyhederne kl. 18:00 den 24.02.22:
Journalisten.dk: https://journalisten.dk/et-aar-med-krig-i-ukraine-se-mediernes-forsider-her/.
Kjeld Hybel: “Selv om jeg er læge, har jeg gjort op med mig selv, at jeg er parat til at dræbe”, Politken.dk 27.02.2022.
Nagieb Khaja (2022): Dagbog fra Kyiv, DR1
Information: https://www.information.dk/debat/2022/03/racistisk-hykleri-naar-danske-politikere-aabner-favnen-ukrainske-flygtninge
Nyheder om Christian Eriksens kollaps:
Den værste aften nogensinde på EB.dk: https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/landsholdsfodbold/dansk-mareridt-den-vaerste-aften-nogensinde/8626349
Diverse tweets, facebook- og twitteropslag om nyheden.
Kasper Colling Nielsen: “Der er gået næsten en uge, siden Christian Eriksen kollapsede, og jeg er stadig rystet. Faktisk har jeg grædt hver eneste dag siden”,
Politiken.dk 16.06.2021
Leder i Politiken: LEDER: “UEFA BØR LÆRE AF SIMON KJÆR, HVORDAN MAN OPFØRER SIG, NÅR DET GÆLDER”
Nyheder på tværs af medier: herunder multimodale nyheder samt kommentarsporets betydning for nyheden
Kommunikationsmodeller med fokus på inddragelse af den faktiske læser.
Kommunikationsformler med fokus på den trykte vs. den mediebaserede avis.
Opsætning af nyheder i avisen, herunder pressefoto.
Presseetik fra AUI.dk
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Meget gammel litteratur
Eleverne skal lære at identificere træk fra den mundtlige tradition. Herunder arbejdes der med kendetegn for folkeeventyr, kunsteventyr og folkeviser.
Der arbejdes i grupper, parvis og individuelt. Undervejs skal eleverne lave en formidlingsopgave, hvor de skal formidle deres viden om folkevisetraditionen med fokus på Ebbe Skammelsen.
Tekster:
Ukendt: Ebbe Skammelsen (riddervise)
Ukendt: Elverskud (tryllevise)
Islandsk saga: Uddrag af Njals saga.
Folkeeventyr: Eleverne vælger selv deres eget favoriteventyr, der analyseres i klassen med fokus på eventyrtræk.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Natur- og sportslitteratur / tendenser i nyere tid
Victor Boy Lindholm: Jeg bliver en vej (2020)
Maria Gerhardt: Nummer 10 (2015)
Theis Ørntoft: Det er forvirrede tider (2014)
Jens Blendstrup: Dette er det oversvømmede digt (2008)
Teori:
Preben Kærsgaard Philipson: Om idræts- og naturlitteratur fra Dansklærerforeningen: Atlet, supporter, helt: idrætslittaratur. 2024
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Medieforløb: Dokumentaren
Eleverne opnår kendskab til dokumentargenren og dens virkemidler. Der er fokus på analyse af autenticitetsmarkører, virkemidler og genretræk. Eleverne forventes at kunne skelne mellem forskellige former for dokumentarer of typer af fortællere i dokumentaren. Der arbejdes desuden med næranalyse, lyd, kameraindstillinger samt billedudsnit.
Eleverne opnår desuden kendskab til kortfilmens 7 parametre samt kampagneteori. De skal kunne anvende basale filmtekniske virkemidler til at understøtte deres pointer i analyserne.
Eleverne skal desuden kunne reflektere over dokumentaren som et udsnit af virkeligheden.
Teori:
Den iscenesatte virkelighed s. 6-26
Krydsfelt: Virkelighedens fortællinger i billeder og lyd s. 297-303
Lærerforedrag om autenticitetsmarkører, etiske koder og forskellen mellem tv-dokumentar og dokumentarfilm baseret på Granild, Dorthe: DOX, Lindhardt og Ringhof, 2016)
Tekster:
Klip fra: De Svindlende Kørelærere https://www.youtube.com/watch?v=YytNe10WpMc
Klip fra På Røven i Nakskov https://www.youtube.com/watch?v=k_IPSqbp8Es&t=13s
Klip fra Piger i Vestre Fængsel: https://www.youtube.com/watch?v=_yIX3D4t26
Kandis for Livet, Jesper Dalgaard 2021 (medieværk)
DR Dokumentar: Sabbatår i krig (2024)
Mocumentaries: Blair Witch Project fra https://www.youtube.com/watch?v=girSv9UH_V8
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Digte: Lær at elske lyrik
Introduktionen til Lyrik, når sproget spiller af Rikke Taber. Systime
Arne Herløv Pedersen: Mand
Per Højholdt: Henry
Vagn Steen: Sproganvendelse
Søren Ulrik Thomsen: Levende
Søren Ulrik Thomsen: Ikke døden
Yahya Hassan: Pædagogisk diktatur
Klaus Rifbjerg: Terminologi
Morten Nielsen: Skæbne (1945)
Morten Nielsen: Forårets Horisont (1943)
Benny Andersen: På Høje tid (1963)
Henrik Nordbrandt: Vrede (uddrag)
Lone Hørslev: Kissers fest (uddrag)
Yahya Hassan: DOMMEDAGEN (uddrag)
Ekspressionisme:
Tom Kristensen: Henrettelsen
Tom Kristensen: Landet Atlantis
Rudolf Broby-Johansen: ODALISK-SKØNHED (1922)
"Nat i Berlin" af Tom Kristensen
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Krimilitteratur
Litteraturens Veje: Om krimilitteratur
Edgar Allan Poe: Hjertet der sladrede.
Begreber til krimilitteratur oversat fra Crime in Fiction
Uddrag af Harlan Coben: Seks år. (hard-boiled detective)
Arthur Conan DOyle: Sherlock Holmes: Skandalen i Bøhmen
Charlotte Weitze: Biller
Værklæsning: Pigen uden hud: Mads Peder Nordbo (2017)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/955/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52869618281",
"T": "/lectio/955/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52869618281",
"H": "/lectio/955/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52869618281"
}